"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2015
Aktualności 2015

Aleksander Doba Podróżnikiem Roku 2015 National Geographic!

Email Drukuj PDF

adobaPodróżnik i kajakarz Aleksander Doba, 68-letni autor najdłuższej przeprawy kajakowej przez Atlantyk, zwyciężył międzynarodowy plebiscyt publiczności na Podróżnika Roku 2015 "National Geographic People's Choice Adventurer of the Year". W głosowaniu na stronie amerykańskiej edycji magazynu National Geographic oddano rekordową liczbę ponad 521 000 głosów.

"To dzięki plebiscytowi dostępnemu na stronie National Geographic dowiedziałem się, jak wielu mam znajomych i nieznajomych przyjaciół na całym świecie, których zafascynował samotny 67-latek w kajaku na wielkim oceanie. Jestem tym wyróżnieniem wzruszony i jest to dla mnie ogromny zaszczyt" - mówi o swoim sukcesie Aleksander Doba.

Aleksander Doba został wybrany spośród dziesięciu nominowanych, których wyprawy i przedsięwzięcia w dziedzinie ochrony przyrody, pomocy humanitarnej i sportu zyskały w ubiegłym roku największe uznanie. Doba spędził ponad sześć miesięcy wiosłując przez Atlantyk i pokonując trasę ponad 12 tys. kilometrów, czyli średnio 48 km. dziennie. Doba jest jedynym człowiekiem, który samotnie, dzięki sile własnych rąk i bez żadnego wsparcia przepłynął kajakiem przez Atlantyk, od jednego kontynentu do drugiego.

Kajakarz wyruszył w drogę na początku października 2013 roku z portugalskiej Lizbony, a zakończył ją w New Smyrna Beach na Florydzie w kwietniu 2014 roku. Jego pierwotny plan zakładał przepłynięcie 8690 km, ale burze i awarie sprzętu zmusiły go do wydłużenia trasy. Podróżnik, obecnie 68-latek, kajakiem pływa od 34 lat. Ma też za sobą inną kajakową podróż przez Atlantyk: z Afryki do Ameryki Południowej, którą przebył w latach 2010-2011.

Poprawiony: czwartek, 12 lutego 2015 08:51 Więcej…
 

95. rocznica Zaślubin Polski z Morzem w Pucku

Email Drukuj PDF

95rzpzm

W dniu wczorajszym, 10 lutego 2015 r, w Pucku, odbyły się obchody 95. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim, pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego 

W dniu 10. lutego 1920 roku, generał Józef Haller wrzucił do wód Zatoki Puckiej platynowy pierścień, zaślubiając tym samym Polskę z Bałtykiem. Uroczystości upamiętniające  to wydarzenia  rozpoczęły  się  o godz. 09.30, na rynku miejskim w Pucku. 

W uroczystościach, z honorową asystą Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW, wziął udział kontradmirał Marian Ambroziak, Inspektor Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie, przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich, samorządowych, członkowie Ligi Morskiej i Rzecznej, pododdziały Marynarki Wojennej RP oraz licznie zebrani mieszkańcy Pomorza.

Klub "Bractwo Wiślane" LMiR był reprezentowany przez delegację pod kierownictwem Prezesa Zarządu Klubu, Wiceprezesa ZG LMiR Wacława L. Kowalskiego. W skład delegacji wchodzili również: Wiceprezes Zarządu Klubu - kmdr por. Marek Jankiewicz oraz członkowie Grzegorz Jankiewicz i Grzegorz Zawistowski.

Po powitaniu gości i licznie zebranych mieszkańców miasta przez Burmistrz Pucka - Hannę Pruchniewską i po okolicznościowym przemówieniu Prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej - kpt. ż.w. dr inż. Andrzeja Królikowskiego, wszyscy zebrani w asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, wzięli udział w uroczystym pochodzie wokół puckiego rynku, a następnie udali się do Fary pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, gdzie odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Ludzi Morza, pod przewodnictwem biskupa Wiesława Szlachetki.

Poprawiony: piątek, 13 lutego 2015 11:40 Więcej…
 

Zaślubiny Polski z Morzem

Email Drukuj PDF

95zaslubinyWe wtorek, 10 lutego 2015 r. o godz. 09.30 w Pucku, rozpoczną się główne uroczystości z okazji 95. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w 1920 r., pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Na uroczystości rocznicowe serdecznie zapraszają oganizatorzy obchodów: Urząd Miasta Puck, Liga Morska i Rzeczna i Urząd Morski w Gdyni.

