"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2015
Aktualności 2015

Kapitan Wojciech Maleika laureatem Nagrody im. Leszka Wiktorowicza

Email Drukuj PDF

nagrodawiktorowiczaW dniu dzisiejszym, 26 stycznia 2015 r., w salonie kapitańskim "Daru Pomorza", Kapituła Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza, ogłosiła wyniki swoich obrad.

Tegorocznym laureatem, czwartej edycji Nagrody im. Leszka Wiktorowicza został kapitan Wojciech Maleika. Nagrodę specjalną przyznano Kapitananowi Adamowi Jasserowi.

Kapitan Wojciech Maleika i załoga "Kapitana Głowackiego" zwycięstwem w The Tall Ships' Race 2014 zapisali się w historii polskiego żeglarstwa i nawiązali do wspaniałych tradycji "Daru Pomorza", "Daru Młodzieży", "Pogorii" i "Fryderyka Chopina", które odnosiły spektakularne zwycięstwa w tych regatach.

"Postawa, umiejętności, dobra robota żeglarska załogi dowodzonej przez kapitana Wojciecha Maleikę zasługuje na najwyższe słowa uznania. Młody wiekiem kapitan wykazał się dojrzałością, odpowiedzialnością i umiejętnościami żeglarskimi, dzięki którym poprowadził swój jacht do zwycięstwa. Dziś jego żeglarski sukces stawia go w jednym szeregu z legendarnymi kapitanami wielkich rejowców" - napisano w uzasadnieniu nominacji do nagrody.

Tegoroczny The Tall Ships' Race rozegrano na trasie Harlingen - Fredrikstadt - Bergen - Esbjerg. Doskonale pływał w tych regatach nasz najmniejszy żaglowiec rejowy "Kapitan Głowacki" z Trzebieży, dowodzony przez kapitana Wojciecha Maleikę. W trudnych, bardzo zmiennych warunkach pogodowych, od zupełnej ciszy do szkwałów ponad 50 węzłów, polski jacht doskonale poradził sobie w stawce z większymi i szybszymi jednostkami.

Poprawiony: wtorek, 27 stycznia 2015 13:38 Więcej…
 

"Transatlantyckie salony pod polską banderą"

Email Drukuj PDF

transatlantyckiesalonyW sobotę, 31 stycznia 2015 r. o godz. 17.00, w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B), odbędzie się spotkanie pt. "Transatlantyckie salony pod polską banderą". To trzecie z cyklu spotkań i prelekcji poświęconych polskim transatlantykom - "Legendarne TRANSATLANTYKI". 

Podczas kolejnej opowieści Legendy Morskiej Gdyni przywołany zostanie niepowtarzalny miniony, salonowy świat żeglugi pasażerskiej. Transatlantyckie podróże na "Batorym" i "Stefanie Batorym" to jedna z najbarwniejszych morskich legend naszej floty.

Bale kapitańskie, dancingi na środku oceanu, eleganccy oficerowie, występy gwiazd estrady, znakomitości statkowej kuchni, wzruszenia pożegnań i  i powitań przy orkiestrowym akompaniamencie. Kolorowy, bajkowy świat na tle szarej rzeczywistości PRL-u.

Opowieści o emigrantach, polonusach, turystach i codzienności załóg hotelowych, tworzących niepowtarzalny klimat podróży na naszych transatlantykach.

Podczas spotkania odbędzie się projekcja unikatowego dokumentu "Statek" zrealizowanego przez Katarzynę Sędek w TVP Gdańsk, z wykorzystaniem oryginalnych materiałów filmowych z rejsów na "Batorym". Swymi wspomnieniami z lat pracy na tych podzielą się, uczestniczący w spotkaniu, członkowie załóg hotelowych obu naszych ostatnich transatlantyków.

