"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014
Aktualności 2014

Zebranie Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR

Email Drukuj PDF

bractwo2W dniu dzisiejszym, 28 października 2014 r. odbyło się kolejne zebranie Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej z siedzibą w Warszawie. Tematem przewodnim posiedzenia był udział Klubu w uroczystościach ligowych, rocznicowych i patriotycznych.

Podczas spotkania prezes Zarządu Klubu Wacław L. Kowalski przedstawił informację na temat udziału członków Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej w Warszawie w uroczystości związanej z obchodami 75. rocznicy samozatopienia Flotylli Wiślanej, która odbyła się 20 września br. roku w Twierdzy Modlin. Następnie wiceprezes Zarządu kmdr por. Marek Jankiewicz przedstawił informację dotyczącą udziału członków Ligi Morskiej i Rzecznej w uroczystych obchodach 125. rocznicy urodzin gen. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera, które odbyły się 11 października br. w Jadowie, w miejscu urodzin generała.

Kolejnym punktem obrad było przedstawienie przez prezesa Zarządu informacji nt. zaawansowania prac oraz dalszych przedsięwzięć formalno-prawnych, w celu nazwania zbiornika retencyjnego w Dzielnicy Targówek, imieniem wiceadmirała Kazimierza Porębskiego, wizjonera i patrioty, Szefa Departamentu Dla Spraw Morskich, Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej, twórcy polskiej marynarki i Szkoły Morskiej, inicjatora i twórcy "Bandery Polskiej" (LMiR).

Poprawiony: wtorek, 28 października 2014 23:10 Więcej…
 

Przekazanie obowiązków Inspektora Marynarki Wojennej

Email Drukuj PDF

inspektormwW poniedziałek, 27 października 2014 r. w Warszawie, Dowódca Generalny i generałowie z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych pożegnali na uroczystym apelu szykującego się do przejścia do rezerwy wiceadmirała Ryszarda Demczuka.

Od 1 listopada br., zgodnie z decyzją ministra obrony, Inspektorem Marynarki Wojennej będzie kontradmirał Marian Ambroziak. Uroczystość przekazania obowiązków uświetniły Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Podczas apelu generał broni pilot Lech Majewski przypomniał kariery odchodzącego oraz nowego Inspektora Marynarki Wojennej. Wskazał, że ścieżki służbowe obu admirałów wielokrotnie się przecinały i że należą oni do grona najbardziej doświadczonych i gruntownie wykształconych oficerów Wojska Polskiego.

Admirał Demczuk jest absolwentem studiów i kursów w Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Obrony Narodowej, Akademii Obrony Sił Zbrojnych Holandii i niemieckim Centrum Studiów Obronnych. Z wyróżnieniem ukończył podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w Akademii Marynarki Wojennej USA. Jest też absolwentem studiów polityki obronnej w waszyngtońskim Narodowym Uniwersytecie Obrony.

Poprawiony: środa, 29 października 2014 06:19 Więcej…
 

Kapitan Francis Drake - pirat czy odkrywca?

Email Drukuj PDF

niebieska szkolaW środę, 29 października 2014 r. o godz. 18.00 w klubokawiarni żeglarskiej Hello Sailor w Warszawie (ul. Gagarina 26), rozpocznie się kolejne spotkanie z "Niebieską Szkołą" pt. "Kapitan Francis Drake - pirat czy odkrywca?". 

Spotkanie poprowadzi kapitan Adam Jasser - polski żeglarz, inicjator i promotor rejsów Morskiego Wychowania Młodzieży pn. "Niebieska Szkoła"

Opowieść przeniesie nas w czasy wielkich wypraw żeglarskich, których najważniejszą postacią w XVI wieku był właśnie Francis Drake - korsarz królowej Elżbiety I, a jego łupieżcza wyprawa dookoła świata w latach 1577-1580 wciąż wzbudza ogromne zainteresowanie.

Wydarzenie będzie również okazją do kolejnego spotkania uczniów Niebieskiej Szkoły, którzy w najbliższych miesiącach wyruszą w swoją żeglarską wyprawę na pokładzie żaglowca STS "Fryderyk Chopin". Wszystkich niezdecydowanych chcielibyśmy zachęcić do wzięcia udziału w wielkiej wyprawie morskiej. Może nie od razu dookoła świata, na początek wystarczy rejs na Karaiby, o którym w drugiej części spotkania opowie Marek Muszyński. 

