"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo okWystawa polskiego plakatu marynistycznego

Email Drukuj PDF

plakatW piątek 22. marca 2013 r. w siedzibie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej została otwarta wystawa pt.: "Polski Plakat Marynistyczny w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie". 

Kolekcja plakatów znajdująca się zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie obejmuje ponad 8 tys. eksponatów. W tej liczbie znajduje się zespół ponad 70. plakatów o tematyce marynistycznej, reprezentujący różne okresy stylistyki graficznej od 1918 roku, aż po czasy współczesne.

Zasługującym na szczególną uwagę dziełem powstałym jeszcze w 1944 roku w Wielkiej Brytanii na potrzeby Polskiej Marynarki Wojennej jest plakat zatytułowany Polish Navy Hand in Hand With Britain (Polska Marynarka Wojenna w parze z Wielka Brytanią).

W plakatach z lat 50. XX w. autorzy zwrócili szczególną uwagę na dynamicznie rozwijającą się grupę zawodową - stoczniowców różnych specjalności, poprzez obchody Dnia Stoczniowca w ramach corocznych Dni Morza. Są wśród nich również plakaty odnoszące się do instytucji morskich.

Poprawiony: poniedziałek, 25 marca 2013 21:09 Więcej…
 

"Po drugie: autostrada wodna na Wiśle"

Email Drukuj PDF

podrugieW trosce o rozwój Pomorza i rzeki Wisły, Redakcja "Dziennika Bałtyckiego" w dn. 22. marca br. rozpoczęła szeroko zakrojoną akcję społeczną - batalię o odbudowanie drogi wodnej na Wiśle pod hasłem: "Po drugie: autostrada wodna na Wiśle".

W Polsce transport rzeczny praktycznie nie istnieje, nie korzystamy przy tym z doświadczeń krajów wysoko rozwiniętych. Żegluga śródlądowa ma ogromny udział w przewozach towarowych np. w Niemczech, gdzie rzekami przewozi się ponad 13% wszystkich towarów. W Polsce to niecały 1%, a udział w tym ma głównie transport na Odrze. Wisła pod względem transportowym nie żyje.

Transport rzeczny jest wyjątkowo ekologiczny i energooszczędny, wg fachowców jeden litr paliwa użytego przez statek pozwala na przewiezienie 127 t ładunku. Samochód zużywając litr paliwa przewiezie 50 t, a pociąg 97 t. W Polsce jednak żeglowne jest niestety niewiele ponad 200 km dróg wodnych. To tylko 5% długości rzek, po których mogłyby pływać statki. W Niemczech to 70%, we Francji 29%, a w Belgii 55%.

Jednak transport towarowy to tylko jeden z aspektów ożywienia rzek. W wielu krajach świata, rzeki stanowią ogromną atrakcję turystyczną. Rejsy i wyprawy to nieodzowne punkty wizyty w Paryżu, Budapeszcie, Pradze czy w miastach chińskich przy wielkiej rzece Jangcy-Ciang. Wisła może stać się ogromną atrakcją. Jako rzeka dzika, wspaniała, oferująca wszelkiego rodzaju niespodzianki dla miłośników przyrody, może przyciągać tysiące turystów. Unowocześnienie torów wodnych i brzegów nie powinno zniszczyć tego potencjału, jeśli będzie przeprowadzone w sposób rozważny i umiejętny.

Poprawiony: czwartek, 04 kwietnia 2013 20:03 Więcej…
 

Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego

Email Drukuj PDF

batykW dniu 22. marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W roku 1997 Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (Komisja Helsińska) ustanowiła ten dzień również Dniem Ochrony Morza Bałtyckiego (Baltic Day).

Dzisiejszy dzień jest okazją, aby przypomnieć mieszkańcom Ziemi, że można zapobiegać problemom związanym z niedostatkiem wody, jej zanieczyszczeniem oraz problemom związanym z bioróżnorodnością mórz i oceanów. Morze Bałtyckie mimo, iż nie należy do najwiekszych na świecie zajmuje czołowe miejsce w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych mórz. Przyczynia się do tego rolnictwo, przemysł, społeczeństwo oraz żegluga krajów położonych nad Bałtykiem.

