"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2015
Aktualności 2015

"Morze, Statki i Okręty" - Nr Spec. 2/2015

Email Drukuj PDF

msionspec2-2015Dostępny jest już drugi tegoroczny numer specjalny miesięcznika "Morze, Statki i Okręty" Nr Spec. 2/2015, magazynu dla każdego miłośnika spraw morskich i okrętowych.

W czasopiśmie prezentowane są monografie okrętów wojennych z różnych epok, od złotej ery żagla po czasy współczesne, opisy konfliktów, bitew, oraz incydentów morskich. Ponadto pismo porusza zagadnienia z dziedziny polskiej i światowej gospodarki morskiej. Silną stroną czasopisma są stałe działy: z życia flot, kronika Polskiej Marynarki Wojennej, Archiwum Morskie.

Drugie tegoroczne wydanie specjalne magazynu, poświęcone jest w całości PODWODNYM GIGANTOM. W numerze można znaleźć m. in. obszerne, bogato ilustrowane artykuły przybliżające czytelnikowi historię powstania i służby niemieckich okrętów podwodnych z okresu I wojny światowej (krążowniki podwodne Kaiserliche Marine okazały się najbardziej zaawansowane technicznie i skuteczne w zwalczaniu żeglugi) oraz dwa artykuły poświęcone radzieckim atomowym okrętom podwodnym nosicielom rakiet balistycznych projektu 941 Akuła.

Artykułem zasługującyjm na szczególną uwagę jest opracowanie pt. "Niezwykły Triton, czyli 36 tysięcy mil podmorskiej żeglugi" przybliżające karty historii działań USS "Triton" okrętu niezwykłego, jedynego w swojej klasie, drogiego i największyego w US Navy do czasu pojawienia się strategicznego typu Ohio. Jego bardzo krótka służba zostanie także, a może przede wszystkim, zapamiętana z powodu wokółziemskiego rejsu tropem Magellana.

Poprawiony: czwartek, 02 kwietnia 2015 12:31 Więcej…
 

WISŁA - Poznaj, Poczuj, Pomyśl

Email Drukuj PDF

wpppFundacja "Rok Rzeki Wisły" rozpoczęła rejestrację do udziału w pilotażowym bezpłatnym projekcie plenerowym dla dzieci i młodzieży, z zakresu terenowej edukacji ekologicznej i wiślanej - "WISŁA - Poznaj, Poczuj, Pomyśl".

Jego celem jest zainteresowanie i zachęcenie odbiorców do odkrywania możliwości jakie daje Wisła mieszkańcom Warszawy. Fundacja ma nadzieję, że udział w zajęciach przyczyni się do zwiększenie świadomości ekologicznej młodych ludzi, poprzez zdobycie wiedzy o Wiśle i jej znaczeniu w życiu miasta.

Przy tej okazji chce pokazać jak można wykorzystywać rzekę jako alternatywne źródło energii oraz jak aktywnie, atrakcyjnie i odpowiedzialnie spędzać czas, nie tylko nad Wisłą.

Projekt skierowany jest do szkół podstawowych, placówek oświatowych, a także placówek wsparcia dziennego w Warszawie. Liczba warsztatów jest ograniczona. W projekcie może wziąć udział 20 klas/grup z Warszawy. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń . Ponieważ jednego dnia odbędą się dwa warsztaty (pierwsza grupa rozpoczyna spacerem, druga w tym czasie buduje koło wodne oraz wyplata z wikliny), dlatego organizatorzy zachęcaja do zgłaszania dwóch grup z jednej placówki.

Poprawiony: środa, 01 kwietnia 2015 07:26 Więcej…
 

Zaproszenie na Ogólne Nadzwyczajne Zebranie Członków Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR

Email Drukuj PDF

bractwo2We wtorek, 14 kwietnia 2015 r. o godz. 17.00, w Sali Kominkowej Klubu Tenisowego AZS w Parku Skaryszewskim (al. Zieleniecka 2) w Warszawie, odbędzie się Ogólne Nadzwyczajne Zebranie Członków Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej.

Zebranie zwołane jest na podstawie uchwały Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" - Ligi Morskiej i Rzecznej  Nr 1/02/2015 z dnia 23 lutego 2015 r, w związku ze zbliżającym się upływem kadencji statutowych władz i organów Ligi Morskiej i Rzecznej. Zgodnie z ordynacją wyborczą do władz i ogranów LMiR w roku 2015, podczas zebrania zostanie dokonany wybór delegata oraz zastepców delagata na Walny Zjazd Delegatów, który odbędzie sie w październiku br. W przypadku braku kworum drugi termin Zebrania ustalono  na godz. 17.30 niezależnie od liczby uczestników.

