"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2015
Aktualności 2015

20. rocznica śmierci Jerzego Micińskiego

Email Drukuj PDF

micinskiW dniu dzisiejszym, 10 stycznia 2015 r. przypada 20. rocznica śmierci Jerzego Micińskiego, dziennikarza, działacza, popularyzatora spraw morza, wieloletniego redaktora naczelnego kultowego miesięcznika "MORZE", współtwórcy "Rocznika Gdyńskiego", wybitnego Gdynianina, kronikarza miasta i polskiego morza.

Jerzy Miciński urodził się 9 grudnia 1921 r. we Włocławku. Czasy okupacji spędził jako robotnik w Płocku. W 1945 r., po zdaniu matury, rozpoczął pracę w Wydziale Morskim Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. W 1946 r. zamieszkał w Gdyni, mieście które pokochał i na rzecz którego pracował przez całe swoje zawodowe życie. Z powodów zdrowotnych (wada wzroku) nie dana mu była służba na morzu. Stał się jednak wielkim orędownikiem i popularyzatorem spraw morskich.

W latach 1946-1951 pracował w redakcjach czasopism ˝Żeglarz˝ i ˝Młody Żeglarz˝, wydawanych przez Państwowe Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni. Jako instruktor PCWM prowadził m.in. tzw. Kursy Pracy Morskiej przysposabiające do pracy w zawodach morskich.

Wkrótce także ujawniła się jego pasja i talent dziennikarski. W roku 1952 został sekretarzem redakcji miesięcznika ˝Morze˝, później przez 20 lat (1968-1988) był jego redaktorem naczelnym. ˝Morze˝ Jerzego Micińskiego to marka o ogólnokrajowym zasięgu i wielkim wpływie na rozumienie spraw morza - gospodarki i techniki morskiej, kultury, nauki, historii i tradycji morskiej Polski.

Był inicjatorem i redaktorem jedenastu tomów ˝Rocznika Gdyńskiego˝. Wydawnictwo to stało się prawdziwym archiwum wiedzy o Gdyni, jej historii, współczesności, ludziach. Jerzy Miciński prowadził także bardzo aktywną działalność społeczną na rzecz Gdyni i morza. Współtworzył i działał w Towarzystwach: Miłośników Gdyni, Przyjaciół ˝Daru Pomorza˝, Okrętu-Muzeum "Błyskawica", Towarzystwie Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego, reaktywowanej Lidze Morskiej. Położył również duże zasługi dla muzealnictwa morskiego. Uchodzi za inicjatora skutecznej batalii prasowej o zachowanie ˝Daru Pomorza˝ i ˝Sołdka˝. Miał także swój istotny udział w zbiórce funduszy na żaglowiec ˝Dar Młodzieży˝.

Poprawiony: czwartek, 15 stycznia 2015 23:31 Więcej…
 

WOŚP - Rejs historycznym żaglowcem - STS "Generał Zaruski"

Email Drukuj PDF

wosp zaruskiW niedzielę, 11 stycznia 2015 r., odbędzie się kolejny, już 23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku Fundacja WOŚP zbiera pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów.

Jak co roku projekt "Gdańsk ratuje Żaglowiec" zaangażował się w charytatywne dzieło Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Tym razem na licytację trafił jednodniowy rejs pięknym historycznym żaglowcem STS "Generał Zaruski", podczas którego będzie można zasmakować w żeglarskiej przygodzie, poznać jednostkę, jej załogę i morskie opowieści, wziąć udział w pracach na pokładzie i żeglarskim szkoleniu. 

Uczestnik rejsu otrzyma także pamiątkowy certyfikat, koszulkę z uroczystości podniesienia bandery oraz haftowany emblemat z logo Zaruskiego (taki sam jaki występuje na galowych mundurach załogi jachtu). Rejs odbędzie się w ciągu jednego dnia w sezonie żeglarskim 2015 (w okresie od maja do października), w dogodnym i uzgodnionym z uczestnikiem terminie, uwzględniającym harmonogram już zaplanowanych rejsów i imprez w których bierze udział jednostka. Rejs zacznie się i skończy na Motławie w Gdańsku, gdzie cumuje STS "Generał Zaruski".