Uroczystości upamiętniające wydarzenia Zaślubin Polski z Bałtykiem rozpoczną się we wtorek, 10 lutego br., o godz. 09.30, na rynku miejskim w Pucku. Następnie, w asyście Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, nastąpi przemarsz do Fary pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, gdzie o godz. 10.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji ludzi morza.

Główne uroczystości obchodów rocznicowych rozpoczną się, po zakończeniu mszy, około godz. 11.30 w puckim porcie. Po odegraniu Hymnu Kaszubskiego odbędzie się ceremonia wręczenia Pierścieni Hallera - najwyższego wyróznienia Ligi Morskiej i Rzecznej oraz wygłoszone zostaną okolicznościowe wystąpienia gości honorowych.

Około godz. 12.00 nastąpi złożenie wieńca z pokładu śmigłowca Marynarki Wojennej na wody Zatoki Puckiej. Uroczystości w Porcie Rybackim zakończy złożenie kwiatów pod pomnikiem generała Józefa Hallera. Dalsza część uroczystości rocznicowych odbędzie się w Ratuszu Miejskim, podczas której przewidziano wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych członków LMiR. Oprawę artystyczną wydarzenia przygotują uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Pucku.

Więcej…
 

Nagroda Przyjaznego Brzegu 2014

Email Drukuj PDF

npb2014

W środę, 4 lutego 2015 r., Jury konkursu "Nagrody Przyjaznego Brzegu", ogłosiło listę laureatów dorocznej nagrody. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych laureatów jubileuszowej XI edycji Konkursu o "Nagrodę Przyjaznego Brzegu za rok 2014", znalazła się Fundacja "Szerokie Wody" - za organizację przedsięwzięcia "Flis Festiwal" na Wiśle oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Warszawa - za rewitalizację Kanału Augustowskiego, zabytkowego szlaku wodnego o niezwykłych walorach turystyczno-krajobrazowych.

Konkurs o Nagrodę Przyjaznego Brzegu organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim i innymi partnerami. Celem nagrody jest promocja atrakcji wodniackich i turystycznych Polski oraz wyróżnienie miejscowości najbardziej aktywnych na tym polu.

W Konkursie premiowane są inwestycje służące turystyce wodnej, takie jak: budowa i modernizacja marin żeglarskich i stanic wodnych, programy inwestycyjne obejmujące miasta, regiony, szlaki wodne, działania poszczególnych osób, klubów i stowarzyszeń, samorządów oraz innych instytucji i organizacji. Do zgłaszania kandydatów uprawnione są organizacje zajmujące się turystyką wodną, kluby, redakcje, komandorzy rejsów i spływów, indywidualni wodniacy.

Jury XI edycji Konkursu, pod Honorowym Patronatem Ministra Sportu i Turystyki przyznało GRAND PRIX, łącznie Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Pomorskiego i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Warmińsko-Mazurskiego wraz z partnerami, za koncepcję i realizację Pętli Żuławskiej, jako wzorcowego przykładu organizacji przestrzeni wodnej sąsiadujących regionów.

Poprawiony: sobota, 07 lutego 2015 09:01 Więcej…
 

2 lata... RAZEM!

Email Drukuj PDF

stronabwMiło jest nam zakomunikować, że dokładnie dwa lata temu (w poniedziałek, 4 lutego 2013 r.) nastąpiło oficjalne uruchomienie strony internetowej Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej w Warszawie (www.bractwowislane.pl). 

Klubowe "okno na Świat" dostępne jest dla członków oraz sympatyków LMiR już 24 miesiące! To dobra okazja na małe podsumowanie i przedstawienie krótkiej statystyki.

Pierwszym zamieszczonym na stronie newsem było zaproszenie internautów, członków, przyjaciół oraz sympatyków LMiR do uczestnictwa w uroczystościach z okazji 93. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku.

Zgodnie z misją "Bractwa Wiślanego" celem jego działaności jest m.in. promowanie wykorzystania Wisły i rzek jej dorzecza dla żeglugi towarowej, pasażerskiej, turystyczno-sportowej, rozbudowy energetyki wodnej oraz  inicjatyw zmierzających do poprawy stanu czystości wód. Jednocześnie propagowanie postaw patriotycznych, tradycji polskiej Marynarki Wojennej i marynarzy rzecznych, dokonań Ligi Morskiej i Rzecznej na rzecz Polski Morskiej i rozwoju turystyki wodnej, żeglugi śródlądowej oraz kultury na szlakach rzecznych i morskich.

