"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2014

Czoo ok



Aleksander Doba nominowany do nagrody "Podróżnika Roku 2015"

Email Drukuj PDF

adobaPodróżnik i kajakarz Aleksander Doba został nominowany do międzynarodowej nagrody National Geographic - Adventurer of the Year (Podróżnika Roku 2015). Głosujmy na Polaka!

Aleksander Doba, który na przełomie 2013/2014 roku jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki pomiędzy najbardziej oddalonymi jego wybrzeżami w Europie i Ameryce Północnej został nominowany do prestiżowej nagrody National Geographic - Adventurer of the Year.

Olek, jedyny Polak, znalazł się w grupie 10 wyselekcjonowanych podróżników z całego świata, których dokonania w 2014 roku zdobyły szczególne uznanie jako niezwykły wyczyn eksploratorski.

Zwycięzcę w tym plebiscycie wyłonią internauci, którzy od 6 listopada do 31 stycznia 2015 r. mogą każdego dnia oddać jeden głos na wybranego kandydata wchodząc na stronę: http://adventure.nationalgeographic.com/adventure/adventurers-of-the-year/2015/aleksander-doba/ oraz http://adventure.nationalgeographic.com/adventure/adventurers-of-the-year/2015/vote/#/kayak-aggressive-ocean_85269_600x450.jpg

Wyprawa została już w tym roku nagrodzona - jako "Wyprawa Roku 2014" - przez pasjonatów kajakarstwa skupionych wokół czasopisma Canoe&Kayak. 

Przypomnijmy, że jest to już druga transatlantycka ekspedycja Olka. W trakcie pierwszej, zrealizowanej na przełomie 20101/2011 roku, kajakarz przepłynął ocean w jego najwęższym miejscu, pomiędzy wybrzeżem afrykańskim i południowoamerykańskim.

Poprawiony: sobota, 08 listopada 2014 11:51 Więcej…
 

"Morze, Statki i Okręty" - listopad/grudzień' 2014

Email Drukuj PDF

01 msio 2014 11 12 2Dostępny jest już kolejny, listopadowo-grudniowy numer miesięcznika "Morze, Statki i Okręty" 11-12/2014, magazynu dla każdego miłośnika spraw morskich i okrętowych.

W czasopiśmie prezentowane są monografie okrętów wojennych z różnych epok, od złotej ery żagla po czasy współczesne, opisy konfliktów, bitew, oraz incydentów morskich. Ponadto pismo porusza zagadnienia z dziedziny polskiej i światowej gospodarki morskiej. Silną stroną czasopisma są stałe działy: z życia flot, kronika Polskiej Marynarki Wojennej, Archiwum Morskie.

Na szczególną uwagę w ostatnim numerze zasługuje artykuł poświęcony historii ORP "Piast" i ORP "Lech" - bliźniaczych okrętów ratowniczych projektu 570M, które w składzie Marynarki Wojennej RP pływają już od 40 lat. Okręty zaprojektowane w Polsce i zbudowane w Stoczni Północnej w Gdańsku, weszły do służby odpowiednio w styczniu, listopadzie 1974r. Głównym zadaniem jednostek jest zabezpieczanie działań polskich okrętów podwodnych i dalekie holowanie. Dodatkową rolą okrętów jest gaszenie pożarów na morzu, ściąganie statków z mielizn, prowadzenie prac podwodnych, poszukiwanie i podnoszenie wraków. 

Kolejny artykuł pt.: "Niszczyciele typu 42. Ewolucja (cz. I)" poświęcony jest brytyjskim niszczycielom rakietowym, które zaczęto wprowadzać na uzbrojenie Royal Navy w 1975 r. Okręty od pierwszej jednostki serii nazywane są także typem SheffieldZła sława, jaka otacza te jednostki, wiąże się przede wszystkim z okolicznościami zatonięcia prototypowej jednostki HMS "Sheffield" podczas wojny falklandzkiej. Te kontrowersyjne okręty narodziły się w czasach wielkich cięć w budżecie Royal Navy i ich ostateczny projekt był wynikiem wielu związanych z tym kompromisów.

Poprawiony: piątek, 07 listopada 2014 23:55 Więcej…
 

"Księga Wisły - My znad Wisły 2008"

Email Drukuj PDF

ksiegawisly2W dniu wczorajszym, 5 listopada 2014 r. pan Wojciech "Jastrzębiec" "Kuczkowski - zasłużony członek Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR w Warszawie - Honorowy Retman Wiślany (laureat m.in. Nagrody Przyjaznego Brzegu 2007 - za pół wieku propagowania turystyki wodnej), przekazał kmdr. por. Markowi Jankiewiczowi - wiceprezesowi Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR, "Księgę Wisły - My znad Wisły 2008".

"Księga Wisły - My znad Wisły 2008" to unikalna kolekcja przeszło 200. prac plastycznych zebranych podczas realizacji projektu "Narodowa Księga Wisły - naucz się ją czytać!" pod patronatem Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. 

Odbyło się to podczas rejsu "Księga Wisły", od zerowego kilometra żeglownego szlaku Wisły (z miejsca, gdzie wpada do niej Przemsza) do Gdańska, w dniach 21 czerwca - 27 lipca 2008 r. Podczas rejsu, którego inicjatorem i organizatorem był Wojciech "Jastrzębiec" Kuczkowski, wodniacy z kilkudzisięciu jednostek pływających odwiedzili ponad 80 miejscowości.