Na Karaiby "Niebieska Szkoła" wyruszy już 3 stycznia. Wolnych miejsc brak, ale są jeszcze miejsca na rejs z Karaibów do Szczecina. Warto więc przyjść, posłuchać, by za kilka miesięcy wyruszyć w wyprawę przez Atlantyk.

Poprawiony: poniedziałek, 27 października 2014 23:07 Więcej…
 

Spotkanie seniorów - jachtowych kapitanów żeglugi wielkiej

Email Drukuj PDF

spotkanie seniorowW sobotę, 25 października 2014 r. na pokładzie legendarnego "Daru Pomorza" w Gdyni, odbyło się spotkanie seniorów - jachtowych kapitanów żeglugi wielkiej z całej Polski.

Ponad 40 z nich ze względu na ponad 50. letni staż kapitański, uroczyście otrzymało Dyplomy Honorowe 90-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego, w uznaniu zasług dla społeczności żeglarskiej. W tej grupie znalazło się blisko 20 pomorskich żeglarzy.

Jednym z uczestników spotkania był również były członek komisji Żeglarstwa Śródlądowego Zarządu Głównego Polskiego Związku Żeglarskiego, zasłużony członek Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej w Warszawie - Honorowy Retman Wiślany - Wojciech Kuczkowski (laureat m.in. Nagrody Przyjaznego Brzegu 2007 - za pół wieku propagowania turystyki wodnej). 

Dyplomy uroczyście wręczał Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i Wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Bogusław Witkowski, w obecności m.in. Joanny Zielińskiej, Wiceprzewodniczącej Rady Miasta Gdyni i Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. Kultury Fizycznej i Sportu.

Na zakończenie części oficjalnej wzniesiono tradycyjny toast grogiem, którego treść skomponowali kapitanowie Jacek Forembski i Zenon Gralak. Niestety niesprzyjająca pogoda nie pozwoliła na zaplanowany spacer po Gdyni śladami pomników ludzi morza.

Poprawiony: poniedziałek, 27 października 2014 22:19 Więcej…
 

Morskie Opowieści - "Czytając i czekając na Borchardta"

Email Drukuj PDF

morskieopowiesciWe wtorek, 28 października 2014 r. o godz. 18.00 w Księgarni Cafe Vademecum w Gdyni (ul. Świętojańskiej 5-7), odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu "Opowieści Morskie" - "Czytając i czekając na Borchardta".

Podczas pierwszego osobistego spotkania z książką morską w ramach projektu Legenda Morska Gdyni, będzie można porozmawiać o tym czy Karol Olgierd Borchardt pozostaje jedyną wielką ikoną polskiej marynistyki? "Znaczy kapitan", "Krążownik spod Somosierry", "Kolebka nawigatorów" - Czy potrafimy wskazać tytuły, dzieła dorównujące tym klasykom polskiej marynistyki? 

Dalekie podróże, egzotyka odległych krain, morskie dramaty, romantyzm żagli, gdzie na drewnianych żaglowcach pływają ludzie z żelaza - z pewnością mamy wśród przeczytanych lektur tytuły odpowiadające tym cechom. Porozmawiajmy o barwnym świecie morskich opowieści, przywołując ulubione stronice, cytaty, autorów.

W ostatnich latach coraz więcej na półkach księgarskich wspomnień ludzi morza, ale także opisów naszej morskiej historii czy barwnych reportaży z lądów i mórz dalekich. Czy jednak te w większości niezwykle wartościowe propozycje, często atrakcyjne edytorsko, składające się na szeroką panoramę morskiej Polski i opowieść o Polakach na morzach i oceanach, pisarskim poziomem, literacką atrakcyjnością zbliżają się do prozy Karola Olgierda? Proponujemy spotkanie ze współczesną polską marynistyką na przykładzie kilku ostatnio wydanych tytułów, prezentację i rozmowę o nich w kontekście hasła naszego wieczoru "...czekając na Borchardta".

Poprawiony: poniedziałek, 27 października 2014 08:55 Więcej…
 

"Sołdek" - kamień węgielny polskiego przemysłu okrętowego

Email Drukuj PDF

soldekWe wtorek, 28 października 2014 r. o godz. 13.00 w sali konferencyjnej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku (ul. Ołowianka 9-13), odbędzie się Seminarium pt. ""Sołdek" - kamień węgielny polskiego przemysłu okrętowego".

Seminarium poświęcone pierwszemu statkowi zbudowanemu całkowicie w Polsce po II wojnie światowej, rudowęglowcowi o napędzie parowym - SS "Sołdek", organizowane jest przez Towarzystwo Przyjaciół Statku-Muzeum "Sołdek" oraz Narodowe Muzeum Morskim w Gdańsku. Termin seminarium związany jest z przypadającą na 26 - 30 października 2014 r., 65. rocznicą pierwszego rejsu "Sołdka" z ładunkiem węgla do Gandawy w Belgii.

Podczas seminarium pracownicy Muzeum, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Statku-Muzeum "Sołdek" i zaproszeni goście przedstawią referaty związane z budową parowca, jego historią oraz przyszłymi działaniami związanymi z funkcjonowaniem "Sołdka" jako statku-muzeum.

Organizatorzy proszą również o przekazywanie do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku posiadanych materiałów związanych z budową i eksploatacją "Sołdka". Na pewno będą one cenne dla obecnych, jak i przyszłych pokoleń badaczy polskiego przemysłu okrętowego.

Poprawiony: sobota, 25 października 2014 21:42 Więcej…
 

"Mariusz Zaruski - rowerowy spacer biograficzny"

Email Drukuj PDF

zaruskispacerW niedzielę, 26 października 2014 r. o godz. 11.00 na Placu Wilsona w Warszawie, rozpocznie się spacer rowerowy - "Mariusz Zaruski - rowerowy spacer biograficzny", organizowany przez Fundację Varsaviana w ramach cyklu " Z Varsavianą po wygraną".

Mariusz Zaruski - cóż to była za postać! Iście renesansowa! A czy Państwo znacie Zaruskiego? Zapewniamy, że naprawdę warto. Czegóż się on nie imał. Artysta i wojskowy; pionier polskiego żeglarstwa, a przy tym entuzjasta Tatr; ubóstwiany przez młodzież, do tego współpracownik prezydenta Wojciechowskiego. Zdobył sławę także w Stolicy. Czy zasłużył sobie na pomnik czy na ulicę swojego imienia? Przybądźcie na spotkanie, by poznać historię jego barwnego życia. 

To co konieczne, to stawić się w oznaczonym miejscu i czasie na rowerze. Impreza potrwa góra trzy godziny. W roli cukrowej wróżki w otoczeniu osiemdziesięciu goryli i dwóch tuzinów słoni wystąpi koordynator pilotujący oraz sześciu przewodników Fundacji. Serdecznie zapraszamy;)

Fundacja Varsaviana propaguje dziedzictwo kulturowe, tworzy poczucie zakorzenienia w warszawskiej tradycji. W tym celu prowadzi spacery, organizuje gry miejskie, pogadanki warszawskie z użyciem multimediów, kręci filmy.

Misją Fundacji jest "Kształtowanie wśród mieszkańców Warszawy i jej okolic, postawy świadomej przynależności do "małej ojczyzny", poprzez wspieranie nowatorskich działań promujących Warszawę, upowszechnianie wiedzy o tradycji, historii i kulturze naszego miasta.

Poprawiony: czwartek, 23 października 2014 19:18 Więcej…
 

"Przystań Warszawa" na Cyplu Czerniakowskim

Email Drukuj PDF

przystan

W dniu dzisiejszym, 22 października 2014 r. w siedzibie Żeglarskiego Klubu Turystycznego PTTK "Rejsy" w Warszawie, odbyło się pierwsze spotkanie organizacji zainteresowanych tworzeniem na Cyplu Czerniakowskim ośrodka wodniackiego - "Przystań Warszawa".

Spotkanie poprzedził rekonesans po terenie przyszłej przystani, podczas którego można było poznać planowane rozmieszczenie i lokalizację poszczególnych budynków. Rolę moderatora pełnił Piotr Kaliszek z Warszawskiego Akademickiego Klubu Kajakowego "Habazie".  

Wśród uczestników spotkania byłi również m.in. Andrzej Stański - prezes Fundacji "Szerokie Wody", Robert Jankowski - Sekretarz Społecznego Komitetu Obchodów "Roku Rzeki Wisły w 2017", Rafał Łapiński - prezes Fundacji "Dom Wisły", Jacek Gustowski - prezes TW "Syrenka", Ryszard Romanowski - prezes Zarządu Fundacji "Pro Bono PL", Andrzej Pawlewski - KS "Powiśle" oraz kmdr por. Marek Jankiewicz - wiceprezes Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR w Warszawie.

