"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2015
Aktualności 2015

"Admirałowie Polskiej Floty"

Email Drukuj PDF

admiraowieNa rynku księgarskim pojawiła się nowość wydawnicza, monografia pt. "Admirałowie Polskiej Floty - Od Mieszka I do admirałów XXI wieku", autorstwa Henryka Mąki, uznanego publicysty morskiego i pisarza marynistycznego. Kolejne opracowanie tego autora, przedstawia barwne i niezwykle interesujące biografie morskich bohaterów, przygotowane przez Wydawnictwo Bellona. 

Znany publicysta morski i pisarz marynista w kilkunastu biografiach dowódców naszej floty zawarł syntetyczny obraz morskich zmagań z wrogami Rzeczypospolitej na przestrzeni przeszło tysiąca lat, od Mieszka I po współczesność.

Z głęboką znajomością historii i pisarską swadą autor opowiada o zdobyciu Szczecina i Wolina przez pierwszego historycznego władcę Polski, a także o wielkiej wyprawie 650 okrętów słowiańskich na Konungahelę w roku 1136, o rozgromieniu krzyżackiej armady na Zalewie Wiślanym, jak i o ciężkich bojach admirała Sierpinka na Bałtyku i admirała Arciszewskiego w Brazylii i Polsce.

Z równą znajomością rzeczy opisuje tworzenie od podstaw marynarki wojennej w okresie międzywojennym, jej ciężkie straty w czasie II wojny światowej i niełatwe dzieje powojenne.

Wśród 19. biografii wybitnych i zasłużonych ludzi morza znajdują się sylwetki osób, które od początku niepodległości czynnie zaangażowały się w działalność na rzecz polskiego morza w tym m. in.: wiceadmirała Kazimierza Porębskiego, wiceadmirała Józefa Unruga, wiceadmirała Jerzego Świrskiego, kontradmirała Adama Mohuczego.

Poprawiony: wtorek, 05 maja 2015 05:22 Więcej…
 

Warszawskie Linie Turystyczne 2015

Email Drukuj PDF

warszawskieltW piątek, 1 maja 2015 r. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, już po raz siódmy, uruchomi Warszawskie Linie Turystyczne - WLT. Po Wiśle znów będą pływały statki "Wars" i "Zefir" oraz promy "Pliszka", "Słonka", "Turkawka" i "Wilga". 

Już za kilka dni mieszkańcy Warszawy i turyści odwiedzający stolicę będą mogli oglądać miasto z perspektywy Wisły. Znaleźć tu można wszystko: spokój i naturę, plaże, na których niemal zawsze trwa zabawa i rozbudowujące się miasto, które coraz śmielej zbliża się do rzeki. Brzegi Wisły połączą promy, na dłuższą wycieczkę zabierze tramwaj wodny, a całodziennych atrakcji dostarczy statek wycieczkowy do Serocka.

Tegoroczny sezon rozpocznie się 1 maja i zakończy 6 września 2015 roku. Tak jak w poprzednich latach będzie się można udać na przejażdżkę tramwajem wodnym i oderwać na chwilę od miejskiego zgiełku. Z pokładu "Warsa" będzie można podziwiać "dziką" Wisłę, panoramę Starego Miasta, zobaczyć jak postępuje budowa nowej linii metra i obejrzeć najbardziej charakterystyczne obiekty w stolicy - Grubą Kaśkę, Stadion Narodowy, Zamek Królewski i nowoczesne Centrum Nauki Kopernik.  Statek przepłynie pod kilkoma stołecznymi mostami: Łazienkowskim, Poniatowskiego i Świętokrzyskim.

Poprawiony: poniedziałek, 04 maja 2015 05:18 Więcej…
 

Wypłyń Zaruskim na "Pola nadziei"

Email Drukuj PDF

zaruskihospicjumW niedzielę, 26 kwietnia 2015 r. zakwitną w Gdańsku "Pola nadziei" - największa na Pomorzu akcja charytatywna mająca na na rzecz bezcennej działalności hospicjów. Jedną z atracji będzie rejs charytatywny pięknym historycznym żaglowcem STS "Generał Zaruski".

Choć cała akcja trwa o wiele dłużej, to finał odbędzie się właśnie w niedzielę  W Gdańsku, poza kwestą prowadzoną przez wolontariuszy wręczających żonkile w podziękowaniu za datki, Fundacja Hospicyjna organizuje szereg atrakcji min. na Targu Węglowym i na Długim Pobrzeżu. Jedną z nich jest Rejs charytatywny na żaglowcu STS "Generał Zaruski" od godziny 10.00 do 14.00, a po powrocie - zwiedzanie jednostki do godz. 17.00.

Fundacja Hospicyjna gorąco zachęca do zakupu biletów-cegiełek, stanowiących bezcenne wsparcie dla hospicjów, a nagrodą jest wyjątkowa żeglarska przygoda (stawianie żagli, sterowanie, asekurowane wejście na maszt i widok z ok. 30 metrów wysokości oraz poczęstunek - micha Wilka Morskiego). Uczestnicy otrzymają też okolicznościowe certyfikaty i rejsowe pamiątki.

