"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014
Aktualności 2014

130. rocznica urodzin wiceadmirała Józefa Unruga

Email Drukuj PDF

jozefunrugW dniu dzisiejszym, 7 października 2014 r. przypada 130. rocznica urodzin wiceadmirała Józefa Unruga, jednego z pionierów Polskiej Marynarki Wojennej i bohaterskiego obrońcy Wybrzeża we wrześniu 1939 roku, jeńca niemieckich oflagów, wielkiego patrioty, dzielnego oficera morskiego, Kawalera Złotego Krzyża Virtuti Militari.

Józef Unrug (ur. 7 października 1884 w Brandenburgu, zm. 28 lutego 1973 w Lailly-en-Val) był synem gen. mjra Tadeusza Gustawa, oficera gwardii pruskiej oraz Isidory von BÜNAU, hrabianki saskiej. Odziedziczył po ojcu majątek Sielec w powiecie żnińskim. W latach 1904-1919 służył w Keiserliche Marine. Ukończył Oficerską Szkołę Morską w Mürwick.

Lata 1907-1911 to okres służby na krążownikach "Munchen" i "Niobe" oraz pancerniku "Braunschweig". W latach 1913-1914 był oficerem wachtowym i dowódcą baterii dział na flagowym pancerniku "Friedrich der Grosse". Ukończył kurs min i torped oraz szkołę podwodnego pływania. Od 1915 r. do 1919 r. służył na okrętach podwodnych, był m.in. komendantem Szkoły Podwodnego Pływania, dowódcą okrętu i dowódcą flotylli okrętów podwodnych. 1 czerwca 1919 roku zgłosił się do Wojska Polskiego. 

Służbę w Polskiej Marynarce Wojennej rozpoczął w 26 lipca 1919 roku w stopniu kapitana marynarki, który zdobył służąc w latach 1907-1918 w niemieckiej flocie wojennej. Jego wiedza i doświadczenie morskie oraz sumienność, odpowiedzialność i poczucie oficerskiego honoru sprawiły, że bardzo szybko awansował zajmując kolejne ważne dla tworzącej się floty stanowiska służbowe. Karierę rozpoczął od stanowiska naczelnika Wydziału Operacyjnego w Departamencie Spraw Morskich w Warszawie.

Poprawiony: wtorek, 07 października 2014 21:13 Więcej…
 

Wrak lekkiego bombowca Douglas A-20 wydobyty z dna Bałtyku

Email Drukuj PDF

douglasa20W niedzielę, 5 października 2014 r. statek naukowo-badawczy "St. Barbara" podniósł z dna Morza Bałtyckiego wrak samolotu Douglas A-20, pochodzący z okresu II wojny światowej. 

Tym samym z sukcesem zakończono projekt wydobycia bombowca, który realizowało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przy wsparciu Marynarki Wojennej i LOTOS Petrobaltic. Obiekt jest szesnastym zachowanym tego typu zabytkiem na świecie.

Eksperci nie mają wątpliwości: to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w polskiej archeologii od czasów wojny. I to nie tyle ze względu na sam samolot, co stopień skomplikowania operacji. "Wymagała ona nie tylko specjalistycznej wiedzy, doświadczenia, ale również precyzyjnej koordynacji działań zespołu, który realizował przedsięwzięcie" - mówi Iwona Pomian, kierownik działu badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. To właśnie ta instytucja koordynowała projekt wydobycia bombowca. Wsparły ją marynarka wojenna i firma Lotos Petrobaltic.

Wrak bombowca spoczywał w pobliżu Rozewia, na głębokości 14 metrów. Został odkryty przeszło rok temu przez załogę statku gdańskiego Instytutu Morskiego. Zdecydował o tym przypadek. "Na przejściu z portu do miejsca, w którym planowaliśmy prace badawcze, nasza załoga testowała sprzęt. I właśnie wówczas natrafiła na ciekawy obiekt" - opowiadał Benedykt Hac z Instytutu.