Tematem przewodnim spotkania były plany budowy na Cyplu Czerniakowskim w Warszawie ośrodka wodniackiego - "Przystań Warszawa". Zajmowane dotychczas przez Straż Miejską m.st. Warszawy drewniane baraki (przy ul. Czerniakowskiej 130/132), mają zostać przeniesione na Cypel Czerniakowski i stać się bazą sportów wodnych.

Postawione bliżej rzeki drewniaki mają stać się siedzibą kajakarzy, wioślarzy, fundacji i stowarzyszeń popularyzujących aktywny wypoczynek nad Wisłą. Część budynków będzie służyć do przechowywania kajaków, łodzi czy rowerów wodnych, w innych znajdzie się miejsce na gastronomię i sklep ze sprzętem dla wodniaków.

Poprawiony: czwartek, 23 października 2014 05:04 Więcej…
 

Założenia do projektu ustawy Prawo wodne

Email Drukuj PDF

premierWe wtorek, 21 października 2014 r., Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy Prawo wodne, przedłożone przez ministra środowiska.

Zgodnie z założeniami, nowa ustawa Prawo wodne ma umożliwić osiągnięcie celu Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW), czyli realizację zlewniowej polityki gospodarowania wodami, która spełni kryteria: funkcjonalności, bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju, efektywności ekonomicznej, trwałości ekosystemów i akceptacji społecznej.

Obecnie podstawowym problemem w obszarze gospodarowania wodami jest niejasny podział kompetencji między organami administracji rządowej i samorządowej przy utrzymaniu infrastruktury wodnej, co powoduje liczne problemy związane z podziałem zadań i ponoszeniem odpowiedzialności za ich realizację. Dlatego resort środowiska przygotował regulacje, na podstawie których zarządzanie gospodarką wodną będzie bardziej przejrzyste i efektywne.

W założeniach do nowej ustawy przede wszystkim zaproponowano:

  • zmianę struktury prawno-organizacyjnej organów administracji publicznej w sprawach gospodarowania wodami (chodzi o rozdzielenie kompetencji w zakresie inwestycji i utrzymania mienia Skarbu Państwa związanego z gospodarką wodną od funkcji administracyjnych i planistycznych);
  • stworzenie racjonalnego systemu finansowania gospodarki wodnej;
  • wzmocnienie nadzoru ministra do spraw gospodarki wodnej nad instytucjami funkcjonującymi w obszarze gospodarki wodnej.
Poprawiony: środa, 22 października 2014 12:33 Więcej…
 

Dni Morza w Pradze 2014

Email Drukuj PDF

dnimorzawpradze2014W czwartek, 23 października 2014 r. w Hotelu Savoy w Pradze (Czechy), odbędą się obchody "Dni Morza w Pradze 2014". Tegoroczne obchody "Dni Morza - prezentacja portów" odbędą się pod patronatem polskiego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Celem tegorocznych obchodów Dni Morza w Pradze będzie nawiązanie kontaktów handlowych oraz wymiana doświadczeń pomiędzy polskimi a czeskimi przedsiębiorcami, stworzenie platformy do współpracy potencjalnych partnerów biznesowych z Czech i Polski przy kompleksowej prezentacji oferty polskich portów dedykowanej rynkowi czeskiemu.

W spotkaniu będą uczestniczyć przedstawiciele portów polskich, czołowych firm sektora gospodarki morskiej, transportu, spedycji i logistyki, przedsiębiorcy, przedstawiciele administracji państwowej, samorządów gospodarczych Republiki Czeskiej i Polski.

To ważne dla rynku gospodarczego wydarzenie, promocję polskich firm sektora morskiego, swoją obecnością uświetnią przedstawiciele rządu Republiki Czeskiej i Polski, Ambasady Czeskiej w Warszawie oraz Ambasady Polskiej w Pradze.

Na obchody Dni Morza w Pradze zapraszają port Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście, Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze oraz Stowarzyszenie Spedycji i Logistyki RC.

Poprawiony: środa, 22 października 2014 11:52 Więcej…
 


Strona 7 z 38