Poprawiony: piątek, 24 kwietnia 2015 05:48 Więcej…
 

Posiedzenie Rady Programowej "Szlaku Wodnego im. Króla Stefana Batorego"

Email Drukuj PDF

szlak2

W poniedziałek, 27 kwietnia 2015 r. o godz. 12.00, na Zamku Królewskim w Warszawie - Rezydencji Królów i Rzeczypospolitej (Plac Zamkowy 4), rozpocznie się Uroczyste Posiedzenie Rady Programowej projektu turystyczno-rekreacyjnego p.n. "Szlak Wodny im. Króla Stefana Batorego".

Posiedzenie oficjalnie otworzą Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie - prof. Andrzej Rottermund oraz Koordynator Rady Programowej - Grzegorz Zawistowski.

Swój udział w posiedzeniu potwierdziała liczna reprezntacja Ligi Morskiej i Rzecznej, w tym m.in. Sekretarz Rady Programowej "Szlaku" - Prezes Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej w Warszawie, Wiceprezes ZG LMiR - Wacław L. Kowalski oraz Członkowie Rady Programowej.

Projekt turystyczno-rekreacyjny p.n. "Szlak Wodny im. Króla Stefana Batorego" jest największym tego rodzaju projekt o charakterze turystyki wodnej, morskiej, przyrodniczej, zabytkowej oraz kulturowej w Polsce. W 2014 roku kwota nakładów przekroczyła 1,2 mld. zł. W realizacji projektu uczestniczy 42 samorządowy różnych szczebli oraz instytucje przyrodnicze i wodne.

Poprawiony: sobota, 25 kwietnia 2015 21:10 Więcej…
 

Święto Morza 2015

Email Drukuj PDF

logoswietomorW dniu dzisiejszym, 23 kwietnia 2015 r. w siedzibie Krajowej Izby Gospodarki Morskiej w Gdyni, odbyło się kolejne spotkanie organizatorów Święta Morza 2015.

W gdyńskie izbie spotkali się przedstawiciele Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Miasta Gdyni, Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Ligi Morskiej i Rzecznej. Podczas spotkania dyskutowano o programie imprezy i jej promocji, ustyalając m.in. odbycie w dn. 20 maja br. o godz. 11.00, na pokładzie "Daru Młodzieży" cumującego w Gdyni, konferencji prasowej inaugurującej tegoroczną edycję Święta Morza. Ogłoszone zostaną wtedy szczegóły imprezy

W lipcu ub.r. organizatorzy zdecydowali o kontynuowaniu Święta w 2015 roku - jak zwykle w ostatnim tygodniu czerwca, ustalając termin trzeciej już edycji Święta Morza w Gdyni na 20-28 czerwca 2015 r.

Koordynacją imprezy, tak jak dwóch poprzednich edycji, zajmie się ponownie Biuro Prasowe Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Już teraz można powiedzieć, że podczas przyszłorocznego Święta Morza będzie podobna liczba wydarzeń jak podczas dotychczasowych edycji i będą one równie różnorodne.

Święto Morza 2015 rozpocznie się 20 czerwca na morzu, a zakończy Świętem Marynarki Wojennej 28 czerwca. W międzyczasie odbędzie się kilkadziesiąt różnego rodzaju imprez o morskim charakterze. Będą pokazy działań antyterrorystycznych na morzu, pokazy ratownictwa, zwiedzanie jednostek pływających, dni otwarte morskich instytutów naukowych, muzeów i wyższych uczelni, wystawy, spotkania, regaty i konferencje.

Poprawiony: czwartek, 23 kwietnia 2015 13:12 Więcej…
 

Festiwal Filmów Podwodnych w Gdyni

Email Drukuj PDF

ffpodwodnychW dniach 24-25 kwietnia 2015 r. w sali audiowizualnwej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) odbędzie się premierowy Festiwal Filmów Podwodnych, realizowany w ramach projektu Legenda Morska Gdyni.

Ideą przeglądu jest zaprezentowanie szerszej publiczności tematyki świata podwodnego, z którym wiąże się coraz większa popularność turystyki nurkowej oraz niewątpliwe walory przyrodniczo-biologiczne.

Nurkowanie jest jedną z najszybciej rosnących dziedzin aktywności, którą pasjonuje się coraz większa rzesza Polaków. Nurkowanie od lat budziło fascynację i strach, pobudzało marzenia zakorzenione w literaturze Juliusza Vernea.

Skala popularności nurkowania wzrosła w ostatnich latach w sposób bezprecedensowy w Polsce co ma przełożenie również na zrealizowane pod wodą filmy, od produkcji całkowicie amatorskich-turystycznych, poprzez filmowanie w celach naukowych i edukacyjnych, aż  po filmy czysto rozrywkowe w stylu wielkiego kina.

