"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2015
Aktualności 2015

95. rocznica utworzenia Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej

Email Drukuj PDF

95bhmwW dniu wczorajszym, 19 lutego 2015 r. w Gdyni, obchodzono 95. rocznicę utworzenia Urzędu Hydrograficznego Marynarki Wojennej, którego bezpośrednim spadkobiercą dziedzictwa tradycji jest Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej (BHMW). W tym roku, po raz pierwszy, dzień ten był obchodzony jako oficjalne święto Biura.

Z tej okazji w audytorium Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się okolicznościowa akademia poprzedzona otwarciem wystawy prezentującej dokonania polskiej służby hydrograficznej w okresie 1920-2015.

Podczas akademii szef BHMW - kmdr Andrzej Kowalski uhonorował okolicznościowymi "Medalami 95-lecia BHMW" osoby, które wniosły istotny wkład w rozwój hydrografii, w nawiązanie i kontynuowanie współpracy pomiędzy BHMW i instytucjami państwowymi  a także za wspieranie działań BHMW na forum krajowym i międzynarodowym.

Akademia była także okazją do  wręczenia odznaczeń resortowych pracownikom Biura wyróżnionych za ich dotychczasowy wkład pracy w Biurze. Końcowym elementem akademii była sesja referatowa ukazująca nie tylko aspekty historyczne związane z ludźmi i wydarzeniami z minionych lat, ale także prezentująca współczesne obszary działania hydrografii oraz perspektywiczne kierunki rozwoju hydrograficznych technik pomiarowych.

W obchodach święta BHMW udział wzięli przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Urzędów Morskich w Gdyni, Słupsku i Szczecinie, dowódcy związków taktycznych MW, a także delegacje ośrodków akademickich, instytucji, firm i przedsiębiorstw blisko współpracujących z BHMW. Sporą część gości stanowili także byli pracownicy i emerytowana kadra Biura. Nie zabrakło także członków Stowarzyszenia Hydrografów Morskich RP.

Poprawiony: piątek, 20 lutego 2015 11:19 Więcej…
 

Festiwal Piosenki Marynistycznej "MARINA 2015"

Email Drukuj PDF

marina2015W piątek, 20 marca 2015 r. w Sali Widowiskowej "Forum" Zespołu Szkół Samorządowych w Kobylnicy k/Słupska (ul. Główna 63), odbędzie się etap finałowy II Regionalnego Festiwalu Piosenki Marynistycznej "MARINA 2015".

Celem Festiwalu jest propagowanie tradycji morskiej w piosence, rozwijanie zainteresowań muzycznych młodzieży, stworzenie możliwości współzawodnictwa artystycznego wśród uczniów gimnazjów, prezentacja utworów najbardziej wartościowych pod względem artystycznym.

W Festiwalu mogą uczestniczyć uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnikami Festiwalu mogą być soliści i zespoły instrumentalno-wokalne (maksymalnie 5 - osobowe). Obowiązuje repertuar o tematyce marynistycznej. Uczestnicy prezentują jeden lub dwa utwory (w zależności od liczby wykonawców zakwalifikowanych do finału).

Organizatorem Festiwalu jest Zarząd Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Słupsku. Patronat honorowy nad Festiwalem sprawują: Andrzej Królikowski - Prezes Zarządu Głównego LMiR i Leszek Kuliński - Wójt Gminy Kobylnica.

Współorganizatorami Festwialu i fundatorami nagród są m.in. Tomasz Bobin - Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku, kmdr Robert Kozacki - Komendant Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej RP w Ustce, Jan Wild - Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Kobylnicy.

Poprawiony: czwartek, 19 lutego 2015 09:54 Więcej…
 

Aleksander Doba w Belwederze

Email Drukuj PDF

ad1W dniu wczorajszym, 16 lutego 2015 r. w Belwederze, Aleksander Doba - Podróżnik Roku 2015, otrzymał z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

"Dziękuję za niezwykły wyczyn, który rozsławił imię Polski na całym świecie" - mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski dekorując zasłużonego podróżnika i sportowca. 

Order został nadany za wybitne zasługi w promowaniu Polski, za osiągnięcia sportowe i działalność na rzecz rozwoju kajakarstwa.