Celem rejsu było uświadomienie mieszkającym w jej sąsiedztwie, że Wisła jest wielką wartością - miejscową, lokalną, regionalną - a także ogólnonarodową. Mieszkanie w jej pobliżu daje wiele szans rozwoju - jakich? Trzeba tę Księgę Wisły odczytać na nowo, a przede wszystkim - trzeba nauczyć się ją czytać. Stąd też propozycja organizatorów rejsu dla młodzieży - konkurs "My znad Wisły", w którym określili - obecne lub te, które na razie istnieją tylko w ich wyobraźni - związki swoich miejscowości z królową polskich rzek.

Wszystkie prace wykonane przez uczniów nadwislańskich szkół podstawowych i gimnazjów włączone do "Księgi Wisły", zaprezentowane zostały w Dworze Artusa w Gdańsku na zakończenie rejsu, a następnie na ogrodzeniu Parku Łazienkowskiego w Warszawie.

Poprawiony: czwartek, 06 listopada 2014 21:26 Więcej…
 

Podziękowanie dla wiceprezesa Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR w Warszawie

Email Drukuj PDF

podziekowanieOrganizatorzy obchodów 125. rocznicy urodzin gen. dyw. Gustawa Orlicz-Dreszera w Jadowie, przekazali na ręce kmdr. por. Marka Jankiewicza - wiceprezesa Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR w Warszawie, pamiątkowe podziękowanie.

W imieniu organizatorów podziękowanie, za aktywny udział w ww. uroczystości rocznicowej, wystosowali gospodarze obchodów: Wójt Gminy Jadów - Dariusz Kokoszka, Przewodniczący Rady Gminy Jadów - Rafał Rozpara, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jadowie - Halina Filemonowicz.

Dla przypomnienia, uroczyste obchody 125. rocznicy urodzin gen. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera, żołnierza Legionów Polskich, członka Polskiej Organizacji Wojskowej, prezesa Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Kolonialnej, uczestnika I wojny światowej oraz walk o niepodległość Polski, odbyły się w sobotę, 11 października 2014 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Jadowie, miejscu urodzin generała.

Wśród przybyłych na uroczystość gości byli m.in. Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - minister Bożena Żelazowska, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień Warszawa Praga - ppłk Robert Putrzyński, przedstawiciel dowódcy 32. Wieliszewskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera, Dowódca I Zespołu Ogniowego Olszewnica - mjr Mirosław Kowalski, władze samorządowe sąsiednich gmin oraz mieszkańcy Jadowa.

W uroczystości brali udział również przedstawiciele Ligi Morskiej i Rzecznej. Zarząd Główny LMiR reprezentowany był przez wiceprezesa ZG - kmdr. por. Marka Padjasa. Towarzyszyli mu członkowie Zarządów terenowych struktur LMiR. Wśród obecnych byli: kapelan krajowy LMiR - ks. kanonik Waldemar Krzywiński, komandor Nadburzańskiego Bractwa LMiR w Wyszkowie - Julian Bielawski wraz z wiceprezes Bractwa - Elżbietą Kasińską. Klub "Bractwo Wiślane" LMiR w Warszawie reprezentowany był przez wiceprezesa Zarządu Klubu - kmdr. por. Marka Jankiewicza.

Poprawiony: wtorek, 04 listopada 2014 20:13 Więcej…
 

"Morze... inspiracja malarzy, fotografów, poetów"

Email Drukuj PDF

morzeinspiracja2W czwartek, 6 listopada 2014 r. o godz. 17.00, w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Ochota "Przystanek Książka" m.st. Warszawy (ul. Grójecka 42), odbędzie się wernisaż malarstwa w muzycznej i poetyckiej oprawiezatytułowanej "Morze... inspiracja malarzy, fotografów, poetów".

Na wernisaż artystów Stowarzyszenia Marynistów Polskich zapraszają Biblioteka "Przystanek Książka" oraz Mazowiecki Oddział Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Warszawie. 

Głównym zadaniem stowarzyszenia jest szerzenie wiedzy o morzu i zagadnieniach morskich. Mazowiecki Oddział Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Warszawie ma bogaty dorobek artystyczny, a wystawy, konkursy, plenery, to dobry sposób na popularyzowanie zagadnienia morskiego w społeczeństwie. Do Stowarzyszenia należą pisarze, publicyści, muzycy, filmowcy i oczywiście malarze. 

W ciągu ostatnich 6 lat Stowarzyszenie zorganizowało ok. 40 wystaw marynistycznych, m.in. wystawę z okazji Światowego Dnia Morza w gmachu głównym Sejmu Rzeczypospolitej. Obecnie Stowarzyszenie skupia 11 kół i oddziałów m.in. w Poznaniu, Krakowie, Szczecinie, Warszawie. 

Stowarzyszenie dba o wysoki poziom artystyczny  organizowanych wystaw. Wystawiane prace zdobywają nabywców zarówno w kraju jak i za granicą. Wiele prezentowanych prac trafia także do muzeów. Posiadanie tych prac to przede wszystkim wyraz osobistej wrażliwości na otaczające nas piękno naszej polskiej przyrody.

Poprawiony: wtorek, 04 listopada 2014 20:12 Więcej…
 


Strona 11 z 76

Użytkownicy

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 

Statystyki

Odsłon : 1335667
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama