"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014
Aktualności 2014

Muzeum Lotnictwa Morskiego w Pucku

Email Drukuj PDF

mdlotDzięki grupie zapaleńców, miłośników historii polskiego lotnictwa oraz przychylności władz Pucka, w lipcu br. powstanie w tym mieście jedyne w Polsce - Muzeum Lotnictwa Morskiego.

Miejsce na muzeum wybrano nieprzypadkowo, ponieważ Puck w okresie międzywojennym był bazą dla Morskiego Dywizjonu Lotniczego (MDLot), jedynej tego typu jednostki w siłach zbrojnych II Rzeczpospolitej.

Była to zresztą pierwsza, zbudowana tylko dla hydroplanów baza w Europie. To właśnie tam 15 lipca 1920 roku chor. pil. Andrzej Zubrzycki jako pierwszy pilot w dziejach polskiej Marynarki Wojennej wykonał lot nad Bałtykiem.

Budowę muzeum zainicjowało powołanie 6 kwietnia 2013 roku i rejestracja Stowarzyszenia Historycznego Morskiego Dywizjonu Lotniczego (SHMDLot). Postawiło ono przed sobą bardzo ambitne plany. Przede wszystkim dzięki przychylności władz Pucka udało się uzyskać siedzibę, którą utworzono z przedwojennej budynku po byłej radiostacji MDLot.

Jest ona w tej chwili przygotowywana do działalności samego SHMDLot, ale również ma stanowić zalążek przyszłego muzeum lotnictwa morskiego. Prace adaptacyjne mają się zakończyć w lipcu 2014 r., i wtedy nastąpi uroczysta inauguracja działalności muzealnej.

Poprawiony: poniedziałek, 13 stycznia 2014 11:37 Więcej…
 

Posiedzenie Komitetu Organizacyjnego "Roku 2017 - roku rzeki Wisły"

Email Drukuj PDF

2017rwW dniu dzisiejszym, 11 stycznia 2014 r. w siedzibie Żeglarskiego Klubu Turystycznego PTTK "Rejsy" w Warszawie, odbyło się pierwsze tegoroczne posiedzenie Komitetu Organizacyjnego Obchodów "Roku 2017 - roku rzeki Wisły".

Idea obchodów "Roku rzeki Wisły", związana jest z przypadajacą w 2017 roku - 550. rocznicą rozpoczęcia wolnej żeglugi na Wiśle. Rok 1467 był bowiem pierwszym wolnym sezonem nawigacyjnym na całej żeglownej Wiśle.

Członkami powołanego Komitetu są przedstawiciele organizacji społecznych, towarzystw, stowarzyszeń, naukowców, samorządowców, osób prywatnych oraz szeroko pojętego środowiska wodniackiego, dla których Wisła jest nie tylko "Królową Polskich Rzek", ale przede wszystkim rzeką o ogromnym potencjale, który podczas planowanych obchodów będzie zaprezentowany polskiemu społeczeństwu. Będzie to wspaniała okazja do pokazania możliwości rzeki żywicielki w nowych czasach i nowych warunkach.

W dzisiejszym posiedzeniu wzięli udział m. in.: Robert Jankowski - sekretarz Komitetu, Andrzej Stański - prezes Fundacji "Szerokie Wody", Piotr Ruszczewski - Firma "Wisła 2014", Rafał Łapiński - prezes Fundacji "Dom Wisły", Piotr Kaliszek - WAKK "Habazie", Jarosław Kałuża - "Królewski flis na Wiśle", Józef Ratajczak - Stowarzyszenie "Instytut Multimedialny" z Krakowa, Jacek Bożek - Klub Gaja. Klub "Bractwo Wiślane" LMiR był reprezentowany przez wiceprezesa Zarządu kmdr. por. Marka Jankiewicza, członka Komisji Rewizyjnej Bogdana Koczko oraz Wojciecha Kuczkowskiego.

Poprawiony: poniedziałek, 20 stycznia 2014 09:19 Więcej…
 

Konkurs fotograficzny "Pantaenius Jacht Foto"

Email Drukuj PDF

konkursfjachtfotoRozpoczęła się III edycja konkursu fotograficznego "Pantaenius Jacht Foto". Do konkursu otwartego dla każdego, kto pasjonuje się fotografią, można zgłosić zdjęcia, które tematycznie są związane z jachtami, łodziami motorowymi lub żaglowymi.

Prace można zgłaszać do 14 lutego 2014 r. Spośród nadesłanych prac Jury wybierze i nagrodzi najlepsze. W tym roku w jego skład wchodzą: Kuba Strzyczkowski (dziennikarz), Kazimierz Kaczor (aktor), Bartosz Modelski (fotograf), Marek Wilczek (fotograf), Robert Hajduk (fotograf).

Podczas kwietniowych Targów "Wiatr i Woda" w Warszawie poznamy zwycięzców, do tego czasu zakończy się również głosowanie internetowe na ulubieńca publiczności, które potrwa od 15 lutego do 14 marca 2014 r. Już 15 lutego 2014 r. udostępniona zostanie galeria, poprzez którą można oddać swój głos. Dlatego zapraszamy do zgłaszania swoich prac jak najszybciej! Najlepsze prace będzie można również obejrzeć na żywo w wielu miejscach w Polsce. Wystawy pokonkursowe już od kwietnia. Więcej informacji wkrótce.

Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 10:01 Więcej…
 

"Morze, Statki i Okręty" - styczeń/luty' 2014

Email Drukuj PDF

msio 1 2 2014Dostępny jest już kolejny, styczniowo-lutowy numer miesięcznika "Morze, Statki i Okręty" 1-2/2014, magazynu dla każdego miłośnika spraw morskich i okrętowych.

W czasopiśmie prezentowane są monografie okrętów wojennych z różnych epok, od złotej ery żagla po czasy współczesne, opisy konfliktów, bitew, oraz incydentów morskich. Ponadto pismo porusza zagadnienia z dziedziny polskiej i światowej gospodarki morskiej. Silną stroną czasopisma są stałe działy: z życia flot, kronika Polskiej Marynarki Wojennej, Archiwum Morskie.

Na szczególną uwagę w ostatnim numerze zasługuje artykuł poświęcony grudniowej smutnej uroczystości opuszczenia bander na OORP "Metalowiec i "Rolnik", dwóch ostatnich małych okrętach rakietowych proj. 1241 RE (Tarantul I).

Kolejny artykuł pt.: "Obce bandery w Polsce w 2013 r." poświęcony jest zeszłorocznym wizytom okrętów wojennych oraz żaglowców szkolnych MW państw NATO i flot sojuszniczych w portach: Gdyni, Gdańska i Szczecina. Polskie porty odwiedziły m.in. okręty szkolne "Kashima" i "Shirayuki" oraz niszczyciel "Isoyuki" Dywizjonu Szkolnego Morskich Sił Samoobrony Japonii (JMSDF), szwedzka korweta typu Visby - "Nykoping" (K 34), włoski niszczyciel rakietowy typu Orizzonte - "Caio Duilio" (D 554), niemiecka korweta typu K130 - "Magdeburg" (F 261), niemiecki okręt podwodny typu 212A - "U 31" (S 181).

Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 10:01 Więcej…
 

WOŚP - Aukcje Marynarki Wojennej

Email Drukuj PDF

mw wospW niedzielę, 12 stycznia 2014 r., odbędzie się kolejny, już 22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku Fundacja WOŚP zbiera pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki zdrowotnej seniorów.

Jak co roku Marynarka Wojenna wesprze organizatorów akcji na całym wybrzeżu - od Gdyni do Świnoujścia. Jedną z głównych atrakcji przygotowanych przez marynarzy są specjalne aukcje, w tym m.in. rejs okrętem  transportowo-minowym oraz udział w ćwiczeniu ratowniczym z przelotem śmigłowcem.

Tradycyjnie rozpoczęły się również licytacje specjalnych aukcji wystawionych przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni. W tym roku można wygrać: udział w szkoleniu poligonowym "Leadership", rejs uczelnianym jachtem s/y "Admirał Dickman", długopis piszący w kosmosie, a nawet prywatny koncert Chóru AMW.

Uczelnia będzie brała również udział w imprezach organizowanych w  Klubie Marynarki Wojennej "Riwiera" i w Teatrze Miejskim w Gdyni. W "Riwierze" będzie dostępne stoisko AMW, na którym do nabycia będą uczelniane gadżety. Cały dochód zostanie oczywiście przeznaczony na WOŚP. Natomiast w Teatrze Miejskim uczelnia będzie brała udział w licytacji prowadzonej przez Prezydenta Gdyni. Natomiast studenci wojskowi i cywilni będą kwestować jako wolontariusze w całym Trójmieście.

Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 10:01 Więcej…
 

Bocznokołowiec "Warmia" (ex "Lubecki") zawinie do Warszawy z opóźnieniem

Email Drukuj PDF

lubeckiPrzedłuża się remont historycznego Holownika Motorowego Bocznokołowego "Warmia" (ex "Lubecki"). Statek miał być atrakcją turystyczną stolicy i wozić pasażerów po Wiśle już w sierpniu ubiegłego roku, jednak wciąż przebywa we wrocławskiej stoczni Malbo.

Część prac remontowych została już wykonana, jednak obecnie trwa przestój spowodowany oczekiwaniem na dokumentację, która jest niezbędna do prowadzenia dalszych prac. "Przedłuża się proces projektowy, a to związane jest ze zmianą przepisów. Dokumentacja musi być przygotowana dla statku pasażerskiego" - tłumaczy Marek Piwowarski, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. zagospodarowania nadbrzeża Wisły.

Jego zdaniem statek powinien zawinąć do stolicy w lipcu br., a jego prezentacja będzie połączona z zakończeniem pierwszego etapu prac przy nadwiślańskich bulwarach. Wtedy ma być gotowy fragment bulwarów pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a ul. Boleść na wysokości Starówki.

Ozdobą tego miejsca ma stać się jedyny w Polsce bocznokołowiec "Warmia" (ex "Lubecki"), który w 1911 roku zbudowała stocznia we Włocławku (inne źródła podają, że stało się to w Petersburgu w 1912 r.). Kilkadziesiąt lat temu pływał z Warszawy do Gdańska, ciągnął barki z naftą i ropą do Petersburga. Uczestniczył w trzech wojnach: I światowej, polsko-bolszewickiej (został wtedy ostrzelany) i II światowej.

Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 10:00 Więcej…
 

Karta z kalendarza - 6 STYCZNIA 1914 r.

Email Drukuj PDF

mostWe wtorek, 6 stycznia 1914 r., dokładnie 100 lat temu w Warszawie, odbyła się uroczystość oficjalnego oddania do użytku trzeciej wówczas przeprawy przez Wisłę, wpisanego obecnie do rejestru zabytków, mostu im. księcia Józefa Poniatowskiego.

Most powstał pięćdziesiąt lat po moście Kierbedzia, zbudowanym w latach 1859-1864, jednak pierwsze plany budowy mostu na przedłużeniu Alej Jerozolimskich pojawiły się już w 1870 roku.

Jak podają Lech Królikowski i Bolesław Orłowski w książce "I Warszawę nie od razu zbudowano", od 1887 do 1903 roku powstało ponad dziesięć projektów budowy mostu na przedłużeniu Alej Jerozolimskich, ale żaden z nich nie został zrealizowany wobec sprzeciwu władz wojskowych lub braku funduszy.

"Naciski warszawskiej opinii społecznej oraz kół fachowych wzmagały się jednak, a do przełamania inercji carskiej machiny biurokratycznej doszło ostatecznie dzięki kilkunastoletnim zabiegom inż. Mieczysława Marszewskiego" - piszą autorzy. Mieczysław Marszewski był absolwentem Instytutu Inżynierów Komunikacji w Petersburgu, pracował m.in. jako kierownik sekcji drogowej a następnie naczelnik wydziału technicznego w zarządzie Warszawskiego Okręgu Komunikacji.

Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 10:00 Więcej…
 

Rozmowa z prof. Wojciechem Majewskim

Email Drukuj PDF

podrugie"Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle". Dolna Wisła ważna dla całego kraju. Dolna Wisła stanowi bardzo zróżnicowany i zdegradowany odcinek rzeki - ale też jeden z ważniejszych do ożywienia rzeki - mówi prof. Wojciech Majewski z Komitetu Gospodarki Wodnej PAN - członek Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR.

Zastosowanie typowej regulacji rzek na całej jej długości dla uzyskania celu żeglugowego będzie bardzo trudne i kosztowne. Dlatego też konieczne jest, moim zdaniem, poszukiwanie rozwiązań, które spełniać będą również inne cele gospodarki wodnej, takie jak zaopatrzenie w wodę, produkcja energii elektrycznej, ochrona przeciwpowodziowa czy rozwój turystyki i rekreacji wodnej. Osiągnięciu tych celów służyć może zabudowa rzeki kaskadą stopni piętrzących. Aby lepiej zrozumieć tę ideę, konieczne jest choćby skrótowe przedstawienie stanu dolnej Wisły i jej zlewni.

Dolna Wisła pod względem hydrograficznym to odcinek rzeki o długości 391 km, od ujścia Narwi do ujścia Wisły do morza. Można jednak przyjąć, że do zlewni dolnej Wisły można również włączyć aglomerację warszawską położoną przy ujściu Narwi i połączoną kanałem Żerańskim z Zalewem Zegrzyńskim. Nad dolną Wisłą położonych jest wiele ważnych ośrodków miejskich i przemysłowych (Płock, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Tczew, Elbląg i Gdańsk).

Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 10:00 Więcej…
 

WOŚP - Dzień pracy na Śluzie Guzianka na WJM

Email Drukuj PDF

wosp2

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie zaprasza do licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. RZGW przekazał na licytację dzień pracy na Śluzie Guzianka, najbardziej turystycznym obiekcie Wielkich Jezior Mazurskich.

Na jeden dzień można dołączyć do grona 38 operatorów śluz, którzy pracują w regionie RZGW w Warszawie. Śluza w Rucianem-Nidzie (pow. piski) cieszy się największą popularnością wśród żeglarzy, to jeden z najbardziej turystycznych obiektów. Znajduje się na jeziorach Guzianka Mała i Bełdany. To dzięki niej można się dostać z malowniczego Jeziora Nidzkiego na pozostałe jeziora będące w systemie Wielkich Jezior Mazurskich.

Zwycięzca będzie miał okazję poznać pracę operatorów śluz. Przez jeden dzień będzie pomagał przy otwieraniu i zamykaniu wrót, napełnianiu komory śluzy, kontroli jednostek wpływających, kontroli ruchu na drodze wodnej w obrębie śluzy. Na pamiątkę (i dzień pracy) otrzyma czapkę mundurową RZGW w Warszawie. Licytacja to wspaniała okazja dla wodniaków (ale nie tylko!), którzy chcieliby się sprawdzić w pracy na obiektach hydrotechnicznych. 

Zapraszamy wszystkich do licytacji, aukcja pt. "Dzień pracy na Śluzie Guzianka na WJM" (oferta nr 849315) zakończy się 14 stycznia 2014 r. o godz. 14.00. Aukcja została wyróżniona przez WOŚP (Oferty Wyróżnione Partnerów).

Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 10:00 Więcej…
 

NOWY ROK 2014!

Email Drukuj PDF

2014

  

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!

 

 

 

 

 

Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 09:59
 


Strona 38 z 38