Prezydent wręczył jeszcze Aleksandrowi Dobie, zwycięzcy plebiscytu publiczności na Podróżnika Roku 2015 "National Geographic People's Choice Adventurer of the Year" flagę Polski z certyfikatem.

"Chcę serdecznie pogratulować, ale również serdecznie podziękować za niezwykły wyczyn, który rozsławił polskie imię, imię naszego kraju na całym świecie. Pana wyczyn wywołał ogromne zainteresowanie i ogromny podziw" - podkreślił Bronisław Komorowski.

Jak dodał, wszystkim potrzebny jest tego rodzaju wyczyn, który potwierdza, że świat jest ciekawy, że świat warto poznawać, przeżywać, a czasami się z nim mierzyć. "Dzięki tego rodzaju ambitnym zamysłom nasza polska wyobraźnia sięga coraz dalej, sięga coraz ambitniej i sięga w sposób coraz ciekawszy i coraz piękniejszy" - mówił prezydent.

Poprawiony: wtorek, 17 lutego 2015 12:14 Więcej…
 

Zakochani w Wiśle

Email Drukuj PDF

whgfl15

W sobotę, 14 lutego 2015 r., w Dniu św. Walentego, w siedzibie Żeglarskiego Klubu Turystycznego PTTK "Rejsy" w Warszawie (ul. Solec 8), odbyło się spotkanie organizacyjne poświęcone udziałowi "Społecznego Komitetu Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017" w Festiwalu Loary 2015.

W posiedzeniu wzięli udział m. in.: Robert Jankowski - Sekretarz Społecznego Komitetu Obchodów "Roku Rzeki Wisły w 2017", Andrzej Stański - prezes Fundacji "Szerokie Wody", Jarosław Kałuża - "Królewski flis na Wiśle", Józef Ratajczak - Stowarzyszenie "Instytut Multimedialny" z Krakowa, Marek Mazur - Fundacja "KiM", Ewa Jachowska, Jacek Gądek (Wierzba Polska). Klub "Bractwo Wiślane" LMiR był reprezentowany przez Rafała Łapińskiego - prezesa Fundacji "Dom Wisły".

W pierwszej części spotkania omówione zostały aktualne działania oraz sprawy organizacyjne związane z ochodami Roku Rzeki Wisły 2017.

Kolejnym punktem posiedzenia było przedstawienie aktualnego stanu i organizacji wyjazdu na Festwial Loary we wrześniu br. W części tej skupiono się na określeniu zakresu kompetencji i odpowiedzialności poszczególnych uczestników, a także ustaleniu ich współpracy z koordynatorem całości - Robertem Jankowskim (Fundacja "Rok Rzeki Wisły"). Omówilono wstępną koncepcję finansowania i rozwiązań finansowych dla poszczególnych elementów programowych.

Podczas wystapień uczestników spotkania przedstawiono m.in. aktualną sytuację oraz stan przygotowań do Festiwalu w Orleanie (Francja), dotychczasowe edycje Festiwalu Loary pod kątem planowania działań i koncepcji udziału "SKRRW 2017" w edycji roku 2015, zaakceptowany preliminarz działań i podział ról wśród uczestników, elementy programowe koordynowane przez poszczególne środowiska, koncepcję polskiego stoiska w Orleanie oraz skład flotylli tradycyjnychy łodzi wiślanych planowanych do reprezentowania rzeki WISŁY podczas Festiwalu Loary 2015.

Poprawiony: poniedziałek, 16 lutego 2015 08:49 Więcej…
 

Kanał przez Mierzeję Wiślaną to okno na Bałtyk drogi wodnej E70

Email Drukuj PDF

podrugieWiślany szlak transportowy byłby niepełny bez swobodnego wyjścia na Bałtyk z Zalewu Wiślanego. Ten akwen jest jednym z najważniejszych fragmentów zlewni królowej naszych rzek. Na to zwraca uwagę Pomorska Rada FSNT NOT - Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej w Gdańsku.

Dzięki temu Wisła jako szlak transportowy będzie bardziej przyczyniać się do rozwoju gospodarczego regionu południowo-wschodniego Bałtyku. Wczoraj, w Gdańsku, przedstawiono punkt widzenia NOT na znaczenie powstania przesmyku przez mierzeję dla wiślanej autostrady wodnej.