Poprawiony: poniedziałek, 26 stycznia 2015 07:33 Więcej…
 

"Jak się szkoli profesjonalnych żeglarzy w Polsce"

Email Drukuj PDF

forumjaksieszkoliW czwartek, 29 stycznia 2015 r. o godz. 17.00, w siedzibie Szkoły Morskiej w Gdyni (ul. Polska 13A), odbędzie się pierwsze tegoroczne spotkanie w ramach Forum Nauczycieli Żeglarstwa zatytułowane "Jak się szkoli profesjonalnych żeglarzy w Polsce".

Prelegentem będzie kpt. ż.w. i kpt. jachtowy Alfred Naskręt, dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni, absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, członek Rady Programowej Forum Nauczycieli Żeglarstwa.

Kapitan omówi definicję jachtowej floty komercyjnej, przedstawi oczekiwania armatorów. Opowie o programie szkolenia opartym o amerykańskie wzory, uznane przez MCA, czyli jak wygląda ścieżka szkolenia żeglarzy zawodowych. To nie tylko pływanie, które stanowi jakieś 25% pracy, to także pobyt w portach, organizacja rejsu, aprowizacja, remont jachtu...

Alfred Naskręt oprowadzi po Szkole Morskiej, zaprezentuje m.in. model jachtu motorowodnego z systemem dwuśrubowym. Będzie możliwość popływania po fiordach, między szkierami, w warunkach sztormowych...

Forum Nauczycieli Żeglarstwa to projekt Pomorskiego Związku Żeglarskiego - miejsce dyskusji i wymiany doświadczeń instruktorów żeglarstwa z całej Polski. Więcej przeczytać można na www.fnz.pozz.org.pl.

Szkoła Morska, ul. Polska 13A. Dojazd autobusem 119, powrót linią 133.
Zmotoryzowani mają do dyspozycji parking. Wstęp wolny.

Poprawiony: niedziela, 25 stycznia 2015 15:30 Więcej…
 

Baltic Tall Ships Regatta 2015

Email Drukuj PDF

2015balticregattaW dniach 12-15 czerwca 2015 r. Szczecin po raz kolejny będzie gościł flotę jachtów i żaglowców z całego świata. Tym razem w ramach finału regat "Baltic Tall Ships Regatta 2015" do nabrzeży przy Wałach Chrobrego i Wyspy Łasztowna zacumuje około 70 jednostek z 15 krajów z blisko 1,5 tysiącami załogantów na pokładach.

Szczecin będzie organizował wspólnie z litewską Kłajpedą i Sail Training International The Baltic Tall Ships Regatta 2015. Żaglowce i jachty zawitają do litewskiego portu w okresie od 5 do 8 czerwca 2015 r. Stamtąd popłyną do Szczecina. Wydarzenie w Szczecinie odbędzie się od 12 do 15 czerwca 2015 r.

Udział w regatach zapowiedziały: największy szkolny żaglowiec świata, pływający pod rosyjską banderą SEDOV, dwie jednostki siostrzane wybudowane w polskich stoczniach: DAR MŁODZIEŻY i MIR, okręt Meksykańskiej Marynarki Wojennej CUAUHTEMOC, FRYDERYK CHOPIN, którego portem macierzystym jest Szczecin, ZAWISZA CZARNY, GENERAŁ ZARUSKI, SHTANDART, MERCEDES, ZŁOTY LEW, JOANNA SATURNA i inne.

Wydarzeniu będzie towarzyszył jubileuszowy X Zlot Oldtimerów, którego gośćmi będą wiekowe żaglowce i jachty. Ponownie zapowiada się kilka dni ciekawej zabawy, niezwykłych spotkań mieszkańców miasta z żaglowcami i jachtami oraz ich załogami. Tradycyjnie Prezydent Miasta Szczecin wyda Obiad Kapitański dla wszystkich kapitanów żaglowców i jachtów. Załogi spotkają się z mieszkańcami miasta i gośćmi podczas parady załóg i ceremonii rozdania nagród. Po paradzie załogi zostaną zaproszone na wesołą zabawę.