Poprawiony: wtorek, 31 marca 2015 05:13 Więcej…
 

"Zew morza" - filmowa superprodukcja II RP

Email Drukuj PDF

zewmorzaW czwartek, 26 marca 2015 r. o godz. 18.00, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na pokaz filmu "Zew Morza" z 1927 roku. Jest to jedna z superprodukcji polskiego kina niemego w reżyserii Henryka Szaro. Sensacja z wątkiem miłosnym i Marynarką Wojenną w tle

"Zew morza"  najwcześniejszy zachowany film Henryka Szaro, jednego z najważniejszych reżyserów polskiego kina przedwojennego. Zrealizowany według scenariusza popularnego wówczas powieściopisarza, Stefana Kiedrzyńskiego, jest przykładem filmu przeznaczonego dla szerokiej publiczności. Wątek miłosny splata się z sensacyjną akcją, która rozgrywa się, po raz pierwszy w polskim kinie, na morzu.

Dodatkowym walorem są liczne sceny plenerowe m.in. w Gdańsku, w Gdyni i w Pucku. W obsadzie znane i lubiane gwiazdy: Maria Malicka, Jerzy Marr, Nora Ney. Do ról dzieci został ogłoszony konkurs. Rolę 10-letniego chłopca otrzymał Tadeusz Fijewski i - jak się okazało - była ona filmowym debiutem jednego z największych polskich aktorów powojennych.

W filmie udział wzięli oficerowie i marynarze Marynarki Wojennej m.in. z Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. W role aktorów filmowych wcielili się: Stanisław Hryniewiecki (dowódca ORP "Kujawiak"), Jan Giedroyć (zastępca dowódcy ORP "Kujawiak"), Mieczysław Rudnicki (dowódca ORP "Generał Sosnkowski"), Władysław Wolski (oficer Polskiej Marynarki Wojennej), Karol Korytowski (szef Sztabu Dowództwa Floty), Eugeniusz Podolski (oficer wodnosamolotu), Feliks Baczyński (pilot wodnosamolotu), 

Zdjęcia kręcono na dwóch okrętach: torpedowcu ORP "Kujawiak" i okręcie szkolnym ORP "Generał Sosnkowski". Część zdjęć zrealizowano na żaglowcu "Lwów", należącym do Szkoły Morskiej w Tczewie. W filmie wykorzystano również hydroplan LeO H-13 z Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku.

Poprawiony: poniedziałek, 23 marca 2015 10:12 Więcej…
 

Światowy Dzień Wody 2015

Email Drukuj PDF

piknik2015Światowy Dzień Wody (World Water Day) został ustanowiony w 1992 r. przez Zgromadzenia ONZ. Celem obchodów przypadającego w dniu 22. marca Święta jest informowanie społeczeństwa o znaczeniu świeżej wody dla Świata oraz o konieczności zrównoważonego gospodarowania jej zasobami. 

W tym roku Światowy Dzień Wody obchodzony będzie pod hasłem "Woda i zrównoważony rozwój". Tegoroczne hasło ma nam przypomnieć, że poprawiając jakość naszego życia musimy jednocześnie pamiętać o nie naruszaniu środowiska przyrodniczego, w tym w szczególności zasobów wodnych. Polska, podobnie jak inne państwa Unii Europejskiej, zobowiązała się do racjonalnego wykorzystywania oraz ochrony zasobów wodnych właśnie w myśl zasady zrównoważonego rozwoju.

Zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną do 2015 roku powinniśmy osiągnąć dobry stan wód. Już teraz wiadomo, że proces ten będzie trwał dłużej - nawet do 2027 r. RDW nakazuje m.in. zaspokojenie zapotrzebowania na wodę ludności, rolnictwa i przemysłu, przy równoczesnej dbałości o ochronę wód i ekosystemów od wód zależnych.

Z okazji Światowego Dnia Wody, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. zaprasza wszystkich mieszkańców na piknik. Impreza rozpocznie się w sobotę, 21 marca o godz. 11.00 na Płycie Desantu przy ul. Solec 1. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych.

W ogrzewanej hali namiotowej, która stanie na miejscu, organizowane będą konkursy i zabawy dla najmłodszych np. budowanie z klocków lego i malowanie twarzy. Odbędą się również pokazy chemiczne i występy teatrzyku dla dzieci. Starsi uczestnicy pikniku będą mogli m.in. razem z przewodnikiem wybrać się na wycieczkę wzdłuż brzegu Wisły, skorzystać z porad profesjonalnych dietetyków i dowiedzieć się jak przygotować smaczne napoje na bazie wody lub wziąć udział w kursie pierwszej pomocy prowadzonym przez ratowników PCK. Podczas imprezy zaprezentujemy mobilne laboratorium MPWiK.