Poprawiony: piątek, 13 lutego 2015 12:27 Więcej…
 

Wystawa "Jachting"

Email Drukuj PDF

jachtingW piątek, 13 lutego 2015 r. o godz.18.00, w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, odbędzie się otwarcie wystawy "Jachting", będącej prezentacją albumu 112 fotografii datowanych na lata 1880-1900.

Wystawa Jachting jest prezentacją albumu ze zbioru MHF o nietypowej jak na rejon Małopolski tematyce marynistycznej. Album jest zbiorem fotografii skrupulatnie i konsekwentnie kolekcjonowanych przez anonimowego miłośnika żeglarstwa pod koniec XIX wieku. Wśród ich autorów są: Chorwat Blasius Cirkovic, Anglicy Alfred John West, James Adamson, Arthur Debenham, spółka "Cox & Durrant", oraz anonimowi fotografowie.

Celem prezentacji tego właśnie albumu o tematyce marynistycznej jest nie tylko ukazanie tematu jachtingu. Sam album staje się punktem wyjścia dla rozważań nad zagadnieniem czym było kolekcjonerstwo i kim był kolekcjoner fotografii w XIX wieku.

Na wystawie zaprezentowany jest wybór zdjęć w trzech blokach tematycznych, które wzajemnie się przenikają i uzupełniają. W pierwszym przedstawiony jest arcyksiążę Karol Stefan Habsburg, admirał floty austro-węgierskiej, wielki miłośnik żeglarstwa. Na fotografiach ukazane są regaty, jego pierwsze jachty oraz żaglowce pływające u wybrzeża półwyspu Istria i archipelagu chorwackiego, szczególnie wyspy Lošinj (dawniej Lussin).

Poprawiony: środa, 04 lutego 2015 08:15 Więcej…
 

"Morze, Statki i Okręty" - Nr Spec. 1/2015

Email Drukuj PDF

01 msio 2015 s1 2Dostępny jest już pierwszy tegoroczny numer specjalny miesięcznika "Morze, Statki i Okręty" Nr Spec. 1/2015, magazynu dla każdego miłośnika spraw morskich i okrętowych.

W czasopiśmie prezentowane są monografie okrętów wojennych z różnych epok, od złotej ery żagla po czasy współczesne, opisy konfliktów, bitew, oraz incydentów morskich. Ponadto pismo porusza zagadnienia z dziedziny polskiej i światowej gospodarki morskiej. Silną stroną czasopisma są stałe działy: z życia flot, kronika Polskiej Marynarki Wojennej, Archiwum Morskie.

Pierwsze tegoroczne wydanie specjalne magazynu, poświęcone jest w całości NISZCZYCIELOM Polskiej Marynarki Wojennej i ich następcom, fregatom rakietowym. W numerze można znaleźć m. in. obszerne, bogato ilustrowane artykuły przybliżające czytelnikowi historię powstania i służby zarówno niszczycieli okresu II Rzeczypospolitej, jak i okresu po II wojnie światowej, w tym m.in. okrętów ORP "Błyskawica", ORP "Burza", ORP "Warszawa".

Artykułem zasługującyjm na szczególną uwagę jest opracowanie przybliżające karty historii działań polskich niszczycieli podczas II wojny światowej, i ich w walkę z niemieckimi okrętami podwodnymi, Obrona konwojów i dużych okrętów alianckich przed ich atakami, była jednym z najważniejszych zadań, jakie praktycznie od początku walk realizowały niszczyciele PMW, działające w ramach utworzonych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Poprawiony: wtorek, 03 lutego 2015 08:51 Więcej…
 

27. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji "WIATR i WODA"

Email Drukuj PDF

wiwnawodzieW dniach 12 - 15 lutego 2015 r. w Centrum Wystawienniczym w Warszawie (ul. Marsa 56C), odbędzie się coroczne wielkie święto sportów wodnych - Targi Sportów Wodnych i Rekreacji "WIATR i WODA".

Już po raz dwudziesty siódmy na targach spotkają się przedstawiciele branży oraz miłośnicy sportów wodnych Polski i zagranicy. Tym razem jednak najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny podziwiać będziemy po raz pierwszy w nowczesnym obiekcie znanym na targowej mapie Warszawy - Centrum Wystawienniczym, przy ul. Marsa 53C. 