Więcej…
 

Przekazanie obowiązków Rektora - Komendanta Akademii Marynarki Wojennej

Email Drukuj PDF

amwW dniu wczorajszym, 22 stycznia 2015 r. godz. 14.00 w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, w obecności wiceminister Obrony Narodowej Pani Beaty Oczkowicz, odbyła się uroczystość przekazania obowiązków Rektora - Komendanta.

Zdający obowiązki kontradmirał dr inż. Czesław Dyrcz, po osiągnięciu wieku emerytalnego, odszedł do rezerwy po 42 latach służby i 8 latach dowodzenia uczelnią. Minister Obrony Narodowej nowym Rektorem - Komendantem AMW z dniem 23 stycznia 2015 r. mianował komandora prof. dr. hab. Tomasza Szubrychta.

O godz. 13.00 rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Senatu AMW, podczas którego kontradmirał Czesław Dyrcz przekazał insygnia władzy Rektora - Komendanta komandorowi Tomaszowi Szubrychtowi. Następnie o godz. 14.00 na placu apelowym uczelni rozpoczęła się uroczystość przekazania sztandaru.

W uroczystości obok wiceminister Obrony Narodowej Pani Beaty Oczkowicz udział wziął wiceminister Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Pan Bogdan Dombrowski, przedstawiciele: Szefa Sztabu Generalnego WP w osobie wiceadmirała Stanisława Zarychty, biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej - Jego Ekscelencja ks. biskup Wiesław Szlachetka, radca Ministra Obrony Narodowej gen. dyw. w st. spocz. prof. dr. hab. Bogusław Pacek, senator Edmund Wittbrodt, przedstawiciele dowództw Rodzajów Sił Zbrojnych i instytucji centralnych MON, rektorzy - komendanci Akademii i Wyższych Szkół Wojskowych, rektorzy i przedstawiciele rektorów uczelni wyższych, dowódcy Jednostek Wojskowych, komendanci Ośrodków, przedstawiciele władz ustawodawczych, administracyjnych i samorządowych, duchowieństwo, przedstawiciele instytucji zagranicznych, naukowych, przedstawiciele wszystkich pokoleń absolwentów oraz kadra, nauczyciele akademiccy i pracownicy uczelni.

W swoim wystąpieniu wiceminister Obrony Narodowej Beata Oczkowicz przedstawiła sylwetki i zasługi obu rektorów oraz złożyła życzenia wielu sukcesów w życiu osobistym i zawodowym. Następnie wręczyła kontradmirałowi Czesławowi Dyrczowi wyróżnienie przyznane przez Ministra Obrony Narodowej - honorową broń białą "Pałasz Honorowy MW" oraz Odznakę Honorową MW. Odchodzący rektor podziękował całej społeczności akademickiej za pomoc w realizacji zadań i zamierzeń jakie stały na przestrzeni 8 lat przed uczelnią.

Poprawiony: piątek, 23 stycznia 2015 22:08 Więcej…
 

Konferencja "Prawo Żeglugi Morskiej"

Email Drukuj PDF

konferencjaprawoW czwartek, 26 lutego 2015 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się IV Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego "Prawo Żeglugi Morskiej", organizowana przez Katedrę Prawa Międzynarodowego Publicznego, Katedrę Prawa Morskiego WPiA UG  oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk.

W kolejnej już edycji projektu, skupiającej się na szeroko pojętej problematyce prawa żeglugi morskiej, udział wezmą przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, armatorów, związków zawodowych a także przedsiębiorcy, prawnicy, naukowcy i studenci z wielu ośrodków akademickich w Polsce.

Konferencji zostaną poruszone zagadnienia związane z charakterem prawnym statku morskiego ze szczególnym uwzględnieniem instytucji aresztu statku czy też odpowiedzialności za jego eksploatację. Organizatorzy pragną również zainicjować dyskusję dotyczącą przewozu i korzystania ze statku w kontekście zarówno przewozu pasażerów jak i ładunków. Analizie poddane zostaną także regulacje z zakresu ubezpieczeń morskich.

