"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014
Aktualności 2014

IPN ujawnia nazwiska kolejnych ofiar z "Łączki"

Email Drukuj PDF

mieszkowskiprzybyszewski

W dniu dzisiejszym, 28 lutego 2014 r. o godz. 11.00 w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar terroru komunistycznego z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Ceremonia miała związek z obchodzonym 1 marca - Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas uroczystości ogłoszono nazwiska dwunastu osób zidentyfikowanych podczas prac ekshumacyjnych na "Łączce". Są to: Jan Czeredys (1912-1948), Adam Gajdek (1915-1949), ps. "Agata", "Antek", "Olek", Roman Groński (1926-1949), ps. "Żbik", Aleksander Adam Kita (1912-1952), Jerzy Miatkowski (1923-1949), ps. "Zawada", Antoni Olechnowicz (1905-1951), ps. "Krzysztof", "Kurkowski", "Lawicz", "Pohorecki", "Meteor", Marian Orlik (1916-1952), Karol Rakoczy (1928-1950), Edmund Tudruj (1923-1949), ps. "Mundek", Arkadiusz Wasilewski (1925-1949), ps. "Biały".

Wśród zidentyfikowanych znajdują się również oficerowie Marynarki Wojennej RP skazani w tzw. "procesie komandorów"kmdr Stanisław Mieszkowski (1903-1952) oraz kmdr por. Zbigniew Przybyszewski (1907-1952).

Obok Prezydenta RP w uroczystości wzięli udział: Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński, Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego Andrzej Ciechanowicz, Andrzej Krzysztof Kunert - Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Krzysztof Szwagrzyk - pełnomocnik Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego oraz Andrzej Ossowski z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

Poprawiony: poniedziałek, 03 marca 2014 07:24 Więcej…
 

Konkurs na prowadzenie bosmanatu w porcie Czerniakowskim

Email Drukuj PDF

portczerniakowskiOrganizacje z ciekawymi pomysłami na działania realizowane w porcie Czerniakowskim w Warszawie mogą zgłaszać się do konkursu dotacyjnego na prowadzenie tej przestrzeni. Na działania animacyjne, edukacyjne oraz administrowanie portem w najbliższych latach można otrzymać blisko pół miliona zł.

Zwycięska organizacja będzie opiekować się portem do końca listopada 2018 r. W ramach prowadzonej tam działalności będzie administrować tym terenem, udostępniać go zainteresowanym, prowadzić działania edukacyjne związane z warszawską Wisłą i wypoczynkiem nad i na wodzie.

"Chcemy, by bosmanat w porcie Czerniakowskim stał się jednym z najważniejszych punktów inspirujących do działania nad Wisłą. Dlatego oprócz funkcji czysto administracyjnej, będziemy oceniać program działań na rzecz ożywienia tej przestrzeni i zachęcenia warszawiaków do korzystania z jej możliwości" - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

W ostatnich latach port Czerniakowski przeszedł kompleksowy remont. Wykonano wiele niezbędnych prac, które poprawiły nie tylko komfort korzystania z tej przestrzeni, ale także pozwoliły zapewnić bezpieczeństwo jej użytkowników. Basen portowy został oczyszczony i pogłębiony, by mogły w nim cumować różne jednostki pływające. Wzmocniona została skarpa, która bardzo ucierpiała podczas wysokiej wody w 2010 r. Do nabrzeży doprowadzone zostały również podstawowe media - można podłączyć się do węzła wodno-kanalizacyjnego. Od tego sezonu będzie też można korzystać z nowych pomostów, które ułatwią cumowanie. W bezpośrednim sąsiedztwie portu znajduje się stacja miejskiego roweru publicznego Veturilo.

Poprawiony: piątek, 28 lutego 2014 00:25 Więcej…
 

Aleksander Doba dopłynął do Bermudów!

Email Drukuj PDF

olekpoliceW poniedziałek, 24 lutego 2014 r. o godz. 11.03 UT, podróżnik Aleksander Doba, dopłynąl do Ely's Harbour na Bermudach. To pierwszy po 141 dniach, 19 godzinach i 55 minutach oraz pokonaniu 4500 mil morskich, kontakt z lądem, podczas jego drugiej samotnej transatlantyckiej wyprawy kajakowej

Ostatnie kilkaset mil Aleksander Doba pokonał bez sprawnego steru. Zrobił zastępczy, ze skrzynki na jedzenie. Na ostatnich milach przed portem towarzyszył mu kuter z przyjaciółmi i fotoreporterami. 

