"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2015

Czoo ok



Dworzec Wodny w Płocku

Email Drukuj PDF

dwpUrząd Miasta Płocka otrzymał już projekt rekonstrukcji przystani miejskiej, wzorowanej na XIX w. Dworcu Wodnym "Płock", będącącym przystanią dla statków parowych pływających po Wiśle. Replika zabytku będzie nie tylko muzeum, hotelem, salą konferencyjną i unikatową atrakcją turystyczną, ale też prawdziwym dworcem dla statków pasażerskich.

Wiele miesięcy trwało opracowywanie koncepcji budowy przystani miejskiej, którą jako pomysł zgłoszony w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego przez Towarzystwo Przyjaciół Płocka, zaaprobowali płocczanie.  Przystań, która ma powstać nad Wisłą, będzie przypominać dworzec wodny działający nad rzeką od końca XIX wieku do lat 70. XX w., który obsługiwał statki pasażerskie w latach, gdy w pełni wykorzystywano jeszcze żeglugę rzeczną jako środek transportu.

Wyłoniony w przetargu wykonawca - biuro Navi Ship Project opracował projekt i kosztorys tej nietuzinkowej inwestycji. Jak dowiedzieliśmy się od Huberta Woźniaka z biura prasowego, koncepcja zakłada bardzo wierne odtworzenie centrum świata wodnego sprzed ponad stulecia, a przy tym obiektu spełniającego współczesne normy bezpieczeństwa (koncepcja powstała według przepisów Polskiego Rejestru Statków, co oznacza, że spełnia rygory na bezpieczne użytkowanie obiektu).

Poprawiony: poniedziałek, 19 stycznia 2015 09:56 Więcej…
 

"Polacy na Hornie". Spotkanie z "Bractwem Kaphornowców"

Email Drukuj PDF

polacynahonie2W poniedziałek, 19 stycznia 2015 r. o godzinie 12.00 w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4), odbędzie się spotkanie z przedstawicielami "Bractwa Kaphornowców", zrzeszającego kapitanów i załogi jachtów, które dokonały przejścia wokół przylądka Horn.

Spotkanie będzie dotyczyć przedstawienia planów najbliższego rejsu wokół Hornu na jachcie "Zimorodek", dowodzonym przez Panią Kapitan Ewę Skut z Wrocławia. Polska załoga wypływa 22 stycznia 2015 r. z portu Ushuaia w Argentynie.

Spotkanie będzie również doskonałą okazją do spotkania ze znanymi polskimi kapitanami i członkami załóg. Wśród zaproszonych gości będzie między innymi Kapitan Cezary Bartosiewicz oraz Pan Wojciech Pasieczny. Zaprezentowany zostanie również film dokumentalny "Kaphornowcy" oraz wystawa "Polacy na Hornie", przygotowana z okazji obchodzonego w 2014 r. jubileuszu czterdziestolecia powstania Bractwa Kaphornowców, będącej wyrazem pamięci o dokonaniach polskich załóg, które zdobyły przylądek Horn. Wystawa będzie otwarta na parterze budynku Centrum Olimpijskigoe od 19 do 30 stycznia br. w godzinach otwarcia Muzeum, wstęp wolny. 

*     *     *

W 2014 roku minęła czterdziesta rocznica istnienia Bractwa Kaphornowców, zrzeszającego żeglarzy jachtowych, którzy opłynęli skalisty przylądek Horn nazywany "Nieprzejednanym". Stanowi on najdalej na południe wysunięty punkt Ameryki Południowej, a południk przechodzący przez Horn jest uznawany za granicę między Oceanem Spokojnym a Atlantyckim.

Panują tu zazwyczaj trudne warunki pogodowe, które należy pokonać przed dotarciem do celu. Mawia się, że jest to żeglarski "Everest" stanowiący życiowe marzenie wielu żeglarzy. Wśród jego zdobywców jest już ponad tysiąc Polaków.

Poprawiony: niedziela, 18 stycznia 2015 20:33 Więcej…
 

Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

Email Drukuj PDF

nagrodawiktorowiczaRozpoczęło się przyjmowanie nominacji do IV edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza, wybitnego człowieka morza, budowniczego i wieloletniego komendanta "Daru Młodzieży", wychowawcy pokoleń polskich marynarzy.

Człowiek, który kochał morze i ludzi. Przez wielu kojarzony przede wszystkim jako budowniczy a następnie wieloletni komendant "Daru Młodzieży", największego i najpiękniejszego polskiego żaglowca, który poprowadził w historyczny rejs dookoła świata.

Podczas kilkudziesięciu lat służby na morzu wychował tysiące polskich marynarzy, a Biała Fregata pod jego dowództwem zawsze była ambasadorem i najlepszą wizytówką Polski na całym świecie.