Poprawiony: piątek, 20 marca 2015 12:36 Więcej…
 

Konkurs fotograficzny "Kanał Elbląski w obiektywie wodniaków"

Email Drukuj PDF

kanaleStowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego "Navicula" oraz firma Boltimor Group Sp. z o.o. ogłosiły konkurs fotograficzny o Kanale Elbląskim - "Kanał Elbląski w obiektywie wodniaków".

Głównym celem konkursu jest wybranie zdjęć o dużym ładunku emocjonalnym i dużej wartości artystycznej prezentujących Kanał Elbląski oczami jego użytkowników. Zdjęcia stanowić będą część ekspozycji w Izbie Historii Kanału Elbląskiego w Buczyńcu. 

Konkurs jest bezpłatny, ma charakter otwarty i skierowany jest do wszystkich użytkowników Kanału Elbląskiego. Prace konkursowe należy dostarczyć do 15 marca 2015 roku, liczy się data wpływu na skrzynkę pocztową Organizatora.

Długotrwały i uciążliwy dla wszystkich użytkowników remont Kanału Elbląskiego dobiega końca. W tym samym czasie powstał nowy budynek Izby Historii Kanału Elbląskiego przy pochylni Buczyniec, do którego będą przeniesione eksponaty. Kanał i muzeum będą otwarte w pierwszych dniach maja 2015 r. W styczniu 2015 r. wyłoniono wykonawcę ekspozycji muzeum a będzie ona odmienna od poprzedniej, znacznie bogatsza, dwukrotnie większa kubaturowo, ma zawierać szereg nowych elementów.

Poprawiony: poniedziałek, 02 marca 2015 09:29 Więcej…
 

Nazwy dla budowanych niszczycieli min typu "Kormoran II"

Email Drukuj PDF

kormoraniiDowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ) poinformowało, że planowane do wybudowania w ramach programu operacyjnego "Zwalczania zagrożeń na morzu" trzy niszczyciele min projektu 258 Kormoran II, zgodnie z tradycją dla okrętów tego typu, otrzymają nazwy ptaków morskich: OORP "Kormoran", "Albatros" i "Mewa" oraz numery burtowe 601, 602 i 603.

Propozycje takie zostały przedstawione przez 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża i przysłane do Inspektoratu Marynarki Wojennej DGRSZ, który je zaakceptował.

Prototypowy ORP "Kormoran" (601) powstaje w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. z Gdańska w ramach pracy rozwojowej realizowanej na podstawie umowy podpisanej 23 września 2013 roku. W dn. 25 kwietniu 2014 roku odbyła się uroczystość palenia pierwszych blach, a w dniu 23 września 2014 roku, dokładnie w rocznicę podpisania umowy, miało miejsce symboliczne położenie stępki. Wodowanie okrętu zaplanowano na lato tego roku, a zakończenie budowy i podniesienie bandery powinno nastąpić do listopada przyszłego roku. Budowa kolejnych dwóch jednostek tego typu ma się rozpocząć od 2016 roku, a ich przekazanie Marynarce Wojennej zaplanowano w 2019 i 2022 roku.

W historii Marynarki Wojennej było już kilka okrętów o podanych nazwach. Przypomnijmy, że pierwszy ORP "Kormoran" był poradzieckim trałowcem redowym T-246 projektu 253Ł (typ MT-1/T-351), które w Polsce nazywano trałowcami typ Albatros lub Kormoran, a najpowszechniej - "kaczorkami". Okręt został zbudowany w 1945 roku i służył w Marynarce Wojennej w latach 1946-1958 posiadając znaki taktyczne KR, KM i T-24. Po raz drugi, nazwę ORP "Kormoran" i numer burtowy 616 otrzymał wybudowany w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni trałowiec bazowy polskiej konstrukcji, projektu 206F Orlik (oznaczenie NATO Krogulec). Okręt był czwartą jednostką tego typu i służył w Marynarce Wojennej w latach 1963-1993.

Poprawiony: czwartek, 26 lutego 2015 09:48 Więcej…
 

Zebranie Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR

Email Drukuj PDF

bractwo2W dniu wczorajszym, 23 lutego 2015 r. odbyło się kolejne zebranie Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej z siedzibą w Warszawie. Tematem przewodnim posiedzenia było sprawozdanie z uroczystości rocznicowych Zaślubin Polski z Morzem. 

