"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014
Aktualności 2014

Aleksander Doba nominowany do nagrody "Podróżnika Roku 2015"

Email Drukuj PDF

adobaPodróżnik i kajakarz Aleksander Doba został nominowany do międzynarodowej nagrody National Geographic - Adventurer of the Year (Podróżnika Roku 2015). Głosujmy na Polaka!

Aleksander Doba, który na przełomie 2013/2014 roku jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki pomiędzy najbardziej oddalonymi jego wybrzeżami w Europie i Ameryce Północnej został nominowany do prestiżowej nagrody National Geographic - Adventurer of the Year.

Olek, jedyny Polak, znalazł się w grupie 10 wyselekcjonowanych podróżników z całego świata, których dokonania w 2014 roku zdobyły szczególne uznanie jako niezwykły wyczyn eksploratorski.

Zwycięzcę w tym plebiscycie wyłonią internauci, którzy od 6 listopada do 31 stycznia 2015 r. mogą każdego dnia oddać jeden głos na wybranego kandydata wchodząc na stronę: http://adventure.nationalgeographic.com/adventure/adventurers-of-the-year/2015/aleksander-doba/ oraz http://adventure.nationalgeographic.com/adventure/adventurers-of-the-year/2015/vote/#/kayak-aggressive-ocean_85269_600x450.jpg

Wyprawa została już w tym roku nagrodzona - jako "Wyprawa Roku 2014" - przez pasjonatów kajakarstwa skupionych wokół czasopisma Canoe&Kayak. 

Przypomnijmy, że jest to już druga transatlantycka ekspedycja Olka. W trakcie pierwszej, zrealizowanej na przełomie 20101/2011 roku, kajakarz przepłynął ocean w jego najwęższym miejscu, pomiędzy wybrzeżem afrykańskim i południowoamerykańskim.

Poprawiony: sobota, 08 listopada 2014 11:51 Więcej…
 

"Morze, Statki i Okręty" - listopad/grudzień' 2014

Email Drukuj PDF

01 msio 2014 11 12 2Dostępny jest już kolejny, listopadowo-grudniowy numer miesięcznika "Morze, Statki i Okręty" 11-12/2014, magazynu dla każdego miłośnika spraw morskich i okrętowych.

W czasopiśmie prezentowane są monografie okrętów wojennych z różnych epok, od złotej ery żagla po czasy współczesne, opisy konfliktów, bitew, oraz incydentów morskich. Ponadto pismo porusza zagadnienia z dziedziny polskiej i światowej gospodarki morskiej. Silną stroną czasopisma są stałe działy: z życia flot, kronika Polskiej Marynarki Wojennej, Archiwum Morskie.

Na szczególną uwagę w ostatnim numerze zasługuje artykuł poświęcony historii ORP "Piast" i ORP "Lech" - bliźniaczych okrętów ratowniczych projektu 570M, które w składzie Marynarki Wojennej RP pływają już od 40 lat. Okręty zaprojektowane w Polsce i zbudowane w Stoczni Północnej w Gdańsku, weszły do służby odpowiednio w styczniu, listopadzie 1974r. Głównym zadaniem jednostek jest zabezpieczanie działań polskich okrętów podwodnych i dalekie holowanie. Dodatkową rolą okrętów jest gaszenie pożarów na morzu, ściąganie statków z mielizn, prowadzenie prac podwodnych, poszukiwanie i podnoszenie wraków. 

Kolejny artykuł pt.: "Niszczyciele typu 42. Ewolucja (cz. I)" poświęcony jest brytyjskim niszczycielom rakietowym, które zaczęto wprowadzać na uzbrojenie Royal Navy w 1975 r. Okręty od pierwszej jednostki serii nazywane są także typem SheffieldZła sława, jaka otacza te jednostki, wiąże się przede wszystkim z okolicznościami zatonięcia prototypowej jednostki HMS "Sheffield" podczas wojny falklandzkiej. Te kontrowersyjne okręty narodziły się w czasach wielkich cięć w budżecie Royal Navy i ich ostateczny projekt był wynikiem wielu związanych z tym kompromisów.

Poprawiony: piątek, 07 listopada 2014 23:55 Więcej…
 

"Księga Wisły - My znad Wisły 2008"

Email Drukuj PDF

ksiegawisly2W dniu wczorajszym, 5 listopada 2014 r. pan Wojciech "Jastrzębiec" "Kuczkowski - zasłużony członek Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR w Warszawie - Honorowy Retman Wiślany (laureat m.in. Nagrody Przyjaznego Brzegu 2007 - za pół wieku propagowania turystyki wodnej), przekazał kmdr. por. Markowi Jankiewiczowi - wiceprezesowi Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR, "Księgę Wisły - My znad Wisły 2008".

"Księga Wisły - My znad Wisły 2008" to unikalna kolekcja przeszło 200. prac plastycznych zebranych podczas realizacji projektu "Narodowa Księga Wisły - naucz się ją czytać!" pod patronatem Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. 

Odbyło się to podczas rejsu "Księga Wisły", od zerowego kilometra żeglownego szlaku Wisły (z miejsca, gdzie wpada do niej Przemsza) do Gdańska, w dniach 21 czerwca - 27 lipca 2008 r. Podczas rejsu, którego inicjatorem i organizatorem był Wojciech "Jastrzębiec" Kuczkowski, wodniacy z kilkudzisięciu jednostek pływających odwiedzili ponad 80 miejscowości.

Celem rejsu było uświadomienie mieszkającym w jej sąsiedztwie, że Wisła jest wielką wartością - miejscową, lokalną, regionalną - a także ogólnonarodową. Mieszkanie w jej pobliżu daje wiele szans rozwoju - jakich? Trzeba tę Księgę Wisły odczytać na nowo, a przede wszystkim - trzeba nauczyć się ją czytać. Stąd też propozycja organizatorów rejsu dla młodzieży - konkurs "My znad Wisły", w którym określili - obecne lub te, które na razie istnieją tylko w ich wyobraźni - związki swoich miejscowości z królową polskich rzek.

Wszystkie prace wykonane przez uczniów nadwislańskich szkół podstawowych i gimnazjów włączone do "Księgi Wisły", zaprezentowane zostały w Dworze Artusa w Gdańsku na zakończenie rejsu, a następnie na ogrodzeniu Parku Łazienkowskiego w Warszawie.

Poprawiony: czwartek, 06 listopada 2014 21:26 Więcej…
 

Podziękowanie dla wiceprezesa Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR w Warszawie

Email Drukuj PDF

podziekowanieOrganizatorzy obchodów 125. rocznicy urodzin gen. dyw. Gustawa Orlicz-Dreszera w Jadowie, przekazali na ręce kmdr. por. Marka Jankiewicza - wiceprezesa Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR w Warszawie, pamiątkowe podziękowanie.

W imieniu organizatorów podziękowanie, za aktywny udział w ww. uroczystości rocznicowej, wystosowali gospodarze obchodów: Wójt Gminy Jadów - Dariusz Kokoszka, Przewodniczący Rady Gminy Jadów - Rafał Rozpara, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jadowie - Halina Filemonowicz.

Dla przypomnienia, uroczyste obchody 125. rocznicy urodzin gen. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera, żołnierza Legionów Polskich, członka Polskiej Organizacji Wojskowej, prezesa Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Kolonialnej, uczestnika I wojny światowej oraz walk o niepodległość Polski, odbyły się w sobotę, 11 października 2014 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Jadowie, miejscu urodzin generała.

Wśród przybyłych na uroczystość gości byli m.in. Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - minister Bożena Żelazowska, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień Warszawa Praga - ppłk Robert Putrzyński, przedstawiciel dowódcy 32. Wieliszewskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera, Dowódca I Zespołu Ogniowego Olszewnica - mjr Mirosław Kowalski, władze samorządowe sąsiednich gmin oraz mieszkańcy Jadowa.