"Kanał przez Mierzeję Wiślaną będzie miał olbrzymie znaczenie dla Wisły jako międzynarodowej drogi E70" - mówi dr inż. Jan Bogusławski, prezes zarządu Pomorskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Gdańsku. "Przede wszystkim dla turystyki. Ożywi szlak żeglowny, jakim jest Nogat - wschodnie ramię ujściowe Wisły, uchodzące właśnie do Zalewu Wiślanego".

Połączy z morskimi szlakami żeglownymi tak cenne miasto jak Malbork. Główne ujście Wisły, jakim jest Przekop Wisły, jest łatwe do wykorzystania, ale pod warunkiem, że będzie stale udrażniane. Wisła nanosi piasek w to miejsce, powodując spłycenie swego ujścia.

Zbudowanie kanału żeglugowego przez polską część Mierzei Wiślanej to nie tylko zapewnienie większych możliwości rozwoju Elblągowi jako portowi morskiemu czy bogacenie się miast i gmin nad Zalewem Wiślanym. To otwarcie drogi dla barek towarowych podążających międzynarodowymi drogami wodnymi E70: Berlin - Malbork - Zatoka i E40: Ukraina - Malbork - Elbląg - Zatoka Gdańska. To również otwarcie tych szlaków, czyli m.in. Wisły i Zalewu Wiślanego, dla turystów z Niemiec i Skandynawii, podróżujących statkami, jachtami - podkreśla Pomorska Rada FSNT NOT w Gdańsku. To też ułatwienie dostępu z morza do Malborka - jedynego w Pomorskiem miasta, w którym znajduje się zabytek wpisany na Światową Listę UNESCO.

Poprawiony: niedziela, 15 lutego 2015 13:23 Więcej…
 

"Zaślubiny Polski z Morzem" w Muzeum Wojska Polskiego

Email Drukuj PDF

zaslubinyWe wtorek, 10 lutego 2015 r. w 95. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem, w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, w obecności Pana Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, odbyła się uroczystość publicznej prezentacji symbolicznego dla Polaków obrazu "Zaślubiny Polski z Morzem" Wojciecha Kossaka.

Na uroczystość do Sali Drogi Do Niepodległości MWP przybyli: Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Klimczak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Maciej Jankowski, zaproszeni gości i dziennikarze. Honory domu pełnili - dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniew Wawer oraz prezes PZU S.A. Andrzej Klesyk.

"Słusznie jesteśmy dumni z tego, że ten stu kilkudziesięciu zaledwie kilometrowy odcinek polskiego wybrzeża, odzyskany za przyczyną także gen. Józefa Hallera i jego żołnierzy, był dumą Polski okresu międzywojennego, bo był realizacją wielkiego narodowego marzenia o obecności na morzu. Myślę, że dzisiaj, kiedy mamy po wielokroć dłuższe wybrzeże i łatwiejszy dostęp do mórz i oceanów świata, warto przypominać ten czas i moment, kiedy to wszystko się ważyło - czy będziemy ponownie społeczeństwem, narodem, państwem morskim, czy też nie" - powiedział Prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent podkreślił, że zakup obrazu, który od teraz będzie częścią zbiorów muzeum, traktuje trochę jako prezent, bo - jak przypomniał - przez 18 lat pełnił funkcję prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej i często 10 lutego organizował w Pucku uroczystości rocznicowe zaślubin Polski z morzem. "To nie jest najlepsza data do obchodzenia tego rodzaju pięknych rocznic, bo nad Bałtykiem zawsze jest wtedy albo mróz, albo wiatr, albo inna słota. Ale też pomaga pobudzać wyobraźnię - również o tym, jak niełatwe było odzyskanie przez Polaków dostępu do wybrzeża morskiego. Dostęp ten był i jest dla nas cenny" - podkreślił.

Poprawiony: piątek, 13 lutego 2015 13:18 Więcej…
 

Rekord świata s/y Selmy Expeditions

Email Drukuj PDF

selmaexpeditionW czwartek, 12 lutego 2015 r. o godz. 20.29. czasu UTC (21.29 czasu polskiego), załoga s/y Selmy Expeditions z kapitanem Piotrem Kuźniarem dotarła pod żaglami do południowej ściany lodowej Zatoki Wielorybów osiągając pozycję 78o43.926'S, 163o40.957'W, ustanawiając rekord świata w żegludze na Południe.

