"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014
Aktualności 2014

Rawka - Rzeka Roku 2014

Email Drukuj PDF

rawkaW internetowym konkursie na Rzekę Roku 2014 Klubu Gaja zwyciężyła Rawka, która stanowi nie lada wyzwanie dla kajakarzy, między innymi przez bobry, które budują na niej naturalne przeszkody.

Oczarowała ona ogromną cześć głosujących internautów, którzy oddali na nią 7403 głosy. Do konkursu została zgłoszona przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Rawka (na odcinku we Wsi Bartniki, w gminie Puszcza Mariańska, woj. mazowieckie) to ostoja olbrzymiej różnorodności gatunkowej roślin i zwierząt. Jest także rzeką o wybitnych walorach rekreacyjnych,  turystycznych i  edukacyjnych.  Na rzece odbywają się liczne spływy kajakowe. Właściciele gospodarstw agroturystycznych nad rzeką założyli stowarzyszenie i zamiast konkurować, wspólnie zabiegają o turystów. Ponadto Rawka to rzeka nauczycielka. Na łąkach nad jej brzegami bardzo często odbywają się plenerowe lekcje ornitologii, entomologii czy botaniki. 

"Miłym zaskoczeniem dla nas było dostanie się do finału, natomiast ogromne zaangażowanie w głosowanie społeczności lokalnej z różnorodnych środowisk przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Konkurs udowodnił nam, że to właśnie w ludziach drzemie ogromna siła i to właśnie ich przywiązanie do rzeki, związane z nią wspomnienia, wydarzenia i emocje stały się główną siłą napędową i przyczyną znalezienia się w czołówce. Rzeka Rawka łączy ludzi i jesteśmy z tego powodu niezwykle dumni" - komentuje Kinga Nowak z Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Poprawiony: wtorek, 30 września 2014 15:20 Więcej…
 

63. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej

Email Drukuj PDF

blekitnawstegazatgdW sobotę, 4 października 2014 r., odbędzie się 63. edycja wyścigu o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej. Te jedne z najstarszych cyklicznych regat w Polsce organizowane są przez Yacht Klub STAL Gdynia od 1952 roku.

Regaty są imprezą na stałe wpisaną w kalendarz trójmiejskich wydarzeń sportowych i dla wielu nieoficjalnym zakończeniem regatowego sezonu żeglarskiego. Zapisy do wyścigu już trwają. Zapraszamy na stronę www.blekitnawstega.pl.

Wyścig o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej rozgrywany jest w formule "australijskiej" czyli może startować wszystko co jest napędzane wiatrem, a wygrywa najszybszy. Nie ma podziału na zawodowców i amatorów. Główną nagrodą wyścigu jest wpisanie złotą nitką nazwiska zwycięzcy na Błękitną Wstęgę. Ponadto wszystkie jednostki startujące w regatach konkurują w swoich klasach.

"Z roku na rok zwiększa się liczba startujących w wyścigu. W zeszłym roku do regat zgłosiła się rekordowa liczba uczestników - 135 jednostek czyli prawie 500 żeglarzy. Ponieważ zgodnie z formułą regat startować może wszystko co porusza się dzięki wiatrowi, tak więc razem ścigały się jachty turystyczne i pełnomorskie, kite'y, deski windsurfingowe, katamarany i jachty mieczowe" - mówi Kajetan Kilanowski, komandor YK STAL. "Te regaty są atrakcją dla żeglarzy, którzy czekają na nie przez cały sezon, jak również i dla fanów żeglarstwa.  Trasa regat prowadzi wzdłuż wybrzeża z Gdyni do Gdańska i z powrotem, więc startujące jednostki są doskonale widoczne z brzegu. Zawsze, mimo jesiennej aury, wyścig przyciąga widzów, którzy z trójmiejskich plaż kibicują startującym".

Poprawiony: wtorek, 30 września 2014 16:25 Więcej…
 

s/y "Lady Dana 44" opłynął biegun północny

Email Drukuj PDF

laydana44W dniu dzisiejszym, 28 września 2014 r. o godz. 12.00 w marinie w Sopocie, nastąpi powitanie jachtu "Lady Dana 44", który pod dowództwem kapitana Ryszarda Wojnowskiego zakończył jeden z najtrudniejszych szlaków żeglarskich na świecie - opłynięcie bieguna północnego.

Jacht "Lady Dana 44" jest pierwszym polskim jachtem, który opłynął biegun, ale też pierwszym polskim jachtem, który przepłynął w bardzo trudnych warunkach nawigacyjnych Przejście Północno-Wschodnie, czyli akweny Arktyki Rosyjskiej. Również jest pierwszym polskim jachtem, który przepłynął Przejście Północno-Zachodnie z zachodu na wschód. Jak do tej pory tylko kilku jachtom na świecie udało się opłynąć biegun północny.