W uroczystości brali udział również przedstawiciele Ligi Morskiej i Rzecznej. Zarząd Główny LMiR reprezentowany był przez wiceprezesa ZG - kmdr. por. Marka Padjasa. Towarzyszyli mu członkowie Zarządów terenowych struktur LMiR. Wśród obecnych byli: kapelan krajowy LMiR - ks. kanonik Waldemar Krzywiński, komandor Nadburzańskiego Bractwa LMiR w Wyszkowie - Julian Bielawski wraz z wiceprezes Bractwa - Elżbietą Kasińską. Klub "Bractwo Wiślane" LMiR w Warszawie reprezentowany był przez wiceprezesa Zarządu Klubu - kmdr. por. Marka Jankiewicza.

Poprawiony: wtorek, 04 listopada 2014 20:13 Więcej…
 

"Morze... inspiracja malarzy, fotografów, poetów"

Email Drukuj PDF

morzeinspiracja2W czwartek, 6 listopada 2014 r. o godz. 17.00, w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Ochota "Przystanek Książka" m.st. Warszawy (ul. Grójecka 42), odbędzie się wernisaż malarstwa w muzycznej i poetyckiej oprawiezatytułowanej "Morze... inspiracja malarzy, fotografów, poetów".

Na wernisaż artystów Stowarzyszenia Marynistów Polskich zapraszają Biblioteka "Przystanek Książka" oraz Mazowiecki Oddział Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Warszawie. 

Głównym zadaniem stowarzyszenia jest szerzenie wiedzy o morzu i zagadnieniach morskich. Mazowiecki Oddział Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Warszawie ma bogaty dorobek artystyczny, a wystawy, konkursy, plenery, to dobry sposób na popularyzowanie zagadnienia morskiego w społeczeństwie. Do Stowarzyszenia należą pisarze, publicyści, muzycy, filmowcy i oczywiście malarze. 

W ciągu ostatnich 6 lat Stowarzyszenie zorganizowało ok. 40 wystaw marynistycznych, m.in. wystawę z okazji Światowego Dnia Morza w gmachu głównym Sejmu Rzeczypospolitej. Obecnie Stowarzyszenie skupia 11 kół i oddziałów m.in. w Poznaniu, Krakowie, Szczecinie, Warszawie. 

Stowarzyszenie dba o wysoki poziom artystyczny  organizowanych wystaw. Wystawiane prace zdobywają nabywców zarówno w kraju jak i za granicą. Wiele prezentowanych prac trafia także do muzeów. Posiadanie tych prac to przede wszystkim wyraz osobistej wrażliwości na otaczające nas piękno naszej polskiej przyrody.

Poprawiony: wtorek, 04 listopada 2014 20:12 Więcej…
 

Pamięci tych, którzy odeszli na wieczną wachtę...

Email Drukuj PDF

laczka
"Pamięć i troska o groby zmarłych  

jest świadectwem kultury narodu"

Odwiedzając warszawskie nekropolie można napotkać groby, miejsca pamięci oraz symboliczne miejsca pochówku ludzi morza, marynarzy, w tym twórców floty wojennej II Rzeczpospolitej.

W Dniu Zadusznym, listopadowym czasie refleksji i zadumy, miesiącu pamięci o zmarłych, o tych, którzy odeszli na wieczną wachtę, delegacje marynarzy oddają hołd pochowanym tu byłym dowódcom, zasłużonym ludziom morza i działaczom Ligi Morskiej i Kolonialnej (LMiR).

Na Cmentarzu Bródnowskim pochowany został kontradmirał Adam Mohuczy (kw. 31 E, rz. III), szef Sztabu Głównego Marynarki Wojennej, pełniący obowiązki Dowódcy Marynarki Wojennej, prezes Rady Głównej Ligi Morskiej, represjonowany, skazany, pośmiertnie zrehabilitowany.

Znajduje się tu również trochę zapomniany grób Andrzeja Wachowiaka (kw. 30 G, rz. VI), dziennikarza, marynisty, gdyńskiego radnego i członka tamtejszego Zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, gorącego krzewiciela idei morskiej, inicjatora Święta Morza.

Poprawiony: wtorek, 04 listopada 2014 20:19 Więcej…
 

Zapal wirtualny znicz Legioniście

Email Drukuj PDF

mjp 2Dołącz do akcji "Zapal wirtualny znicz Legioniście" i spraw, aby w roku Stulecia Legionów Polskich, żaden legionista nie został zapomniany! Bo każdy się liczy...

Dzięki nam w Dzień Zaduszny mapa Polski zapłonie zniczami pamięci. Niech także Twoja miejscowość znajdzie się na liście tych, które pamiętają o Bohaterach Naszej Niepodległości!

Zbliża się wyjątkowych czas, w którym, jak co roku, w sposób szczególny, będziemy wspominać najbliższych, którzy już odeszli. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zachęca wszystkich, dla których cenna jest pamięć o naszej niepodległości i jej bohaterach, do udziału w akcji "Zapal Znicz Legioniście". Pozwoli ona każdemu z nas - poprzez zapalenie wirtualnego znicza wybranemu legioniście - oddać prywatny hołd i przyczynić się do przywracania pamięci o żołnierzach Legionów, którzy walczyli o Niepodległą. 

Legionistę lub legionistów, którym chcemy zapalić swój Znicz Pamięci, można wybierać z listy ponad 30 tys. nazwisk umieszczonych w specjalnej aplikacji. Wśród nich można znaleźć również nazwiska postaci silnie związanych z tworzeniem II Rzeczypospolitej, w tym szczególnie zasłużonych dla Polski Morskiej oraz Ligi Morskiej i Kolonialnej (Ligi Morskiej i Rzecznej). Są wśród nich m.in. Pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski (Honorowy Prezes LMiK), Marszałek Polski Edward Rydz-Śmigły (Honorowy Członek LMiR), gen. Józef Haller, gen. Gustaw Orlicz-Dreszer (Prezes LMiK 1930-36), gen. Kazimierz Sosnkowski (Przewodniczący Zarządu Funduszu Obrony Morskiej, Honorowy Członek LMiR), gen. Mariusz Zaruski (Prezes Komitetu Floty Narodowej, Członek ZG LMiK), gen. Stanisław Kwaśniewski (Prezes LMiK 1936-39).

Poprawiony: piątek, 31 października 2014 21:51 Więcej…
 

"Dar Młodzieży" - oferta specjalna 2015

Email Drukuj PDF

darmlodziezyW dniach 10-20 marca 2015 r. w rejs na trasie Gdynia - Antwerpia (Belgia) wypłynie najsławniejszy polski żaglowiec - STS "Dar Młodzieży". Rejs jest dostępny dla każdego - nie trzeba specjalnych uprawnień by stać się częścią jego załogi.

Rejs gwarantujący przeżycie niepowtarzalnej morskiej przygody, połączony będzie z uczestnictwem w 4 podstawowych kursach bezpieczeństwa STCW oraz Szkoleniem w Zakresie Problematyki Ochrony Statku. Po zaliczeniu, uczestnicy uzyskają międzynarodowe certyfikaty zgodne z wymaganiami IMO.

Zapraszamy wszystkich pasjonatów morza i żagli -  także żeglarzy, instruktorów żeglarstwa oraz wszystkich zainteresowanych doskonaleniem umiejętności, przydatnych zarówno w żeglarstwie amatorskim jak i komercyjnym.

To propozycja przygotowana przez Dział Armatorski oraz Studium Doskonalenia Kadr Akademii Morskiej w Gdyni, co gwarantuje jej wysoki profesjonalny poziom, zgodność z obowiązującymi przepisami i procedurami. 

Unikatowe szkolenia na "Darze Młodzieży", to obok uatrakcyjnienia samego rejsu, uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych na morzu. Po zaliczeniu oferowanego szkolenia (jego ogólny koszt zdecydowanie najniższy na rynku szkoleń morskich), uczestnicy uzyskają międzynarodowe certyfikaty zgodne z wymaganiami programowymi Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO - International Maritime Organization)Posiadanie certyfikatów (po uzyskaniu także Morskiego Świadectwa Zdrowia), to warunek otrzymania zawodowej Książeczki Żeglarskiej.

Poprawiony: piątek, 31 października 2014 20:11 Więcej…
 

Rewitalizacja Międzynarodowej Drogi Wodnej E-40

Email Drukuj PDF

mdwe40W środę, 29 października 2014 r. w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, został podpisany list intencyjny w sprawie woli współpracy przy aktywizacji gospodarczej obszarów nadwodnych, gospodarczego wykorzystania rzek i Zalewu Wiślanego oraz reaktywowania potencjalnej Międzynarodowej Drogi Wodnej E-40. W imieniu województwa mazowieckiego dokument sygnował wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

Przedmiotem listu jest włączenie województwa lubelskiego do współpracy - wokół Międzynarodowej Drogi Wodnej E-40 - zapoczątkowanej w 2013 r. przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie. Na mocy dokumentu powstał Zespół ds. Rewitalizacji MDW E-40 w Polsce, który zajmuje się koordynacją działań podejmowanych przez poszczególne województwa w zakresie aktywizacji gospodarczej obszarów nadwodnych.

Wypracowanie wspólnego stanowiska samorządów w kwestiach rewitalizacji i gospodarczego wykorzystania dróg wodnych w Polsce nabrało obecnie znaczenia w kontekście podjęcia przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju RP prac nad przystąpieniem Polski do Umowy AGN  (Europejskie porozumienie o głównych drogach wodnych międzynarodowego znaczenia) z 1996 r. Ministerstwo wystąpiło z inicjatywą utworzenia grupy roboczej wspólnie z przedstawicielami samorządów i środowisk żeglugowych.

Poprawiony: czwartek, 30 października 2014 12:06 Więcej…
 

"Tym, którzy nie powrócili z morza"

Email Drukuj PDF

ludziom morza2W niedzielę, 2 listopada 2014 r., w godz. 12.00-16.00, Fundacja "Ludziom Morza" organizuje zbiórkę publiczną pod pomnikiem "Tym, którzy nie powrócili z morza" na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Celem zbiórki jest pozyskanie środków na rzecz ofiar wypadków i katastrof morskich oraz ich rodzin, w szczególności na stypendia dla dzieci marynarzy, którzy zginęli na morzu.

Planowana jest zbiórka przy udziale udziale wolontariuszy związanych z morzem: marynarzy oraz obecnych i byłych pracowników firm morskich. Do uczestnictwa zaproszono m.in. marynarzy ze Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich.

Przy okazji zbiórki prezentowane będzie wydawnictwo "Jan Heweliusz - Pamiętamy". Książka wpisuje się w charakter uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, ponieważ poświęcona jest tragicznie zmarłym w katastrofie promu "Jan Heweliusz". Do uczestnictwa w kweście zaproszono również autorkę, panią Kingę Brandys, która będzie wręczać swoją książkę hojnym darczyńcom w podziękowaniu za wsparcie.

Zgodnie z wymogami nowej ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych Fundacja "Ludziom Morza" zgłosiła zamiar przeprowadzenia zbiórki publicznej na rządowym portalu www.zbiorki.gov.pl i uzyskała dla swojej zbiórki numer 2014/1131/OR.

Poprawiony: środa, 29 października 2014 10:41 Więcej…
 


Strona 6 z 38