Poprawiony: czwartek, 15 stycznia 2015 23:31 Więcej…
 

Zebranie Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR

Email Drukuj PDF

bractwo2W dniu dzisiejszym, 7 stycznia 2015 r. odbyło się pierwsze tegoroczne zebranie Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej z siedzibą w Warszawie. 

Na wstępie prezes Zarządu Wacława L. Kowalskiego przedstawił informację o spotkaniu w Muzeum Niepodległości w Warszawie w dniu 17 grudnia 2014 r., poświęconym "Polityce morskiej i rzecznej Rzeczypospolitej Polskiej...". Było ono okazją do zaprezentowania przez Klub "Bractwo Wiślane" LMiR dorobku 96 lat pracy Ligi Morskiej i Rzecznej na rzecz rozwoju gospodarki morskiej i rzecznej oraz polityki morskiej i rzecznej inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego i jego współczesnych kontynuatorów.

Kolejnym punktem obrad było przedstawienie przez prezesa Zadządu informacji nt. zaawansowania prac oraz uzgodnień dalszych przedsięwzięć formalno-prawnych, w celu nazwania zbiornika retencyjnego w Dzielnicy Targówek, imieniem wiceadmirała Kazimierza Porębskiego, wizjonera i patrioty, Szefa Departamentu Dla Spraw Morskich, Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej, twórcy polskiej marynarki i Szkoły Morskiej, inicjatora i twórcy "Bandery Polskiej" (LMiR).

Poprawiony: czwartek, 15 stycznia 2015 23:31 Więcej…
 

"Morze, Statki i Okręty" - styczeń/luty' 2015

Email Drukuj PDF

01 msio  2015 01 2Dostępny jest już pierwszy tegoroczny, styczniowo-lutowy numer miesięcznika "Morze, Statki i Okręty" 1-2/2015, magazynu dla każdego miłośnika spraw morskich i okrętowych.

W czasopiśmie prezentowane są monografie okrętów wojennych z różnych epok, od złotej ery żagla po czasy współczesne, opisy konfliktów, bitew, oraz incydentów morskich. Ponadto pismo porusza zagadnienia z dziedziny polskiej i światowej gospodarki morskiej. Silną stroną czasopisma są stałe działy: z życia flot, kronika Polskiej Marynarki Wojennej, Archiwum Morskie.

Na szczególną uwagę w ostatnim numerze zasługuje artykuł poświęcony budowie, w tym przeprowadzonemu w grudniu ubiegłego roku, wodowaniu technicznemu kadłuba okrętu patrolowego ORP "Ślązak"Najbliższe plany przewidują dokończenie budowy masztu, ostateczne wyprowadzenie okrętu z hali w marcu-kwietniu br., montaż górnych kondygnacji komina i masztu, wodowanie na przełomie II i III kwartału, rozpoczęcie prób stoczniowych na uwięzi w IV kwartale br. i I przyszłego, a w finale pierwsze próby w morzu w II kwartale 2016. Na razie zdanie jednostki w założonym terminie, czyli końcu 2016 r., wydaje się być niezagrożone.

Kolejny artykuł pt.: "Niszczyciele typu 42. Ewolucja (cz. II)" poświęcony jest brytyjskim niszczycielom rakietowym, które zaczęto wprowadzać na uzbrojenie Royal Navy w 1975 r. Okręty od pierwszej jednostki serii nazywane są także typem SheffieldNiszczyciele typu 42 aż do końca pierwszej dekady XXI w. miały status jedynych okrętów eskortowych Royal Navy zdolnych do zapewnienia strefowej obrony przeciwlotniczej i należały do trzonu nawodnych sił floty. Ich reputacja została jednak mocno nadszarpnięta po zatopieniu dwóch z nich w czasie wojny falklandzkiej 1982 r., co m.in. przyczyniło się do zainwestowania niemałych środków w kolejne modernizacje tych okrętów.

Poprawiony: czwartek, 15 stycznia 2015 23:31 Więcej…
 

NOWY ROK 2015!

Email Drukuj PDF

2015

 

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!

Poprawiony: czwartek, 15 stycznia 2015 23:30
 


Strona 12 z 12