"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2014

Czoo okXVI Targi Żeglarstwa i Sportów Wodnych "BOATSHOW"

Email Drukuj PDF

boatshow2014W dniach 14-16 listopada 2014 r. w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym - Hala EXPO w Łodzi (al. Politechniki 4), odbędą się XVI Targi Żeglarstwa i Sportów Wodnych "BOATSHOW"  2014.

"Boatshow" to uznana marka - nowoczesne technologie, kultura spędzania czasu wolnego, premiery jachtów żaglowych i motorowych, warsztaty, międzynarodowe konferencje, podsumowania sezonu klas regatowych, spotkania z mistrzami polskiego i światowego żeglarstwa.

Udział w targach zapowiedzieli jak co roku producenci i importerzy jachtów żaglowych i motorowych oraz innego sprzętu pływającego, dystrybutorzy, producenci osprzętu i wyposażenia, firmy handlowe i usługowe, a także firmy dostarczające sprzęt dla kajakarstwa, windsurfingu, kitesurfingu i nurkowania.

Z roku na rok rośnie zainteresowanie gości krajowych i zagranicznych produktami prezentowanymi na targach, co daje znakomite możliwości do nawiązania bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami szeroko rozumianej branży żeglarskiej.

W tegorocznej edycji targów udział weźmie 192 wystawców z siedmiu państw, prezentujących ponad sto jednostek pływających. Dzięki takim stoczniom jachtowym jak: Galeon, Delphia Yachts, Balt Yacht, Haber Yachts, Northman i wielu innym, możemy z satysfakcją obserwować polskie jachty nie tylko podczas targów, lecz również na akwenach pod każdą szerokością geograficzną, co świadczyo profesjonalizmie i dobrej pozycji przemysłu jachtowego w świecie.

Poprawiony: środa, 12 listopada 2014 20:38 Więcej…
 

60 lat ŻKT PTTK "Rejsy"

Email Drukuj PDF

60pttkrejsyW sobotę, 15 listopada 2014 r. o godz. 12.00, na terenie przystani Żeglarskiego Klubu Turystycznego PTTK "Rejsy" w Warszawie (ul. Solec 8), odbędzie się uroczystość z okazji jubileuszu 60-lecia działalności Klubu.

Na uroczyste obchody jubileuszu wszystkich członków, przyjaciół oraz sympatyków "Rejsów" zaprasza Komandror Klubu - Maria Pechańska oraz Zarząd ŻKT PTTK "Rejsy".

Początki Klubu to jednocześnie początki turystyki żeglarskiej w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym. W roku 1952 z inicjatywy pana Zygmunta Jędrzejkiewicza w ramach PTTK został zorganizowany kurs żeglarski. Zajęcia teoretyczne odbywały się w sali Zarządu Głównego PTTK przy ul. Senatorskiej.

Aby nie dopuścić do rozproszenia się uczestników kursu po istniejących klubach żeglarskich, podjęto inicjatywę utworzenia sekcji żeglarskiej w ramach PTTK. Sekcja, działająca początkowo przy Zarządzie Głównym PTTK, a później jako Koło przy Oddziale Stołecznym PTTK powstała 5 grudnia 1952 roku.

Działalność programowa Klubu ustalona w pierwszych latach i aktualna do dzisiaj wynikała z przynależności do społeczności PTTK-owskiej i żeglarskiej. Głównym celem tej działalności jest poznawanie zarówno naszego kraju jak i świata drogą turystyki żeglarskiej.

Poprawiony: środa, 12 listopada 2014 10:57 Więcej…
 

"Chodźmy razem - dla Niepodległej"

Email Drukuj PDF

razemdlaniepodleglejWe wtorek, 11 listopada 2014 r. w dniu Święta Niepodległości, ulicami Warszawy przejdzie po raz trzeci Marsz "Razem dla Niepodległej". Trasa Marszu, podobnie jak w latach poprzednich wiedzie szlakiem pomników bohaterów narodowych, zasłużonych dla niepodległości.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości zbiegają się z rocznicą ponownego odzyskania wolności w 1989 roku. O godz. 08.30 - Prezydent RP złoży wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Piłsudskiego. O godz. 09.00 w Archikatedrze św. Jana weźmie udział w uroczystej Mszy świętej za Ojczyznę. O godz. 10.30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. A w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza uroczysta odprawa wart.

Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości, ok. godz. 13.15 rozpocznie się Marsz "Razem dla Niepodległej". Trasa Marszu przebiegać będzie ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi.

"Będziemy szli po to, aby wszyscy wiedzieli, że Polacy chcą być razem w tym szczególnym dniu" - podkreśla Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Uczestnicy Marszu będą się zatrzymywać kolejno przy pomnikach: Kardynała Stefana Wyszyńskiego (ul. Krakowskie Przedmieście, plac przed Kościołem Wizytek); Wincentego Witosa (Pl. Trzech Krzyży); Stefana Roweckiego "Grota" (róg ul. Chopina i Al. Ujazdowskich.); Ignacego Jana Paderewskiego (Park Ujazdowski); Romana Dmowskiego (u zbiegu Al. Szucha i Al. Ujazdowskich).  Prezydent RP spotka się też z członkami Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie (u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykola). Marsz zakończy się ok. godz. 15.00 przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu.