Aleksander Doba wypłynął z Lizbony 5 października ubiegłego roku. Jego kajak ma siedem metrów długości i metr szerokości. Celem Doby jest przepłynięcie Oceanu Atlantyckiego w najszerszym miejscu. W 2011 roku pokonał już Atlantyk, ale w jego najwęższym miejscu.

Po rozmowie z przyjacielem Piotrem Chmielińskim oraz sponsorem i głównym strategiem wyprawy Andrzejem Armińskim, w którego stoczni powstał kajak, Aleksander Doba zdecyduje, czy płynąć dalej do pierwotnego celu, czyli do Florydy. O ile ster da się naprawić.

"Mam dwa wielkie problemy: jeden to naprawa steru, który uległ awarii i dlatego tu jestem, a drugi to wydostanie się w kierunku Portoryko, skąd będę mógł kontynuować wyprawę na Florydę" - powiedział Doba w wywiadzie dla telewizji Bernews.

Poprawiony: czwartek, 27 lutego 2014 06:11 Więcej…
 

"Bandera" - styczeń/luty' 2014

Email Drukuj PDF

bandera1 2014

Na stronie internetowej 3. Flotylli Okrętów dostępny jest już pierwszy tegoroczny, styczniowo-lutowy numer czasopisma Marynarki Wojennej RP - "Bandera".

Znalazły się w nim między innymi: wywiad z wiceadmirałem Ryszardem Demczukiem Inspektorem Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, artykuł poświęcony reformie systemu dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi RP i związanym z tym rozformowaniem Dowództwa Marynarki Wojennej oraz artykuł poświęcony współpracy Centrum Operacji Morskich - Komponentu Morskiego z Morskim Oddziałem Straży Granicznej. Do czytelników w krótkim liście zwróciła Redakcja "Bandery":

"Szanowni Czytelnicy!

Oddajemy w Wasze ręce pierwszy w tym roku numer naszego czasopisma. Jest on szczególny, przede wszystkim dlatego, że stanowi w dużej mierze dokumentację pierwszych dni funkcjonowania Marynarki Wojennej po przemianach jakie nastąpiły w polskich Siłach Zbrojnych. Powstały dwa nowe dowództwa - Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, a w ich strukturach Inspektorat Marynarki Wojennej oraz Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego. Ten numer naszego czasopisma otwiera rozmowa z wiceadmirałem Ryszardem Demczukiem, Inspektorem Marynarki Wojennej. W następnym numerze z kolei przedstawimy wywiad z wiceadmirałem Stanisławem Zarychtą, Dowódcą COM-DKM.

Poprawiony: czwartek, 13 marca 2014 18:41 Więcej…
 

Konkurs na LOGO "Roku Rzeki Wisły 2017"

Email Drukuj PDF

logorrw2017Społeczny Komitet Obchodów "Roku Rzeki Wisły 2017", ogłasza konkurs na zaprojektowanie LOGO. Ideą "Roku Rzeki Wisły 2017" jest godne uczczenie 550. rocznicy pierwszego wolnego flisu na Wiśle oraz zachęcenie ludzi do wspólnego działania na rzecz "Królowej Polskich Rzek".

Już teraz grupa zaangażowana w RRW2017 prężnie prowadzi różnego rodzaju działania związane z Wisłą. Dlatego już teraz potrzebne jest LOGO, które stanie się znakiem rozpoznawczym, wizytówką działań Społeczego Komitetu Obchodów "Roku Rzeki Wisły 2017".  

Zaprojektowany znak graficzny ma przykuwać uwagę, zachęcać do wspólnych działań nad rzeką Wisłą. Powinien również wzbudzać pozytywne emocje i zachęcać społeczeństwo do odwrócenia się "twarzą" do rzeki Wisły. Aby Polacy przychodząc nad jej brzegi znaleźli spokój i wytchnienie i przypomnieli sobie, że Wisła jest "Królową Polskich Rzeki". 

Organizatorzy zachęcaja do licznego do udziału w konkursie. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Gotowe projekty wraz z kartą zgłoszenia przyjmujmowane są pod adresem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Termin składania prac: do 22.04.2014 r. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.rokwisly.pl, w zakładce "Konkurs LOGO".

Poprawiony: wtorek, 25 lutego 2014 21:54 Więcej…
 

Rozmowa z posłem Stanisławem Lamczykiem

Email Drukuj PDF

podrugie"Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle". Wisła zaczyna być zauważana w Warszawie. Rozmowa Łukasza Kłosa ("Dziennik Bałtycki") z Przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Przywrócenia Żeglowności Wisłe, posłem Stanisławem Lamczykiem.

Panie pośle, od utworzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Przywrócenia Żeglowności Wiśle minęły już trzy miesiące. Co udało się przez ten czas zrobić? 

Po zawiązaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Przywrócenia Żeglowności Wiśle przeprowadziłem wiele rozmów z różnymi firmami, stowarzyszeniami, lobbystami zainteresowanymi rozwojem Wisły. Ostatnie odbyło się w tym tygodniu. Dotyczyło rozwoju turystyki na Wiśle. Wskutek tych rozmów wyklarował się program pierwszego merytorycznego posiedzenia Zespołu, zaplanowanego na 20 marca. Chcemy omówić to, co można i należy zrealizować w pierwszym rzędzie, w najbliższej przyszłości. 

Jakie kwestie chcecie poruszać w pierwszej kolejności? 

Widzimy trzy zasadnicze kierunki działań: zniesienie barier administracyjnych, komercyjne wydobycie kruszywa z koryta Wisły oraz kwestie zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

Poprawiony: niedziela, 23 lutego 2014 13:57 Więcej…
 

Warszawa oficjalnie popiera "Rok Rzeki Wisły 2017"!

Email Drukuj PDF

logowisa3W piątek, 14 lutego 2014 r., Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy - Michał Olszewski przesłał na adres Społecznego Komitetu Obchodów "Roku Rzeki Wisły 2017", pismo z oficjalnym poparciem warszawskiego ratusza, dla inicjatywy społecznej ustanowienia roku 2017 - "Rokiem Rzeki Wisły".

Członkami powołanego Społecznego Komitetu Obchodów "Roku Rzeki Wisły 2017" są przedstawiciele instytucji państwowych i organizacji społecznych, w tym szkół wyższych, stowarzyszeń, towarzystw, fundacji, których działalność jest związana z naturalnym oraz historyczno-kulturowym dziedzictwem rzeki Wisły.

To społeczność pasjonatów, entuzjastów i zwolenników przywrócenia świetności, znaczenia i należytej rangi "Królowej Polskich Rzek". Swoimi działaniami pragnie zwrócić uwagę na wielki, choć nie do końca wykorzystany, turystyczny i rekreacyjny potencjał Wisły i rzek jej dorzecza, obejmującego łącznie ponad połowę obszaru naszego kraju.

"[...] Popieram inicjatywę dotyczącą uchwalenia roku Wisły promowaną przez społeczny Komiet Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017 r. Związane z nią działania adresowane bezpośednio do mieszkańców mogą pozytywnie wpłynąć na wizerunek rzeki, gdyż wpisują się w ideę szerzenia historii lokalnej - w tym budowania tożsamości kulturowej oraz aktywizują lokalną społeczność".

Poprawiony: piątek, 21 lutego 2014 21:00 Więcej…
 

S3KTOR 2013

Email Drukuj PDF

sektor2013W czwartek, 13 lutego 2014 r., ruszyła kolejna, IV edycja konkursu na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową S3KTOR 2013. Każda osoba ma możliwość zgłoszenia do konkursu inicjatywę, którą uważa za najlepszą w całym poprzednim roku. 

Celem konkursu jest wytypowanie dziesięciu najlepszych warszawskich inicjatyw 2013 roku, których realizatorami były organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oraz promocja działań warszawskich organizacji pozarządowych wśród mieszkańców Stolicy.

Spływy kajakowe, integracyjne imprezy sportowe, teatr uliczny a może rozdawanie herbaty osobom bezdomnym, to tylko niektóre z działań podejmowanych na terenie Warszawy w roku 2013 przez organizacje pozarządowe. Jeśli i ty byłeś beneficjentem takich działań lub uważasz, że jakaś inicjatywa zasługuje na wyróżnienie, zgłoś ją do konkursu S3KTOR, a może to właśnie ona zostanie najlepszą warszawską inicjatywą 2013 roku!

W jaki sposób zgłosić inicjatywę? Wystarczy, że do 7 marca br. dostarczysz wypełnioną Kartę zgłoszenia inicjatywy lub Kartę potwierdzenia udziału inicjatywy  (kartę potwierdzenia udziału wypełniają tylko organizacje zgłaszające swoją inicjatywę).

Poprawiony: piątek, 21 lutego 2014 07:50 Więcej…
 

Posiedzenie Komitetu Organizacyjnego "Roku 2017 - roku rzeki Wisły"

Email Drukuj PDF

2017rwW dniu dzisiejszym, 19 lutego 2014 r. w siedzibie Żeglarskiego Klubu Turystycznego PTTK "Rejsy" w Warszawie, odbyło się kolejne robocze posiedzenie Komitetu Organizacyjnego Obchodów "Roku 2017 - roku rzeki Wisły".

Idea obchodów "Roku rzeki Wisły", związana jest z przypadajacą w 2017 roku - 550. rocznicą rozpoczęcia wolnej żeglugi na Wiśle. Rok 1467 był bowiem pierwszym wolnym sezonem nawigacyjnym na całej żeglownej Wiśle.

Członkami powołanego Komitetu są przedstawiciele organizacji społecznych, towarzystw, stowarzyszeń, naukowców, samorządowców, osób prywatnych oraz szeroko pojętego środowiska wodniackiego, dla których Wisła jest nie tylko "Królową Polskich Rzek", ale przede wszystkim rzeką o ogromnym potencjale, który podczas planowanych obchodów będzie zaprezentowany polskiemu społeczeństwu.

W dzisiejszym posiedzeniu wzięli udział m. in.: Robert Jankowski - sekretarz Komitetu, Maria Pechańska - komandor Żeglarskiego Klubu Turystycznego PTTK "Rejsy, Andrzej Stański - prezes Fundacji "Szerokie Wody", Piotr Ruszczewski - Firma "Wisła 2014", Rafał Łapiński - prezes Fundacji "Dom Wisły", Jan Wieczorek - dyrektor Muzeum Komunikacji, Adam Wiśniewski - prezes Zarządu Fundacji "Ocean Marzeń". Klub "Bractwo Wiślane" LMiR był reprezentowany przez wiceprezesa Zarządu kmdr. por. Marka Jankiewicza.

Poprawiony: poniedziałek, 03 marca 2014 22:43 Więcej…
 

Konferencja projektu CHEMSEA

Email Drukuj PDF

chensealogoW dniach 11-13 lutego 2014 r., w Ożarowie Mazowieckim odbyła się konferencja zamykająca trwający od trzech lat międzynarodowy projekt CHEMSEA - "Amunicja Chemiczna - odnalezienie i oszacowanie".

Głównym celem projektu była ocena ryzyka związanego z bronią chemiczną  zatopioną w Morzu Bałtyckim. W projekcie o skróconej nazwie CHEMSEA (CHEmical Munitions SEarch and Assessment) wzięło udział 11 instytucji rządowych i badawczych z Polski, Niemiec, Szwecji, Finlandii i Litwy. Polskę reprezentowali: Instytut Oceanologii PAN w Sopocie (lider projektu) oraz Akademia Marynarki Wojennej i Wojskowa Akademia Techniczna, która była także organizatorem podsumowującej konferencji. 

Zakończony projekt był współfinansowany z unijnego Programu Regionu Morza Bałtyckiego 2007-2013, na łączną kwotę ponad 4,5 mln euro. Jak ważne były to badania dla przyszłości tego akwenu morskiego i państw nad nim leżących świadczą fakty.

Po zakończeniu II wojny światowej przejęta niemiecka broń chemiczna powinna była zostać  zatopiona w Bałtyku w rejonie Głębi Bornholmskiej i Głębi Gotlandzkiej. Jednak amunicję zawierającą bojowe środki trujące można znaleźć obecnie na znacznie szerszym obszarze dna Bałtyku - nie tylko w miejscu oficjalnych zrzutów, ale również w kilku innych obszarach - np. na Głębi Gdańskiej, czy w Basenie Gotlandzkim.

Poprawiony: wtorek, 18 lutego 2014 12:42 Więcej…
 


Strona 34 z 38