Nagroda im. kapitana Leszka Wiktorowicza została ustanowiona w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej. Ustanowili ją spadkobiercy kpt. ż.w. Leszka Wiktorowicza, Miasto Gdynia, Stowarzyszenie Bractwo Kaphornowców i Fundacja Press Club. Nagroda jest przyznawana co roku za osiągnięcie z roku poprzedniego, a jej laureatem może być osoba fizyczna, grupa osób fizycznych, osoba prawna lub jednostka organizacyjna. Po raz pierwszy nagroda została wręczona w roku 2012 i jej laureatem został kapitan Janusz Zbierajewski, za odwagę i profesjonalizm w realizacji projektu "Zobaczyć morze".

Poprawiony: sobota, 17 stycznia 2015 23:05 Więcej…
 

70. rocznica wyzwolenia Warszawy

Email Drukuj PDF

wyzwoleniewarszawyW dniu dzisiejszym, 17 stycznia 2015 r. przypada 70. rocznica wyzwolenia Warszawy. Do zniszczonej niemal doszczętnie Stolicy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało większość swoich sił ze stolicy.

W operacji warszawskiej trwającej od 14 do 17 stycznia 1945 r. brały udział 1 Armia WP oraz 47 i 61 Armia 1 Frontu Białoruskiego. Była ona częścią wielkiej ofensywy rozpoczętej przez Armię Czerwoną 12 stycznia 1945 r., nazwanej operacją wiślańsko-odrzańską. Obie armie sowieckie, 61 działająca z przyczółka warecko-magnuszewskiego oraz 47 nacierająca od strony Modlina, uderzyły w kierunku Błonia oskrzydlając Warszawę z północnego i południowego zachodu, tworząc tzw. kocioł warszawski, w którym znalazła się 9 Armia niemiecka.

W zaistniałych okolicznościach jej dowódca wydał rozkaz wycofania wojsk z pozycji nadwiślańskich w celu zorganizowania linii oporu nad dolną Bzurą, Rawką i środkową Pilicą. Na Warszawę bezpośrednio uderzała 1 Armia WP, pod dowództwem gen. Stanisława Popławskiego.

Rankiem 17 stycznia 1, 3 i 4 Dywizja Piechoty rozwinęły natarcie od południowego wschodu w kierunku przedmieść Warszawy. Tego samego dnia 2 DP, po przeprawie w okolicach Jabłonny na Kępę Kiełpińską, podjęła działania zaczepne na północnych krańcach stolicy. 6 DP i 1 BK przekroczyły Wisłę i uderzyły na Warszawę odpowiednio z Pragi, ze wschodu i od południa.

Poprawiony: sobota, 17 stycznia 2015 03:25 Więcej…
 

Podziękowania od Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego

Email Drukuj PDF

prezydentkomorowskiWe wtorek, 13 stycznia 2015 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, odbyła się uroczystość podsumowująca obchody 25-lecia Wolności. Wśród zaproszonych gości był również Robert Jankowski - Sekretarz Generalny Społeczny Komitetu Obchodów "Roku Rzeki Wisły w 2017". 

W zorganizowane z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego obchody 25-lecia Wolności promujące sukces polskiej transformacji włączyły się społeczności lokalne, organizacje pozarządowe, samorządy, instytucje publiczne, a także środowiska polonijne, ambasady, konsulaty i Instytuty Polskie na całym świecie. W Polsce w ramach obchodów odbyło się około 400, a na całym świecie około 200, różnorodnych wydarzeń, okolicznościowych imprez, konferencji, wystaw i innych inicjatyw.

Prezydent podziękował wszystkim, którzy włączyli się w organizację obchodów 25-lecia Wolności. "Serdecznie dziękuję za to wspólne dzieło wszystkim, od władz państwa polskiego, przez media, różne organizacje, stowarzyszenia, aż po partnerów zagranicznych" - powiedział.

"Wspólnym wysiłkiem powinniśmy zadbać o to, aby pamięć o obchodach 25-lecia Wolności i nawyk cieszenia się z wolności stał się elementem trwałym, żebyśmy każdego 4 czerwca zechcieli się cieszyć wolnością, myśleć o wolności naszej i wolności innych, żebyśmy 4 czerwca potrafili zawsze w sobie umacniać przekonanie, że w dalszym ciągu jesteśmy za wolność odpowiedzialni" - podkreślił Bronisław Komorowski.

Poprawiony: piątek, 16 stycznia 2015 09:20 Więcej…
 


Strona 21 z 23

Użytkownicy

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 

Statystyki

Odsłon : 1335701
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama