"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo okNowa inicjatywa na rzecz Wisły

Email Drukuj PDF

logoklasterW piatek 22. marca 2013 r. (Światowy Dzień Wody) podczas Konferencji "Pomorski Klaster Rzeczny. Partnerstwo na rzecz ekologicznego transportu" w siedzibie Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, podpisano porozumienie w sprawie wspólnego wypracowania formuły Pomorskiego Klastra Rzecznego.

"Pomorski Klaster Rzeczny - Partnerstwo na rzecz ekologicznego transportu" to przedsięwzięcie zainicjowanego przez przedsiębiorstwa i instytucje zainteresowane dynamizacją starań o rewitalizację Wisły przy uwzględnieniu potrzeb związanych ze zrównoważonym rozwojem, w tym z żeglugą na Wiśle i wodach związanych z Wisłą.

Jako instytucja dedykowana jest m.in.: wspomaganiu inicjatyw zmierzających do ochrony i zagospodarowania Wisły i innych dróg wodnych, z uwzględnieniem walorów przyrodniczych, żeglugowych, energetycznych, rekreacyjno-turystycznych -przy dążeniu do minimalizacji ryzyka powodzi i suszy; wspomaganiu działań zmierzających do powiązania rozwoju polskich portów morskich z rozwojem wykorzystania rzek i infrastruktury wód śródlądowych.

Poprawiony: czwartek, 04 kwietnia 2013 21:16 Więcej…
 

Dwudziestolecie międzywojenne, tom 4. "Morze, Nasze Morze..."

Email Drukuj PDF

morze4W czwartek 28. marca 2013 r. ukazał się w sprzedaży 4. tom Kolekcji "Dwudziestolecie międzywojenne", zatytułowany "Morze, Nasze Morze". Bogato ilustowane wydawnictwo przedstawia historię tworzenia się POLSKI MORSKIEJ.

Tom zawiera opisy najważniejszych wydarzeń tego okresu, począwszy od utworzenia Polskiej Marynarki Wojennej, Marynarki Handlowej, a kończywszy na wybuchu II wojny światowej. Można tu znaleźć informacje dotyczące skomplikowanych dziejów Wolnego Miasta Gdańska, budowy Portu w Gdyni, jak również genezy utworzenia i aktywnej działalności Ligi Morskiej i Kolonialnej (Ligi Morskiej i Rzecznej).

Przybliża także wydarzenia związane z Zaślubieniem Polski z Morzem Bałtyckim, obchodami Święta Morza (Dni Morza) oraz sylwetki wybitnych postaci tego okresu m. in. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego, generałów: Mariusza Zaruskiego, Józefa Hallera, Gustawa Orlicz-Dreszera, admirała Kazimierza Porębskiego.

Kolekcja "XX lecie międzywojennenne" to wyjątkowa seria 22. książek o świecie, który przeminął, ale który wart jest przypomnienia. Autorem nowej kolekcji przygotowanej przez Edipresse Polska wspólnie z wydawnictwem Bellona jest znany i ceniony znawca II Rzeczypospolitej - Sławomir Koper, twórca wielu bestselerowych książek opisujących okres przedwojenny. Zaprasza on czytelników do sentymentalnej podróży, podczas której starał się przedstawić obiektywnie, rzetenie i przystępnie najważniejsze aspekty życia w tamtych czasach.

Poprawiony: piątek, 19 kwietnia 2013 21:37 Więcej…
 

Rozmowa z Prezesem LMiR Andrzejem Królikowskim

Email Drukuj PDF

podrugie"Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle". Wisła jest dzika i niewykorzystana? 
Rozmowa Jacka Sieńskiego ("Dziennik Bałtycki") z Prezesem Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż.w. dr. inż. Andrzejem Królikowskim. 

"Dziennik Bałtycki" rozpoczął akcję, która ma spowodować, żeby Wisła ożyła.

Odbieram to bardzo pozytywnie. Uważam, że taka akcja jest bardzo potrzebna i stanowi wyraz troski wszystkich Polaków o losy zaniedbanej dziś i dzikiej królowej polskich rzek. Akcja wpłynie na atmosferę społeczną, sprzyjającą zagospodarowaniu Wisły. Liczę, iż pobudzi do działania tych decydentów, od których zależy należyte jej wykorzystanie jako autostrady wodnej. Dlatego też jestem za nagłośnieniem różnych opinii, co powinno doprowadzić do konkretnych działań. Mówi się dużo o zrównoważonej gospodarce. Jej dział stanowi transport, a zatem i żegluga rzeczna, mogąca przyczynić się do zwiększenia w Polsce tak potrzebnych miejsc pracy.

W roku 1999 Lidze Morskiej przywrócono pełną nazwę z 1924 roku, w którym jej poprzedniczkę - Ligę Żeglugi Polskiej - przemianowano na Ligę Morską i Rzeczną, poszerzając zakres działalności tej organizacji o problematykę związaną z użytkowaniem wód śródlądowych. Czy był to powrót do korzeni?

Poprawiony: poniedziałek, 15 kwietnia 2013 12:04 Więcej…
 

ŚWIĘTA WIELKANOCNE

Email Drukuj PDF

wielkanoc 2013 1

 weoslychswiat     

 

Poprawiony: czwartek, 04 kwietnia 2013 09:11
 

Zebranie Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane"

Email Drukuj PDF

alt

W środę 27. marca 2013 r. odbyło się zebranie Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej z siedzibą w Warszawie. Ze względu na zbiżające się ŚWIĘTA WIELKANOCNE spotkanie miało uroczysty przebieg, poprzedziło je tradycyjne podzielenie się jajkiem oraz złożenie życzeń.

Podczas posiedzenia Wiceprezes Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" Tadeusz Glinkowski (Członek Honorowy WOPR) wręczył Prezesowi Wacławowi Kowalskiemu medal 50. lecia Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przyznany przez Zarząd Główny WOPR z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu.

Następnie Prezes "Bractwa Wiślanego" przedstawił sprawozdanie z posiedzenia Zarządu Głównego LMiR w dn. 9. lutego 2013 r. w Gdańsku, obchodów Święta Ligi Morskiej i Rzecznej oraz uroczystości rocznicowych Zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim w Pucku w dn. 10. lutego 2013 r.

Poprawiony: środa, 27 marca 2013 23:27 Więcej…
 


Strona 43 z 48