"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo ok"Tym, którzy nie powrócili z morza"

Email Drukuj PDF

ludziom morza2W sobotę, 2 listopada 2013 r., w godz. 11.00-15.00, Fundacja "Ludziom Morza" organizuje zbiórkę publiczną pod pomnikiem "Tym, którzy nie powrócili z morza" na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Celem zbiórki jest pozyskanie środków na rzecz ofiar wypadków i katastrof morskich oraz ich rodzin, w szczególności na stypendia dla dzieci marynarzy, którzy zginęli na morzu.

Planowana jest zbiórka przy udziale ludzi morza: marynarzy, lądowych pracowników firm morskich oraz studentów szkół morskich. Do uczestnictwa zaproszono m.in. kapitanów ze Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej oraz marynarzy ze Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich.

Przy okazji zbiórki prezentowane będzie wydawnictwo "Jan Heweliusz - Pamiętamy". Książka wpisuje się w charakter uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, ponieważ poświęcona jest tragicznie zmarłym w katastrofie promu "Jan Heweliusz". Do uczestnictwa w kweście zaproszono również autorkę, panią Kingę Brandys, która hojnym darczyńcom w podziękowaniu wręczać będzie swoją książkę.

Przy pomniku wyłożona będzie również Księga Pamiątkowa, do której będą mogły wpisywać się osoby zainteresowane. Księga ta towarzyszy wydarzeniom fundacyjnym począwszy od obchodów 15. rocznicy zatonięcia promu "Jan Heweliusz".

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 11:57 Więcej…
 

Wiceadmirał Ryszard Demczuk Inspektorem Marynarki Wojennej

Email Drukuj PDF

ryszarddemczukMinister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak wyznaczył oficerów, którzy zajmą kluczowe stanowiska w mającym powstać 1 stycznia 2014 r. Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Na stanowisko Inspektora Marynarki Wojennej został wyznaczony wiceadmirał Ryszard Demczuk.

Wiceadmirał Ryszard Demczuk jest absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni (1985). Ukończył: kurs przeszkolenia oficerów szczebla operacyjno-taktycznego (1990), międzynarodowy kurs oficerów sztabu w Akademii Obrony Holandii (1996), kurs integracji z NATO (1998), kurs "Liderzy XXI wieku" w Europejskim Centrum Studiów Bezpieczeństwa w amerykańskim Instytucie im Georga C. Marshalla w Garmisch-Partenkirchen (1998), studia podyplomowe w Akademii Marynarki Wojennej (2000) oraz podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w Akademii Dowódczej Marynarki Wojennej w Newport (2001).

Po ukończeniu studiów w WSMW od 1985 r. pełnił służbę w 3. Flotylli Okrętów w 1. Dywizjonie Okrętów Rakietowych, przechodząc wszystkie szczeble dowodzenia od dowódcy działu do dowódcy okrętu. W latach 1989-1994 dowodził okrętem rakietowym ORP "Oksywie", a w latach 1995-1997 okrętem rakietowym ORP "Grom". Następnie zajmował stanowiska w 3. Flotylli Okrętów i w Sztabie Marynarki Wojennej. W 2002 r. powrócił do Dywizjonu Okrętów Rakietowych i w tym samym roku objął nad nim dowodzenie. Następnie pełnił obowiązki głównego specjalisty w Dowództwie Marynarki Wojennej.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 11:57 Więcej…
 

"Jestem od Zaruskiego!"

Email Drukuj PDF

sp53W dniu dzisiejszym, 24 października 2013 r. w Szkole Podstawowej Nr 53 im. generała Mariusza Zaruskiego w Warszawie, miała miejsce uroczystość Ślubowania Pierwszoklasistów.

Na zaproszenie uczniów i nauczycieli bielańskiej szkoły, w uroczystości brali udział przedstawiciele Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej - Honorowy Retman Wiślany Wojciech Kuczkowski oraz wiceprezes Zarządu kmdr por. Marek Jankiewicz.

Przebieg ślubowania uczniów klas I miał charakter bardzo uroczystego "'Czwartku Literackiego". Jego scenariusz nawiązywał do morskiego ceremoniału. Część oficjalną rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru szkoły, odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego oraz hymnu szkoły autorstwa Wojciecha Młynarskiego i Włodzimierza Korcza. Kolejnym puntem ceremonii było przybliżenie przez uczniów klasy IV, bogatego życiorysu Patrona.

Następnie pierwszoklasiści w obecności Dyrektora Jacka Grzybowskiego, zaproszonych gości oraz licznie zebranych rodzin uczniów, złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Tekst roty ślubowania ułożony został na kanwie cytatów poezji autorstwa gen. Mariusza Zaruskiego. Po wręczeniu legitymacji szkolnych oraz założeniu szkolnych strójów galowych z emblematem Patrona, główni bohaterowie dzisiejszej uroczystości stali się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 11:58 Więcej…
 

Neon "Miło Cię widzieć" zawiśnie na Moście Gdańskim

Email Drukuj PDF

milociewidziecJury Konkursu "Neon dla Warszawy" organizowanego wiosną br. przez RWE Polska i Neon Muzeum, zweryfikowało swój pierwotny werdykt. Ostatecznie na pierwszym miejscu znalazł się projekt Mariusza Lewczyka - Neon "Miło Cię widzieć".

Projekt - Neon "Miło Cię widzieć" poza walorami estetyzującymi przesterzeń rewitalizowanych warszawskich bulwarów wiślanych  - posiada również bardzo pozytywny komunikat, który można odbierać w sposób osobisty. Miasto Warszawa, będące w odczuciu autorem tego prostego przekazu, zyska dodatkowo opinię troskliwego gospodarza.

Umiejscowienie neonu na Moście Gdańskim (od południowej strony) nie jest bez znaczenia. Zawieszony po środku nie wyróżni którejkolwiek ze stron, przybliży rzekę miastu i jest niejako zachęcającym gestem do przekraczania jej brzegów i połączenia dwóch stron miasta. Neon będzie doskonale widoczny dla setek ludzi spacerujących na bulwarach wiślanych, odpoczywających czy uprawiających sport nad Wisłą.

- Prace nad realizacją tej koncepcji rozpoczną się 5. listopada br. od konsultacji z Zarządem Dróg Miejskich. Kolejnym etapem będzie wykonanie neonu, co zajmie cztery, pięć tygodni. Koszty jego budowy i utrzymanie przez pierwszy rok sfinansuje firma RWE, która dostarcza energię mieszkańcom Warszawy. Później neon przejdzie na własność miasta - mówi Ilona Karwińska, dyrektor Muzeum Neonów.

Poprawiony: czwartek, 24 października 2013 12:16 Więcej…
 

Debata "Wpłyń na Wisłę - przyjdź na brzeg!"

Email Drukuj PDF

debatawislaWe wtorek, 29 października 2013 r., odbędzie się ósma debatę w cyklu "Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0". Debata pod hasłem "Wpłyń na Wisłę - przyjdź na brzeg!" rozpocznie się o godz. 18:00 w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej (Stara Prochownia) przy ul. Boleść 2.

Przez ostatnie siedem lat warszawskie brzegi Wisły zmieniły się diametralnie. Z opustoszałej, mało atrakcyjnej przestrzeni stały się lubianym i często wybieranym miejscem odpoczynku i zabawy. Dotychczasowa strategia miasta wobec tego obszaru umiejętnie łączyła wielomilionowe inwestycje, jak np. budowane na lewym brzegu nowoczesne bulwary, z tymi mniejszymi, ale równie udanymi, jak prawobrzeżna ścieżka edukacyjna czy zorganizowanie miejskich plaż, wyposażonych w leżaki i sprzęty sportowe.

By w pełni wykorzystać potencjał, jaki niesie ze sobą Wisła, trzeba myśleć długofalowo. Dlatego teraz, w trakcie tych dynamicznych zmian, chcemy rozpocząć dialog na temat przyszłości tego, co nad rzeką. Okazją do spotkania będzie kolejna debata w cyklu "Zmieniamy Warszawę" pod hasłem "Wpłyń na Wisłę - przyjdź na brzeg!".

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 11:58 Więcej…
 


Strona 11 z 48