Targi WIATR i WODA to jedna z największych imprez targowych o tej tematyce w kraju i tej części Europy a nowe miejsce to szansa na stworzenie jeszcze ciekawszej ekspozycji wystawców a także lepsze możliwości techniczne, świetna infrastruktura i doskonała lokalizacja. Położenie Stadionu Narodowego, prawie w centrum miasta ze świetnym dojazdem ze wszystkich stron, umożliwia przybycie zdecydowanie więcej chętnych do obejrzenia wszystkiego co proponuje nie tylko polski przemysł stoczniowy, ale i większość najważniejszych wytwórców światowych.

Poprawiony: poniedziałek, 02 lutego 2015 22:06 Więcej…
 

Program edukacji żeglarskiej ENERGA Sailing 2015

Email Drukuj PDF

energa2015W środę, 28 stycznia 2015 r. ruszył nabór uczestników do III edycji ogólnopolskiego programu edukacji żeglarskiej dla dzieci i młodzieży z całej Polski - ENERGA Sailing. Kompleksowy projekt Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA ma na celu promowanie żeglarstwa, jako dyscypliny sportowej oraz sposobu rekreacji. 

8 miast, 800 uczestników, 6300 godzin zajęć. Te liczby to najprostsze podsumowanie tego, co czeka uczestników kolejnej odsłony największego w Polsce programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing prowadzonego przez Grupę Energa i Polski Związek Żeglarski. Tegoroczna edycja poszerzona została o dwa kolejne miasta, pilotażowy program szkolenia w windsurfingu oraz dodatkowe szkolenie nauczycieli. Nabór do programu będzie prowadzony na stronie internetowej Energa Sailing i potrwa do 22 lutego.

Energa Sailing obejmuje teoretyczne oraz praktyczne zajęcia, których celem jest przybliżenie uczniom szkół podstawowych podstaw żeglarstwa oraz zachęcenie ich do rozpoczęcia przygody z tą dyscypliną sportu. Projekt jest częścią programu społecznej odpowiedzialności biznesu Grupy Energa. Oferta Energa Sailing w klasie Optimist adresowana jest do chłopców i dziewczynek w wieku 7 - 9 lat. Nieco starsi, 9 - 11 lat, mogą spróbować swoich sił w windsurfingu. Zajęcia w tej ostatniej grupie prowadzone będą na zasadzie pilotażu w ośrodkach w Warszawie i Sopocie, natomiast szkolenia w klasie Optimist skierowane są do dzieci ze Szczecina, Gdyni, Sopotu, Olsztyna, Poznania, Warszawy, Wrocławia i Krakowa.

Poprawiony: piątek, 30 stycznia 2015 22:35 Więcej…
 

Pożegnanie z mundurem

Email Drukuj PDF

monW dniu dzisiejszym, 28 stycznia 2015 r. w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie, odbyło sie uroczyste pożegnanie oficerów kończących zawodową slużbę wojskową - wiceadmirała Ryszarda Demczuka, kontradmirała Czesława Dyrcza, gen. bryg. pil. Dariusza Wrońskiego oraz płk. Krzysztofa Olszaka.

W ceremonii uczetniczył również szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Gocuł, a także podsekretarze stanu w MON: Beata Oczkowicz i Maciej Jankowski oraz Dowódca Generalny RSZ gen. broni. pil. Lech Majewski i Dowódca Operacyjny RSZ gen. broni Marek Tomaszycki.

"Całe swoje życie poświęciliście trudnej, wojskowej służbie zawodowej. Dziękuję Wam w imieniu władz państwowych. Doceniam Waszą służbę, Panowie,  i Waszą determinację w wykonywaniu zadań. Liczę, że nadal będziecie swoją wielką wiedzę i doświadczenie pożytkować na różnych polach " - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, zwracając się do żołnierzy kończących zawodową służbę wojskową.

Podczas ceremonii  zostało odczytane postanowienie Prezydenta RP o nadaniu odznaczeń, które wręczył wicepremier Tomasz Siemoniak. Za dokonany w czasie służby czyn, przynoszący szczególną korzyść Marynarce Wojennej, a wykraczający poza zwykły obowiązek, Morskim Krzyżem Zasługi odznaczony został kontradm. Czesław Dyrcz. Wiceadmirał Ryszard Demczuk i gen. bryg. pil. Dariusz Wroński, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, zostali odznaczeni  złotymi medalami "Za długoletnią służbę".

Poprawiony: czwartek, 29 stycznia 2015 08:17 Więcej…
 


Strona 9 z 12