"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum
Aktualności 2015

Dworzec Wodny w Płocku

Email Drukuj PDF

dwpUrząd Miasta Płocka otrzymał już projekt rekonstrukcji przystani miejskiej, wzorowanej na XIX w. Dworcu Wodnym "Płock", będącącym przystanią dla statków parowych pływających po Wiśle. Replika zabytku będzie nie tylko muzeum, hotelem, salą konferencyjną i unikatową atrakcją turystyczną, ale też prawdziwym dworcem dla statków pasażerskich.

Wiele miesięcy trwało opracowywanie koncepcji budowy przystani miejskiej, którą jako pomysł zgłoszony w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego przez Towarzystwo Przyjaciół Płocka, zaaprobowali płocczanie.  Przystań, która ma powstać nad Wisłą, będzie przypominać dworzec wodny działający nad rzeką od końca XIX wieku do lat 70. XX w., który obsługiwał statki pasażerskie w latach, gdy w pełni wykorzystywano jeszcze żeglugę rzeczną jako środek transportu.

Wyłoniony w przetargu wykonawca - biuro Navi Ship Project opracował projekt i kosztorys tej nietuzinkowej inwestycji. Jak dowiedzieliśmy się od Huberta Woźniaka z biura prasowego, koncepcja zakłada bardzo wierne odtworzenie centrum świata wodnego sprzed ponad stulecia, a przy tym obiektu spełniającego współczesne normy bezpieczeństwa (koncepcja powstała według przepisów Polskiego Rejestru Statków, co oznacza, że spełnia rygory na bezpieczne użytkowanie obiektu).

Poprawiony: poniedziałek, 19 stycznia 2015 09:56 Więcej…
 

"Polacy na Hornie". Spotkanie z "Bractwem Kaphornowców"

Email Drukuj PDF

polacynahonie2W poniedziałek, 19 stycznia 2015 r. o godzinie 12.00 w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4), odbędzie się spotkanie z przedstawicielami "Bractwa Kaphornowców", zrzeszającego kapitanów i załogi jachtów, które dokonały przejścia wokół przylądka Horn.

Spotkanie będzie dotyczyć przedstawienia planów najbliższego rejsu wokół Hornu na jachcie "Zimorodek", dowodzonym przez Panią Kapitan Ewę Skut z Wrocławia. Polska załoga wypływa 22 stycznia 2015 r. z portu Ushuaia w Argentynie.

Spotkanie będzie również doskonałą okazją do spotkania ze znanymi polskimi kapitanami i członkami załóg. Wśród zaproszonych gości będzie między innymi Kapitan Cezary Bartosiewicz oraz Pan Wojciech Pasieczny. Zaprezentowany zostanie również film dokumentalny "Kaphornowcy" oraz wystawa "Polacy na Hornie", przygotowana z okazji obchodzonego w 2014 r. jubileuszu czterdziestolecia powstania Bractwa Kaphornowców, będącej wyrazem pamięci o dokonaniach polskich załóg, które zdobyły przylądek Horn. Wystawa będzie otwarta na parterze budynku Centrum Olimpijskigoe od 19 do 30 stycznia br. w godzinach otwarcia Muzeum, wstęp wolny. 

*     *     *

W 2014 roku minęła czterdziesta rocznica istnienia Bractwa Kaphornowców, zrzeszającego żeglarzy jachtowych, którzy opłynęli skalisty przylądek Horn nazywany "Nieprzejednanym". Stanowi on najdalej na południe wysunięty punkt Ameryki Południowej, a południk przechodzący przez Horn jest uznawany za granicę między Oceanem Spokojnym a Atlantyckim.

Panują tu zazwyczaj trudne warunki pogodowe, które należy pokonać przed dotarciem do celu. Mawia się, że jest to żeglarski "Everest" stanowiący życiowe marzenie wielu żeglarzy. Wśród jego zdobywców jest już ponad tysiąc Polaków.

Poprawiony: niedziela, 18 stycznia 2015 20:33 Więcej…
 

Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

Email Drukuj PDF

nagrodawiktorowiczaRozpoczęło się przyjmowanie nominacji do IV edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza, wybitnego człowieka morza, budowniczego i wieloletniego komendanta "Daru Młodzieży", wychowawcy pokoleń polskich marynarzy.