Załoga jachtu "Lady Dana 44" wyruszyła w arktyczny rejs z Sopotu w dniu 8 czerwca zeszłego roku. W 2013 r. trasa wiodła przez Morze Bałtyckie, Zatokę Fińską, Petersburg, rzekę Newę, jezioro Ładoga, rzekę Świr, jezioro Onega, Kanał Bałtycko-Białomorski, Zatoki Oneską, Wyspy Sołowieckie, Archangielsk, Morze Barentsa, Ziemię Franciszka Józefa, Nową Ziemię, port Dikson u ujścia Jeniseju, Cieśninę Wilkickiego, Morze Łaptiewów, Cieśninę Dymitra Łaptiewa, Morze Wschodniosyberyjskie, port Pewek, Morze Czukockie, Morze Beringa, port Prowidienia, Cieśninę Unimak na Aleutach, północny Pacyfik, port Victoria w Kanadzie. Ten odcinek rejsu zakończył się w Vancouver, gdzie załoga dotarła 12 października 2013 r.

Poprawiony: niedziela, 28 września 2014 07:46 Więcej…
 

Światowy Dzień Rzek 2014

Email Drukuj PDF

swiatowydzienrzekW dniu dzisiejszym, 28 września 2014 r. obchodzony jest Światowy Dzień Rzek 2014. W światową inicjatywę propagującą wartości rzek, zaangażowanych jest ponad milinon ludzi z 60. krajów.

Światowy Dzień Rzeki jest świętem w świecie śródlądowym. Podkreśla on wielkie znaczenie rzek, dąży do zwiększenia świadomości społecznej i zachęca do lepszego gospodarowania i zarządzania wszystkimi rzekami na całym świecie. W praktyce w każdym kraju rzeki napotyka szereg zagrożeń, a jedynie za pośrednictwem naszego aktywnego zaangażowania możemy zapewnić im zdrowie w nadchodzących latach.

W 2005 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych rozpoczęła "Dekadę Wody dla Życia" (Water for Life Decade), aby pomóc wzbudzić większą świadomość potrzeby lepszej opieki nad naszymi wodnymi zasobami. Ustanowienie Światowego Dnia Rzek było odpowiedzią na wniosek zainicjowany przez światowej sławy adwokata rzek - Marka Angelo.

Wniosek dotyczący globalnego wydarzenia z okazji rzek został oparty na sukcesie projektu Marka Angelo "BC Rivers Day", który od 1980 r. prowadził w zachodniej Kanadzie. Wydarzenia Światowego Dnia Rzeki były postrzegane przez agencje ONZ jako odpowiednie dla "Dekady Wody dla Życia" i wniosek został rozpatrzony pozytywnie.

Poprawiony: niedziela, 28 września 2014 07:24 Więcej…
 

Święto Morza 2015

Email Drukuj PDF

logoswietomorW czwartek, 25 września 2014 r. w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni, odbyło się kolejne spotkanie organizatorów Święta Morza 2015.

W lipcu br. organizatorzy zdecydowali o kontynuowaniu Święta w przyszłym roku - jak zwykle w ostatnim tygodniu czerwca, ustalając termin trzeciej już edycji Święta Morza w Gdyni na 20-28 czerwca 2015 r. Na czwartkowym spotkaniu dokonali natomiast pierwszej przymiarki do programu imprezy w roku 2015. Pierwszy ramowy harmonogram Święta Morza 2015 dostępny jest na stronie: swietomorza.eu.

Koordynacją imprezy, tak jak dwóch poprzednich edycji, zajmie się ponownie Biuro Prasowe Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Już teraz można powiedzieć, że podczas przyszłorocznego Święta Morza będzie podobna liczba wydarzeń jak podczas dotychczasowych edycji i będą one równie różnorodne.

Święto Morza 2015 rozpocznie się 20 czerwca na morzu, a zakończy Świętem Marynarki Wojennej 28 czerwca. W międzyczasie odbędzie się kilkadziesiąt różnego rodzaju imprez o morskim charakterze. Będą pokazy działań antyterrorystycznych na morzu, pokazy ratownictwa, zwiedzanie jednostek pływających, dni otwarte morskich instytutów naukowych, muzeów i wyższych uczelni, wystawy, spotkania, regaty i konferencje.