Zlewisko Bałtyku zamieszkuje ponad 140 milionów ludzi, wytwarzających prawie 15% produkcji ogólnoświatowej. Nad brzegami leży około 60 wielkich miast oraz uchodzi do niego ok. 200 rzek. Szacunkowo, ilość zanieczyszczeń wprowadzanych przez poszczególne państwa do wód Bałtyku ocenia się na 1,2 mln ton rocznie. Jest to liczba niebezpiecznie wysoka. Ożywiona wymiana handlowa wyraża się ilością 70 tysięcy statków wpływających rocznie przez cieśniny. Do tego należy doliczyć flotę łowiącą na Bałtyku w ciągu całego roku. Nad Bałtykiem znajduje się około 1000 portów i przystani.

Poprawiony: piątek, 22 marca 2013 22:59 Więcej…
 

Akademia Żeglarska Zaruskiego

Email Drukuj PDF

logo zaruskiMiejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku, właściciel żaglowca STS "Generał Zaruski", powołał do życia "Akademię Żeglarską Zaruskiego". 

Nawiązując do edukacyjnych idei legendarnego pioniera polskiego żeglarstwa gen. Mariusza Zaruskiego, żaglowiec ma służyć programom edukacji morskiej i żeglarskiej polskiej młodzieży, wymianie międzynarodowej i działaniom dla wyrównania szans młodych Polaków z różnych środowisk społecznych, którzy chcieliby swój charakter hartować we wspólnym żeglarskim trudzie. Będzie to też miejsce zrzeszające środowisko osób zainteresowanych tradycyjnym żeglarstwem, pragnące realizować wszelkie działania szkoleniowe związane z STS "Generał Zaruski".

W sezonie żeglarskim Akademia ma zamiar organizować na "Zaruskim" rejsy edukacyjne, natomiast poza sezonem żaglowiec stanie się stacjonarną bazą do realizacji szkoleń, warsztatów, dni otwartych i innych aktywności zachęcających młodych i nieco starszych wielbicieli morza do żeglowania.

W ramach działalności Akademii, gdański MOSiR zaprasza młodych ludzi, w wieku 15-25 lat, na stacjonarne kursy, podczas któreych przekazywane będą podstawy wiedzy żeglarskiej. Zajęcia mają charakter warsztatowy, więc oprócz poznania teorii, uczestnicy w praktyce zmierzą się z tajnikami nawigacji, meteorologii, podstawami bezpieczeństwa i specyfiką funkcjonowania na jachcie, a także jego budową. Pierwszy kurs rusza już we wtorek, 26 marca br.

Poprawiony: piątek, 22 marca 2013 23:02 Więcej…
 

Oczyszczalnia Ścieków "CZAJKA"

Email Drukuj PDF

czajkaZ okazji Światowego Dnia Wody, premier Donald Tusk oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz otworzyli w piętek 22. marca, warszawską Oczyszczalnię Ścieków "Czajka". Obecnie jest to najnowocześniejszy tego typu obiektu w Europie. Modernizacja i rozbudowa "Czajki" to jednocześnie największa inwestycja środowiskowa na Starym Kontynencie. 

Zaprojektowana na początku lat 70.  XX w. Oczyszczalnia Ścieków "Czajka" została oddana do eksploatacji w 1991 r.  Zakład położony jest w północno-wschodniej części Warszawy i zajmuje obszar o powierzchni 52,7 ha. Przed jej rozbudową 75% nieoczyszczonych ścieków z lewobrzeżnej części miasta trafiało do Wisły.

Obecnie do oczyszczalni dopływają ścieki komunalne zarówno z prawobrzeżnej, jaki i z lewobrzeżnej części stolicy oraz z gmin ościennych tj. Legionowa, Zielonki i Marek oraz osady powstałe w procesie uzdatniania wody w Zakładzie Wodociągu Północnego w Wieliszewie. Ścieki poddawane są procesom mechanicznego i biologicznego oczyszczania. Powstałe w procesie oczyszczania ścieków osady ściekowe ulegają fermentacji, a wytworzony w tym procesie biogaz wykorzystuje się do celów grzewczych.

Poprawiony: piątek, 22 marca 2013 22:52 Więcej…
 


Strona 44 z 48