"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2015

Czoo ok



95. rocznica utworzenia Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej

Email Drukuj PDF

95bhmwW dniu wczorajszym, 19 lutego 2015 r. w Gdyni, obchodzono 95. rocznicę utworzenia Urzędu Hydrograficznego Marynarki Wojennej, którego bezpośrednim spadkobiercą dziedzictwa tradycji jest Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej (BHMW). W tym roku, po raz pierwszy, dzień ten był obchodzony jako oficjalne święto Biura.

Z tej okazji w audytorium Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się okolicznościowa akademia poprzedzona otwarciem wystawy prezentującej dokonania polskiej służby hydrograficznej w okresie 1920-2015.

Podczas akademii szef BHMW - kmdr Andrzej Kowalski uhonorował okolicznościowymi "Medalami 95-lecia BHMW" osoby, które wniosły istotny wkład w rozwój hydrografii, w nawiązanie i kontynuowanie współpracy pomiędzy BHMW i instytucjami państwowymi  a także za wspieranie działań BHMW na forum krajowym i międzynarodowym.

Akademia była także okazją do  wręczenia odznaczeń resortowych pracownikom Biura wyróżnionych za ich dotychczasowy wkład pracy w Biurze. Końcowym elementem akademii była sesja referatowa ukazująca nie tylko aspekty historyczne związane z ludźmi i wydarzeniami z minionych lat, ale także prezentująca współczesne obszary działania hydrografii oraz perspektywiczne kierunki rozwoju hydrograficznych technik pomiarowych.

W obchodach święta BHMW udział wzięli przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Urzędów Morskich w Gdyni, Słupsku i Szczecinie, dowódcy związków taktycznych MW, a także delegacje ośrodków akademickich, instytucji, firm i przedsiębiorstw blisko współpracujących z BHMW. Sporą część gości stanowili także byli pracownicy i emerytowana kadra Biura. Nie zabrakło także członków Stowarzyszenia Hydrografów Morskich RP.

Poprawiony: piątek, 20 lutego 2015 11:19 Więcej…
 

Festiwal Piosenki Marynistycznej "MARINA 2015"

Email Drukuj PDF

marina2015W piątek, 20 marca 2015 r. w Sali Widowiskowej "Forum" Zespołu Szkół Samorządowych w Kobylnicy k/Słupska (ul. Główna 63), odbędzie się etap finałowy II Regionalnego Festiwalu Piosenki Marynistycznej "MARINA 2015".

Celem Festiwalu jest propagowanie tradycji morskiej w piosence, rozwijanie zainteresowań muzycznych młodzieży, stworzenie możliwości współzawodnictwa artystycznego wśród uczniów gimnazjów, prezentacja utworów najbardziej wartościowych pod względem artystycznym.

W Festiwalu mogą uczestniczyć uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnikami Festiwalu mogą być soliści i zespoły instrumentalno-wokalne (maksymalnie 5 - osobowe). Obowiązuje repertuar o tematyce marynistycznej. Uczestnicy prezentują jeden lub dwa utwory (w zależności od liczby wykonawców zakwalifikowanych do finału).

Organizatorem Festiwalu jest Zarząd Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Słupsku. Patronat honorowy nad Festiwalem sprawują: Andrzej Królikowski - Prezes Zarządu Głównego LMiR i Leszek Kuliński - Wójt Gminy Kobylnica.

Współorganizatorami Festwialu i fundatorami nagród są m.in. Tomasz Bobin - Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku, kmdr Robert Kozacki - Komendant Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej RP w Ustce, Jan Wild - Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Kobylnicy.

Poprawiony: czwartek, 19 lutego 2015 09:54 Więcej…
 

Aleksander Doba w Belwederze

Email Drukuj PDF

ad1W dniu wczorajszym, 16 lutego 2015 r. w Belwederze, Aleksander Doba - Podróżnik Roku 2015, otrzymał z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

"Dziękuję za niezwykły wyczyn, który rozsławił imię Polski na całym świecie" - mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski dekorując zasłużonego podróżnika i sportowca. 

Order został nadany za wybitne zasługi w promowaniu Polski, za osiągnięcia sportowe i działalność na rzecz rozwoju kajakarstwa.

Prezydent wręczył jeszcze Aleksandrowi Dobie, zwycięzcy plebiscytu publiczności na Podróżnika Roku 2015 "National Geographic People's Choice Adventurer of the Year" flagę Polski z certyfikatem.

"Chcę serdecznie pogratulować, ale również serdecznie podziękować za niezwykły wyczyn, który rozsławił polskie imię, imię naszego kraju na całym świecie. Pana wyczyn wywołał ogromne zainteresowanie i ogromny podziw" - podkreślił Bronisław Komorowski.

Jak dodał, wszystkim potrzebny jest tego rodzaju wyczyn, który potwierdza, że świat jest ciekawy, że świat warto poznawać, przeżywać, a czasami się z nim mierzyć. "Dzięki tego rodzaju ambitnym zamysłom nasza polska wyobraźnia sięga coraz dalej, sięga coraz ambitniej i sięga w sposób coraz ciekawszy i coraz piękniejszy" - mówił prezydent.

Poprawiony: wtorek, 17 lutego 2015 12:14 Więcej…
 

Zakochani w Wiśle

Email Drukuj PDF

whgfl15

W sobotę, 14 lutego 2015 r., w Dniu św. Walentego, w siedzibie Żeglarskiego Klubu Turystycznego PTTK "Rejsy" w Warszawie (ul. Solec 8), odbyło się spotkanie organizacyjne poświęcone udziałowi "Społecznego Komitetu Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017" w Festiwalu Loary 2015.

W posiedzeniu wzięli udział m. in.: Robert Jankowski - Sekretarz Społecznego Komitetu Obchodów "Roku Rzeki Wisły w 2017", Andrzej Stański - prezes Fundacji "Szerokie Wody", Jarosław Kałuża - "Królewski flis na Wiśle", Józef Ratajczak - Stowarzyszenie "Instytut Multimedialny" z Krakowa, Marek Mazur - Fundacja "KiM", Ewa Jachowska, Jacek Gądek (Wierzba Polska). Klub "Bractwo Wiślane" LMiR był reprezentowany przez Rafała Łapińskiego - prezesa Fundacji "Dom Wisły".

W pierwszej części spotkania omówione zostały aktualne działania oraz sprawy organizacyjne związane z ochodami Roku Rzeki Wisły 2017.

Kolejnym punktem posiedzenia było przedstawienie aktualnego stanu i organizacji wyjazdu na Festwial Loary we wrześniu br. W części tej skupiono się na określeniu zakresu kompetencji i odpowiedzialności poszczególnych uczestników, a także ustaleniu ich współpracy z koordynatorem całości - Robertem Jankowskim (Fundacja "Rok Rzeki Wisły"). Omówilono wstępną koncepcję finansowania i rozwiązań finansowych dla poszczególnych elementów programowych.

Podczas wystapień uczestników spotkania przedstawiono m.in. aktualną sytuację oraz stan przygotowań do Festiwalu w Orleanie (Francja), dotychczasowe edycje Festiwalu Loary pod kątem planowania działań i koncepcji udziału "SKRRW 2017" w edycji roku 2015, zaakceptowany preliminarz działań i podział ról wśród uczestników, elementy programowe koordynowane przez poszczególne środowiska, koncepcję polskiego stoiska w Orleanie oraz skład flotylli tradycyjnychy łodzi wiślanych planowanych do reprezentowania rzeki WISŁY podczas Festiwalu Loary 2015.

Poprawiony: poniedziałek, 16 lutego 2015 08:49 Więcej…
 

Kanał przez Mierzeję Wiślaną to okno na Bałtyk drogi wodnej E70

Email Drukuj PDF

podrugieWiślany szlak transportowy byłby niepełny bez swobodnego wyjścia na Bałtyk z Zalewu Wiślanego. Ten akwen jest jednym z najważniejszych fragmentów zlewni królowej naszych rzek. Na to zwraca uwagę Pomorska Rada FSNT NOT - Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej w Gdańsku.

Dzięki temu Wisła jako szlak transportowy będzie bardziej przyczyniać się do rozwoju gospodarczego regionu południowo-wschodniego Bałtyku. Wczoraj, w Gdańsku, przedstawiono punkt widzenia NOT na znaczenie powstania przesmyku przez mierzeję dla wiślanej autostrady wodnej.

"Kanał przez Mierzeję Wiślaną będzie miał olbrzymie znaczenie dla Wisły jako międzynarodowej drogi E70" - mówi dr inż. Jan Bogusławski, prezes zarządu Pomorskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Gdańsku. "Przede wszystkim dla turystyki. Ożywi szlak żeglowny, jakim jest Nogat - wschodnie ramię ujściowe Wisły, uchodzące właśnie do Zalewu Wiślanego".

Połączy z morskimi szlakami żeglownymi tak cenne miasto jak Malbork. Główne ujście Wisły, jakim jest Przekop Wisły, jest łatwe do wykorzystania, ale pod warunkiem, że będzie stale udrażniane. Wisła nanosi piasek w to miejsce, powodując spłycenie swego ujścia.

Zbudowanie kanału żeglugowego przez polską część Mierzei Wiślanej to nie tylko zapewnienie większych możliwości rozwoju Elblągowi jako portowi morskiemu czy bogacenie się miast i gmin nad Zalewem Wiślanym. To otwarcie drogi dla barek towarowych podążających międzynarodowymi drogami wodnymi E70: Berlin - Malbork - Zatoka i E40: Ukraina - Malbork - Elbląg - Zatoka Gdańska. To również otwarcie tych szlaków, czyli m.in. Wisły i Zalewu Wiślanego, dla turystów z Niemiec i Skandynawii, podróżujących statkami, jachtami - podkreśla Pomorska Rada FSNT NOT w Gdańsku. To też ułatwienie dostępu z morza do Malborka - jedynego w Pomorskiem miasta, w którym znajduje się zabytek wpisany na Światową Listę UNESCO.

Poprawiony: niedziela, 15 lutego 2015 13:23 Więcej…
 


Strona 15 z 23

Użytkownicy

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 

Statystyki

Odsłon : 1335725
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama