"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2015

Czoo ok2016

Email Drukuj PDF

2016images

 

Poprawiony: czwartek, 31 grudnia 2015 17:20
 

KOLEJNY SUKCES POLSKIEJ STOCZNI

Email Drukuj PDF

wodowanie promu estonia 1 595 314We wtorek, 29 grudnia 2015 r. w stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding zwodowano pierwszy z serii dwóch promów pasażersko-samochodowych budowanych dla Portu Tallinn. Było to 10 wodowanie statku w tej stoczni w roku 2015.
Nowoczesny, dwustronny prom pasażersko-samochodowy o stoczniowym numerze B616/1 powstaje na zamówienie estońskiego armatora TS Laevad OÜ (firmy - córki Portu Tallinn). Kontrakt z tym armatorem zakłada budowę dwóch całkowicie wyposażonych tego typu promów, a jego realizacja otwiera dla stoczni nowy rynek zbytu w północnej części Morza Bałtyckiego.
Jednym z atutów tych jednostek są niskie koszty eksploatacji. Zoptymalizowany kształt kadłuba, przystosowany do pracy w ciężkich warunkach lodowych, przyczyni się do zmniejszenia zużycia paliwa oraz mniejszej emisji toksycznych substancji do atmosfery. Wysoki poziom automatyki pozwala na eksploatację przy zmniejszonym do minimum stanie załogi.
Promy o długości 114 metrów jednorazowo będą mogły zabrać na pokład 150 samochodów osobowych oraz 600 pasażerów. Obsługiwać będą linie promowe z lądu stałego na estońskie wyspy Saaremaa and Hiiumaa.

Poprawiony: środa, 30 grudnia 2015 18:33 Więcej…
 

POLSKI ŚWIATOWY REKORD GUINNESSA W ŻEGLARSTWIE

Email Drukuj PDF

rekord1image005 595 314recordrekord566eba0ed9b2c 640x280

 

Kierownictwo organizacji GUINESS WORLD RECORDS (GWR) poinformowało, że nowym rekordzistą świata w kategorii: "Nawigacja - Najdalej na Południe" (Navigation - Most Southerly) został polski jacht Selma Expedition.
Nadesłany z Londynu komunikat Dyrekcji Zespołu Rekordów organizacji: Guinness World Records, stwierdza: "... z ogromną przyjemnością informujemy, że w kategorii: "Nawigacja - Najdalej na Południe" (Navigation - Most Southerly) został potwierdzony rekord jachtu Selma Expeditions i otrzymuje on prawo do nazwy: "POSIADACZ TYTUŁU ŚWIATOWEGO REKORDZISTY GUINNESSA".

Poprawiony: poniedziałek, 28 grudnia 2015 15:41 Więcej…
 

POLSKIE ŻYWE TORPEDY

Email Drukuj PDF

polskie-zywe-torpedy-w-1939-roku136

Nie tylko Japończycy mieli żołnierzy gotowych dokonać samobójczej akcji dla swojego kraju. Również w II RP znaleźli się ludzie, którzy chcieli walczyć z Niemcami jako żywe torpedy.
W roku 1939, po apelu opublikowanym w prasie, do Marynarki Wojennej zgłosiło się setki osób gotowych oddać życie w obronie Ojczyzny w charakterze żywych torped. Rozpoczęto objęte ścisłą tajemnicą szkolenie ochotników, których ilość osiągnęła kilka tysięcy. Czy ich ofiarność została kiedykolwiek wykorzystana? Czy Polska używała samobójczych oddziałów w wojnie obronnej?

Poprawiony: poniedziałek, 28 grudnia 2015 12:49 Więcej…
 

PLANY MINISTRA - CIĄG DALSZY

Email Drukuj PDF

banderaimages

Na przełomie lutego i marca powinien być gotowy projekt ustawy o odbudowie przemysłu stoczniowego - mówi minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Ustawa ma być częścią rządowego programu odbudowy przemysłu stoczniowego - dodaje.
- Jednym z priorytetów ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej jest odbudowa przemysłu stoczniowego; w jaki sposób resort planuje to zrobić?
Marek Gróbarczyk: Chcemy w tym obszarze wprowadzić m.in. przyjazne rozwiązania podatkowe, kredyty, gwarancje bankowe. Obecnie prowadzimy analizy, dlatego jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o konkretnych rozwiązaniach. Cały obszar przemysłu okrętowego musi być objęty specjalną osłoną.
Dla nas najważniejszym celem jest powrót budowy statków do polskich stoczni, czy to na wschodnim, czy na zachodnim wybrzeżu, czy w lokalnych stoczniach, czy stoczniach rzecznych

Poprawiony: niedziela, 27 grudnia 2015 12:18 Więcej…
 


Strona 1 z 23