"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2014
Aktualności 2014

"Morze, Statki i Okręty" - Nr Spec. 6/2014

Email Drukuj PDF

01 msio 2014s06 2Dostępny jest już szósty tegoroczny numer specjalny miesięcznika "Morze, Statki i Okręty" Nr Spec. 6/2014, magazynu dla każdego miłośnika spraw morskich i okrętowych.

W czasopiśmie prezentowane są monografie okrętów wojennych z różnych epok, od złotej ery żagla po czasy współczesne, opisy konfliktów, bitew, oraz incydentów morskich. Ponadto pismo porusza zagadnienia z dziedziny polskiej i światowej gospodarki morskiej. Silną stroną czasopisma są stałe działy: z życia flot, kronika Polskiej Marynarki Wojennej, Archiwum Morskie.

W sierpniu minęła setna rocznica wybuchu Wielkiej Wojny. Już w jej początkowym okresie doszło do kilku spektakularnych starć pomiędzy głównymi adwersarzami na morskim teatrze działań. Choć nie miały one znaczenia strategicznego, a nawet wpływu na dalszy przebieg wojny na Morzu Północnym oraz Atlantyku, przeszły do kanonów literatury marynistycznej dzieki czemu do dziś pamiętamy nawet nazwiska najważniejszych ich uczestników.

W niniejszym, szóstym tegorocznym wydaniu specjalnym magazynu, można znaleźć kilka odświeżonych obowiązkowych pozycji z tego zakresu. Aby jednak obraz początku wojny morskiej 1914 r. był pełniejszy, w numerze przedstawiono także wspomnianych głównych graczy - brytyjską Grand Fleet i niemiecką Hochseeflotte.

Zainteresowanie I wojną światową na morzu nie jest tak duże, jak w przypadku kolejnego konfliktu, jednak cechuje je tendencja rosnąca. Dlatego też, temat morskiej Wielkiej Wojny z pewnością zagości jeszcze na łamach magazynu.

Więcej…
 

Wioślarski Tytan Warszawy 2015

Email Drukuj PDF

tytan2015W piątek, 12 grudnia 2014 r. o godz. 09.00, w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy (ul. Polna 7a), rozpoczną się pierwsze eliminacje, drugiej edycji zawodów w ramach programu Wioślarski Tytan Warszawy 2015.

Akcja organizowana przez Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie skierowana jest do uczniów stołecznych szkół gimnazjalnych.

Zadaniem uczestników będzie pokonanie 500. metrów na ergometrze wioślarskim w jak najkrótszym czasie. Zawody odbędą się na terenie siedmiu stołecznych Ośrodków Sportu i Rekreacji: Śródmieście, Wola, Praga Północ, Targówek, Włochy, Bielany oraz Żoliborz. 

W eliminacjach będą brać udział gimnazja z dzielnicy Śródmieście. Zapraszamy serdecznie uczniów i nauczycieli śródmiejskich gimnazjów. Zgłoszenia można przesyłać na adres mailowy  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Kolejne wiosłowanie w dzielnicach, planowane są już w roku 2015.

Młodzież z najlepszymi rezultatami kwalifikować się będzie do Wielkiego Finału, który odbędzie się w czerwcu 2015 r. W Finale czekać będą atrakcyjne nagrody indywidualne. Najlepsi wezmą również udział w losowaniu nagrody głównej dla swojej szkoły - ergometru wioślarskiego.

Więcej…
 

"Ludzie Morza. Stalinowski Proces Komandorów..."

Email Drukuj PDF

ludziemorzaW czwartek, 11 grudnia 2014 r. o godz. 11.30, w Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni (ul. inż. Jana Śmidowicza 69), zostanie otwarta wystawa "Ludzie Morza. Stalinowski Proces Komandorów z Dowództwa Polskiej Marynarki Wojennej".