Święto Morza ma charakter otwarty. W jego programie znaleźć może się każda morska impreza. Wszyscy, którzy chcieliby się przyłączyć do projektu proszeni są o kontakt z Biurem Prasowym Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, które zajmuje się bieżącą koordynacją i obsługą informacyjną Święta Morza.

Poprawiony: sobota, 27 września 2014 09:59 Więcej…
 

Specjalistyczne jednostki pływające w RZGW w Warszawie

Email Drukuj PDF

rzgw rybitwaRegionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie chcąc zapewnić najwyższy standard bezpieczeństwa na szlakach żeglownych zrealizował projekt "Budowy i zakupu specjalistycznych zestawów pływających w celu zapewnienia bezpieczeństwa nawigacyjnego na Wielkich Jeziorach Mazurskich, dzięki przystosowaniu oznakowania dla żeglugi całodobowej".

W ramach projektu RZGW w Warszawie zakupił 2 zestawy jednostek pływających - Bielika z Rybitwą oraz Kobuza z Mewą. Każdy zestaw to: statek przeznaczony do pchania barki, barka pchana, bez napędu własnego

Duet jednostek przeznaczony jest do wykonywania cięższych prac na szlaku żeglownym: wystawiania i zdejmowania większej ilości oznakowania nawigacyjnego przed sezonem żeglugowym i po jego zamknięciu, usuwania przeszkód żeglugowych z wykorzystaniem żurawia hydraulicznego zamocowanego na barce. Statek bez barki służy do zadań inspekcyjno-kontrolnych i pomiarowych oraz do lżejszych prac, nie wymagających używania żurawia hydraulicznego.

Jednostki wyposażone są w: urządzenia GPS zdolne do stosowania poprawki dGPS i echosondy wraz z kompatybilnym komputerem klasy PC zawierającym zestaw map Wielkich Jezior Mazurskich, sonary, radar umożliwiający prowadzenie żeglugi na wodach śródlądowych w niesprzyjających warunkach pogodowych, przy złej widoczności.

Poprawiony: sobota, 27 września 2014 07:24 Więcej…
 

"Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle". Nagroda za walkę o użeglowienie Wisły

Email Drukuj PDF

podrugieWe wtorek, 23 września 2014 r., podczas obrad I Forum Korytarza Bałtyk - Adriatyk w Łodzi, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego" - Mariusz Szmidka, odebrał z rąk prezesa Związku Miast Nadwiślańskich - Tomasza Sowińskiego, statuetkę za walkę gazety o użeglowienie Wisły.

Projekt Korytarza Transportowego Bałtyk - Adriatyk, o którym w Łodzi rozmawiali samorządowcy, może otworzyć nowe możliwości w walce o udrożnienie Wisły, którą Dziennik Bałtycki prowadzi od marca 2013 roku. Bałtyk - Adriatyk to jeden z 9 europejskich korytarzy komunikacyjnych sieci TEN-T, na które Unia Europejska przeznaczy do 2020 roku 26 miliardów euro. Obejmuje zarówno drogi, koleje, porty morskie i lotnicze, jak i drogi wodne. Licząc średnio, na przechodzące przez Polskę korytarze Bałtyk - Adriatyk i Morze Północne - Bałtyk Polsce może przypaść ok. 4 miliardów euro.

Odbywające się w Łodzi forum samorządów ma pomóc w uzyskaniu odpowiedzi, na jakie przedsięwzięcia przeznaczyć te pieniądze. Dotyczą one projektów przekraczających skalę działania i możliwości pojedynczych samorządów. Jednym z nich mogłoby być właśnie użeglowienie Wisły, projekt do tej pory blokowany z jednej strony przez brak pieniędzy, z drugiej przez bezwład decyzyjny.

Mariusz Szmidka podkreślił, że 8 tysięcy kuponów z apelem o udrożnienie Wisły, podpisanych przez czytelników gazety, zostanie wręczonych premier Ewie Kopacz. Jeden z postulatów to wydzielenie jednego ministerstwa, które zajmowałoby się komunikacją poprzez wody śródlądowe. W planach gazety jest również happening w Brukseli przy wsparciu europosłów.

Poprawiony: piątek, 26 września 2014 19:26 Więcej…
 

Światowy Dzień Morza 2014

Email Drukuj PDF

imoW dniu dzisiejszym, 26 września 2014 r. obchodzony jest w Polsce Światowy Dnień Morza 2014. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest "Konwencje IMO: efektywna implementacja".

Obchody Światowego Dnia Morza zostały zainicjowane przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO) - agendę ONZ w 1978 roku, w dwudziestą rocznicę wejścia w życie konwencji  IMO.