Człowiek, który kochał morze i ludzi. Przez wielu kojarzony przede wszystkim jako budowniczy a następnie wieloletni komendant "Daru Młodzieży", największego i najpiękniejszego polskiego żaglowca, który poprowadził w historyczny rejs dookoła świata.

Podczas kilkudziesięciu lat służby na morzu wychował tysiące polskich marynarzy, a Biała Fregata pod jego dowództwem zawsze była ambasadorem i najlepszą wizytówką Polski na całym świecie.

Nagroda im. kapitana Leszka Wiktorowicza została ustanowiona w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej. Ustanowili ją spadkobiercy kpt. ż.w. Leszka Wiktorowicza, Miasto Gdynia, Stowarzyszenie Bractwo Kaphornowców i Fundacja Press Club. Nagroda jest przyznawana co roku za osiągnięcie z roku poprzedniego, a jej laureatem może być osoba fizyczna, grupa osób fizycznych, osoba prawna lub jednostka organizacyjna. Po raz pierwszy nagroda została wręczona w roku 2012 i jej laureatem został kapitan Janusz Zbierajewski, za odwagę i profesjonalizm w realizacji projektu "Zobaczyć morze".

Poprawiony: sobota, 17 stycznia 2015 23:05 Więcej…
 

70. rocznica wyzwolenia Warszawy

Email Drukuj PDF

wyzwoleniewarszawyW dniu dzisiejszym, 17 stycznia 2015 r. przypada 70. rocznica wyzwolenia Warszawy. Do zniszczonej niemal doszczętnie Stolicy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało większość swoich sił ze stolicy.

W operacji warszawskiej trwającej od 14 do 17 stycznia 1945 r. brały udział 1 Armia WP oraz 47 i 61 Armia 1 Frontu Białoruskiego. Była ona częścią wielkiej ofensywy rozpoczętej przez Armię Czerwoną 12 stycznia 1945 r., nazwanej operacją wiślańsko-odrzańską. Obie armie sowieckie, 61 działająca z przyczółka warecko-magnuszewskiego oraz 47 nacierająca od strony Modlina, uderzyły w kierunku Błonia oskrzydlając Warszawę z północnego i południowego zachodu, tworząc tzw. kocioł warszawski, w którym znalazła się 9 Armia niemiecka.

W zaistniałych okolicznościach jej dowódca wydał rozkaz wycofania wojsk z pozycji nadwiślańskich w celu zorganizowania linii oporu nad dolną Bzurą, Rawką i środkową Pilicą. Na Warszawę bezpośrednio uderzała 1 Armia WP, pod dowództwem gen. Stanisława Popławskiego.

Rankiem 17 stycznia 1, 3 i 4 Dywizja Piechoty rozwinęły natarcie od południowego wschodu w kierunku przedmieść Warszawy. Tego samego dnia 2 DP, po przeprawie w okolicach Jabłonny na Kępę Kiełpińską, podjęła działania zaczepne na północnych krańcach stolicy. 6 DP i 1 BK przekroczyły Wisłę i uderzyły na Warszawę odpowiednio z Pragi, ze wschodu i od południa.

Poprawiony: sobota, 17 stycznia 2015 03:25 Więcej…
 

Podziękowania od Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego

Email Drukuj PDF

prezydentkomorowskiWe wtorek, 13 stycznia 2015 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, odbyła się uroczystość podsumowująca obchody 25-lecia Wolności. Wśród zaproszonych gości był również Robert Jankowski - Sekretarz Generalny Społeczny Komitetu Obchodów "Roku Rzeki Wisły w 2017". 

W zorganizowane z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego obchody 25-lecia Wolności promujące sukces polskiej transformacji włączyły się społeczności lokalne, organizacje pozarządowe, samorządy, instytucje publiczne, a także środowiska polonijne, ambasady, konsulaty i Instytuty Polskie na całym świecie. W Polsce w ramach obchodów odbyło się około 400, a na całym świecie około 200, różnorodnych wydarzeń, okolicznościowych imprez, konferencji, wystaw i innych inicjatyw.

Prezydent podziękował wszystkim, którzy włączyli się w organizację obchodów 25-lecia Wolności. "Serdecznie dziękuję za to wspólne dzieło wszystkim, od władz państwa polskiego, przez media, różne organizacje, stowarzyszenia, aż po partnerów zagranicznych" - powiedział.

