"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2015
Aktualności 2015

ZAPROSZENIE NA WODOWANIE ŻAGLOWCA

Email Drukuj PDF

                  W sobotę, 7 listopada 2015 roku o godzinie 12.00 w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku odbędzie się uroczyste

wodowanie żaglowca szkolnego budowanego dla Marynarki Wojennej Algierii.

photo

Będzie to tysięczne wodowanie w 70-letniej historii stoczni. Wodowany żaglowiec to trzymasztowa frgata nasycona najnowocześniejszą technologią.

Żaglowiec otrzyma nazwę "EL-MELLAH", co w języku arabskim znaczy "ŻEGLARZ".

Autorem koncepcji i projektu technicznego jest inż Zygmunt Choreń, uważany za jednego z najwybitniejszych konstruktorów statków żaglowych na świecie.

Wejście na teren Stoczni bramą od ul. Swojskiejod godz. 11,00.

 

źródło: REMONTOWA SHIPBUILDING.

                                                                                                                                                                                                                Z.S.

 

Nowy prowadzący stronę Klubu

Email Drukuj PDF

czoo ok

 

                                               Uchwałą Nr 10/10/2015 w dniu 27 października Zarząd Klubu powierzył mi prowadzenie strony internetowej.

Dziękując Markowi Jankiewiczowi za stworzenie i dotychczasowe prowadzenie strony,  obiecuję postarać się aby była ona równie dobra, a treści równie ciekawe.

.

 

                                                                                                                                                                  Zbyszek Stankiewicz

Poprawiony: piątek, 06 listopada 2015 19:48
 

Jeszcze tylko kilka dni...

Email Drukuj PDF

Szanowni Koledzy Klubowicze, Szanowni Goście jeszcze tylko kilka dni cierpliwości i strona zacznie ponownie działać.

Trwają prace związane z ponownym uruchomieniem.

 

                                                                                                                                                     ZBIGNIEW STANKIEWICZ

 

Rezygnacja wiceprezesa Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR

Email Drukuj PDF

bractwo2"W związku z brakiem wizji mojej dalszej działalności na rzecz Ligi Morskiej i Rzecznej, w ramach prac Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR oświadczam, że rezygnuję z pełnienia funkcji wiceprezesa Zarządu Klubu.

Jednocześnie dystansuję się od decyzji i uchwał Zarządu podjętych w ostatnim okresie, które nie tylko w mojej ocenie są niezrozumiałe i szkodliwe dla demokratycznego porządku Ligi Morskiej i Rzecznej. Pragnę również poinformować, że w wyniku podważenia przez większość członków Klubu celowości funkcjonowania strony internetowej www.bractwowislane.pl, jako kanału komunikacyjno-informacyjnego, rezygnuję z dalszej jej redakcji oraz administrowania.

                   Kmdr por. Marek Jankiewicz" 

 Oświadczenie

Poprawiony: środa, 24 czerwca 2015 14:57
 

"Fala za Falą - Życie codzienne na okrętach polskiej Marynarki Wojennej..."

Email Drukuj PDF

falazafalaWe wtorek, 26 maja 2015 r. o godz. 18.00, w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (ul. Karowa 20), odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej "Fala za Falą - Życie codzienne na okrętach polskiej Marynarki Wojennej w okresie II wojny światowej".

To wystawa fotografii wykonanych z nadzwyczaj cennych negatywów, które londyńska organizacja kombatancka Samopomoc Marynarki Wojennej w latach 50. ubiegłego wieku przekazała znanemu poznańskiemu pisarzowi i publicyście morskiemu, Jerzemu Pertkowi. Pojedyncze zdjęcia z negatywów ukazywały się później w artykułach i książkach Pertka.

Po śmierci pisarza spuścizna po nim trafiła do Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Wystawa wykonana przez Lecha Trawickiego (jej kuratora) i Adama Fleksa (autora odbitek) przy współpracy z kustoszem Biblioteki Raczyńskich, Jerzym Matysiakiem, jest obecnie jedyną tak obszerną, wykonaną tradycyjną techniką mokrej ciemni, wystawą prezentującą życie na okrętach Marynarki Wojennej z czasu II wojny światowej.

Adam Fleks gdańszczanin, tłumacz przysięgły duńskiego i szwedzkiego. Od 1994 roku jest członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, od roku 2008 należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Uczestnik ponad 130 wystaw zbiorowych, autor 15 wystaw indywidualnych. Specjalizuje się w technice litowej i analogowych technikach srebrowych.

Poprawiony: piątek, 22 maja 2015 08:44 Więcej…
 

XXIV Międzynarodowy Zlot Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej w Kołobrzegu

Email Drukuj PDF

xxiv zlot jungowW dniach 22 - 24 maja 2014 r. w Kołobrzegu, odbędzie się XXIV Międzynarodowy Zlot Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej, organizowany przez Zarząd kołobrzeskiego Oddziału LMiR. Ten nadmorski kurort już po raz dwunasty będzie gościł najmłodszych miłośników morza. 

Program tegorocznego Zlotu zapowiada się jak zawsze bardzo bogaty. W trakcie Zlotu Jungowie będą mieli okazję uczestniczenia w szeregu uroczystościach, konkursach i imprezach sportowych, z oprawą zgodną z morskim ceremoniałem. 

Zwiedzanie bazy dydaktycznej Zespołu Szkół Morskich, rejs statkiem, regaty "smoczych łodzi", konkurs piosenki marynistycznej, zwiedzanie Muzeum Oręża Polskiego (Oddział Skansen Morski), to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla ligowej młodzieży przez organizatorów Zlotu.

Jedną z największych atrakcji Zlotu, mogącą stać się przygodą życia dla części jego uczestników, jest zaplanowany rejs morski na trasie Gdynia - Kołobrzeg - Gdynia, na pokładzie okrętu ORP "Iskra" - żaglowca szkolnego Marynarki Wojennej. Zakwalifikowana do odbycia rejsu "ligowa" załoga, będzie miała okazję poznać, nie tylko uroki i romantyzm morza, ale również obowiązki i trud codziennej służby polskich marynarzy.

Oprawę muzyczną podczas trwania Zlotu jak co roku zapewni Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie pod dyrekcją kmdr. Józefa Kowalewskiego - wiceprezesa Okręgu Mazowieckiego LMiR.

Poprawiony: czwartek, 21 maja 2015 19:31 Więcej…
 

Otwarci na Wisłę!

Email Drukuj PDF

lezakW dniach 23 - 24 maja 2015 r. w Warszawie, odbędzie sie pierwsze z cyklu wydarzeń otwierających sezon plażowy i nawigacyjny nad Warszawską Wisłą. Imprezie towarzyszyć będą warsztaty, rejsy po rzece, zawody kajak polo i tradycyjny Bieg Wisły.

Cykl nadwiślańskich imprez na otwarcie sezonu to zachęta do twórczego i aktywnego spędzania czasu nad rzeką. Rozpocznie go "Warszawskie leżakowanie". To pierwsze wydarzenie w całości dedykowane miłośnikom spędzania czasu na nadwiślańskim piasku.

"Leżakowanie na plaży to tylko jeden ze sposobów spędzania czasu nad Wisłą. Oferta nadwiślańskich atrakcji jest równie różnorodna co sama rzeka. Dlatego coś dla siebie znajdą tu zarówno amatorzy leniwego wypoczynku na piasku, jak i osoby, które lubią spędzać czas aktywnie. Cyklem weekendowych imprez chcemy po raz kolejny pokazać warszawiakom, że warto spędzać czas nad Wisłą" - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

W sobotę i niedzielę, w godz. 10.00-18.00, na pięciu miejskich plażach: Saskiej (wejście od ul. Krynicznej), Poniatówce (przy moście Poniatowskiego), Rusałce (przy Miejskim Ogrodzie Zoologicznym), Żoliborskiej (przy Klubie Sportowym "Spójnia") oraz przy Płycie Desantu, odbędą się otwarte warsztaty twórcze. Ich uczestnicy będą mogli stworzyć "swoje miejsce nad Wisłą" - ozdobić jeden z setek leżaków, które pozostaną nad rzeką na rozpoczynający się sezon.

Na leżakach znajdują się grafiki oparte o wzory inspirowane Wisłą. Są wśród nich m.in. papierowa łódeczka Marka Sułka czy słynny już krokodyl z muralu M-city. Uczestnicy warsztatów za pomocą specjalnych mazaków mogli nanieść na leżaki m.in. swoje podpisy.

Poprawiony: czwartek, 21 maja 2015 12:04 Więcej…
 

Święto Morza 2015

Email Drukuj PDF

logoswietomorW dniu dzisiejszym, 20 maja 2015 r. na pokładzie żaglowca "Dar Młodzieży" w Gdyni, odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca trzecią edycję imprezy - Święta Morza 2015.

W spotkaniu z dziennikarzami, które zbiegło się z obchodzonym dzisiaj Europejskim Dniem Morza, wzięli udział przedstawiciele organizatorów Święta Morza i jego uczestników. Przedstawili szczegóły wydarzenia, które odbędzie się w Gdyni w dniach 20-28 czerwca.

Ponad trzydzieści wydarzeń o charakterze morskim znalazło się w programie tegorocznej edycji. Inauguracja Święta Morza zaplanowana jest na 20 czerwca na godz. 12.00 przed okrętem-muzeum "Błyskawica", który z tej okazji odda salut armatni. Prezydent Gdyni przekaże symbolicznie klucze do miasta Neptunowi a w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta zostanie tablica poświęcona Michałowi Sumińskiemu.

Święto Morza zakończy się 28 czerwca Świętem Marynarki Wojennej. W jego trakcie udostępnione zostaną do zwiedzania okręty 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

Jak co roku niewątpliwą atrakcją Święta Morza będzie pokaz działań antyterrorystycznych na morzu z udziałem promu Stany Line, który odbędzie się 26 czerwca. Statek stanie bardzo blisko Mola Południowego, z którego będzie doskonale widoczny.

W trakcie Święta Morza obejrzeć można będzie wystawy m. in. trofeów polskich żeglarzy i ukazująca Polaków na Hornie. W ramach kolejnej odsłony akcji "Pomorze na morze" będzie można bezpłatne pożeglować po Zatoce Gdańskiej jachtami. Najmłodsi zaś będą mogli skorzystać z symulatora żeglarskiego.

Poprawiony: czwartek, 21 maja 2015 11:10 Więcej…
 

"Czy rzeka jest dla wszystkich? Odkryj Dzielnicę Wisła"

Email Drukuj PDF

dzielnicwislaW czwartek, 14 maja 2015 r. o godz. 18.00, w Klubokawiarni "Plażowa" w Warszawie (ul. Wybrzeże Szczecińskie 1), odbędzie się otwarta debata społeczna nt.: "Czy rzeka jest dla wszystkich? Odkryj Dzielnicę Wisła", zorganizowana w ramach kampanii "Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto".

Jak wspólnie korzystać z przestrzeni nad Wisłą? Czego brakuje nad rzeką? Jak można to zmienić? Te pytania staną się przyczynkiem do dyskusji o różnorodności potrzeb i aktywności mieszkanek i mieszkańców przebywających nad Wisłą.

W debacie udział wezmą: dr Barbara Bossak-Herbst, socjolog, Iza Sopalska, inicjatorka projektu Kulawa Warszawa, Justyna Biernacka z Fundacji MaMa, Filip Bojko, ultramaratończyk, który biega z psem oraz Michał Borkiewicz ze stowarzyszenia Komisja Klubowa.

Celem spotkania i całego projektu jest uświadomienie mieszkańcom Warszawy, że nabrzeża Wisły to miejsce otwarte dla wszystkich, a także zbudowanie u użytkowników brzegów rzeki poczucia współodpowiedzialności za tę przestrzeń.

Kampania "Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto" organizowana jest przez miasto stołeczne Warszawa. W przedsięwzięcie zaangażowani są także partnerzy - m.in. Fundacja Civis Polonus, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę", organizacja Oddam Odpady, Centrum Nauki Kopernik, Stowarzyszenie Plan B, agencja John Pitcher, Stołeczna Estrada i Komisja Klubowa.

Poprawiony: środa, 13 maja 2015 11:32 Więcej…
 

IV Flis Festiwal 2015

Email Drukuj PDF

flisfestiwal2015W sobotę i niedzielę, 9-10 maja 2015 r. w miejscowości Gassy nad Wisłą k/Konstancina-Jeziornej pod Warszawą, odbędzie się spotkanie kultur nadrzecznych na Łurzycu - IV Flis Festiwal 2015. Jego organizatorami są: Fundacja "Szerokie Wody" oraz Konstanciński Dom Kultury.

Jest to wspaniała impreza a jej organizatorzy każdego roku podnoszą poprzeczkę. Flis Festiwal otrzymał nagrody: Certyfikat na najlepszy produkt turystyczny Mazowsza 2014 przyznawany przez MROT oraz Nagrodę Przyjaznego Brzegu za rok 2014 przyznawaną przez Prezesa PTTK i ZG PZŻ.

Flis Festiwal to spotkanie. kultur nadrzecznych na Łurzycu, którego integralną częścią są podkonstancińskie Gassy. Łurzyce to gwarowa forma nazwy Urzecze, oznaczająca zalewowe tereny położone po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi, a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą.

Podkonstancińskie Gassy, gdzie odbywa się festiwal, leżą zatem niejako w sercu owego Łurzyca. Ten zapomniany do niedawna mikroregion etnograficzny tradycyjnie związany był z Wisłą i handlem wiślanym, flisakami zwanymi tu orylami, a także z osadnictwem olęderskim, które pojawiło się tu już w początkach XVII wieku. Wszystkie te czynniki wpłynęły na odrębną tożsamość tutejszych mieszkańców (Łurzycoków), manifestującą się m.in. w unikatowych strojach wilanowskich, budownictwie czy specyficznej, nadrzecznej gospodarce.

Ideą Flis Festiwalu jest odbudowa świadomości i tożsamości orylsko-olęderskiej Łurzyca oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa innych nadrzeczy Polski i Europy. Poprzez Flis Festiwal organizatorzy pragną promować zachowane po dziś dzień elementy autentycznej kultury ludowej regionu, tradycyjny flis rzeczny, zanikające zawody wiślane, muzykę, tańce i stroje, dawne pieśni i przyśpiewki, jak też łurzyckie przysmaki...

Poprawiony: wtorek, 05 maja 2015 13:23 Więcej…
 


Strona 5 z 12