Jego rolą jest podkreślenie wspólnej odpowiedzialności za stan morskiego środowiska naturalnego oraz zachęta do poszukiwania rozwiązań sprzyjających traktowaniu morza jako wspólnego dobra. Święto zawsze przypada na ostatni tydzień września i za każdym razem jest poświęcone innemu aspektowi zarządzania potencjałem morza.

Z okazji Światowego Dnia Morza 2014, Sekretarz Generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) Koji Sekimizu wydał przesłanie, w którym można przeczytać m.in. "Przez lata IMO osiągnęło godne pozazdroszczenia sukcesy w rozwoju i tworzeniu nowych Konwencji międzynarodowych. Łącznie istnieje ich ponad 50. Razem mają one na celu albo zapobieganie wypadkom lub szkodom w środowisku, zmniejszanie skutków ewentualnych wypadków, albo zapewnienie przyznania ofiarom takich wypadków odpowiedniego odszkodowania. Pomimo, iż większość Konwencji obecnie obowiązuje i znacznie przyczynia się do polepszenia bezpieczeństwa żeglugi oraz uczynienia jej wydajniejszą i bardziej przyjazną dla środowiska, wciąż istnieje kilka Konwencji, których wolne tempo ratyfikacji oraz brak implementacji stanowi poważny powód do niepokoju".

Poprawiony: piątek, 26 września 2014 05:18 Więcej…
 

Odnaleziono wrak okrętu ORP "Kujawiak"

Email Drukuj PDF

orp kujawiakW poniedziałek, 22 września 2014 r. na dnie Morza Śródziemnego u wybrzeży Malty, polscy nurkowie odnaleźli wrak niszczyciela eskortowego ORP "Kujawiak", zatopionego podczas II wojny światowej.

Okręt spoczywa na głębokości 95 metrów, jest w dobrym stanie i nie rozpadł się na części. O odkryciu jednostki podczas ekspedycji "The Hunt for L72" poinformował Roman Zajder, prezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe. Identyfikacja polskiego niszczyciela była możliwa dzięki serii ok. 2 tys. zdjęć, jakie nurkowie zrobili pod wodą i ich porównaniu z planami stoczniowymi okrętu.

Już po rozpoczęciu II wojny światowej, 4 września 1939 r. Polska zamówiła 18 okrętów typu "Hunt II" (w praktyce zbudowano tylko trzy). Jednym z nich był ORP "Kujawiak" o numerze burtowym L72 (stąd nazwa ekspedycji), został zwodowany 30 października 1940 r., do służby wszedł 30 maja 1941 r. W czasie wojny "Kujawiak" eskortował alianckie konwoje, m.in. w Kanale Bristolskim i La Manche. 

Ostatnią misją "Kujawiaka" był udział w operacji "Harpoon", której celem było dostarczenie zaopatrzenia na Maltę. Brało w niej udział okręty polskie i brytyjskie, w tym 17 niszczycieli, jeden pancernik, cztery lekkie krążowniki i dwa lotniskowce.

Poprawiony: czwartek, 25 września 2014 18:20 Więcej…
 

Festyn Historyczny "Gdynia dla Orła"

Email Drukuj PDF

gdyniadlaorlaW sobotę, 27 września 2014 r. w godz. 13.00-18.00 w Gdyni (al. Jana Pawła II), odbędzie się Festyn Historyczny "Gdynia dla Orła".

Festyn Historyczny "Gdynia dla Orła" to wydarzenie edukacyjne dla najmłodszych, ale i starszych gdynian. Organizatorzy Festynu: Muzeum Marynarki Wojennej i Bank Zachodni WBK SA Bank Zachodni WBK, Miasto Gdynia wraz z partnerami przygotowali mnóstwo atrakcji.

W programie m.in. pokazy grup rekonstrukcyjnych - broń, pojazdy, konie, strażacy, nurkowie, ratownicy, Orkiestra Marynarki Wojennej, Chór Akademii Marynarki Wojennej, moda z lat dawnych i...znakomita grochówka z historycznej kuchni polowej. Także wystawa poświęcona ORP "Orzeł" i szereg innych atrakcji.

Festyn przybliży uczestnikom historię Marynarki Wojennej, a przede wszystkim dzieje okrętu ORP "Orzeł". Impreza, odnosząc się do jednego z najsłynniejszych epizodów historii Polskiej Marynarki Wojennej - epopeji i tajemnicy zaginięcia ORP "Orzeł", ma w założeniu popularyzować chlubne tradycje naszych morskich sił zbrojnych, budzić zainteresowanie naszą historią.

Poprawiony: czwartek, 25 września 2014 12:04 Więcej…
 


Strona 10 z 38