"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo okKonferencja "Pomorski Klaster Rzeczny"

Email Drukuj PDF

logoklasterKonferencja "Pomorski Klaster Rzeczny. Partnerstwo na rzecz ekologicznego transportu" odbędzie się w dniu 22. marca 2013 r. w siedzibie Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni.  

W ramach Konferencji przewidziano trzy moduły tematyczne. Pierwszy poświęcony będzie działaniom urzędów marszałkowskich na rzecz zagospodarowania Wisły. Wystąpią przedstawiciele urzędów zajmujący się sprawami dróg wodnych: Zbigniew Ptak (Pomorski UM), Rafał Modrzewski (Kujawsko-Pomorski UM) i Jerzy Wcisła (Warmińsko-Mazurski UM).

Druga część będzie relacją z prowadzonych badań i analiz dotyczących wykorzystania Wisły dla potrzeb transportu pasażerskigo i towarowego oraz współpracy polsko-rosyjskiej wykorzystującej Zalew Wiślany. Przewiduje się dyskusję założeń strategii Klastra i podpisanie porozumienia klastrowego.  

Pomorski Klaster Rzeczny to inicjatywa wspólna uczelni, przedsiębiorców oraz organizacji samorządowych: Związku Miast i Gmin Morskich i Związku Miast Nadwiślańskich. Od klastra oczekuje się działań na rzecz ożywienia żeglugi na Wiśle i na międzynarodowych drogach wodnych E-70 (Antwerpia - Kłajpeda / Królewiec) i E-40 (Gdańsk - Warszawa), jak również wzmocnienia możliwości transportowych dla portów wschodniego Wybrzeża, w tym przede wszystkim Gdańska i Elbląga.

Poprawiony: czwartek, 04 kwietnia 2013 20:01 Więcej…
 

Warszawskie plaże na topie

Email Drukuj PDF

widokplazaPlaża nie musi znajdować się z dala od cywilizacji, aby być urokliwą, mogącą relaksować. Według magazynu National Geographic warszawskie plaże są jednymi z najpiękniejszych na świecie.

W zestawieniu "Najlepszych miejskich plaż pod słońcem" znalazły się one tuż obok plaż Kapsztadu, Paryża, Vancouver, Brighton i  Sydney.

Magazyn docenił stołeczne plaże za naturalny piasek, pas zieleni odgradzający od ruchliwych ulic i widok na Stare Miasto. W Warszawie jest ich coraz więcej, zwłaszcza na praskiej stronie (np. na wysokości ul. Krynicznej na Saskiej Kępie, pod  mostem Poniatowskiego czy La Playa przy Wybrzeżu Helskim).

Piach to jednak nie wszystko. Plaże oferują  leżaki,  grille, są nawet boiska do piłki plażowej. Wszystkie trzy plaże łączy nowa ścieżka rekreacyjna biegnąca przez wiślane łęgi. Zdaniem redaktorów National Geographic, to idealne miejsce na aktywny wypoczynek i na leniwe popołudnie w gronie znajomych. "Można na nich pograć w siatkówkę, poopalać się, wypić piwo, a wieczorem potańczyć".

Poprawiony: czwartek, 14 marca 2013 13:56 Więcej…
 

Dzień Morski w Gdyni

Email Drukuj PDF

orpgdynia2DZIEŃ MORSKI GDYNI to specjalnie przygotowany, rozbudowany program wydarzeń zaplanowanych na dzień 16 marca, związanych z celebracją w Gdyni emisji przez NBP okolicznościowej monety 2. złotowej z wizerunkiem kutra rakietowego ORP "Gdynia".

Moneta, na której uwieczniono ORP "Gdynia", jest już piątą, a pierwszą w tym roku, w popularnej wśród kolekcjonerów serii "Polskie Okręty". Dla kolekcjo­nerów przygotowano 800 tys. monet. Już od dnia emisji, tj. od dnia dzisiejszego, można zamieniać je po cenie nominalnej w oddziałach okręgowych NBP.

Głównymi organizatorami sobotniego wydarzenia, w rejonie Nabrzeża Pomorskiego, ORP "Błyskawica" i Centrum "Gemini", pod tytułem "Wodowanie Monety ORP Gdynia" jest Miasto Gdynia, Marynarka Wojenna RP oraz Narodowy Bank Polski.

"Wodowanie" to inaczej marynarska promocja przedmiotów związanych z Marynarką Wojenną. Termin "wodowanie" może być przypisany promocji m.in. książek o tematyce morskiej i tych, których autorami są ludzie związani z morzem. Od 2012 roku "wodowane" są także monety NBP z sylwetkami okrętów.

Poprawiony: poniedziałek, 18 marca 2013 07:23 Więcej…
 

Nowy port na Narwi

Email Drukuj PDF

marinalomza1Rzeka Narew, stanowiąca od zarania dziejów ważny szlak komunikacyjny, doczekała się nowoczesnej mariny w Łomży. W ten sposób podjęto rewitalizację części drogi wodnej prowadzącej niegdyś Wisłą, Narwią, Biebrzą, Nettą, Czarną Hańczą, Kanałem Augustowskim do Niemna i Bałtyku znanej pod nazwą Szlaku Wodnego Króla Stefana Batorego.

Wprawdzie jeszcze w latach 60. ubiegłego stulecia była to żeglowna droga wodna, ale później została bardzo zaniedbana. Obecnie dzięki staraniom władz samorządowych na staromiejskiej części lewego brzegu powstał port rzeczny i basen jachtowy.Cały obiekt ma podnieść walory turystyczne regionu i przybliżyć gościom z Polski i zagranicy trzy parki narodowe Narwiański, Biebrzański i Wigierski oraz obszary objęte ochroną Natura 2000.

Łomżyński port leży niespełna 20 km powyżej ujścia Pisy. Płynąc od Łomży w górę Narwi mamy do ujścia Biebrzy (Wizna) 48 km, zaś do Tykocina jeszcze 42 km.Urokliwe położenie Łomży i jej atrakcyjność historyczna spełniają wszelkie walory do realizacji turystyki wodnej kajakarskiej i motorowodnej, a także coraz popularniejszych rajdów barkami.

Poprawiony: środa, 13 marca 2013 12:16 Więcej…
 

68. rocznica Zaślubin Polski z Morzem w Kołobrzegu

Email Drukuj PDF

zalubiny ko2Tegoroczne uroczystości 68. rocznicy walk o Kołobrzeg i Zaślubin Polski z Morzem w marcu 1945 r. rozpoczną się w sobotę 16. marca zgromadzeniem patriotycznym na Cmentarzu Wojennym i potrwają do poniedziałku 18 marca.

Walki o Kołobrzeg rozpoczęły się 4. marca 1945 r. Gdy czołgi rzdzieckie zblizyły się do miasta, Niemcy opuścili lotnisko w Bagiczu. W dniu 6. marca zadanie zdobycia miasta przekazano I Armii Wojska Polskiego. Walki na ulicach Kołobrzegu trwały do 18. marca, gdy żołnierze polscy zajęli port. Tego dnia odbyły się kołobrzeskie zaślubiny z morzem.

Przygotowany jest już program obchodów 68. rocznicy tego historycznego wydarzenia. Organizatorzy obchodów zapewnili uczestnikom szereg atrakcji. Jedną z nich jest I Marsz Zaślubin dla Grup Rekonstrukcji Historycznych oraz 27. Międzynarodowy Bieg Zaślubin z Morzem - cykliczna impreza biegowa odbywająca się każdego roku w Kołobrzegu nieprzerwanie od 1987 r.

Poprawiony: wtorek, 19 marca 2013 21:44 Więcej…
 


Strona 46 z 48