"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2015

Czoo okŻEGLARSKA KOLĘDA

Email Drukuj PDF

https://www.youtube.com/watch?v=dt6Cw1aUY18

BRACIA WIŚLANIE, BRACIA WODNIACY, SZANOWNI SYMPATYCY zaśpiewajmy jutro razem w czasie wigilijnej kolacji o 19,00.

choinkaprezenty

Wykonawca: Zejman & Garkumpel
Słowa i muzyka: Mirosław Kowalewski

1. Świat cały usnął pod śniegu żaglem, | d e a F G
Mróz w oczy wiatrem nam wieje, | C G C e7
Na marzeń korabiu przypłynie dziś nagle | | a G a F G
Żeglarska gwiazda z Betlejem. |bis (i następne) | C G C e7 (CGa)

Ref.: Trwaj więc kolędo, trwaj, | C F C e7 a
Nie odpłyń za szybko swym statkiem. | G d e a F G
Graj nam kolędo, graj, | C F a F G
Daj złamać się z sobą opłatkiem. | d e a

2. Spłyń cicho kolędo na łodzie uśpione,
Na smukłość zamkniętą w topoli,
Na ręce w przyjaznym uścisku splecione
I na to, co czasem nas boli.

3. Daj swoją melodią nam ukojenie,
Daj myślom do nieba aż wzlatać
I daj jak najczęściej przyjazne spojrzenie,
I daj nam dotrwać do lata.

Poprawiony: środa, 23 grudnia 2015 20:14
 

"DZIKA" WISŁA

Email Drukuj PDF

Rzeki muszą być dobrem całego narodu a nie wyłącznie ekologów - niektóre z nich mają służyć podnoszeniu dobrobytu naszego kraju przez tani transport, tanią energię, wzrost zasobów wody słodkiej i walorów krajobrazowo-przyrodniczych. To jest możliwe z poszanowaniem wymogów dbania o przyrodę. Mówią o tym odnośne dokumenty unijne jako wytyczne do dyrektyw.

Na wolne dni polecem gorąco artykuł Pana kapitana ż.ś. Andrzeja Podgórskiego.

xs 136xs 137xs 138xs 144

"Dzika" Wisła: skarb czy rozrzutność?

Wbrew głoszonym przez niektórych tzw. ekologów Wisła nie jest ostatnią dziką rzeką lecz pierwszą zdziczałą rzeką w Europie. To nie jest to samo i nie jest to bynajmniej powód do dumy. Nie stała się przez to ani czystsza ani bogatsza w życie biologiczne a straciła niezaprzeczalny walor kulturotwórczy i gospodarczy jakim jest arteria transportowa łącząca tak wiele regionów naszego kraju.

W drugiej połowie XV wieku Polska była jednym z poważniejszych eksporterów żywności i surowców dla szybko rozwijających się ośrodków rzemieślniczo - handlowych w zachodniej Europie. Portem wylotowym dla towarów polskich był Gdańsk. Po zakończeniu wojny trzynastoletniej Wisła była przez długie lata główną polską arterią komunikacyjną. Jeszcze w XVII wieku Wisła miała większe znaczenie transportowe niż Ren, który osiągnął europejski prymat dopiero w roku 1830 a więc dwa wieki później.

Poprawiony: wtorek, 22 grudnia 2015 20:38 Więcej…
 

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Email Drukuj PDF

yczenia witeczne 01

Poprawiony: poniedziałek, 21 grudnia 2015 07:17
 

MUZEUM WISŁY

Email Drukuj PDF

             W okresie nadchodzących Świąt czeka nas kilka wolnych dni, zachęcam do odwiedzenia Muzeum Wisły.

W 1980 roku miasto Tczew przekazało cały obiekt Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku, które rozpoczęło jego adaptację na potrzeby nowopowstającego Muzeum Wisły. Do dnia dzisiejszego jest to największe muzeum rzeki w Polsce.
Oficjalne otwarcie placówki odbyło się 13 kwietnia 1984 roku, udostępniono wtedy zwiedzającym pierwszą stałą wystawę pt. "Dzieje żeglugi wiślanej", a 8 października 1984 roku otwarto drugą ekspozycję pt. "Łodzie ludowe dorzecza Wisły".

W latach 2004 - 2007 budynek przeszedł gruntowną modernizację sfinansowaną z funduszy unijnych, dotacji Ministerstwa Gospodarki oraz wkładu Gminy Tczew. Obecnie w obiekcie mieści się Muzeum Wisły i Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły, podległe miastu Tczew. Budynek został przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

muzeum wisly

 Wystawa stała ma przede wszystkim zapoznać zwiedzających z problematyką wiślaną w jak najszerszym kontekście, stąd bogactwo prezentowanych tematów. We wprowadzeniu do ekspozycji przedstawiono: najstarsze wiadomości o Wiśle, charakterystykę Wisły i jej dorzecza, przyrodę nadwiślańską, ewolucję osadnictwa, dzieje Pomorza oraz prawo rzeczne. W zasadniczej części ekspozycji zaprezentowano przede wszystkim historię spławu wiślanego w okresie jego złotego wieku (XVI-XVIII w.) i najważniejsze elementy pływanki do Gdańska: cechy charakterystyczne topografii Wisły i ich znaczenie dla żeglugi, handel wiślany i spławiane towary, załogi statków rzecznych, typy statków wiślanych i szkutnictwo, przeszkody i zagrożenia spławu ? zarówno te naturalne, jak i stworzone przez człowieka, porty rzeczne z podkreśleniem znaczenia Gdańska jako celu spławu i wreszcie - powrót do domu. Narrację i kanwę tej części wystawy oparto na jednym z najważniejszych źródeł pisanych dokumentujących spław towarów Wisłą do Gdańska u schyłku XVI w., jakim jest poemat Sebastiana Fabiana Klonowica pt. Flis, to jest... wydany po raz pierwszy drukiem w 1595 r., poprawiony w 1598 r

Poprawiony: niedziela, 20 grudnia 2015 18:31 Więcej…
 

NOWY BASEN W PORCIE MORSKIM W KOŁOBRZEGU

Email Drukuj PDF

nowy20basen20kolobrzeg 595 314

     1 grudnia 2015 r. odbyło się otwarcie nowego basenu na Wyspie Solnej. Uroczystość rozpoczął Prezes Zarządu Portu Morskiego Artur Lijewski.

Inwestycja zrealizowana została na Wyspie Solnej w Kołobrzegu pomiędzy rzeką Parsętą i Kanałem Drzewnym. Basen ma powierzchnię ok 1,5 ha i może pomieścić ok 150 jednostek o długości do 17 metrów, część nabrzeży może również przyjąć duże jednostki do 50 metrów długości. Nabrzeża basenu wykonano ze stalowej ścianki szczelnej z betonowym oczepem a cumowanie odbywa się do pomostów pływających, nabrzeży i pali.

Poprawiony: środa, 16 grudnia 2015 18:08 Więcej…
 


Strona 2 z 23