Wystawa opowiada o "procesie komandorów" - grupy przedwojennych oficerów. Kmdr. Stanisława Mieszkowskego, kmdr. por. Zbigniewa Przybyszewskiegokmdr. Jerzego Staniewicza, kmdr. por. Kazimierza Kraszewskiego, kmdr. Mariana Wojcieszka, kmdr. por. Roberta Kasperskiego i kmdr. ppor. Wacława Krzywca oskarżonych o czyny, których nie popełnili.

W dniu 21 lipca 1952 r. Najwyższy Sąd Wojskowy w Warszawie wydał wyroki śmierci dla pięciu oskarżonych, a dwóm wymierzył karę dożywotniego pozbawienia wolności. Wyrok śmierci został wykonany wobec kmdr. Stanisława Mieszkowskiego, kmdr. por. Zbigniewa Przybyszewskiego i kmdr. Jerzego Staniewicza.

Na otwarcie wystawy zapraszają Prezydent Miasta Gdynia - Wojciech Szczurek, Rektor-Komendant AMW - kontradm. dr inż. Czesław Dyrcz oraz Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku - dr hab. Mirosław Golon. Po uroczystym otwarciu wystawę będzie można oglądać w Bibliotece Akademii Marynarki Wojennej, w godzinach: pn-pt 09.00-18.00, sb-ndz 09.00-15.00. Wstęp wolny.

Poprawiony: poniedziałek, 08 grudnia 2014 08:28 Więcej…
 

Zielone Świątki na Urzeczu

Email Drukuj PDF

zieloneswiatkinaurzeczu

W niedzielę, 25 maja 2015 r., w dniu Święta Zesłania Ducha Świętego, z Góry Kalwarii n/Wisłą, na pokładzie tradycyjnych łodzi drewnianych, wyruszy uroczysty spływ wiślany - Zielonoświątkowa Procesja Rzeczna.

Środkiem transportu będą tradycyjne, drewniane łodzie wiślane (12-14 szt.): galary, galarki, baty i pychówki, umajone i przyozdobione odświętnie przez uczestników. Dla gości i turystów został zarezerwowany duży  statek (80 os.) oraz stateczek (12 os.) dla prasy. 

Trasa procesji wiślanej: Góra Kalwaria - Nadbrzeż - Gassy - Ciszyca - Wawer (Wisła)., pozwala na obecność turystów wzdłuż brzegów - na rowerach podążających za procesją łodzi - zostanie opracowany opis imprezy z wyrysowaną trasą rowerową i samochodową.

Święto Zesłania Ducha Świętego, zwane popularnie "Zielonymi Świątkami", to jedno z najważniejszych świąt o charakterze liturgicznym ale też uroczystość głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji ludowej, z którą wiążą się ciekawe obrządki lokalne. Jest więc świętem o wyjątkowym oddziaływaniu na  regionalną identyfikację społeczną.

W tradycji kultur nadrzecznych Zielone Świątki obchodzono na wodzie, podniośle, rodzinnie, społecznie - jako znak przymierza z naturą i Bogiem, jako radosne oczekiwanie na zbliżające się lato, jako wróżbę udanych plonów. Sąsiedzi  z miejscowości wzdłuż rzek odwiedzali się,  razem płynęli przyozdobionymi zielenią łodziami. Lokalne wspólne obrzędy i tradycje  łączyły i zbliżały społeczności regionów.

Poprawiony: czwartek, 04 grudnia 2014 08:10 Więcej…
 

"Służyliśmy w Marynarce Wojennej..."

Email Drukuj PDF

kalendarzmmw2015W dniu dzisiejszym, 3 grudnia 2014 r. w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B), pojawił się w sprzedaży kalendarz ścienny na 2015 r. zatytułowany "Służyliśmy w Marynarce Wojennej...".

Nowość wydawnicza przygotowana specjalnie dla miłośników historii Polskiej Marynarki Wojennej, opatrzona jest archiwalnymi fotografiami z lat 1920 - 1946, pochądzącymi ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Bohaterami dwunastu fotograficznych, miesięcznych plansz są marynarze służący w Marynarce Wojennej II Rzeczypospolitej. Pokazani w różnych sytuacjach, tworzą opowieść o wybranych epizodach naszej morskiej historii. Wszystkie, znakomitej jakości, zdjęcia są precyzyjnie opisane - określone w czasie i okolicznościach ich powstania (styczeń 2015)

To pierwszy taki kalendarz w historii Muzeum, dlatego też ze względu na bardzo ograniczonym nakład wydawnictwa, zapewne stanowić będzie nie lada gratkę dla pasjonatów historii Marynarki Wojennej RP.

Zapraszamy do zakupu - cena 35 zł, dostępny w siedzibie Muzeum, przy ulicy Zawiszy Czarnego 1B. Realizowane są także zamówienia internetowe (do wyczerpania nakładu).

Marynarka Wojenna II Rzeczypospolitej

Poprawiony: poniedziałek, 08 grudnia 2014 11:15 Więcej…
 

Mistrzostwa Mazowsza w ergometrze wioślarskim

Email Drukuj PDF

mistrzostwaergometrW sobotę, 6 grudnia 2014 r. o godz. 10.00, w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji "Reduta" w dzielnicy Wola m.st. Warszawy (ul. Redutowa 37), rozpoczną się Otwarte Mistrzostwa Mazowsza w ergometrze wioślarskim.

Organizatorem Mistrzostwa rozgrywanych w ramach programu "Od Młodzika do Olimpijczyka" jest Akademicki Związek Sportowy Środowisko Warszawa we współpracy z Warszawsko Mazowieckim Okręgowym Związkiem Towarzystw Wioślarskich, Warszawskim Towarzystwem Wioślarskim oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

Zgłoszenia do zawodów należy złożyć w terminie do poniedziałku 1 grudnia 2014 r. do Kierownika Zawodów Kolegi Roberta Borysa (tel. 608 506 959, e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).

Zwycięzcą zostaje zawodnik, który uzyska najlepszy czas zmierzony przez komputer spośród wszystkich uczestników w danej kategorii. Zawodniczki i zawodnicy, którzy zajmą trzy pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych i wagowych, otrzymają dyplomy i medale. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymają pamiątkowy dyplom - Certyfikat Uczestnictwa w Mistrzostwach oraz koszulkę okolicznościową.

Poprawiony: czwartek, 04 grudnia 2014 09:23 Więcej…
 

"Pamiętnik z wojny na morzu 1939 - 1943"

Email Drukuj PDF

zaproszenieporayW piątek, 5 grudnia 2014 r. o godz. 18.00, w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B), odbędzie się promocja książki Witolda Poray - Wojciechowskiego - "Pamiętnik z wojny na morzu 1939-1943".

Pamiętnik kpt. mar. Witolda Poray-Wojciechowskiego (po wojnie awansowanego do stopnia kmdr ppor.), opracowany na podstawie materiałów źródłowych przez dr. Patryka Połcia z Uniwersytetu w Ottawie, obejmuje lata wojenne, podczas których odbywał on służbę na pokładach polskich niszczycieli. Uczestniczył w eskorcie alianckich konwojów i operacjach bojowych w ramach zespołów flot sprzymierzonych.

Opracowanie wpisuje się w listę prac upamiętniających wysiłek Polskiej Marynarki Wojennej w czasie II wojny światowej. Dokumentuje działania Polaków na Zachodzie, a zarazem stanowi świadectwo oficera Marynarki Wojennej, który szczęśliwie przeżył wojnę.

Witold Poray-Wojciechowski po zakończeniu wojny nie wrócił do kraju, wybierając los emigranta. Pamiętnik zawiera prywatne zdjęcia i dokumenty ze zbiorów autora oraz  jego wiersze pisane podczas wojny na morzu.

Na promocję zapraszają Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.

Więcej…
 

Obchody Dnia Św. Barbary w Płocku

Email Drukuj PDF

zaproszeniebarborka2014plock

W czwartek, 4 grudnia 2014 r. o godz. 18.00, w Bazylice Katedralnej rozpoczną się tegoroczone obchody dnia św. Barbary w Płocku. które obwieści wybicie szklanek na dzwonie okrętowym.

W programie uroczystości przewidziana jest odprawienie okolicznościowej Mszy Św. w intencji płockich wodniaków, z udziałem Kameralnego Zerspołu Wokalnego "Pokis" oraz wystep chóru Zespołu Pieśni i tańca "Wisła" w programie "Flisacy".

Na płockie barbórkowe uroczystości zapraszają: Sekcja Żeglugi na Wiśle Towarzystwa Przyjaciół Płocka, Bractwo św. Barbary ludzi działających na Wiśle oraz Płocki Ośrdoek Kultury i Sztuki.

Bractwo św. Barbary w Płocku

Poprawiony: sobota, 29 listopada 2014 14:12 Więcej…
 

II Warszawska Barbórka Środowiska Wodniackiego

Email Drukuj PDF

ii barborkaW czwartek, 4 grudnia 2014 r. w Warszawie, odbędzie się uroczyste spotkanie społeczności wiślanej, w ramach obchodów "II Warszawskiej Barbórki Środowiska Wodniackiego".

Obchody rozpoczną się o godz. 16.00 w Kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Warszawie (Nowe Miasto, ul. Przyrynek 2), mszą świętą w intencji wodniaków warszawskiej Wisły. Będzie to niezwykła okazja na podziękowanie za bezpieczny, mijający rok, złożenie próśb o łaski na rok kolejny oraz przedstawienie historii kultu czczenia św. Barbary jako patronki rybaków, flisaków, marynarzy.

Po zakończeniu mszy św., ok. godz. 17.00 spod kościoła wyruszy parada wodniaków z wiosłami, kotwicami oraz muzykami grającymi na pokładzie dwóch łodzi i kilku kajaków jadących na przyczepkach.

Po dotarciu do restauracji "Pod Retmanem" (ul. Bednarska 9), ok. godz.18.00 rozpocznie się uroczyste spotkanie wodniackie, podczas którego podsumowane zostaną tegoroczne działania na Wiśle oraz omawiane będą zamierzenia na rok 2015. Specjalnie na tę okazję, w menu mają pojawić się potrawy flisackie i retmańskie. Degustacji towarzyszyć będzie multimedialny pokaz filmów oraz zdjęć prezentujących tegoroczne dokonania warszawskiej społeczności wiślanej: wodniaków, flisaków, marynarzy.

Poprawiony: poniedziałek, 01 grudnia 2014 08:09 Więcej…
 

387. rocznica Bitwy pod Oliwą

Email Drukuj PDF

387bitwapodoliwaW dniu dzisiejszym, 28 listopada 2014 r. przypada 387. rocznica Bitwy pod Oliwą. Z tej okazji Garnizon Gdańsk Krzysztofa Kucharskiego oraz Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaprasza w sobotę, 29 listopada br. w godz. 10.00-15.00, na specjalny program edukacyjny do Spichlerzy na Ołowiance (ul. Ołowianka 9-13).

Na pokładzie działowym animatorzy z Garnizonu Gdańsk zademonstrują zastosowanie broni białej i artylerii, dadzą pokaz musztry oraz opowiedzą o pracy chirurga pokładowego.

Pracownik Działu Edukacji przedstawi przebieg Bitwy pod Oliwą, opowie jak zginął admirał Dickmann i pokaże, co zostało ze szwedzkiego okrętu "Solen", który brał udział w bitwie.

W Arsenale wystrojone mieszczki zapoznają zwiedzających z kobiecą stroną XVII wieku. Na stanowiskach poświęconych życiu codziennemu ówczesnych czasów będzie można przymierzyć stroje z epoki oraz sprawdzić jak wyglądał zakład krawiecki.

Przy nabrzeżu, co półtorej godziny, odbywać się będzie pokaz broni palnej, wieńczony wystrzałem z muszkietu czarnoprochowego lontowego. (godz. 12.00, 13.30, 15.00)

Więcej…
 


Strona 3 z 38