"Wspólnym wysiłkiem powinniśmy zadbać o to, aby pamięć o obchodach 25-lecia Wolności i nawyk cieszenia się z wolności stał się elementem trwałym, żebyśmy każdego 4 czerwca zechcieli się cieszyć wolnością, myśleć o wolności naszej i wolności innych, żebyśmy 4 czerwca potrafili zawsze w sobie umacniać przekonanie, że w dalszym ciągu jesteśmy za wolność odpowiedzialni" - podkreślił Bronisław Komorowski.

Poprawiony: piątek, 16 stycznia 2015 09:20 Więcej…
 

I Bieg Zaślubin Polski z Morzem - "Od Hallera do Hallera"

Email Drukuj PDF

ibiegzaslubinW niedzielę, 8 lutego 2015 r. o godz. 12.00, z okazji 95. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku, odbędzie się I Bieg Zaślubin Polski z Morzem - "Od Hallera do Hallera" - Władysławowo-Puck 2015.

Celem imprezy jest uczczenie 95. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem 10 lutego 1920 roku w Pucku, uczczenie pamięci gen. Józefa Hallera i żołnierzy Błękitnej Armii, promocja Pucka i Władysławowa, jako miast zaślubinowych oraz popularyzacja i upowszechnianie biegania, jako najprostszej formy aktywności ruchowej i prozdrowotnej.

I Bieg Zaślubin Polski z Morzem odbędzie się na dystansie 12 km, z Władysławowa do Pucka. Start usytuowany będzie przy pomniku gen. Józefa Hallera we Władysławowie (przy Alei Gwiazd Sportu), a meta przy pomniku gen. Józefa Hallera w puckim porcie rybackim.

Trasa biegu przebiegać będzie we Władysławowie ul. Hryniewieckiego, przez teren portu rybackiego, ul. Portową, ul. Bohaterów Kaszubskich, a następnie ścieżką rowerową przez Swarzewo do portu w Pucku. Dwukilometrowy odcinek ścieżki za Swarzewem jest drogą gruntową - pozostała część trasy jest utwardzona polbrukiem. Trasa nie jest atestowana. Bieg odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

Poprawiony: czwartek, 15 stycznia 2015 23:33 Więcej…
 

Zaproszenie do Pucka

Email Drukuj PDF

95zaslubinyWe wtorek, 10 lutego 2015 r. o godz. 09.30 na Placu Wolności w Pucku, rozpoczną się uroczystości z okazji 95. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Na uroczystości rocznicowe serdecznie zapraszają oganizatorzy obchodów: Urząd Miasta Puck, Liga Morska i Rzeczna i Urząd Morski w Gdyni.

Uroczystości upamiętniające wydarzenia zaślubin Polski z Bałtykiem rozpoczną się we wtorek, 10 lutego br., o godz. 09.30, na rynku miejskim w Pucku. Następnie, w asyście Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, nastąpi przemarsz do Fary pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, gdzie o godz. 10.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji ludzi morza.

Główne uroczystości obchodów rocznicowych rozpoczną się, po zakończeniu mszy, około godz. 11.30 w puckim porcie. Po odegraniu Hymnu Kaszubskiego odbędzie się ceremonia wręczenia wyróżnień Ligi Morskiej i Rzecznej oraz wygłoszone zostaną okolicznościowe wystąpienia gości honorowych.

Około godz. 12.00 nastąpi złożenie wieńca z pokładu śmigłowca Marynarki Wojennej na wody Zatoki Puckiej. Uroczystości zakończy złożenie kwiatów pod pomnikiem generała Józefa Hallera.

Poprawiony: czwartek, 15 stycznia 2015 23:32 Więcej…
 

"Admirał Józef Unrug - człowiek, marynarz, żeglarz"

Email Drukuj PDF

adm.unrugW poniedziałek, 12 stycznia 2015 r., w holu wystawienniczym Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie (ul. Ostrobramska 109), została udostępniona wystawa pt. "Admirał Józef Unrug - człowiek, marynarz, żeglarz", przypominająca postać wieloletniego przedwojennego dowódcy Polskiej Marynarki Wojennej.