Na wstępie prezes Zarządu Wacław L. Kowalski przedstawił sprawozdanie z posiedzenia Zarządu Głównego LMiR w dn. 9 lutego 2015 r. w Pucku, w tym informację o podjętych uchwałach w sprawie: ordynacji wyborczej 2015 do władz i organów LMIR, budowy Pomnika Marynarza Polskiego w Gdyni, nazwania zbiornika retencyjnego w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, imieniem wiceadmirała Kazimierza Porębskiego oraz utworzenia Warszawskiego Muzeum Wisły w Cytadeli Warszawskiej. Omówił także przebieg obchodów Święta Ligi Morskiej i Rzecznej oraz uroczystości z okazji 95. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim w Pucku w dn. 10 lutego 2015 r.

Kolejnym punktem obrad było przedstawienie przez sekretarza Zadządu Tomasza Skudniewskiego informacji nt. złożenia w Biurze Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy, wniosku o nazwanie zbiornika retencyjnego w Dzielnicy Targówek, imieniem wiceadmirała Kazimierza Porębskiego, wizjonera i patrioty, Szefa Departamentu Dla Spraw Morskich, Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej, twórcy polskiej marynarki i Szkoły Morskiej, inicjatora i twórcy "Bandery Polskiej" (LMiR).

Poprawiony: środa, 25 lutego 2015 06:02 Więcej…
 

"Od Polonii do Polonii - 60 lat polskich Transatlantyków"

Email Drukuj PDF

lmg4W sobotę, 28 lutego 2015 r. o godz. 17.00, w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B), odbędzie się spotkanie pt. "Od Polonii do Polonii - 60 lat polskiej floty pasażerskiej północnego Atlantyku". To już czwarte i zarazem ostatnie z cyklu spotkań i prelekcji poświęconych polskim transatlantykom - "Legendarne TRANSATLANTYKI". 

Kolejna opowieści Legendy Morskiej Gdyni poświęcona zostanie historii Polskiej Żeglugi Pasażerskiej. Od pierwszych parowców z lat trzydziestych - s/s Polonia, s/s Pułaski i s/s Kościuszko - po niezrealizowane nigdy projekty przedłużenia polskiej bytności na północnym Atlantyku z końca lat osiemdziesiątych. Od narodzin do schyłku polskiej floty pasażerskiej.

Historie prawdziwe, legendy, statki i ludzie... Przypomniane zostaną niekiedy dramatyczne, czasem filmowe, a czasem heroiczne przygody polskiej floty pasażerów. 

Opowieści o emigrantach, polonusach, turystach i codzienności załóg hotelowych tworzących niepowtarzalny klimat podróży na naszych transatlantykach. Na spotkanie zapraszamy członków załóg, pasażerów, pasjonatów polskiego morza.

Poprawiony: poniedziałek, 23 lutego 2015 12:45 Więcej…
 

Święto Morza 2015

Email Drukuj PDF

logoswietomorW dniu wczorajszym, 19 lutego 2015 r. w siedzibie Urzędu Morskiego w Gdyni, odbyło się kolejne spotkanie organizatorów Święta Morza 2015.

W gdyńskim urzędzie spotkali się przedstawiciele Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Miasta Gdyni, Urzędu Morskiego w Gdyni. Podczas spotkania dyskutowano o programie imprezy i jej promocji, ustyalając m.in. odbycie konferencji prasowej inaugurującej tegoroczną edycję Święta Morza pod koniec maja.

W lipcu ub.r. organizatorzy zdecydowali o kontynuowaniu Święta w 2015 roku - jak zwykle w ostatnim tygodniu czerwca, ustalając termin trzeciej już edycji Święta Morza w Gdyni na 20-28 czerwca 2015 r.

Koordynacją imprezy, tak jak dwóch poprzednich edycji, zajmie się ponownie Biuro Prasowe Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Już teraz można powiedzieć, że podczas przyszłorocznego Święta Morza będzie podobna liczba wydarzeń jak podczas dotychczasowych edycji i będą one równie różnorodne.

Święto Morza 2015 rozpocznie się 20 czerwca na morzu, a zakończy Świętem Marynarki Wojennej 28 czerwca. W międzyczasie odbędzie się kilkadziesiąt różnego rodzaju imprez o morskim charakterze. Będą pokazy działań antyterrorystycznych na morzu, pokazy ratownictwa, zwiedzanie jednostek pływających, dni otwarte morskich instytutów naukowych, muzeów i wyższych uczelni, wystawy, spotkania, regaty i konferencje.

Święto Morza ma charakter otwarty. W jego programie znaleźć może się każda morska impreza. Wszyscy, którzy chcieliby się przyłączyć do projektu proszeni są o kontakt z Biurem Prasowym Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, które zajmuje się bieżącą koordynacją i obsługą informacyjną Święta Morza.

Poprawiony: piątek, 20 lutego 2015 11:21 Więcej…
 


Strona 7 z 12