"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2015

Czoo okPRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE ZARZĄDU I CZŁONKÓW KLUBU

Email Drukuj PDF

czoo ok

 W dniu 09 grudnia 2015 r. odbyło się Przedświąteczne Zebranie Zarządu oraz członków naszego Klubu.
Z uwagi na nieobecność wszystkich członków Zarządu, planowany porządek spotkania ograniczono do trzech punktów.
Na początku Prezes Zarządu złożył informację z przebiegu Walnego Zebrania Delegatów Ligi Morskiej i Rzecznej, które odbyło się 21 listopada 2015 r. Następnie Pan Prezes poinformował o przebiegu spotkania n/t gospodarki wodnej w Belwedrze na zaproszenie Prezydenta RP, w którym brał udział.
W następnym punkcie zebrani pozytywnie ocenili wizerunek i treści publikowane na stronie internetowej Klubu - www.bractwowislane.pl/.
Spotkanie zakończyło się tradycyjnym opłatkiem oraz składaniem życzeń z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Poprawiony: piątek, 11 grudnia 2015 20:58 Więcej…
 

Z GŁĘBOKIM ŻALEM ŻEGNAMY PROF. TADEUSZA BIAŁASA

Email Drukuj PDF

czoo ok150px-black ribbon svg

 

 

         W dniu 8 grudnia 2015 roku zmarł prof. Tadeusz Białas - Sekretarz Generalny reaktywowanej w 1981 roku Ligi Morskiej. Był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego.
Autor książek:
"Liga Morska i Kolonialna 1930 - 1939" wydanej w 1983 roku
"Liga Morska 1944 - 1953" wydanej w 2002 roku
"Z tradycji Ligi Morskiej i Rzecznej" wydanej w 2001 roku
oraz opracowania:
"Od uznania do wrogości - represje wobec Członków Ligi Morskiej w latach 1945 - 1953" wydanego w 2012 roku.
Recenzował również książkę autorstwa Wacława L. Kowalskiego oraz Marka Jankiewicza p.t. "Liga Morska i Rzeczna - Sojusznik Ludzi Morza i Rzek" wydanej w 2014 roku.
Żegnamy zasłużonego działacza Ligi Morskiej i Rzecznej oraz wybitnego znawcę historii naszego Stowarzyszenia. Jego książki, opracowania i artykuły na temat dokonań Ligi Morskiej i Rzecznej stanowią skarbnicę wiedzy o budowie Polski Morskiej i Polski Rzecznej.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

Warszawa dn. 10 grudnia 2015 roku

 

 W imieniu Bractwa   Wacław L. Kowalski.

 

Poprawiony: piątek, 11 grudnia 2015 09:28
 

SZCZĘŚLIWY POWRÓT

Email Drukuj PDF

56670a28b28f3 p

     - Polscy marynarze są bezpieczni, zdrowi, wracają do swoich rodzin. Wszystko skończyło się szczęśliwie -  powiedziała we wtorek premier Szydło, ogłaszając, że porwani pod koniec listopada polscy marynarze wrócili do Polski.
Beata Szydło dodała, że rozmawiała z marynarzami, którzy przekazali, że są zdrowi, szczęśliwi i prosili o podziękowanie za wsparcie, które otrzymali.

Poprawiony: środa, 09 grudnia 2015 07:27 Więcej…
 

MARYNARKA HANDLOWA

Email Drukuj PDF

220px-stefan batory175px-don rodo v at mazatlan 1soldek

 

  Marynarka Handlowa - flota transportowa towarowa i pasażerska, statki do połowu ryb, statki specjalne np. holowniki, lodołamacze itp.
Ucieczka pod tzw. "tanią banderę" spowodowała zanik floty handlowej pływającej pod Polską Banderą. Zjawisko spowodowane jest niskimi opłatami lub /i/ liberalnymi przepisami. Zbudowana po II wojnie ogromna polska flota handlowa dzisiaj jest w zaniku. Cała nadzieja w nowy ministerstwie.

 

 Z.S.

foto : internet

Poprawiony: poniedziałek, 07 grudnia 2015 18:28
 

MARYNARKA WOJENNA RP

Email Drukuj PDF

pobrane

 

 Marynarka Wojenna przeznaczona jest do obrony interesów państwa na polskich obszarach morskich, morskiej obrony wybrzeża oraz udziału w lądowej obronie wybrzeża we współdziałaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych w ramach strategicznej operacji obronnej. Zgodnie ze zobowiązaniami międzynarodowymi Marynarka Wojenna utrzymuje zdolności do realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno w obszarze Morza Bałtyckiego jak i poza nim. Podstawowym zadaniem Marynarki Wojennej jest obrona i utrzymanie morskich linii komunikacyjnych państwa podczas kryzysu i wojny oraz niedopuszczenie do blokady morskiej kraju.

Poprawiony: piątek, 04 grudnia 2015 17:12 Więcej…
 


Strona 4 z 23