"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2014

Czoo ok"Morze, Statki i Okręty" - Nr Spec. 6/2014

Email Drukuj PDF

01 msio 2014s06 2Dostępny jest już szósty tegoroczny numer specjalny miesięcznika "Morze, Statki i Okręty" Nr Spec. 6/2014, magazynu dla każdego miłośnika spraw morskich i okrętowych.

W czasopiśmie prezentowane są monografie okrętów wojennych z różnych epok, od złotej ery żagla po czasy współczesne, opisy konfliktów, bitew, oraz incydentów morskich. Ponadto pismo porusza zagadnienia z dziedziny polskiej i światowej gospodarki morskiej. Silną stroną czasopisma są stałe działy: z życia flot, kronika Polskiej Marynarki Wojennej, Archiwum Morskie.

W sierpniu minęła setna rocznica wybuchu Wielkiej Wojny. Już w jej początkowym okresie doszło do kilku spektakularnych starć pomiędzy głównymi adwersarzami na morskim teatrze działań. Choć nie miały one znaczenia strategicznego, a nawet wpływu na dalszy przebieg wojny na Morzu Północnym oraz Atlantyku, przeszły do kanonów literatury marynistycznej dzieki czemu do dziś pamiętamy nawet nazwiska najważniejszych ich uczestników.

W niniejszym, szóstym tegorocznym wydaniu specjalnym magazynu, można znaleźć kilka odświeżonych obowiązkowych pozycji z tego zakresu. Aby jednak obraz początku wojny morskiej 1914 r. był pełniejszy, w numerze przedstawiono także wspomnianych głównych graczy - brytyjską Grand Fleet i niemiecką Hochseeflotte.

Zainteresowanie I wojną światową na morzu nie jest tak duże, jak w przypadku kolejnego konfliktu, jednak cechuje je tendencja rosnąca. Dlatego też, temat morskiej Wielkiej Wojny z pewnością zagości jeszcze na łamach magazynu.

Więcej…
 

Wioślarski Tytan Warszawy 2015

Email Drukuj PDF

tytan2015W piątek, 12 grudnia 2014 r. o godz. 09.00, w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy (ul. Polna 7a), rozpoczną się pierwsze eliminacje, drugiej edycji zawodów w ramach programu Wioślarski Tytan Warszawy 2015.

Akcja organizowana przez Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie skierowana jest do uczniów stołecznych szkół gimnazjalnych.

Zadaniem uczestników będzie pokonanie 500. metrów na ergometrze wioślarskim w jak najkrótszym czasie. Zawody odbędą się na terenie siedmiu stołecznych Ośrodków Sportu i Rekreacji: Śródmieście, Wola, Praga Północ, Targówek, Włochy, Bielany oraz Żoliborz. 

W eliminacjach będą brać udział gimnazja z dzielnicy Śródmieście. Zapraszamy serdecznie uczniów i nauczycieli śródmiejskich gimnazjów. Zgłoszenia można przesyłać na adres mailowy  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Kolejne wiosłowanie w dzielnicach, planowane są już w roku 2015.

Młodzież z najlepszymi rezultatami kwalifikować się będzie do Wielkiego Finału, który odbędzie się w czerwcu 2015 r. W Finale czekać będą atrakcyjne nagrody indywidualne. Najlepsi wezmą również udział w losowaniu nagrody głównej dla swojej szkoły - ergometru wioślarskiego.

Więcej…
 

"Ludzie Morza. Stalinowski Proces Komandorów..."

Email Drukuj PDF

ludziemorzaW czwartek, 11 grudnia 2014 r. o godz. 11.30, w Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni (ul. inż. Jana Śmidowicza 69), zostanie otwarta wystawa "Ludzie Morza. Stalinowski Proces Komandorów z Dowództwa Polskiej Marynarki Wojennej".

Wystawa opowiada o "procesie komandorów" - grupy przedwojennych oficerów. Kmdr. Stanisława Mieszkowskego, kmdr. por. Zbigniewa Przybyszewskiegokmdr. Jerzego Staniewicza, kmdr. por. Kazimierza Kraszewskiego, kmdr. Mariana Wojcieszka, kmdr. por. Roberta Kasperskiego i kmdr. ppor. Wacława Krzywca oskarżonych o czyny, których nie popełnili.

W dniu 21 lipca 1952 r. Najwyższy Sąd Wojskowy w Warszawie wydał wyroki śmierci dla pięciu oskarżonych, a dwóm wymierzył karę dożywotniego pozbawienia wolności. Wyrok śmierci został wykonany wobec kmdr. Stanisława Mieszkowskiego, kmdr. por. Zbigniewa Przybyszewskiego i kmdr. Jerzego Staniewicza.

Na otwarcie wystawy zapraszają Prezydent Miasta Gdynia - Wojciech Szczurek, Rektor-Komendant AMW - kontradm. dr inż. Czesław Dyrcz oraz Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku - dr hab. Mirosław Golon. Po uroczystym otwarciu wystawę będzie można oglądać w Bibliotece Akademii Marynarki Wojennej, w godzinach: pn-pt 09.00-18.00, sb-ndz 09.00-15.00. Wstęp wolny.

Poprawiony: poniedziałek, 08 grudnia 2014 08:28 Więcej…
 

Zielone Świątki na Urzeczu

Email Drukuj PDF

zieloneswiatkinaurzeczu

W niedzielę, 25 maja 2015 r., w dniu Święta Zesłania Ducha Świętego, z Góry Kalwarii n/Wisłą, na pokładzie tradycyjnych łodzi drewnianych, wyruszy uroczysty spływ wiślany - Zielonoświątkowa Procesja Rzeczna.

Środkiem transportu będą tradycyjne, drewniane łodzie wiślane (12-14 szt.): galary, galarki, baty i pychówki, umajone i przyozdobione odświętnie przez uczestników. Dla gości i turystów został zarezerwowany duży  statek (80 os.) oraz stateczek (12 os.) dla prasy. 

Trasa procesji wiślanej: Góra Kalwaria - Nadbrzeż - Gassy - Ciszyca - Wawer (Wisła)., pozwala na obecność turystów wzdłuż brzegów - na rowerach podążających za procesją łodzi - zostanie opracowany opis imprezy z wyrysowaną trasą rowerową i samochodową.

Święto Zesłania Ducha Świętego, zwane popularnie "Zielonymi Świątkami", to jedno z najważniejszych świąt o charakterze liturgicznym ale też uroczystość głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji ludowej, z którą wiążą się ciekawe obrządki lokalne. Jest więc świętem o wyjątkowym oddziaływaniu na  regionalną identyfikację społeczną.

W tradycji kultur nadrzecznych Zielone Świątki obchodzono na wodzie, podniośle, rodzinnie, społecznie - jako znak przymierza z naturą i Bogiem, jako radosne oczekiwanie na zbliżające się lato, jako wróżbę udanych plonów. Sąsiedzi  z miejscowości wzdłuż rzek odwiedzali się,  razem płynęli przyozdobionymi zielenią łodziami. Lokalne wspólne obrzędy i tradycje  łączyły i zbliżały społeczności regionów.

Poprawiony: czwartek, 04 grudnia 2014 08:10 Więcej…
 

"Służyliśmy w Marynarce Wojennej..."

Email Drukuj PDF

kalendarzmmw2015W dniu dzisiejszym, 3 grudnia 2014 r. w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B), pojawił się w sprzedaży kalendarz ścienny na 2015 r. zatytułowany "Służyliśmy w Marynarce Wojennej...".

Nowość wydawnicza przygotowana specjalnie dla miłośników historii Polskiej Marynarki Wojennej, opatrzona jest archiwalnymi fotografiami z lat 1920 - 1946, pochądzącymi ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Bohaterami dwunastu fotograficznych, miesięcznych plansz są marynarze służący w Marynarce Wojennej II Rzeczypospolitej. Pokazani w różnych sytuacjach, tworzą opowieść o wybranych epizodach naszej morskiej historii. Wszystkie, znakomitej jakości, zdjęcia są precyzyjnie opisane - określone w czasie i okolicznościach ich powstania (styczeń 2015)

To pierwszy taki kalendarz w historii Muzeum, dlatego też ze względu na bardzo ograniczonym nakład wydawnictwa, zapewne stanowić będzie nie lada gratkę dla pasjonatów historii Marynarki Wojennej RP.

Zapraszamy do zakupu - cena 35 zł, dostępny w siedzibie Muzeum, przy ulicy Zawiszy Czarnego 1B. Realizowane są także zamówienia internetowe (do wyczerpania nakładu).

Marynarka Wojenna II Rzeczypospolitej

Poprawiony: poniedziałek, 08 grudnia 2014 11:15 Więcej…
 


Strona 5 z 76