W trakcie przeglądu będzie można zobaczć filmy kręcone pod wodą przez amatorów, a także przez profesjonalistów zajmujących się nurkowaniem na co dzień. Nie zabraknie też pozycji dokumentalnych oraz fabularnej. Organizatorzy chcą zaprezentować podwodny świat oczami nurków, naukowców, amatorów, przybliżyć jego piękno, ale także pokazać na problemy z tym związane, takie jak bezpieczeństwo czy ekologia.

Poprawiony: środa, 22 kwietnia 2015 07:40 Więcej…
 

"SANTI odnaleźć "Orła""

Email Drukuj PDF

orzelsantiW czwartek, 23 kwietnia 2015 r. o godz. 18.00, w sali konferencyjnej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B), odbędzie się prelekcja, podczas której członkowie ekipy "SANTI odnależć "Orła"" zaprezentują dotychczasowe wyniki badań oraz najnowsze ustalenia w sprawie możliwej lokalizacji okrętu ORP "Orzeł"

"SANTI ODNALEŹĆ "ORŁA"" to długofalowy projekt, którego założeniem jest doprowadzenie do odkrycia miejsca spoczynku wraku najsławniejszego okrętu podwodnego Rzeczypospolitej Polskiej - ORP "Orzeł" wraz z jego sześćdziesięciotrzyosobową załogą oraz rozwikłanie zagadki przyczyn jego zatonięcia.

Celem projektu jest także odświeżenie pamięci czynów bohaterskiej załogi okrętu, jak i właściwe podkreślenie roli Polskiej Marynarki Wojennej, jaką odegrała w latach II Wojny Światowej dla utrzymania Naszej państwowości. Ważne jest również kultywowanie pamięci o zwykłych marynarzach - członkach załogi okrętu, którzy wznosząc się ponad towarzyszące każdemu człowiekowi ułomności i lęki, dokonali w służbie Ojczyzny czynów nie znajdujących precedensu w historii wojen morskich.

Poprawiony: poniedziałek, 20 kwietnia 2015 08:03 Więcej…
 

Ogólne Nadzwyczajne Zebranie Członków Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR

Email Drukuj PDF

bractwo2W dniu wczorajszym, 14 kwietnia 2015 r. w Sali Kominkowej Klubu Tenisowego AZS w Parku Skaryszewskim (al. Zieleniecka 2) w Warszawie, odbyło się Ogólne Nadzwyczajne Zebranie Członków Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej.

Zebranie zostało zwołane na podstawie uchwały Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" - Ligi Morskiej i Rzecznej  Nr 1/02/2015 z dnia 23 lutego 2015 r, w związku ze zbliżającym się upływem kadencji statutowych władz i organów Ligi Morskiej i Rzecznej. Zgodnie z ordynacją wyborczą do władz i ogranów LMiR w roku 2015, podczas zebrania został dokonany wybór delegata oraz zastępców delagata na Walny Zjazd Delegatów, który odbędzie się w październiku br. 

Ze względu na brak kworum w pierwszym terminie (o godz. 17.00), Zebranie rozpoczęło się w terminie drugim tj. o godz. 17.30. W Zebraniu brało udział 14., spośród 30. zrzeszonych w Klubie "Bractwo Wiślane" LMiR członków, co stanowiło 47% uprawnionych do głosowania.

Poprawiony: środa, 15 kwietnia 2015 12:24 Więcej…
 

"Ewolucyjny rozwój sił okrętowych Marynarki Wojennej w latach 1945-2010"

Email Drukuj PDF

mw1945-2010Nakładem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni ukazała się monografia powojennej historii Marynarki Wojennej pt. "Ewolucyjny rozwój sił okrętowych Marynarki Wojennej w latach 1945-2010". Praca zbiorowa pod redakcją wiceadmirała w st. spocz. dr. Henryka Sołkiewicza przedstawia rozwój sił okrętowych morskiego rodzaju sił zbrojnych.

Na 700 stronach formatu B5 (17x24 cm) monografia ukazuje rozwój sił podwodnych, artyleryjsko-rakietowych, torpedowo-rakietowych, zwalczania okrętów podwodnych, obrony przeciwminowej, transportowo-minowych, zabezpieczenia bojowego i pomocniczych jednostek pływających.

Ogółem objęto 390 okrętów pełniących, w tym czasie, służbę w Marynarce Wojennej. Prezentowana są dane taktyczno-techniczne i uzbrojenie oraz możliwości poszczególnych klas (podklas) i typów okrętów.

W monografii są przedsatwione również sylwetki wybitnych oficerów MW, który posiadają określony wkład w rozwój tych sił. Merytoryczne treści uzupełniają liczne fotografie, rysunki i tabele.

Autorzy tej cennej publikacji już myślą o drugim wydaniu (poprawionym i uzupełnionym), którym chcą uświetnić 100-lecie Marynarki Wojennej w 2018 rok.

Poprawiony: wtorek, 14 kwietnia 2015 09:04 Więcej…
 

ŚWIĘTA WIELKANOCNE 2015

Email Drukuj PDF

wielkanoc2015 1wielkanoc2014 2

  

Poprawiony: piątek, 03 kwietnia 2015 07:57
 


Strona 6 z 12