Pierwsza próba wydobycia wraku została podjęta rok temu. Nie powiodła się ze względu na kiepską pogodę. Kolejne podejście rozpoczęło się pod koniec sierpnia. Wówczas w miejsce, gdzie spoczywa wrak, poszedł między innymi okręt ratowniczy marynarki wojennej ORP "Lech" z załogą, do której dołączyli nurkowie z bliźniaczej jednostki ORP "Piast". Razem z nimi popłynęli specjaliści z Brzegowej Grupy Ratownictwa Morskiego, którzy obsługiwali sonar pionowy SeaKing Hammerhead. "Pracowaliśmy tam w sumie pięć dni, a nasi nurkowie spędzili pod wodą 40 godzin" - mówi kmdr ppor. Wojciech Prys, dowódca jednostki.

Poprawiony: wtorek, 07 października 2014 19:42 Więcej…
 

"Morze, Statki i Okręty" - Nr Spec. 5/2014

Email Drukuj PDF

01 msio 2014 s5 2Dostępny jest już piąty tegoroczny numer specjalny miesięcznika "Morze, Statki i Okręty" Nr Spec. 5/2014, magazynu dla każdego miłośnika spraw morskich i okrętowych.

W czasopiśmie prezentowane są monografie okrętów wojennych z różnych epok, od złotej ery żagla po czasy współczesne, opisy konfliktów, bitew, oraz incydentów morskich. Ponadto pismo porusza zagadnienia z dziedziny polskiej i światowej gospodarki morskiej. Silną stroną czasopisma są stałe działy: z życia flot, kronika Polskiej Marynarki Wojennej, Archiwum Morskie.

Piąte tegoroczne wydanie specjalne magazynu, można spiąć jednym słowem - "GUADALCANAL". Nazwa tej "diabelskiej wyspy" nierozerwalnie związana jest z szeregiem zaciętych i krwawych bitew toczonych na morzu, lądzie i w powietrzu.

Walki o Guadalcanal trwające od 7 sierpnia 1942 do 8 lutego 1943, były początkiem amerykańskiej kontrofensywy lądowej w trwającej od ośmiu miesięcy wojnie z Japonią. Operacja lądowania na wyspie Guadalcanal w archipelagu Wysp Salomona była też pierwszym amerykańskim desantem w obliczu nieprzyjaciela i to przeprowadzonym od razu z powodzeniem. 

Jednocześnie trwały walki flot, lotnictwa bombowego i myśliwskiego. Japończycy korzystali z bazy w Rabaulu, Amerykanie - z bazy na Nowej Kaledonii, lotniskowców Floty Pacyfiku i lotniska Hendersona na Guadalcanalu. Liczne bitwy morskie na okolicznych wodach, pozornie zwycięskie dla strony japońskiej, znacznie uszczupliły jej potencjał wojenny.

Poprawiony: wtorek, 07 października 2014 07:31 Więcej…
 

"Ginące Frachtowce - Polacy pod obcymi banderami"

Email Drukuj PDF

gince frachtowceW środę, 8 paździenika 2014 r. o godz, 18.00, w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B), rozpocznie się promocyjne spotkanie poświęcone ukazaniu się tomu 4 publikacji Ryszarda Leszczyńskiego  - "Ginące Frachtowce: Polacy pod obcymi banderami".

"Ginące Frachtowce" to drugi cykl dokumentalny, opisujący morskie katastrofy w Polskiej Marynarce Handlowej. Poprzednio Ryszard Leszczyński opublikował trzytomowe dzieło "Tragedie rybackiego morza", wyczerpująco traktujące o katastrofach w polskim rybołówstwie. 

W trzech wcześniejszych tomach "Ginących frachtowców" opisał katastrofy polskiej bandery. W tomie czwartym, który zamyka publikację, przedstawiony zostaje materiał dotyczący polskich oficerów i marynarzy, którym splot nieszczęśliwych zdarzeń odebrał życie na statkach armatorów zagranicznych.