Tradycyjnie już celem spotkania jest stworzenie platformy do podjęcia debaty o sprawach morskich oraz wymiana poglądów przez prawników i przedstawicieli świata nauki a także przedsiębiorców z sektora gospodarki morskiej i studentów z różnych ośrodków akademickich w Polsce.

Więcej…
 

"Zima z Marynarką Wojenną"

Email Drukuj PDF

zimazmwW dniach 2-13 lutego 2015 r. Muzeum Marynarki Wojennej oraz Klub Marynarki Wojennej "Riwiera" zapraszają dzieci na zajęcia edukacyjne w czasie ferii zimowych. Przez dziesięć dni będzie można skorzystać z ciekawej oferty gier i zabaw związanych z wojskowością i marynarką wojenną.

Goście będą mogli między innymi zapoznać się z elementami historii służby naszej armii na morzu, ze zwyczajami morskimi i szczegółami morskiego ceremoniału, a także wcielić się w rolę wojennej sanitariuszki. Przygotowano też zajęcia dla młodych artystów z dziedziny plastyki, fotografii i literatury. Chętni będą mogli nauczyć się pieśni morskich lub zmierzyć się z przeciwnikiem w rozgrywce szachowej.

Zajęcia pod nazwą "Zima z Marynarką Wojenną" będą odbywały się w siedzibach organizatorów (Muzeum MW Gdynia ul. Zawiszy Czarnego 1B oraz Klub MW ul. Zawiszy Czarnego 1) i są bezpłatne. Więcej informacji na: www.muzeummw.pl.

Zapisy przyjmowane będą od 26 stycznia br. pod nr tel.: 58/ 620-13-81 w. 22 oraz 23  i pocztą elektroniczną:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Grafik zajęć

Poprawiony: środa, 21 stycznia 2015 19:22 Więcej…
 

Pomnik Marynarza Polskiego w Gdyni

Email Drukuj PDF

pomnik marynarza polskiegoW dniu wczorajszym, 19 stycznia 2015 r. w sali konferencyjnej Urzędu Morskiego w Gdyni, odbyło się spotkanie Rady Konsultacyjnej Stowarzyszeń Morskich, poświęcone projektowi budowy Pomnika Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki w Gdyni.

Poniedziałkowe posiedzenie Rady, obradującej pod przewodnictwem dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni - kpt. ż. w. Andrzeja Królikowskiego, było już piątym z serii spotkań dotyczących powstania na gdyńskim Skwerze Kościuszki godnego pomnika przypominającego doczesnym o ludziach morza, polskich marynarzach, którzy swe życie poświęcili morzu.

Pomnik Marynarza Polskiego w Gdyni wg. projektu autorstwa Jana Kucińskiego - artysty rzeźbiarza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ma stanowić odlew z brązu przedstawiający ok. 12. metrową morską falę z wkomponowaną w jej strukturę kotwicą. "Fala" ma być zwieńczona cytatem z adm. Józefa Unruga: "Największe ofiary i przelana krew staną się żywym świadectwem trwania nad polskim morzem" i zmuszać tym samym do refleksji.

Podczas spotkania zdecydowano o powierzeniu przewodnictwa w realizacji projektu budowy Pomnika Marynarza Polskiego w Gdyni - Lidze Morskiej i Rzecznej. Na osobę wiodącą projektu zasugerowano pana prof. kpt. ż.w. Daniela Dudę - niezwykle zasłużonego w działalności na rzecz rozwoju gospodarki morskiej, Ligi Morskiej i Rzecznej, zasłużonego w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej w dziedzinie marynistyki, kawalera Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Pierścienia Hallera i Krzyża "Pro Mari Nostro".

Zebrani jednogłośnie dali wyraz poparciu, reprezentując własne, często liczące i kilkuset członków stowarzyszenia. Postanowiono, że wszystkie obecne zrzeszone organizacje włączą się do działań, aby dzieło ostateczne miało wymiar wspólny, jednak pod przewodnictwem Ligi Morskiej i Rzecznej.

Poprawiony: środa, 21 stycznia 2015 06:25 Więcej…
 

"Statki i ich załogi na Dolnej Wiśle w XIII-XV wieku"

Email Drukuj PDF

statkiizalogiNa rynku wydawniczym pojawiła się drukiem monografia pt. "Statki i ich załogi na Dolnej Wiśle w XIII-XV wieku", autorstwa Roberta Domżała, archeologa i doktora historii, kierownika działu Historii Budownictwa Okrętowego w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. 

Wydana w ramach cyklu "Prace Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku" pozycja, prezentuje typy łodzi i statków, które występowały na dolnym odcinku Wisły w późnym średniowieczu (XIII-XV w.). Znaczącą część publikacji stanowi opracowanie tematyki znalezisk archeologicznych związanych ze szkutnictwem śródlądowym. Autor nawiązał przy tym do wyobrażeń ikonograficznych, w tym napieczętnych, obrazujących różne typy statków śródlądowych.

Robert Domżał zaproponował również w swojej pracy klasyfikację śródlądowych łodzi i statków występujących w tamtej epoce nad dolną Wisłą, ale wykorzystywanych także na Zalewie Wiślanym i na wodach przybrzeżnych, np. na Zatoce Gdańskiej. Podział ten został przeprowadzony według atrybutów semantycznych pojawiających się w materiałach źródłowych. Pozwoliło to na lepsze poznanie nie tylko samych jednostek, ale także zrozumienie mentalności ludzi, którzy w średniowieczu budowali i wykorzystywali pływające środki transportu dla swoich potrzeb. Mimo ograniczonej liczby źródeł archeologicznych autor starał się przedstawić najnowsze znaleziska nautologiczne pochodzące z tamtych czasów.

W odniesieniu do przekazów źródłowych z czasów nowożytnych można stwierdzić, że ogólne cechy budowy statków rzecznych nie podlegały tak intensywnej ewolucji, jak konstrukcje jednostek morskich. Podkreślić warto pełną korelację przekazów pisanych z XIV i XV wieku na temat budownictwa łodzi i statków nad dolną Wisłą w obrębie państwa krzyżackiego, z odkryciami archeologicznymi z obszaru delty Wisły.

Poprawiony: czwartek, 22 stycznia 2015 20:56 Więcej…
 

Podpisanie "Planów współpracy na 2015 r."

Email Drukuj PDF

bhmwW piątek, 16 stycznia 2015 r. w siedzibie Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej w Gdyni, miało miejsce podpisanie "Planów współpracy na 2015 rok" pomiędzy BHMW i Urzędami Morskimi z Gdyni, Słupska i Szczecina. 

Instytucje reprezentowali: BHMW - Szef Biura kmdr Andrzej Kowalski, Urząd Morski w Gdyni - Dyrektor Andrzej Królikowski, Urząd Morski w Szczecinie - Dyrektor Andrzej Borowiec, Urząd Morski w Słupsku - Dyrektor Tomasz Bobin.  

Realizując postanowienia rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 20 sierpnia 1999 r. w sprawie współpracy urzędów morskich z Marynarką Wojenną i Strażą Graniczną, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni podpisał plany współpracy na rok 2015 z komendantem Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz z szefem Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej.

Plan współpracy Urzędu Morskiego w Gdyni z Morskim Oddziałem Straży Granicznej określa formy i sposoby współdziałania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa granic oraz przeciwdziałania naruszaniu przepisów obowiązujących na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej. Plan obejmuje m.in. przekazywanie informacji na temat ruchu statków przewożących ładunki niebezpieczne, na temat prowadzonych prac podwodnych poza obszarami portów oraz przeszukiwania wraków jak również wymianę informacji dotyczącej prowadzenia prac naukowo badawczych na obszarach morskich. Plan przewiduje również wspólne kontrole z wykorzystaniem jednostek pływających i statków powietrznych Straży Granicznej i urzędu morskiego.

Poprawiony: wtorek, 20 stycznia 2015 12:01 Więcej…
 


Strona 10 z 12