"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014
Aktualności 2014

Z Krzysztofem Baranowskim o wychowaniu morskim

Email Drukuj PDF

fnzW czwartek, 23 października 2014 r. o godz. 17.00 w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego w Gdyni (al. Jana Pawła II 11), gościem Forum Nauczycieli Żeglarstwa będzie jeden z najsłynniejszych polskich żeglarzy - kapitan jachtowy Krzysztof Baranowski.

Forum Nauczycieli Żeglarstwa to najnowszy projekt Pomorskiego Związku Żeglarskiego - miejsce dyskusji i wymiany doświadczeń instruktorów żeglarstwa z całej Polski. Tematem najbliższego spotkania będzie: "Wychowanie morskie - nowe spojrzenie na stare hasło".

W roli prelegenta wystąpi Krzysztof Baranowski, żeglarz, kapitan jachtowy, dziennikarz, jedyny Polak, który dwukrotnie opłynął samotnie świat pod żaglami, pierwszy, który samotnie pokonał Horn, twórca Szkoły Pod Żaglami, autor kilkudziesięciu książek, twórca filmów dokumentalnych, ale przede wszystkim wychowawca tysięcy młodych ludzi, którym zaszczepił miłość do żeglowania i morza.

Czym jest wychowanie morskie? Jak realizuje się we współczesnym świecie? Jaka jest w nim rola szkolenia żeglarskiego? Jakie są doświadczenia Kapitana z pracy z młodzieżą? Krzysztof Baranowski poszuka odpowiedzi na wszystkie te pytania.  

Podczas spotkania będzie można kupić książkę Bogdana Olszewskiego "Sztuka nauczania żeglarstwa" oraz najnowszą pozycję w dorobku kapitana Baranowskiego "Bujanie w morskiej pianie" - żeglarski życiorys jej Autora.

Poprawiony: wtorek, 21 października 2014 20:26 Więcej…
 

Karta z kalendarza - 18 PAŹDZIERNIKA 1844 r.

Email Drukuj PDF

kanalelblaskiW piątek, 18 października 1844 r., dokładnie 170 lat temu, rozpoczęto budowę Kanału Elbląskiego (Oberlandzkiego), inżynieryjnego cudu techniki zaprojektowanego przez pruskiego inżyniera Georga Jacoba Steenke.

Kanał Elbląski jest unikalnym systemem wodnym łączącym zachodniomazurskie (oberlandzkie) jeziora z Zalewem Wiślanym. Jego oryginalność polega na pokonywaniu 100. metrowej, prawie naturalnie występującej w tym regionie, różnicy poziomów wody przy pomocy zespołu 5 pochylni. Pochylnie są szynowymi urządzeniami wyciągowymi napędzanymi mechanicznie siłą przepływu wody.

Ten światowej klasy cud sztuki hydrotechnicznej zaprojektowany został przez pruskiego inżyniera Georga Jacoba Steenke, za panowania króla Fryderyka Wilhelma III, a wybudowany za czasów króla Fryderyka Wilhelma IV, w celu gospodarczego połączenia wodnego Prus Wschodnich z Bałtykiem. Kanał wiele lat czekał na rozpoczęcie budowy, która ostatecznie ruszyła 18 października 1844 r. 

Znacznie krócej, bo tylko 8 lat, trwała budowa odcinka łączącego oberlandzkie jeziora między sobą oraz z miejscem gdzie dziś rozpoczynają się kanałowe pochylnie. Od 1852 r. pomiędzy Iławą a Karczemką zaczął kursować parowiec iławskiego armatora "Reederei Kardinal", a później również firmy "Reederei Matzmor" (parowce śrubowe "Martha" i "Ernst"). Przewoźnik z Zalewa - Munter dysponował statkiem "Ursula". Dwie śluzy: "Zielona" i "Miłomłyn" oddano do użytku już w 1849 r. i od tego czasu szlak żeglugowy łączy Iławę i Zalewo z Miłomłynem i Ostródą.

Poprawiony: sobota, 18 października 2014 12:42 Więcej…
 

Podsumowanie sezonu kąpielowego 2014

Email Drukuj PDF

kapiel2014 2O 50 spadła liczba osób, które utonęły w polskich wodach. Wzrost bezpieczeństwa odnotowano nad morzem. W Bałtyku zginęło o połowę mniej osób niż w ubiegłym roku. Tegoroczny sezon kąpielowy był bezpieczniejszy od poprzedniego. 

Od maja do września 2014 roku zgłoszono 491 wypadków tonięcia. W ich wyniku utonęło 470 osób. Choć bilans wypadków śmiertelnych wciąż jest tragiczny, liczba ofiar w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego sezonu zmalała o 50 osób.

Większość ofiar to mężczyźni w wieku powyżej 50. roku życia oraz w wieku od 31 do 50 lat. W wyniku utonięcia życie straciło 39 kobiet. Niestety do niebezpiecznych zdarzeń na wodzie dochodzi także w związku z wcześniejszym spożywaniem alkoholu. Aż u 129 ofiar stwierdzono obecność alkoholu we krwi.

Do śmiertelnych wypadków najczęściej dochodziło w weekendy. Średnio co czwarty z nich miał miejsce w sobotę, a co piąty w niedzielę. 38% utonięć miało miejsce po południu, a 22% w godzinach wieczornych.

Przyczyny to najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura, a także kąpiel w miejscach niestrzeżonych. Na tzw. dzikich kąpieliskach życie straciło aż 102 osoby. Najgroźniejsze okazały się nurty rzek, gdzie zginęła średnio co czwarta osoba, oraz jeziora, gdzie utonęło 115 osób. O ponad połowę natomiast spadła liczba tragicznych ofiar kąpieli w morzu. W ubiegłym roku odnotowano 41 ofiar, w tym roku 20.

Poprawiony: piątek, 17 października 2014 09:12 Więcej…
 

Bandera z transatlantyku m/s "Piłsudski"

Email Drukuj PDF

banderapilsudskiW poniedziałek, 13 października 2014 r. w biurze poselskim posła Tadeusza Aziewicza w Gdyni, minister środowiska Maciej Grabowski przekazał do zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, banderę przedwojennego transatlantyku m/s "Piłsudski", jednostki bliźniaczej m/s "Batory".

Banderę z pasażerskiego transatlantyku, złożył na ręce prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej - kpt. ż.w. dr. inż. Andrzeja Królikowskiego i prezesa Polskiego Towarzystwa Nautologicznego - kpt. ż.w. prof. Daniela Dudy, którzy zobowiązali się do przekazania bandery dyrektorowi Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - dr. inż. Jerzemu Litwinowi. W Muzeum znajduje się już kilka eksponatów związanych ze statkiem, z których część wydobyto z jego wraku, fragment bandery stanie się więc cennym wzbogaceniem zbiorów. 

Minister przyznał, że nie łatwo było mu się rozstać z banderą z sentymentu. Bandera przez lata była bowiem rodzinną pamiątką. "Dziadek, Władysław Milewski, w latach 1934-36 najpierw nadzorował budowę m/s "Piłsudski", a później pracował na tej jednostce. Gdy w 1936 r. kończył służbę, od załogi otrzymał banderę tego statku. Wyciął jej najważniejszą część. Przez lata wywieszał ją na swoim domu w Sopocie. Po śmierci dziadka pamiątka trafiła do mnie" - mówił Grabowski i dodał, że do przekazania bandery przekonał go właśnie kpt. ż.w. prof. Daniel Duda. 

Do dzisiaj przyczyna zatonięcia m/s "Piłsudski" nie została wyjaśniona. Stało się to podczas pierwszego militarnego rejsu jednostki, w dniu 26 listopada 1939 roku. Według jednej z teorii do tragedii doszło w związku z rzekomym wejściem transatlantyku na minę, zaś według kolejnej, że m/s "Piłsudski" miał zostać storpedowany przez okręt podwodny. W efekcie tego zdarzenia zmarł kapitan statku kpt. ż.w. Mamert Stankiewicz i jeden z oficerów, resztę załogi zdołano uratować.

Poprawiony: środa, 15 października 2014 20:15 Więcej…
 

Film promujący Wisłę w Warszawie

Email Drukuj PDF

wislawarszawskaWarszawska Wisła to nie tylko miejsce wypoczynku, ale także spotkań, rekreacji i uprawiania różnych sportów. Królowa polskich rzek jest także atrakcyjnym planem do działań artystów. Wyjątkowość tego miejsca została uchwycona okiem kamery i uwieczniona na taśmie filmowej.

Kajaki, wycieczki statkiem, przejażdżki rowerem po brzegu, zabawy i spotkania towarzyskie na plażach - to wszystko znalazło się w nowym filmie o warszawskim odcinku Wisły. Został nakręcony na zlecenie miasta i ma promować nadwiślańskie atrakcje wśród mieszkańców stolicy i turystów.

Film pokazuje warszawski odcinek Wisły jako miejsce przede wszystkim dynamicznie i wciąż rozwijające się. Tłem obrazu jest dzika przyroda w sercu stolicy europejskiego miasta, gdzie każdy znajdzie miejsce dla siebie.

Materiał zachęca do aktywnego spędzania czasu nad Wisłą przez 24 godziny na dobę. Przedstawia potencjał do uprawiania aktywności sportowych i turystycznych, a także zachęca do odkrycia brzegów Wisły na nowo.

Jak tłumaczą organizatorzy kampanii "Wisła Warszawa", film powstał z potrzeby pokazania potencjału tego miejsca oraz jego wyjątkowych walorów do uprawiania aktywności sportowych i turystycznych. "Chcemy zachęcić warszawiaków i turystów do odkrycia brzegów Wisły na nowo. Bo każdy znajdzie tu miejsce dla siebie. Film jest też elementem promocji samej Warszawy i będzie pokazywany podczas różnych imprez, targów i w innych miejscach, w których będzie prezentowane nasze miasto" - mówi Aleksandra Szulęcka, współrealizator kampanii.

Poprawiony: środa, 15 października 2014 08:32 Więcej…
 

Warszawskie Akademickie Regaty Wioślarskie 2014

Email Drukuj PDF

63regatywioslarskieW piątek, 17 października 2014 r. o godz. 12.00, rozpocznie się kolejna edycja Warszawskich Akademickich Regat Wioślarskich na Wiśle, z udziałem reprezentacji klubowych-uczelnianych. Organizatorem regat jest Akademicki Związek Sportowy Środowisko Warszawa oraz Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie.

Tego dnia będziemy świadkami niezwykle atrakcyjnej sportowej rywalizacji, która ma już długą tradycję. Rozegrane zostaną 63. Regaty Ósemek Wioślarskich na Wiśle - niezwykły pojedynek dwóch największych stołecznych uczelni - Uniwersytetu Warszawskiego kontra Politechniki Warszawskiej.

Dzięki współpracy z Warszawskim Towarzystwem Wioślarskim miejscem regat będzie Przystań WTW przy ul. Wioślarskiej 6 (w pobliżu Mostu Poniatowskiego).

Tegoroczne zawody odbędą się na ok. 1000 metrowym odcinku Wisły. Walka o zwycięstwo odbędzie się w samo południe na odcinku pomiędzy mostami Poniatowskiego i Łazienkowskim. Start został usytuowany na wysokości przystani WTW, meta na wysokości statku MARISTO (załogi popłyną pod prąd rzeki). Bilans zwycięstw w ostatnich latach jest po stronie Politechniki. Jak będzie w tym roku? Przyjdź, przekonaj się, pokibicuj swoim kolegom!

Poprawiony: środa, 15 października 2014 06:21 Więcej…
 

Dzień Edukacji Narodowej

Email Drukuj PDF

den 2W dniu dzisiejszym, 14 października 2014 r., obchodzony jest w całej Polsce Dzień Edukacji Narodowej, święto oświaty i szkolnictwa wyższego, ustanowione dla upamiętnia rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN).

Z tej okazji wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej - kmdr por. Marek Padjas wystosował do całej społeczności ligowej, okolicznościowe życzenia.

"Koleżanki i Koledzy, Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, życzę Wam wszystkim dużo zdrowia, energii i wytrwałości, byście mogli w pełni realizować swoje plany życiowe i zawodowe. Pragnę, aby nie zabrakło Wam zapału do kształtowania sumień młodych Polaków, abyście uczyli ich pokonywania zła i kierowania się w życiu tylko dobrem. Potrzebne są nam wzorce i Wy, jesteście takimi wzorcami. Niech ta nauka, którą nie każdy docenia da Wam wiele radości, bo najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem jaki można dać dziecku - jest wykształcenie. Marek Padjas"

Korzystając z okazji do życzeń wiceprezesa ZG LMiR dołącza się Zarząd Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR w Warszawie, życząc wszystkim członkom, przyjaciołom oraz sympatykom naszego Stowarzyszenia, aby edukacja i wychowanie młodego pokolenia Polaków wciąż dawała Wam radość, satysfakcję i poczucie spełnienia.

Poprawiony: środa, 15 października 2014 08:54 Więcej…
 

Nagrody "Innowacyjna Gospodarka Morska" 2014

Email Drukuj PDF

mfg2014W piątek, 10 października 2014 r., podczas XIV Międzynarodowego Forum Gospodarczego - Gdynia 2014, Związek Pracodawców Forum Okrętowe już po raz drugi przyznał nagrody "Innowacyjna Gospodarka Morska". Uroczystość była punktem kulminacyjnym panelu "Gospodarka Morska".

