"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2014

Czoo ok"Polacy na Hornie"

Email Drukuj PDF

polacynahornieW poniedziałek, 15 grudnia 2014 r. o godz. 17.00, w Sali Kolumnowej Książnicy Pomorskiej w Szczecinie (ul. Podgórna 15/16), rozpocznie się wernisaż wystawy "Polacy na Hornie", przygotowanej z okazji jubileuszu czterdziestolecia powstania Bractwa Kaphornowców.

W 2014 roku przypada czterdziesta rocznica istnienia Bractwa Kaphornowców, zrzeszającego żeglarzy jachtowych, którzy opłynęli skalisty przylądek Horn nazywany "Nieprzejednanym". Stanowi on najdalej na południe wysunięty punkt Ameryki Południowej, a południk przechodzący przez Horn jest uznawany za granicę między Oceanem Spokojnym a Atlantyckim.

Panują tu zazwyczaj trudne warunki pogodowe, które należy pokonać przed dotarciem do celu. Mawia się, że jest to żeglarski "Everest" stanowiący życiowe marzenie wielu żeglarzy. Wśród jego zdobywców jest już ponad tysiąc Polaków. 

Ten skalisty przylądek "sztormów i burz" po raz pierwszy pod biało-czerwoną banderą opłynął "Dar Pomorza" w dn. 1 marca 1937 roku pod dowództwem kpt. ż.w. Konstantego Maciejewicza. Po raz drugi dotarł tu jacht "Polonez", prowadzony przez kpt. Krzysztofa Baranowskiego w samotnym rejsie dookoła świata w 1973 roku, oraz w tym samym roku "Euros" pod dowództwem kpt. Aleksandra Kaszowskiego, "Konstanty Maciejewicz" pod dowództwem kpt. Tomasza Zydlera. W następnym roku dokonały tego kolejne załogi i to te sukcesy polskich żeglarzy przyczyniły się do utworzenia Bractwa Kaphornowców w 1974 roku.

"Horn, do którego dociera się pod żaglami z Bałtyku, to cel bardzo daleki. Trzeba przeżeglować ponad 10 000 mil morskich. Ta długa droga na Horn ma swoją wymowę. Dla większości wypraw sam Horn nie był celem, lecz tylko fragmentem dalekiej, oceanicznej żeglugi".

Więcej…
 

Wodniackie kalendarze na rok 2015

Email Drukuj PDF

kalendarze2015W poniedziałek, 15 grudnia 2014 r. rozpocznie się kolportaż kalendarzy wodniackich na rok 2015 - "Żegluga Odrzańska - lata 1997- 2012" autorstwa Janusza Fąfary i "Wiślane bocznokołowce - dawnych wspomnień czar" Waldemara Danielewicza.

"Żegluga Odrzańska - lata 1997- 2012" to kolejna część historii Odry i żeglugi odrzańskiej z pięknymi zdjęciami i opisem autora. Kalendarz "Wiślane bocznokołowce - dawnych wspomnień czar" przenosi nas w czasy gdy Wiślane bocznokołowce - przeważnie pasażerskie - przemierzały Wisłę na regularnych liniach z Warszawy do Gdańska czy do Puław.

Kalendarze wydane zostały na matowym papierze kredowym o gramaturze 300 g zawierają po trzynaście obustronnie zadrukowanych kart ("Kalendarz Wiślany") i czternaście (kalendarz "Odrzański"). Format 34 cm x 47 cm. Kalendarze pakowane są w koperty z motywami z kalendarzy.

W kalendarzu Odrzańskim na awersie każdej strony oprócz kalendarium zamieszczono zdjęcia pochodzące ze zbiorów Janusza Fąfary. Rewersy zawierają historię Odrzańskiej drogi Wodnej oraz wiele zdjęć. Kalendarz autorstwa Waldemara Danielewicza na awersie przedstawia zdjęcia statków pochodzące ze zbiorów autora, Bohdana Hurasa, Jerzego Mikołajczyka, Marka Sandeckiego. Autorami zdjęć są Franciszek Mamuszka, Adam Reszka, Adam Jońca, Antoni Sachajdak i Zbigniew Kosycarz. Awers oprócz zdjęć zawiera część opisową i dane techniczne statków.

Poprawiony: wtorek, 09 grudnia 2014 11:13 Więcej…
 

WISŁA - Gościem Honorowym Festiwalu Loary 2015

Email Drukuj PDF

festiwalloary2015W dniach 23 - 27 września 2015 r. w Orleanie (Francja), odbędzie się VII edycja Festiwalu Loary (Festival de Loire 2015), największego festiwalu tradycji rzecznej w Europie. Gościem Honorowym przyszłorocznej edycji Festiwalu będzie... Królowa Polskich Rzek - WISŁA!!!

Festiwal Loary jest największym w Europie zlotem flisackim, prezentującym różnorodność europejskiej tradycji i kultury rzecznej. Pięciodniowe Festiwale odbywają co dwa lata, we wrześniu, w Orleanie (Francja). Od 10 lat zdobyły ogromną popularność - ostatnią edycję odwiedziło ponad 650 tys. gości z całej Europy. Zloty są transmitowane przez francuskie media, relacjonowane w Europie.

W kolejnej edycji Festiwalu Loary 2015 staraniem polskich żeglarzy zaagażowanych w działalność "Społecznego Komitetu Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017" oraz francuskiego Stowarzyszenia "Loara-Wisła", rzeka Wisła uzyskała zaszczyt Gościa Honorowego. Tym samym zainicjowana została realizacja kolejnego z dziesięciu celów głównych "SKRRW 2017" - Wisła w systemie szlaków rzecznych Europy.

To historyczne osiągnięcie. Gość Honorowy otrzymuje wyróżnioną pozycję na Festiwalu, ma prawo do rozszerzonej oferty kulturalnej i promocyjnej, znajduje się w centrum uwagi, przy mocnym wsparciu medialnym, otrzymuje wsparcie organizacyjne. Uczestnictwo honorowe wiąże się z przywilejem przygotowania oferty kulturalnej obejmującej zarówno prezentację tradycji i kultury rzecznej, jak i programu artystycznego.

Decyzje ważyły się do ostatniej chwili. Najpierw wygrany konkurs, potem uchwała Rady Miasta Orlean, oficjalne podpisy mera, zaproszenia dla naszych władz. I wreszcie jest! Wisła - polska tradycja wiślana, żeglarze z Polski - gośćmi honorowymi największego w Europie zlotu kultur nadrzecznych. 

Pojedziemy do Francji zaprosić Europę nad Wisłę, opowiedzieć naszym przyjaciołom o Roku Rzeki Wisły i wspólnie z nimi zaplanować wielkie rejsy rzekami kontynentu. Już dziś zapraszamy Was wszystkich - rezerwujcie czas we wrześniu 2015. Przed nami obecnie mnóstwo roboty - trzeba przygotować program, zebrać ludzi, zorganizować materiały, transport... A więc - wszystkie ręce na pokład! Płyniemy!

Poprawiony: wtorek, 09 grudnia 2014 09:57 Więcej…
 

"Przeciągnij Syrenę przez Wisłę"

Email Drukuj PDF

przeciagnijsyrenkeW niedzielę, 14 grudnia 2014 r. w Warszawie, odbędzie się V edycja zimowego przepływania Wisły - "Przeciągnij Syrenę przez Wisłę", organizowana przez Krakowski Klub Morsów "Kaloryfer".

Właśnie zakończyły się zapisy do tego ekstremalnego wyzwania. Poza samym wyczynem, przesłanie akcji niesie przekaz prozdrowotny i proekologiczny - "czysta zimna woda więcej zdrowia doda". Trasa tegorocznej edycji przebiegać będzie między plażą na Saskiej Kępie (PB), a Płytą Desantu Czerniakowskiego (LB), poniżej mostu Łazienkowskiego.

Ze względu na nurt rzeki (ok.100 m znoszenia) oraz odległość ok. 200-250 m (zależnie od poziomu wody), trzeba spełnić określone wymogi organizacyjne i warunki bezpieczeństwa. Czas przebywania w wodzie to ok. 8-10 minut. Każdy uczestnik musi posiadać bojkę ratowniczą ("pamelkę") oraz płetwy. Ze względów bezpieczeństwa przepłynięcie planowane jest grupami pięcioosobowymi (w wodzie przebywać będzie nie więcej niż 5. płynących) - jedna grupa wychodzi, kolejna wchodzi.

Krakowskie morsy z przykrością informują, że lista uczestników niestety została już zamknięta i zatwierdzona przez Prezes KKM - limit osób został wyczerpany. Lista rezerwowa jest również zapełniona. O wpisaniu na listę zadecydowała kolejność zgłoszeń. Pozostaje nam zaprosić pozostałych sympatyków morsowania do kibicowania oraz udziału w konkursie fotograficznym dla widzów, towarzyszącym wydarzeniu "Przeciągnij Syrenę przez Wisłę".

Poprawiony: wtorek, 09 grudnia 2014 12:15 Więcej…
 

WTW Rowing Elite

Email Drukuj PDF

wtwrowingW sobotę, 13 grudnia 2014 r. w Hotelu "Partner" w Warszawie (ul. Marywilska 16), odbędzie się prestiżowa impreza pn. "WTW Rowing Elite".

Celem wydarzenia, organizowanego przez Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie w Warszawie, jest propagowanie aktywności fizycznej i poszukiwanie mecenatów dla sportu polskiego, a w szczególności dla wioślarstwa - dyscypliny z królewską tożsamością oraz popularyzacja sportu jako narzędzia marketingowego - zbudowanie oraz posiadanie własnej drużyny sportowej.

WTW Rowing Elite to rywalizacja firmowych teamów (4 os.) na ergometrach wioślarskich na dystansie 4 x 500 m. Za pierwsze miejsce zwycięska drużyna otrzyma puchar przechodni WTW Rowing Elite, na stałe przechowywany u organizatora - na własność otrzyma replikę. Każdy zespół otrzymuje pamiątkowe trofeum, za udział w zawodach.

WTW Rowing Elite będzie miało również akcent charytatywny - częściowy dochód z imprezy, przeznaczony będzie na Dom Dziecka nr 2 im. Janusza Korczaka w Warszawie, z którym Towarzystwo wspiera i współpracuje od lat. Partnerami wydarzenia, które na stałe zagości w kalendarzu imprez organizowanych przez WTW, są Hotel Partner i The Tides.

Poprawiony: niedziela, 07 grudnia 2014 21:16 Więcej…
 


Strona 4 z 76