"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo okKołobrzeski Skansen Morski

Email Drukuj PDF

skansenNa Wyspie Solnej w Kołobrzegu powstaje nowa atrakcja turystyczna - Skansen Morski. Skansen w Kołobrzegu będzie pierwszym tego typu obiektem muzealnym na Pomorzu Zachodnim.

Na terenie o powierzchni 3 058 m2 eksponowane będą dwa znajdujące się w zbiorach Muzeum Oręża Polskiego okręty wojenne: ścigacz okrętów podwodnych ORP "Fala" i kuter rakietowy ORP "Władysławowo". Po zakończeniu renowacji zamontowane zostanie również 11 elementów wyposażenia zezłomowanego pod koniec lat 70. legendarnego kontrtorpedowca ORP "Burza" (pierwszego okrętu muzealnego w Polsce po zakończeniu II wojny światowej), w tym 25. metrowy stalowy fokmaszt okrętu100 mm armata wz. B-34-V, miotacz bomb głębinowych typu Thornycroft.

Muzeum posiada w swoich zbiorach również żurawiki łodziowe, półkluzę z rolką, dwie torpedy parogazowe, sześć min morskich, 130 mm armatę  nadbrzeżną, dwa dalmierze DM-3, dalocelownik WBK-1, 37mm przeciwlotnicze działko automatyczne, park amunicyjny oraz urządzenie do ładowania 100 mm armaty.

Okręty będą wyeksponowane na lądzie, na specjalnych podporach. Dla widzów będą przygotowane plansze informacyjne w trzech językach oraz wystawy tematyczne na okrętach. Zwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia wnętrz okrętów w postaci panoramicznej prezentacji w infokiosku przystosowanym dla osób niepełnosprawnych oraz pozostałe zabytki morskie z kolekcji muzeum. Na okręty zostaną zamocowane stalowe schody usadowione na płytach fundamentowych.

Poprawiony: poniedziałek, 15 kwietnia 2013 07:03 Więcej…
 

WISŁA źródłem życia i sukcesu

Email Drukuj PDF

zmn

We wtorek 19. marca 2013 r. w toruńskim Urzędzie Miasta odbyło się Walne Zebranie Członków Związku Miast Nadwislańskich. ZMN jest największą organizacją artykułującą interesy i potrzeby miast położonych nad Wisłą, zrzeszającą 24 miasta zainteresowane ożywieniem i właściwym wykorzystywaniem Wisły.

Na spotkaniu przyjęto m. in. program działania ZMN na rok 2013 i lata kolejne, wskazując jako priorytet rewitalizację Wisły i wodnego transportu śródlądowego.  Uczestnicy obejrzeli również prezentację "Wisła jako istotny element korytarza transportowego północ-południe" przygotowaną przez prezesa ZMN dr. Tomasza Sowińskiego z Gdańska.

Prezes Sowiński wskazał na konieczność odnowienia w Polsce gospodarki wodnej, doskonale prosperującej w wielu krajach Europy i niestety zdegradowanej w Polsce. Dlatego z niepokojem należy odbierać to, że projekt Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 przewiduje brak rozwoju gospodarki wodnej, co w praktyce oznacza jej degradację, a w konsekwencji upadek. Żegluga śródlądowa, energetyka wodna i turystyka wodna przedstawione są jako działania, które rzekomo zagrażają środowisku naturalnemu.

Poprawiony: czwartek, 04 kwietnia 2013 20:02 Więcej…
 

Uroczystości Ślubowania Ligi Morskiej i Rzecznej

Email Drukuj PDF

slubowanie1aW poniedziałek 18. marca 2013 r. w Kołobrzegu odbyły się kolejne uroczystości w ramach obchodów 68. Rocznicy Walk o Kołobrzeg i Zaślubin Polski z Morzem. Tradycyjnie w tym dniu młodzież Ligi Morskiej i Rzecznej złożyła uroczyste ślubowanie pod Pomnikiem Zaślubin.

Do Kołobrzegu przybyli członkowie Ligi Morskiej i Rzecznej i jungowie z całej Polski. Przyszłe wilki morskie uroczyście przyrzekały na sztandar Ligi stać zawsze na straży polskiego morza, nieustannie pomnażać wartość polskiej pracy na morzu i służyć mu czynem ofiarnym w każdej potrzebie. Ślubowanie zakończyło się zanurzeniem flag w falach Bałtyku. 

Całość, jak co roku miała bardzo podniosły, patriotyczny charakter nawiązujący do tradycyjnych związków Polski z Morzem. Łączyła jednocześnie najstarsze pokolenie kombatantów, uczestników walk o Kołobrzeg z najmłodszym pokoleniem urodzonym wiele lat po tragicznych wydarzeniach, dając mu przykład miłości do Ojczyzny. Obecni byłi przedstawiciele władz lokalnych oraz wojewódzkich. Nie zabrakło sztandarów kołobrzeskich szkół. Jak zwykle przy tego typu okazjach nie zabrakło Kompanii Reprezentacyjnej Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu. Oprawę artystyczną na Bulwarze Szymańskiego zapewniła Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Poprawiony: wtorek, 19 marca 2013 21:37 Więcej…
 

Niszczyciel rakietowy "WARSZAWA" na monecie NBP

Email Drukuj PDF

2013 07   warszawa 2zl r big2013 07   warszawa 2zl a big

Zgodnie z planem emisyjnym monet okolicznościowych, w dn. 26. kwietnia 2013 r. NBP wprowadzi do obiegu kolejną monetę z serii "Polskich Okrętów". Tym razem rewers monety o nominale 2. złotych będzie przedstawiał sylwetkę niszczyciela rakietowego proj. 61MP - ORP "Warszawa".

ORP "Warszawa" (nr burtowy 271) to drugi niszczyciel rakietowy, a trzeci okręt o tej nazwie pełniący służbę w Polskiej Marynarce Wojennej w latach 1988-2003. Został zbudowany w ZSRR gdzie pełnił służbę pod nazwą Smiełyj. Został wciągnięty na listę Floty ZSRR 20. grudnia 1968 r., a budowę ukończono 27. grudnia 1969 r. W styczniu 1970 r. wszedł w skład floty Czarnomorskiej. Od grudnia 1982 r. do stycznia 1985 r. przeszedł remont kapitalny w Rydze.

W 1987 r. został wydzierżawiony przez Polskę. Uroczyste podniesienie bandery oraz nadanie numeru burtowego "271" i nazwy "WARSZAWA" nastąpiło 9. stycznia 1988 r. w Porcie Wojennym w Gdyni. Okręt stał się następnie jednostką flagową Marynarki Wojennej. Na przełomie 1992/93 roku Polska odkupiła od Rosji za niską cenę. Po 16. latach służby niszczyciel został skreślony ze stanu floty 1. grudnia 2003 r. W polskiej służbie przeszedł ponad 40 000 Mm, wystrzelił m. in. 31. pocisków plot, 8. pocisków przeciw okrętowych, 32. torpedy. Wobec nieznalezienia kupca został przeniesiony do rezerwy i następnie zezłomowany

Poprawiony: piątek, 10 maja 2013 20:12 Więcej…
 

Światowy Dzień Wody 2013

Email Drukuj PDF

Światowy altDzień Wody (World Water Day) został ustanowiony w 1992 r. przez Zgromadzenia ONZ. Celem obchodów przypadającego w dniu 22. marca Święta jest informowanie społeczeństwa o znaczeniu świeżej wody dla świata oraz o konieczności zrównoważonego gospodarowania jej zasobami. 

W tym roku Światowy Dzień Wody obchodzony będzie pod hasłem "Międzynarodowego Roku Współpracy w Dziedzinie Wody" (International Year of Water Cooperation). Tegoroczne obchody Światowego Dnia Wody mają określonych kilka celów. Są to: podniesienie świadomości na temat potrzeby podejmowania działań dążących do wzmożenia międzynarodowej współpracy w dziedzinie wody; podniesienie świadomości o wyzwaniach stojących przed zarządzaniem wodą w zakresie planowania, dostępu do wody, usług; promowanie przykładów skutecznej współpracy w dziedzinie wody; poprawa jakości edukacji w kwestii wody; omówienie pilnych spraw związanych z wodami transgranicznymi; identyfikacja problemów dotyczących finansowania współpracy międzynarodowej; poprawa stanu prawodawstwa krajowego i międzynarodowego; podkreślenie znaczenia wody dla realizacji Milenijnych Celów Rozwoju oraz znaczenia ustaleń dotyczących wody, przedstawionych na Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zrównoważonego Rozwoju (Konferencja Rio+20).

Poprawiony: sobota, 23 marca 2013 19:16 Więcej…
 


Strona 45 z 48