"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014
Aktualności 2014

Życzenia Inspektora Marynarki Wojennej RP

Email Drukuj PDF

96mw"...Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską, mianując jednocześnie pułkownika marynarki Bogumiła Nowotnego, szefem Sekcji Marynarki Wojennej przy Ministerstwie Spraw Wojskowych" tym dekretem 96 lat temu marszałek Józef Piłsudski rozkazał utworzyć Marynarkę Polską już 17 dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Po ponad 100 latach niewoli pod jarzmem zaborców odtworzony został morski Rodzaj Sił Zbrojnych i to prawie półtora roku przed formalnym uzyskaniem przez nasz kraj dostępu do morza. Już wtedy Naczelnik Państwa oraz władza odradzającej się Ojczyzny zdawały sobie sprawę z konieczności posiadania silnej Marynarki Wojennej, która zabezpieczałaby nasze interesy na morzu. Polska flota wojenna miała istotny wpływ na kształtowanie się niepodległego państwa polskiego, chroniąc nasze prawo do morza.

Poprawiony: piątek, 28 listopada 2014 09:41 Więcej…
 

96 lat Marynarki Wojennej!

Email Drukuj PDF

96mw"Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską..." - w siedemnaście dni po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą, naczelnik Państwa Józef Piłsudski dekretem tej treści powołał do życia Marynarkę Polską.

W piątek, 28 listopada 2014 r., w 96. rocznicę odtworzenia Marynarki Wojennej, na polskim wybrzeżu, odbędą się z tej okazji oficjalne uroczystości. O godz. 08.00 na wszystkich polskich okrętach podniesiona zostanie wielka gala banderowa.

Następnie, o godz. 09.30 w Kościele Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu (ul. Śmidowicza) odprawiona zostanie msza święta w intencji Marynarki Wojennej. Marynarze uczczą pamięć o swoich poprzednikach o godz. 10.45 na Cmentarzu MW (Gdynia-Oksywie, ul. Muchowskiego), składając wiązanki kwiatów na płytach twórców Marynarki Wojennej.

Główne uroczystości z okazji 96. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej rozpoczną się o godz. 12.00 przy "Płycie Marynarza Polskiego". Przy Płycie odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów i uroczystej zmiany warty w asyście Kompanii Reprezentacyjnej MW i Orkiestry MW. Podczas uroczystości z pokładu ORP "Błyskawica" oddany zostanie salut świąteczny 21 salw armatnich. Na zakończenie uroczystości przy "Płycie Marynarza Polskiego" odbędzie się defilada Kompanii Reprezentacyjnej MW.

Poprawiony: piątek, 28 listopada 2014 19:36 Więcej…
 

Karta z kalendarza - 26 LISTOPADA 1939 r.

Email Drukuj PDF

mspilsudskiW niedzielę, 26 listopada 1939 r., dokładnie 75 lat temu, Polska Marynarka Handlowa poniosła bolesną stratę - tego dnia na Morzu Północnym zatopiony został flagowy transatlantyk naszej floty - m/s "Piłsudski".

Zatopienia statku nie przeżył jego kapitan, Mamert Stankiewicz - tytułowy bohater najpopularniejszej książki Karola Olgierda Borchardta "Znaczy kapitan". Mamert Stankiewicz oficer rosyjskiej marynarki wojennej, w odrodzonej Polsce wykładowca Szkoły Morskiej w Tczewie, oficer i komendant żaglowca szkolnego "Lwów", kapitan transatlantyków "Pułaski", "Polonia", "Piłsudski".

Po wybuchu II wojny światowej i przegranej kampanii wrześniowej "Piłsudski", wracający z Nowego Jorku, pozostał w Anglii i wraz z większością polskich statków pasażerskich i załogami przeszedł pod dowództwo brytyjskie. 

"Piłsudski" przystosowany został w brytyjskiej stoczni do roli transportowca wojennego i przemianowanym na ORP "Piłsudski". Po wyjściu w pierwszy wojenny rejs (miał udać się w konwoju do Nowej Zelandii) przypuszczalnie wszedł na minę (inna hipoteza to storpedowanie przez niemiecki okręt podwodny).  Statek zatonął 26 listopada 1939 r. o godzinie 5.36 w drodze z Newcastle, 29 Mm na południowy wschód od przylądka Flamborough. Kapitan Stankiewicz schodził z pokładu wraz z dwójką ostatnich członków załogi. Wyciągnięty z wody przez brytyjski niszczyciel, zmarł na jego pokładzie w wyniku wycieńczenia i hipotermii.

Poprawiony: środa, 26 listopada 2014 22:36 Więcej…
 

Święto Morza 2015

Email Drukuj PDF

logoswietomorW dniu dzisiejszym, 26 listopada 2014 r. w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni, odbyło się kolejne spotkanie organizatorów Święta Morza 2015.

W gdyńskiej siedzibie PoZŻ, który jest koordynatorem Święta, spotkali się przedstawiciele PoZŻ, Miasta Gdyni, Urzędu Morskiego w Gdyni, Krajowej Izby Gospodarki Morskiej i Akademii Morskiej w Gdyni. Dyskutowano o programie imprezy i jej promocji oraz przyjęto wstępny harmonogram dalszych prac.

W lipcu br. organizatorzy zdecydowali o kontynuowaniu Święta w przyszłym roku - jak zwykle w ostatnim tygodniu czerwca, ustalając termin trzeciej już edycji Święta Morza w Gdyni na 20-28 czerwca 2015 r.

Koordynacją imprezy, tak jak dwóch poprzednich edycji, zajmie się ponownie Biuro Prasowe Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Już teraz można powiedzieć, że podczas przyszłorocznego Święta Morza będzie podobna liczba wydarzeń jak podczas dotychczasowych edycji i będą one równie różnorodne.

Święto Morza 2015 rozpocznie się 20 czerwca na morzu, a zakończy Świętem Marynarki Wojennej 28 czerwca. W międzyczasie odbędzie się kilkadziesiąt różnego rodzaju imprez o morskim charakterze. Będą pokazy działań antyterrorystycznych na morzu, pokazy ratownictwa, zwiedzanie jednostek pływających, dni otwarte morskich instytutów naukowych, muzeów i wyższych uczelni, wystawy, spotkania, regaty i konferencje.

Święto Morza ma charakter otwarty. W jego programie znaleźć może się każda morska impreza. Wszyscy, którzy chcieliby się przyłączyć do projektu proszeni są o kontakt z Biurem Prasowym Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, które zajmuje się bieżącą koordynacją i obsługą informacyjną Święta Morza.

Poprawiony: środa, 26 listopada 2014 12:58 Więcej…
 

Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

Email Drukuj PDF

crw1W dniu wczorajszym, 24 listopada 2014 r. w Tczewie, z udziałem prof. Małgorzaty Omilanowskiej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbyła się uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym.

W uroczystości wzięli udział m.in. marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki, konsul honorowy Królestwa Norwegii Michał Rzeszewicz, Radosław Kaflowski, dyrektor Oddziału Budownictwa Ogólnego w Gdańsku SKANSKA S.A., Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz Szymon Kulas, zastępca dyr. NMM w Gdańsku i kierownik projektu Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie. Podpisali oni akt erekcyjny, który następnie, wraz z egzemplarzami wydań lokalnych gazet oraz monetami umieszczonymi w specjalnej tubie, wmurowali w konstrukcję budynku przyszłego Centrum.

Projekt "Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie - budowa infrastruktury kultury Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku", realizowany jest w ramach Programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego", dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych. Koszt całkowity - 27,2 mln zł, w tym dofinansowanie - 22,2 mln zł. Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego to, obok funduszy strukturalnych, największe źródło zewnętrznego finansowania kultury w Polsce. Projekt jest realizowany w partnerstwie polsko - norweskim z Narodowym Muzeum Morskim w Oslo oraz z Muzeum Historii Kultury w Oslo.

Poprawiony: wtorek, 25 listopada 2014 08:43 Więcej…
 

Morskie Opowieści - "Morze, nasze Morze..."

Email Drukuj PDF

opowiescimorskie 2W piątek, 28 listopada 2014 r. o godz. 18.00, w Księgarni Cafe Vademecum w Gdyni (ul. Świętojańskiej 5-7), odbędzie się drugie spotkanie z cyklu "Opowieści Morskie" - "Morze, Nasze Morze...".

W listopadzie mija 90 rocznica ukazania się pierwszego numeru kultowego miesięcznika MORZE. Przez dziesięciolecia pismo działało na rzecz budzenia przywiązania Polaków do polskiego morza - morskiej tożsamości narodu.

Dzięki MORZU tysiące młodych ludzi wyszło w morze. Budowali Gdynię, tworzyli flotę, gospodarkę i kulturę morską. Gośćmi gdyńskiej redakcji byli praktycznie wszyscy najwybitniejsi ludzie polskiego morza. Na łamach MORZA debiutowali najwybitniejsi polscy maryniści jak m.in. kapitanowie Karol O. Borchardt czy Józef Miłobędzki.

Opowieści z MORZA ukazywały się czasem w formie książkowej. Miesięcznik MORZE popularny w całym kraju, stanowił swoistą kronikę morskiej Polski - jest ważnym elementem Legendy Morskiej Gdyni.

Gościem spotkania będzie gdyński wydawca literatury marynistycznej Cezary Spigarski - jego ostatnim wydawniczym hitem był czwarty tom "Ginących frachtowców" Ryszarda Leszczyńskiego, zamykający fundamentalne dzieło, opisujące morskie katastrofy w polskiej flocie handlowej i rybołówstwie.

Podczas spotkania czytamy marynistykę z MORZA - teksty z łamów miesięcznika, zamieszczane zarówno w latach przed- jak i powojennych. 

Moderator - Aleksander Kuba Gosk; Patronat - Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni

Poprawiony: poniedziałek, 24 listopada 2014 20:51 Więcej…
 

Festiwal Filmów Żeglarskich "Jacht Film" 2014

Email Drukuj PDF

jachtfilmW dniach 29-30 listopada 2014 r. w warszawskim kinie "Wisła" (pl. Wilsona 2), odbędzie się czwarta edycja Festiwalu Filmów Żeglarskich "Jacht Film" 2014.

Dwudniowa impreza rozpocznie się blokiem pokazów amatorskich filmów nadesłanych na ogłoszony przez organizatorów konkurs "a morze kręci mnie". To już drugi sezon tego konkursu, który ma zachęcić miłośników żeglarstwa do próby zmierzenia się z tematem wody i żagli jako tła filmowych historii. Widzowie będą mogli zobaczyć filmy wybrane przez Jury, które zostały dopuszczone do konkursu. Na autorów filmów nagrodzonych przez Jury i publiczność czekają atrakcyjne nagrody.

Wśród filmów, które organizatorzy wybrali w tym roku do pokazania widzom festiwalu znajdzie się m.in. pełnometrażowy dokument "Jessica Watson. Prawdziwa odwaga". Zrealizowany w 2013 roku film, to historia 16. letniej Australijki, która na kilka dni przed swoimi 17. urodzinami kończy wokółziemski rejs non-stop tradycyjnym szlakiem kliprów (drogą wokół trzech wielkich przylądków w ryczących czterdziestkach). Jessica Watson, w asyście godnej największych gwiazd żeglarstwa zawinęła do portu w Sydney 15 maja 2010 r., po przepłynięciu 38 tys. kilometrów w ciągu 210 dni na 10-metrowym jachcie o nazwie Ella's Pink Lady.

Poprawiony: poniedziałek, 24 listopada 2014 12:04 Więcej…
 

"Polskie Flotylle Rzeczne 1918 - 1939"

Email Drukuj PDF

polskieflotyllerzeczneW piątek, 28 listopada 2014 r. o godz. 11.30, w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B), w ramach obchodów 96. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej, odbędzie się wernisaż wystawy pt. "Polskie Flotylle Rzeczne 1918 - 1939".

Wystawa prezentuje historię polskich Flotylli Rzecznych w II Rzeczpospolitej. Odradzające się po zaborach państwo polskie, rozkazem Józefa Piłsudskiego z dnia 28 listopada 1918 roku, utworzyło Marynarkę Wojenną.

Z powodu braku w tym czasie dostępu do morza, pierwszymi jednostkami Marynarki były statki rzeczne. Pierwszym komendantem Flotylli na Wiśle był kapitan Władysław Nawrocki, a przejmowanie austrowęgierskich jednostek nawodnych rozpoczął już 1 listopada 1918 roku. 

Obie Flotylle Rzeczne - Pińska i Wiślana, uczestniczyły w bojach w 1920 i 1939 roku. Przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego Flotylle Rzeczne były pełnowartościowymi formacjami Marynarki Wojennej. Ukazane jest to w obszernym kalendarium dziejów Flotylli. Wystawa przedstawia zdjęcia jednostek pływających oraz obrazy z życia codziennego marynarzy.

Na szczególną uwagę zasługują dwie unikatowe fotografie, ukazujące pierwszego dowódcę Flotylli Rzecznej II RP kapitana Władysława Nawrockiego, przekazane do Muzeum MW przez Panią Urszulę Weber-Król. 

Dopełnieniem wystawy są eksponaty dotyczące początków Marynarki Wojennej, modele monitorów i statków z obu Flotylli. Wszystkie muzealia pochodzą ze zbiorów Muzeum MW. Kuratorem ekspozycji jest Robert Tarnowski.

Poprawiony: sobota, 22 listopada 2014 19:39 Więcej…
 

Karta z kalendarza - 22 LISTOPADA 1864 r.

Email Drukuj PDF

mostkierbedziaWe wtorek, 22 listopada 1864 r., dokładnie 150 lat temu w Warszawie, odbyła się uroczystość oficjalnego oddania do użytku Mostu Kierbedzia, pierwszego warszawskiego stalowego mostu na Wiśle, zbudowanego według projektu Stanisława Kierbedzia.

Most zbudowany w latach 1859-1864 z inicjatywy Towarzystwa Rosyjskich Kolei Żelaznych miał sześć przęseł i długość 474 m. W pierwszych planach miał być mostem kolejowym łączącym Dworzec Petersburski (obecnie Wileński) z Dworcem Wiedeńskim. Zaniechano jednak prowadzenia kolei przez centrum Warszawy i most ten ukończono wyłącznie jako drogowy (z torami dla tramwajów konnych). Most kolejowy zbudowano kilka lat później, na północ od mostu Kierbedzia, przy warszawskiej Cytadeli (most przy Cytadeli). 

Mimo iż Most Kierbedzia był pierwszym stałym mostem od czasów Zygmunta Augusta, a budowę mostu stałego uchwalił jeszcze Sejm Czteroletni, ówczesna prasa nie wspomina o budowie i postępach prac. Most kończono w 1864, tzn. w tym samym roku, w którym upadło Powstanie Styczniowe. Głównym projektantem był Stanisław Kierbedź - Polak z wysokim rosyjskim stopniem generalskim. Ogólny koszt budowy przeprawy wyniósł ok. 2,7 mln rubli. Prace zostały wykonane przez francuskie firmy.Otwarcie Mostu Kierbedzia nastąpiło 22 listopada 1864.

Poprawiony: poniedziałek, 24 listopada 2014 12:04 Więcej…
 

"Bandera" - październik' 2014

Email Drukuj PDF

bandera10

Na stronie internetowej 3. Flotylli Okrętów dostępny jest już kolejny, październikowy numer czasopisma Marynarki Wojennej RP - "Bandera".

Znalazły się w nim między innymi: relacja z tegorocznej uroczystej przysięgi wojskowej podchorążych, która dla upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, odbyła się na Westerplatte, artykuł poświęcony uroczystości położenia stępki nowoczesnego niszczyciela min "Kormoran II" oraz artykuł poświęcony projektowi realizacji filmu o losach legendarnego polskiego okrętu podwodnego - "ORP "Orzeł". Do czytelników w krótkim liście zwrócił się Dowódca Centrum Operacji Morskich - Komponentu Morskiego - wiceadmirał dr Stanisław Zarychta:

"Szanowni Czytelnicy

Głównym zadaniem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jest ochrona i obrona suwerenności i niepodległości naszego państwa. Wymaga to od polskiej armii właściwego przygotowania. Całe wojsko polskie, to system naczyń połączonych, które muszą ze sobą współgrać, aby w sytuacji kryzysowej móc osiągnąć sukces. Nie wystarczy, że siły morskie będą ćwiczyły na poligonach morskich, siły lądowe będą osiągały coraz lepsze wyniki w wyszkoleniu, a samoloty i śmigłowce będą doskonaliły się w działaniach w powietrzu.

Na dzisiejszym polu walki niezbędna jest ścisła współpraca wszystkich wymienionych powyżej wojsk, w ramach tak zwanej operacji połączonej. Dlatego też, na przełomie września i października byli-śmy świadkami największego w Polsce ćwiczenia pod kryptonimem "Anakonda-14", którego celem było prowadzenie połączonej operacji obronnej przy wsparciu sił sojusz-niczych, jak również sprawdzenie istniejącego systemu dowodzenia i kierowania. Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego było pierwszoplanowym ogniwem systemu dowodzenia Sił Zbrojnych RP podczas tego ćwiczenia i odpowiadało za koordynację działań wszystkich sił morskich oraz współpracę z innymi rodzajami sił zbrojnych.

Poprawiony: piątek, 21 listopada 2014 21:54 Więcej…
 


Strona 4 z 38