Nagroda ta ma przede wszystkim uhonorować osiągnięcia firm, osób i przedsięwzięć z branży morskiej oraz zwrócić uwagę na niezłą kondycję polskiego przemysłu stoczniowego. Ma ponadto podnieść świadomość branży jako tej, która z sukcesem przeszła okres przemian, prężnie się rozwijającej, osiągającej wysoki poziom i doskonałą reputację wśród zagranicznych kontrahentów w Europie i na świecie.

Tegoroczni laureaci zostali wyłonieni w pięciu kategoriach: "Innowacyjny Produkt", "Innowacyjna Technologia", "Innowacyjne Przedsięwzięcie Organizacyjne", "Innowacyjna Firma" oraz "Innowacyjny Projekt". Rada Forum podjęła decyzję o uhonorowaniu w kategorii Produkt - OBR Centrum Techniki Morskiej SA za opracowanie "Modułowego Lekkiego Trału Niekontaktowego", jako znaczącego wkładu w rozwój nowoczesnych bezzałogowych systemów zwalczania min. Nagrodę odebrał prezes zarządu i dyrektor naczelny CTM S.A. - dr inż. Andrzej Kilian.

Poprawiony: poniedziałek, 13 października 2014 08:26 Więcej…
 

"Dla siebie, dla Wisły"

Email Drukuj PDF

dlasiebiedlawislyW czwartek, 9 października 2014 r., przedstawiciele Fundacji "Nasza Ziemia" przekazali na ręce wiceprezydenta m.st. Warszawy Michała Olszewskiego, deklarację mieszkańców Warszawy - "Dla siebie, dla Wisły". Pod tym hasłem podpisała się liczna grupa warszawiaków uczestnicząca w Święcie Wisły 2014.

"Staramy się w użytkownikach nabrzeży warszawskiej Wisły zaszczepić pozytywną świadomość współodpowiedzialności za ten obszar naszego miasta. Jesteśmy świadomi, że praca nad edukacją mieszkańców będzie trwała przez lata, jednakże jesteśmy przekonani, że warto" - mówił podczas spotkania wiceprezydent m.st. Warszawy Michał Olszewski.

Podczas tegorocznego Święta Wisły 2014, które odbyło się w sobotę, 13 września br., przedstawiciele Fundacji "Nasza Ziemia" na plaży Poniatówce w tzw. Strefie Eko zbierali podpisy mieszkańców Warszawy pod hasłem "Dla siebie, dla Wisły". Poniżej widniała krótka deklaracja "Obiecuję, że będę dbać o czystość i porządek w czasie Wypoczynku nad Wisłą".

"Sądząc po błysku w oczach, jaki towarzyszył podpisywaniu deklaracji zachowania czystości nad rzeką, zobowiązanie to zostanie dochowane" - mówił podczas spotkania Sławek Brzózek, Prezes Zarządu Fundacji "Nasza Ziemia".

O pierwszych efektach złożonego zobowiązania można było się przekonać już tydzień później, 20 września, podczas akcji "Sprzątanie Świata". Dzięki systematycznym akcjom informacyjnym m.in. "Dzielnica Wisła" podczas tegorocznej akcji zebrano o wiele mniej śmieci niż w latach ubiegłych. W pomoc w dbaniu o czystość włączają się także nadwiślańskie klubokawiarnie.

Poprawiony: piątek, 10 października 2014 19:35 Więcej…
 

Uroczyste obchody 125. rocznicy urodzin gen. Gustawa Orlicz-Dreszera

Email Drukuj PDF

zaproszenie125W sobotę, 11 października 2014 r. o godz. 16.00, w Gminnym Ośrodku Kultury w Jadowie (ul. Jana Pawła II 17), rozpoczną się uroczyste obchody 125. rocznicy urodzin gen. Gustawa Orlicz-Dreszera.

W programie uroczystości m.in. otwarcie wystawy biograficznej i marynistycznej, koncert szantowy w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej oraz koncert zespołu Varsovia Brass Quintet.

Historię życia oraz działalności gen. Gustawa Orlicz-Dreszera w Lidze Morskiej i Kolonialnej przedstawi wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej - kmdr por. Marek Padjas.

Na uroczystości zapraszają: Wójt Gminy Jadów - Dariusz Kokoszka, Przewodniczący Rady Gminy Jadów - Rafał Rozpara, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jadowie - Halina Filemonowicz.

Plakat imprezy

Poprawiony: niedziela, 12 października 2014 08:21 Więcej…
 


Strona 8 z 38