Poprawiony: wtorek, 11 listopada 2014 20:53 Więcej…
 

Flaga na Maszcie Wolności

Email Drukuj PDF

masztwolnosciW dniu dzisiejszym, 10 listopada 2014 r. odbędą się oficjalne uroczystości otwarcia Masztu Wolności, który stanie przy rondzie Zgrupowania AK "Radosław" w Warszawie. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30. Weźmie w nich udział m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Będzie to najwyższy maszt w Polsce. Maszt będzie miał  60 metrów wysokości i przez cały rok ma powiewać na nim ogromna biało-czerwona flaga o powierzchni 100 m2.

Maszt miał być gotowy już na początek sierpnia br., na 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Prace jednak się przedłużyły. Intencją Fundatorów jest aby każdego roku 1 sierpnia na maszcie zawisła Flaga Narodowa z symbolem Polski Walczącej, która ma powiewać na szczycie przez 63 dni - tak długo jak długo trwało Powstanie Warszawskie. W pozostałe 302 dni roku na szczycie Masztu powiewać ma flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej.

"Postawiony w 96. rocznicę odzyskania Niepodległości Polski, w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w 25. rocznicę Wolnych Wyborów w Polsce, w 10. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w hołdzie wszystkim dzięki którym Polska jest dziś wolnym, odrodzonym krajem" - piszą o obiekcie jego Fundatorzy.

Budowa obiektu finansowana jest przez dwóch polskich biznesmenów: Artura Nowakowskiego i Bogdana Kaczmarka. Wybrali oni to miejsce pod budowę masztu nieprzypadkowo to tu stykają się trzy dzielnice, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim: Śródmieście, Wola i Żoliborz. W tym miejscu zbiegają się też ważne stołeczne ulice - z każdej z nich będzie widać maszt. Obiekt zaprojektowało to samo biuro projektowe co Stadion Narodowy - JSK Architekci. Maszt Wolności stanie na betonowym fundamencie w kształcie litery "V".

Poprawiony: poniedziałek, 10 listopada 2014 07:30 Więcej…
 

"MORZE" - listopad' 1924

Email Drukuj PDF

morze11 1924W listopadzie 1924 r., dokladnie 90 lat temu, ukazał się pierwszy numer miesięcznika marynistycznego "MORZE. Czasopismo będące organem Ligi Morskiej i Rzecznej, poświęcone zagadnieniom morskim i żeglugi śródlądowej, wydano w Warszawie, na 8. stronach, w nakładzie 3000 egzemplarzy. 

Do czytelników pierwszego numeru zwrócił się członek Komitetu Redakcyjnego - naczelny kierownik miesięcznika - kmdr Hugo Pistel. Poniżej przedstwiono jedynie wybrane fragmenty wystąpienia, którego całość dostępna jest na str. 2. magazynu.

"Przystępując do wydawania miesiącznika "MORZE", poświęconego zagadnieniom morza i żeglugi śródlądowej, organu Ligi Morskiej i Rzecznej, czynimy zadość tylekroć wyrażanemu życzeniu naszych sympatyków i koniecznym potrzebom naszej organizacji, która powinna nareszcie mieć sposobność wypowiadania swego zdania o morzu w ten sposób, żeby o tem wieść rozchodziła się po całej Polsce i docierała do wszystkich miasteczek, wiosek i zaścianków..."

"...Z niecierpliwością oczekiwaliśmy tej chwili, kiedy będziemy mogli znów, jak to czynią podobne instytucje całego świata, za pomocą własnego pisma komunikować się z naszymi członkami, rozrzuconymi po calej Polsce, i z wszystkimi tymi, dla których jest zrozumiałem, że rozwój dobrobytu Polski jest tylko wtedy możliwy, jeśli strzec będziemy naszych wrót wyjścia na świat, jeśli dla celów gospodarczych całkowicie wykorzystywać będziemy nasz dostęp  do morza ..."

"...Zaczynamy skromnie i ostrożnie, jeśli zaś zobaczymy, że pismo nasze mieć będzie więcej czytelników, niż początkowo obliczaliśmy, wtedy zwiększymy jego nakład i objetość. Do wszystkich, którym zależy na rozwoju naszej marynarki, naszego wybrzeża, portu i dróg śródlądowych, zwracamy się uprzejmie, by pośpieszyli nam z pomocą. Na współpracy nam zależy i o nią najusilniej prosimy.

H. Pistel"

Poprawiony: sobota, 08 listopada 2014 19:26 Więcej…
 


Strona 10 z 76