Opatrzona podtytułem: "Polacy pod obcymi banderami" książka zawiera zatem okoliczności i fakty, które doprowadziły do tajemniczej tragedii zbiornikowca "Athenian Venture" i równie zagadkowej katastrofy masowca "Leros Strength" (a więc jednostek, które pływały niegdyś w barwach polskich armatorów, a w ostatnie rejsy wyruszały obsadzane polskimi załogami), zapomniane epizody wojny na Zatoce Perskiej oraz incydenty i wydarzenia lat osiemdziesiątych minionego stulecia, które kroniki światowego shippingu opatrują mianem "polowania na tankowce" oraz rejestr ponad 130 wypadków morskich z lat 1965-2013 uzupełniony listą polskich marynarskich ofiar w tym okresie. Równie istotnym fragmentem czwartego tomu są warte uważnej lektury aneksy.

Więcej…
 

"Bandera" - wrzesień' 2014

Email Drukuj PDF

bandera 9 2014 2

Na stronie internetowej 3. Flotylli Okrętów dostępny jest już kolejny, wrześniowy numer czasopisma Marynarki Wojennej RP - "Bandera".

Znalazły się w nim między innymi: wywiad z kontradmirałem Mirosławem Mordelem, dowódcą 3. Flotylli Okrętów, artykuł poświęcony sierpniowemu piknikowi lotniczemu, który uświetnił otwarcie Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku oraz artykuł poświęcony pierwszemu marynarzowiw niepodległej Polsce - kapitanowi Władysławowi Nawrockiemu. Do czytelników w krótkim liście zwróciła Redakcja "Bandery":

"Szanowni Czytelnicy!

Oddajemy do Waszych rąk kolejny numer "Bandery", w którym zamieszczamy wywiad z kontradmirałem Mirosławem Mordelem, dowódcą 3. Flotylli Okrętów. W wywiadzie można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań dotyczących zmian w strukturach największego związku taktycznego Marynarki Wojennej po reformie polskiej armii.

Obecność ORP "Iskra" na "Operacji Żagle Gdyni" została uwieczniona na wielu zdjęciach wykonanych przez naszego fotoreportera, których część prezentujemy w tym numerze.

Kilka tygodni temu załoga ORP "Lech" wykonała skomplikowaną operację podniesienia z dna morskiego wraku samolotu Douglas A20. O tym, jak trudne było to zadanie możemy również przeczytać w artykule zamieszczonym w najnowszym numerze naszego miesięcznika.

Poprawiony: niedziela, 05 października 2014 19:47 Więcej…
 

XII Warszawskie Święto Chleba

Email Drukuj PDF

xii swietochlebaW dniu dzisiejszym, 5 października 2014 r. na Rynku Nowego Miasta, mieszkańcy Warszawy, turyści i miłośnicy dobrego smaku mieli okazję brać udział w XII Warszawskim Święcie Chleba i XXI Krajowych Dniach Ziemniaka.

Na gości czekało mnóstwo atrakcji. Najlepsi stołeczni piekarze zaprezentowali swoje wypieki, można było spróbować i kupić każdy rodzaj pieczywa, od białej pszennej bułeczki po ciemne, żytnie bochny chleba pieczone na chrzanowych liściach. W namiocie Spółdzielni Piekarsko Ciastkarskiej dzieci mogły wylepiać figurki z ciasta, upiec je potem w piecu i zabrać do domu.

Gospodynie z regionalnych KGW przygotowały na tę okazję tradycyjne potrawy z tych "królewskich bulw". Były placki ziemniaczane przyrządzane i smażone na oczach gości, babka ziemniaczana, ziemniaki faszerowane i różnego rodzaju sałatki. Odwiedzający imprezę mogli wziąć udział w konkursie i wybrać najlepszą odmianę ziemniaka z ponad 100, zaprezetowanych na Święcie.

Dzisiejsze Święto Chleba było kolejną okazją spotkania z panem Marianem Pozorkiem - Mistrzem Piekarnictwa, założycielem i kustoszem Warszawskiego Muzeum Chlebaprezentującym na Rynku Nowego Miasta część swoich muzealnych zbiorów. Dla przypomnienia, w maju br. pan Marian Pozorek przekazał kmdr. por. Markowi Jankiewiczowi - wiceprezesowi Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR w Warszawie, kompletny rocznik (1933) "MORZA": organu Ligi Morskiej i Kolonialnej.

Podczas dzisiejszego Święta, kmdr por. Marek Jankiewicz w imieniu Zarządu i Członków Klubu przekazał darczyńcy serdeczne podziękowania, wręczając na jego ręce pamiątkowy dyplom.