Załoga: Piotr Kużniar (skipper), Michał Gawron, Dusan Jamny, Krzysztof Jasica, Piotr Lubaczewski, Tomasz Łopata, Krzysztof Pełka, Leszek Rychlik, Artur Skrzyszowski, Damian Święs, Jacek Załuski.

Zatoka Wielorybów otoczona jest Lodowcem Rossa, a jej brzegi wyznaczają południowy kres ziemskich oceanów. Tak daleko nigdy nie dotarł tam żaden jacht pod żaglami.

Miejsce, ze względu na niskie temperatury, góry i kry lodowe, gwałtowne, nieprzewidywalne zamarzanie i wiatry o sile dochodzącej do 200 km/h, bywa dostępne do żeglugi tylko podczas antarktycznego lata na przełomie stycznia i lutego. 

Wyprawa "Selma-Antarktyda-Wytrwałość" - to wieloetapowy projekt żeglarski zaplanowany na łącznie ponad 18,000 Mm (ponad 33,000 km.). Wyprawa  jachtem Selma Expeditions odbywa się śladem antarktycznych ekspedycji sprzed 100 lat Sir Ernesta Shackletona. Selma, po odwiedzeniu w 2013 roku - Georgii Południowej i Wyspy Słoniowej, oraz po opłynięciu w kwietniu 2014 Przylądka Horn (ETAP 1) oraz po pokonaniu latem Pacyfiku, z Chile do Australii (ETAP 2), w grudniu 2014 z powodzeniem wzięła udział w regatach Rolex Sydney Hobart Cup (ETAP 3). W styczniu i lutym 2015 (ETAPY 4 i 5) załoga Selmy dotarła na najzimniejsze na Ziemi antarktyczne Morze Rossa. Planowany powrót wzdłuż Antarktydy do Ushuaia (ETAP 6) - przewidywany jest na przełom marca i kwietnia 2015.

Poprawiony: piątek, 13 lutego 2015 12:22 Więcej…
 

Aleksander Doba gościem specjalnym Targów "WIATR i WODA"

Email Drukuj PDF

adobawiwW sobotę, 14 lutego 2015 r. o godz. 13.00, w Centrum Wystawienniczym w Warszawie (ul. Marsa 56C, sala B), odbędzie się spotkanie z Podróżnikiem Roku 2015 - Aleksandrem Dobą, gościem specjalnym Targów Sportów Wodnych i Rekreacji "WIATR i WODA".

Tego Pana chyba nikomu nie potrzeba już przedstawiać... Jako pierwszy człowiek na świecie pokonał dwukrotnie kajakiem Ocean Atlantycki! Zdobywca tytułu Podróżnika Roku w tegorocznej edycji konkursu National Geographic. Wcześniej zdobył już Super Kolosa. Specjalnie dla gości DNIA KAJAKARZA i Targów "WIATR I WODA" przybliży nam kulisy ostatniej wyprawy z 2014 r.

Aleksander Doba zdobył tytuł Podróżnika Roku 2015, uzyskując większość spośród ponad pół miliona głosów oddanych przez uczestników plebiscytu National Geographic. Oddając jeden głos każdego dnia przez ostatnie trzy miesiące internauci z całego świata docenili niezwykłe osiągnięcie Olka, jakim jest samotne przepłynięcie kajakiem najszerszego odcinka Atlantyku pomiędzy wybrzeżami europejskim i północnoamerykańskim. 

Tegoroczny plebiscyt cieszył się szczególną popularnością, co odzwierciedla rekordowa liczba głosów, zwłaszcza w zestawieniu z ubiegłorocznym wynikiem wynoszącym 75 tys. kliknięć. Aleksander Doba był jednym z 10 kandydatów, których dokonania 2014 roku uznane zostały przez National Geographic za wyjątkowo istotne dla świata podróżników i eksploratorów, w tym jednym z trzech w tej grupie reprezentantów Europy, obok szwajcarskiego alpinisty/himalaisty Ueli Steck i brytyjskiego pływaka Lewis Pugh. Jest jedynym jak dotąd Polakiem, który w dziesięcioletniej tradycji konkursu został nominowany do tego prestiżowego wyróżnienia, a co więcej, właśnie je zdobył.

