"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2014

Czoo okMistrzostwa Mazowsza w ergometrze wioślarskim

Email Drukuj PDF

mistrzostwaergometrW sobotę, 6 grudnia 2014 r. o godz. 10.00, w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji "Reduta" w dzielnicy Wola m.st. Warszawy (ul. Redutowa 37), rozpoczną się Otwarte Mistrzostwa Mazowsza w ergometrze wioślarskim.

Organizatorem Mistrzostwa rozgrywanych w ramach programu "Od Młodzika do Olimpijczyka" jest Akademicki Związek Sportowy Środowisko Warszawa we współpracy z Warszawsko Mazowieckim Okręgowym Związkiem Towarzystw Wioślarskich, Warszawskim Towarzystwem Wioślarskim oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

Zgłoszenia do zawodów należy złożyć w terminie do poniedziałku 1 grudnia 2014 r. do Kierownika Zawodów Kolegi Roberta Borysa (tel. 608 506 959, e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).

Zwycięzcą zostaje zawodnik, który uzyska najlepszy czas zmierzony przez komputer spośród wszystkich uczestników w danej kategorii. Zawodniczki i zawodnicy, którzy zajmą trzy pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych i wagowych, otrzymają dyplomy i medale. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymają pamiątkowy dyplom - Certyfikat Uczestnictwa w Mistrzostwach oraz koszulkę okolicznościową.

Poprawiony: czwartek, 04 grudnia 2014 09:23 Więcej…
 

"Pamiętnik z wojny na morzu 1939 - 1943"

Email Drukuj PDF

zaproszenieporayW piątek, 5 grudnia 2014 r. o godz. 18.00, w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B), odbędzie się promocja książki Witolda Poray - Wojciechowskiego - "Pamiętnik z wojny na morzu 1939-1943".

Pamiętnik kpt. mar. Witolda Poray-Wojciechowskiego (po wojnie awansowanego do stopnia kmdr ppor.), opracowany na podstawie materiałów źródłowych przez dr. Patryka Połcia z Uniwersytetu w Ottawie, obejmuje lata wojenne, podczas których odbywał on służbę na pokładach polskich niszczycieli. Uczestniczył w eskorcie alianckich konwojów i operacjach bojowych w ramach zespołów flot sprzymierzonych.

Opracowanie wpisuje się w listę prac upamiętniających wysiłek Polskiej Marynarki Wojennej w czasie II wojny światowej. Dokumentuje działania Polaków na Zachodzie, a zarazem stanowi świadectwo oficera Marynarki Wojennej, który szczęśliwie przeżył wojnę.

Witold Poray-Wojciechowski po zakończeniu wojny nie wrócił do kraju, wybierając los emigranta. Pamiętnik zawiera prywatne zdjęcia i dokumenty ze zbiorów autora oraz  jego wiersze pisane podczas wojny na morzu.

Na promocję zapraszają Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.

Więcej…
 

Obchody Dnia Św. Barbary w Płocku

Email Drukuj PDF

zaproszeniebarborka2014plock

W czwartek, 4 grudnia 2014 r. o godz. 18.00, w Bazylice Katedralnej rozpoczną się tegoroczone obchody dnia św. Barbary w Płocku. które obwieści wybicie szklanek na dzwonie okrętowym.

W programie uroczystości przewidziana jest odprawienie okolicznościowej Mszy Św. w intencji płockich wodniaków, z udziałem Kameralnego Zerspołu Wokalnego "Pokis" oraz wystep chóru Zespołu Pieśni i tańca "Wisła" w programie "Flisacy".

Na płockie barbórkowe uroczystości zapraszają: Sekcja Żeglugi na Wiśle Towarzystwa Przyjaciół Płocka, Bractwo św. Barbary ludzi działających na Wiśle oraz Płocki Ośrdoek Kultury i Sztuki.

Bractwo św. Barbary w Płocku

Poprawiony: sobota, 29 listopada 2014 14:12 Więcej…
 

II Warszawska Barbórka Środowiska Wodniackiego

Email Drukuj PDF

ii barborkaW czwartek, 4 grudnia 2014 r. w Warszawie, odbędzie się uroczyste spotkanie społeczności wiślanej, w ramach obchodów "II Warszawskiej Barbórki Środowiska Wodniackiego".

Obchody rozpoczną się o godz. 16.00 w Kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Warszawie (Nowe Miasto, ul. Przyrynek 2), mszą świętą w intencji wodniaków warszawskiej Wisły. Będzie to niezwykła okazja na podziękowanie za bezpieczny, mijający rok, złożenie próśb o łaski na rok kolejny oraz przedstawienie historii kultu czczenia św. Barbary jako patronki rybaków, flisaków, marynarzy.

Po zakończeniu mszy św., ok. godz. 17.00 spod kościoła wyruszy parada wodniaków z wiosłami, kotwicami oraz muzykami grającymi na pokładzie dwóch łodzi i kilku kajaków jadących na przyczepkach.

Po dotarciu do restauracji "Pod Retmanem" (ul. Bednarska 9), ok. godz.18.00 rozpocznie się uroczyste spotkanie wodniackie, podczas którego podsumowane zostaną tegoroczne działania na Wiśle oraz omawiane będą zamierzenia na rok 2015. Specjalnie na tę okazję, w menu mają pojawić się potrawy flisackie i retmańskie. Degustacji towarzyszyć będzie multimedialny pokaz filmów oraz zdjęć prezentujących tegoroczne dokonania warszawskiej społeczności wiślanej: wodniaków, flisaków, marynarzy.

Poprawiony: poniedziałek, 01 grudnia 2014 08:09 Więcej…
 

387. rocznica Bitwy pod Oliwą

Email Drukuj PDF

387bitwapodoliwaW dniu dzisiejszym, 28 listopada 2014 r. przypada 387. rocznica Bitwy pod Oliwą. Z tej okazji Garnizon Gdańsk Krzysztofa Kucharskiego oraz Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaprasza w sobotę, 29 listopada br. w godz. 10.00-15.00, na specjalny program edukacyjny do Spichlerzy na Ołowiance (ul. Ołowianka 9-13).

Na pokładzie działowym animatorzy z Garnizonu Gdańsk zademonstrują zastosowanie broni białej i artylerii, dadzą pokaz musztry oraz opowiedzą o pracy chirurga pokładowego.

Pracownik Działu Edukacji przedstawi przebieg Bitwy pod Oliwą, opowie jak zginął admirał Dickmann i pokaże, co zostało ze szwedzkiego okrętu "Solen", który brał udział w bitwie.

W Arsenale wystrojone mieszczki zapoznają zwiedzających z kobiecą stroną XVII wieku. Na stanowiskach poświęconych życiu codziennemu ówczesnych czasów będzie można przymierzyć stroje z epoki oraz sprawdzić jak wyglądał zakład krawiecki.

Przy nabrzeżu, co półtorej godziny, odbywać się będzie pokaz broni palnej, wieńczony wystrzałem z muszkietu czarnoprochowego lontowego. (godz. 12.00, 13.30, 15.00)

Więcej…
 


Strona 6 z 76