Poprawiony: niedziela, 05 października 2014 19:15 Więcej…
 

Wielki Leksykon Uzbrojenia, tom 45. "CKU "Nieuchwytny", Ścigacz Rzeczny KU 30"

Email Drukuj PDF

wlut.45W czwartek, 2 października 2014 r. ukazał się w sprzedaży 45. tom Kolekcji "Wielkiego Leksykonu Uzbrojenia - Wrzesień 1939", zatytułowany "Ciężki Kuter Uzbrojony "Nieuchwytny", Ścigacz Rzeczny KU 30". Opracowanie przedstawia historię jednostek polskiej flotylli rzecznej wchodzącej w skład Marynarki Wojennej okresu międzywojennego.

Bogato ilustrowane wydawnictwo przybliża czytelnikowi genezę powstania, historię służby oraz wojenne, w tym tragiczne losy Ciężkiego Kutra Uzbrojonego ORP "Nieuchwytny", największej i najsilniejszej jednostki bojowej w OW "Wisła", która w pierwszej połowie lat 30. XX w. została wcielona do służby we Flotylli Pińskiej i nowoczesnego ścigacza uzbrojonego KU 30, który został zbudowany w latach 1938-39 jako jednostka prototypowa z przeznaczeniem do służby patrolowej i zwiadowczej. Mimo, że okręty te przeznaczone były do wykonywania różnych zadań na rzekach i jeziorach Polesia, wiosną 1939 r. zostały wysłane na Wisłę. Autorem przygotowanej przez Edipresse Polska publikacji jest Mariusz Borowiak -  autor książek o tematyce historycznej, zajmujący się dziejami najnowszymi Polskiej Marynarki Wojennej od momentu ustanowienia polskiego władania na morzu do końca II wojny światowej.

Flotylla Rzeczna Marynarki Wojennej (do 17 października 1931 r. Flotylla Pińska) wchodząca w skład Marynarki Wojennej w okresie międzywojennym, stacjonująca w Pińsku na rzece Pinie, operowała na tzw. morzu pińskim w dorzeczu Prypeci z głównymi rzekami: Prypeć, Pina, Strumień.

Poprawiony: sobota, 04 października 2014 18:54 Więcej…
 

Wyróżnienie "Medalem Komisji Edukacji Narodowej"

Email Drukuj PDF

mkenW dniu dzisiejszym, 3 października 2014 r., w sali widowiskowo-konferencyjnej im. generała Franciszka Gągora w Klubie Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2014/2015.

W ceremonii inauguracyjnej udział wzięli m.in. podsekretarz stanu w MON dr Maciej Jankowski, posłowie na Sejm RP: Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska i Wojciech Penkalski. Obecny był także były prezydent Aleksander Kwaśniewski, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego dr Zbigniew Włosowicz, szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Gocuł, dowódca generalny RSZ gen. broni pil. Lech Majewski i dowódca operacyjny RSZ gen. broni Marek Tomaszycki.

Rolę gości honorowych pełnili również rektorzy szkół wojskowych: rektorz-komendanci Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, a także przedstawiciele władz zaprzyjaźnionych uczelni warszawskich. Uczestnikami uroczystości byli również byli komendanci - rektorzy AON, kadra naukowo-dydaktyczna, pracownicy oraz studenci uczelni.

Inauguracja roku akademickiego była doskonałym momentem na odebranie dyplomów o nadaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego, które otrzymało szesnastu naukowców: Następnie dokonano uroczystego aktu promocji doktorów. Ślubowanie złożyło 56 osób, które następnie z rąk rektora-komendanta, zaproszonych gości i swoich promotorów odbierali akty nadania tytułów naukowych.  

Wśród osób wyróżnionych Medalem Komisji Edukacji Narodowej był kmdr por. dr inż. Marek Jankiewicz, starszy specjalista w Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych AON - wiceprezes Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej w Warszawie. W imieniu Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej, odznaczenia wręczył Zastępca Szefa BBN dr Zbigniew Włosowicz, w asyscie płk. prof. dr. hab. Dariusza Kozerawskiego - cz.p.o. Rektora-Komendanta Akademii Obrony Narodowej.