Poprawiony: piątek, 13 lutego 2015 09:54 Więcej…
 

Port Czerniakowski w blasku kotwicy

Email Drukuj PDF

neonpcW sobotę, 14 lutego 2015 r. o godz. 17.00, na terenie przystani Żeglarskiego Klubu Turystycznego PTTK "Rejsy" w Warszawie (ul. Solec 8), odbędzie się uroczyste oficjalne rozświetlenie neonu Portu Czerniakowskiego.

Neon umieszczony na dachu budynku Bosmanatu Portu, widoczny jest od strony Wisłostrady. Rekalma świetlna liczy ponad dwa metry wysokości i szerokości. 

"Neon portu to symbol kotwicy w centrum wytworzonym przez okrąg. Port Czerniakowski jest głównym portem stolicy. Kolory to barwy Miasta Stołecznego Warszawy i nawiązanie w formie zarówno do flagi jak i płynącej rzeki" - mówi Paweł Ziomka, autor projektu neonu.

Sobotnie wydarzenie będzie również okazją do dowiedzenia się m.in. z jakich aktywności można korzystać w porcie oraz czym jest inicjatywa "Rok Rzeki Wisły 2017".

Port Czerniakowski to jedyny miejski port w Warszawie. W ostatnich latach m.st. Warszawa podjęło się jego modernizacji. Odbudowane zostało m.in. zachodnie nadbrzeże, a sam kanał i basen pogłębione. Wybudowano także nowe instalacje i przyłącza.

"Od kilku lat konsekwentnie inwestujemy w tereny nadwiślańskie. Staramy się uatrakcyjnić warszawiakom nabrzeża i zadbać o możliwość rozwoju sportów wodnych. Chcemy, aby wszyscy mieszkańcy naszego miasta mogli z przyjemnością spędzać czas nad Wisłą. Port Czerniakowski, który został w ostatnim czasie mocno zmodernizowany jest tego doskonałym przykładem. Mam nadzieję, że nowy neon, doskonale widoczny z ulicy, przyciągnie tutaj jeszcze więcej warszawiaków" - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Poprawiony: piątek, 13 lutego 2015 21:25 Więcej…
 

Odsłonięcie popiersia Eugeniusza Kwiatkowskiego

Email Drukuj PDF

ekW piątek, 6 lutego 2015 r. w Kaplicy Ludzi Morza Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie, zostało odsłonięte popiersie wybitnego Polaka inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego, współtwórcy odbudowy polskiego przemysłu i gospodarki morskiej w odrodzonej Rzeczpospolitej.

Uroczystość poprzedziła msza święta, którą koncelebrował metropolita szczecińsko-kamieński, ks. abp Andrzej  Dzięga w asyście pocztów sztandarowych. "Dziś stajemy wokół postaci pana premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego, który swoją aktywność wpisując w lata międzywojenne Rzeczypospolitej zachował wiele sił i wiele serca dla Polski, tutaj nad Odrą i Bałtykiem, po roku 1945. Jego wizja i jego praca do dzisiaj poruszają, fascynują, inspirują i dodają nadziei" - mówił  arcybiskup Andrzej Dzięga, który w serdecznych słowach witał rodzinę ludzi morza. 

Następnie został odczytany list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, specjalnie adresowany do uczestników uroczystości. "Bardzo się cieszę, że tu, w Szczecinie, pamięta się o wielkich postaciach naszej historii. Wierzę, że dzisiejsza uroczystość odsłonięcia popiersia Eugeniusza Kwiatkowskiego, wicepremiera i ministra skarbu II Rzeczypospolitej, wielkiego męża stanu i wybitnego działacza gospodarczego, stanie się dla nas wszystkich źródłem inspiracji i zachętą do podejmowania współczesnych wyzwań" - napisał pan prezydent. 

W katedralnych ławach zasiedli m.in. fundator i darczyńca popiersia Członek Honorowy Ligi Morskiej i Rzecznej, członek Klubu "Bractwo WiślaneLMiR - prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski, dyrektor Polskiej Żeglugi Morskiej Paweł Szynkaruk oraz wiceprezes Ligi Morskiej i Rzecznej dr Elżbieta Marszałek. Marszałka Województwa reprezentował dyrektor jego Gabinetu Krzysztof Barczyk.

Poprawiony: czwartek, 12 lutego 2015 16:23 Więcej…
 


Strona 8 z 12