Wystawa poświęcona pamięci wiceadmirała Józefa Unruga powstała z okazji przypadającej w 2014 r. 130. rocznicy urodzin Józefa Unruga oraz 90-lecia istnienia YACHT KLUBU POLSKI GDYNIA. 

Ekspozycja, na którą składa się ponad 100 unikatowych zdjęć, została przygotowana wspólnie przez YKP GDYNIA, Pomorski Związek Żeglarski oraz Fundację HELIOS. Uroczyste odsłonięcie wystawy odbyło się w dn. 16 maja 2014 r. w Gdyni. Przez pół roku wystawę odwiedziło 3 tysiące osób zarówno z Polski, jak i zagranicy. 

Prezentacja ekspozycji w Centralnej Biblioteki Wojskowej jest inicjatywą przewodniczącego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy CBW Piotra Dobrowolskiego.  Wystawa będzie dostępna w siedzibie CBW do dn. 14 lutego br..

Poprawiony: czwartek, 15 stycznia 2015 23:32 Więcej…
 

Festiwal Piosenki Marynistycznej "Łajba 2015"

Email Drukuj PDF

lajba2014W sobotę, 28 marca 2015 r. w Słupskim Inkubatorze Technologicznym (ul. Portowa 13B), odbędzie się XIX edycja Festiwalu Piosenki Marynistycznej "Łajba 2015".

Celem Festiwalu jest propagowanie tradycji morskiej w piosence, rozwijanie zainteresowań muzycznych dzieci ze szkół podstawowych oraz stworzenie możliwości współzawodnictwa artystycznego wśród uczniów. Patronat nad Festiwalem objął: Senator RP - Kazimierz Kleina oraz Prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej - kpt ż.w. dr inż. Andrzej Królikowski.

Wydarzeniami towarzyszącymi będą dodatkowo: XVII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny o tematyce morskiej i marynistycznej oraz XIV Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski o "Laur Słupskich Kotwic".

Organizatorem Festiwalu oraz Konkursów towarzyszących jest Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przyszpitalnymi nr 9 w Słupsku. Współorganizatorami Festiwalu są: Urząd Morski w Słupsku, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej RP w Ustce i Słupski Inkubator Technologiczny. Podczas finału Festiwalu wręczone zostaną również nagrody przyznane laureatom:  XVII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego i XIV Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego.

Poprawiony: czwartek, 15 stycznia 2015 23:32 Więcej…
 

Święto Żeglarstwa w Tczewie

Email Drukuj PDF

swietozeglarstwatczewW sobotę, 17 stycznia 2015 r.  w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, odbędzie się Święto Żeglarstwa oraz Pomorska Gala Żeglarska, organizowana wspólnie przez Pomorski Związek Żeglarski i Prezydenta Miasta Tczewa.

Tego dnia spotkać tam będzie można wybitnych polskich żeglarzy m. in. z pierwszą kobietą na świecie, która samotnie opłynęła świat jachtem - Krystynę Chojnowską-Liskiewicz i tczewianina Macieja Sodkiewicza, pomysłodawcę i organizatora wypraw arktycznych, który dotarł jachtem najdalej na północ w historii polskiego żeglarstwa.

Spotkania z żeglarzami to nie wszystko, co czeka na miłośników żagli 17 stycznia w Tczewie. Podczas Święta Żeglarstwa obejrzeć będzie można wystawy prezentujące działalność Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz Polaków na Hornie. 

Niewątpliwą atrakcją będzie projekcja filmu "Jessica Watson. Prawdziwa odwaga" o najmłodszej żeglarce w historii, która samotnie opłynęła świat jachtem bez zawijania do portów. Film jest z lektorem, więc zapraszamy na niego całe rodziny. Dzieci mogą zresztą skorzystać nie tylko z filmu. Największą, przygotowaną z myślą o nich, niespodzianką będzie zapewne symulator żeglarski, na którym będą mogły, pod okiem fachowca, poćwiczyć żeglowanie "na sucho".

Finałem Święta Żeglarstwa będzie wieczorna Pomorska Gala Żeglarska, podczas której, jak co roku, ogłoszone zostaną i wręczone "Kryształowe Żagle" nagrody PoZŻ za największe osiągnięcia w żeglarstwie pomorskim w minionym roku.

Poprawiony: czwartek, 15 stycznia 2015 23:32 Więcej…
 


Strona 11 z 12