Poprawiony: piątek, 03 października 2014 18:08 Więcej…
 

125. rocznica urodzin gen. Gustawa Orlicz-Dreszera

Email Drukuj PDF

orlicz-dreszer2

W dniu dzisiejszym, 2 października 2014 r. przypada 125. rocznica urodzin gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, żołnierza Legionów Polskich, członka Polskiej Organizacji Wojskowej, prezesa Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Kolonialnej, uczestnika I wojny światowej oraz walk o niepodległość Polski.

Generał dywizji Gustaw Konstanty Orlicz-Dreszer, ps. Orlicz (1889 - 1936) urodził się 2 października 1889 r. w Jadowie. Początkowo nauki pobierał w rodzinnym domu. Ojciec był adwokatem. Następnie w Częstochowie, gdzie się przeniosła rodzina kiedy Gustaw miał rok, gdzie kończył gimnazjum i liceum. Po zdaniu matury postanowił iść w ślady ojca. Wybrał studia prawnicze we Lwowie. Niezależnie od nich podjął studia w Belgii i Francji na kierunkach handlowych.

Z wybuchem I wojny światowej powołany do armii rosyjskiej jako podporucznik rezerwy kawalerii, po 2 tygodniach zdezerterował razem ze swoim szwadronem i przeszedł do Strzelców Józefa Piłsudskiego. Walczył w 1 pułku ułanów I Brygady Legionów. Zastępca dowódcy słynnego Patrolu Beliny. Po kryzysie przysięgowym internowany w Szczypiornie, następnie w Havelbergu, Rastadt i Werl. Zwolniony w 1918.

W 1918 mianowany przez dowódcę POW Edwarda Rydza-Śmigłego komendantem okręgu wojskowego w Chełmie, gdzie rozbroił stacjonujący tam garnizon austriacki oraz zarządził pobór do 1 Pułku Szwoleżerów i 35 pułku piechoty. Zwerbował także do polskiej armii włoskich jeńców wojennych i czeskich dezerterów z armii austrowęgierskiej. W wojnie Polsko-bolszewickiej dowodził 4 i 2 dywizjami jazdy, potem 2 i 3 dywizjami kawalerii.

Poprawiony: czwartek, 02 października 2014 20:44 Więcej…
 

96 lat Ligi Morskiej i Rzecznej!

Email Drukuj PDF

logolmir2W dniu dzisiejszym, 1 października 2014 r. mija 96 lat od powołania, z inicjatywy kontradmirała Kazimierza Porębskiego, Stowarzyszenia "Bandera Polska", dającego początek obecnie działającej Lidze Morskiej i Rzecznej.

We wtorek, 1 października 1918 roku z inicjatywy kontradmirała Kazimierza Porębskiego w lokalu Warszawskiego Towarzystwa Handlu i Żeglugi w Warszawie, odbyło się zebranie organizacyjne, na którym powołano Stowarzyszenie Pracowników na Polu Rozwoju Żeglugi "Bandera Polska".

Stowarzyszenie "Bandera Polska" liczyło 25. członków i skupiało grono doświadczonych oficerów marynarki wojennej i handlowej, konstruktorów, budowniczych okrętów i portów oraz pokrewnych zawodów, którzy odegrali doniosłą rolę w stworzeniu od podstaw polskiej polityki morskiej i rzecznej w okresie międzywojennym. Siedziba "Bandery Polskiej" mieściła się przy ul. Widok 10 w Warszawie.

W dobie tworzenia się polskiej państwowości, po  latach niewoli i zaborów, członkowie "Bandery Polskiej" podjęli olbrzymie wyzwanie w zakresie budowy Polski Morskiej oraz rozwoju żeglugi śródlądowej. W tym czasie tworzyła się gospodarcza polityka Polski, nie ustabilizowane były granice państwa. Stowarzyszenie ściśle współpracowało z Władzami Rzeczypospolitej Polskiej w organizacji i powołaniu Zarządu Dróg Wodnych.

Poprawiony: czwartek, 02 października 2014 05:15 Więcej…
 


Strona 9 z 38