"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo okCentrum rekreacyjno-artystyczne - "Temat Rzeka"

Email Drukuj PDF

temat rzeka"Temat Rzeka" to nowe, powstające właśnie centrum rekreacyjno-artystyczne położone na plaży przy Moście Poniatowskiego, zwanej niegdyś Poniatówką, która w tym roku została wyróżniona przez magazyn National Geographic jako jedna z ładniejszych plaż miejskich w Europie.

Lokal powstaje w wyjątkowym miejscu, na wysokości Stadionu Narodowego, po praskiej stronie Wisły w sąsiedztwie Saskiej Kępy, Mostu Poniatowskiego i ścieżki rekreacyjnej. Taka lokalizacja sprawia, że "Temat Rzeka" jest dwa kroki od centrum Warszawy, a jednocześnie z dala od zgiełku miasta. O jej atrakcyjności niech świadczy fakt, że jest to kolejna, obok pawilonu plażowego "KOŁO WISŁY", inwestycja rekreacyjna w tym rejonie.

Ten teren to również niesamowity punkt widokowy. W otoczeniu panoramy miasta i galerii leśnej jest inspirującą przestrzenią działań twórczych dla pasjonatów fotografii, malarstwa, ale nie tylko. Istotnym założeniem miejsca jest możliwość spędzania czasu nie rezygnując przy tym z własnych zobowiązań. Dlatego uposażone w szerokopasmowe wi-fi i przepyszną kawę miejsce jest polecane się jako nowa przestrzeń pracy, zwłaszcza w słoneczne dni nadchodzącego lata.

Poprawiony: niedziela, 14 kwietnia 2013 18:52 Więcej…
 

Nowe rozporządzenie w sprawie uprawiania turystyki wodnej

Email Drukuj PDF

paragrafWe wtorek 9. kwietnia 2013 r. Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha podpisała rozporządzenie w sprawie uprawiania turystyki wodnej, tworzące nowy system uprawnień żeglarskich i motorowodnych. 

 

W swoim założeniu ma ono przybliżyć i ułatwić szeroki dostęp do rekreacji wodnej, zgodnie z europejskimi i światowymi standardami. Uproszczony został system patentowy, zarówno w turystyce żeglarskiej, jak i motorowodnej. System zdobywania uprawnień jest trzystopniowy.

 

Osoby, które zaczynają przygodę z żeglarstwem, będą mogły swobodnie pływać bez posiadania odpowiedniego patentu jachtem o długości kadłuba nieprzekraczającym 7,5 m. Patent żeglarza jachtowego będzie mogła uzyskać osoba, która ukończyła 14 rok życia i zdała egzamin z wymaganej wiedzy i umiejętności. 

 

Zlikwidowano obowiązkowe szkolenia, nie oznacza to jednak, że chętni nie mogą przejść takiego szkolenia, nie jest ono jednak obligatoryjnym wymogiem przystąpienia do egzaminu. Położyliśmy większy nacisk na egzamin, który powinien sprawdzić nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczne umiejętności. Od tej pory ma on jasne reguły i zostanie ujednolicony na obszarze całego kraju.

Poprawiony: piątek, 19 kwietnia 2013 18:27 Więcej…
 

Konferencja Naukowa "95 lat Ligi Morskiej i Rzecznej"

Email Drukuj PDF

konferencja lmir folderWydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Liga Morska i Rzeczna zapraszają na Konferencję Naukową "95 lat Ligi Morskiej i Rzecznej", która odbędzie się w czwartek 13. czerwca 2013 r. w gmachu głównym Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. 

Celem Konferencji jest promocja działań Ligii Morskiej i Rzecznej oraz jej poprzedniczek na rzecz kształtowania świadomości morskiej społeczeństwa polskiego, rozwoju Polski Morskiej oraz działalności wychowawczej.

Mając na uwadze zbieżny kierunek działalności Akademii Marynarki Wojennej oraz Ligii Morskiej i Rzecznej w zakresie kształtowania świadomości morskiej społeczeństwa polskiego, umiejętności dostrzeżenia ogromnego znaczenia szeroko rozumianej gospodarki morskiej oraz kwestii bezpieczeństwa narodowego państwa, obie instytucje podjęły się wspólnej inicjatywy, jaką będzie konferencja naukowa.

Wykorzystując ogromny wkład Akademii Marynarki Wojennej w zakresie edukacji obronnej jak i morskiej oraz wieloletnią działalność Ligii Morskiej i Rzecznej, obie strony w ramach organizowanej konferencji pragną zwrócić szczególną uwagę na działalność Ligii Morskiej i Rzecznej oraz jej znaczenie dla kształtowania postaw społecznych w ostatnich 95. latach.

Poprawiony: wtorek, 11 czerwca 2013 06:00 Więcej…
 

Rok 2013 - ROKIEM LEONIDA TELIGI

Email Drukuj PDF

teligaW piątek 5. kwietnia 2013 r. minęła 44. rocznica zakończenia przez Leonida TELIGĘ pierwszego samotnego rejsu wokół Ziemi pod polską banderą. W tym roku jego macierzysty Jacht Klub Morski "GRYF" w Gdyni, obchodzi  85. lecie swojego istnienia. Z tej okazji Polski Związek Żeglarski ustanowił rok 2013 - ROKIEM LEONIDA TELIGI.

Leonid TELIGA był członkiem JKM "GRYF" w Gdyni. Pod auspicjami tego Klubu dokonał wspaniałego wyczynu żeglarskiego - samotnego rejsu dookoła świata. Dokonał tego jako pierwszy Polak w latach 1967-1969, płynąc na własnym jachcie "OPTY", typu "Konik Morski", którego konstruktorem był Leon Tumiłowicz, a budowniczym Maciej Dowhyluk.

Rejs trwał 2 lata, 2 miesiące 11 dni. Leonid TELIGA wyruszył 25. stycznia 1967 r. z Casablanki i 5. kwietnia 1969 r. zamknął swoją wokółziemską pętlę nieopodal Wysp Kanaryjskich. Złożony nieuleczalną chorobą, z którą walczył w czasie całego rejsu, powrócił do Warszawy samolotem gdzie zmarł 21. maja 1970 r. w wieku 53 lat.

Leonid TELIGA urodził się 28. maja 1917 r. w Wiaźmie w Rosji. Był oficerem piechoty Wojska Polskiego II RP. W 1942 r. wstąpił do Armii Andersa, walczył w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Był żeglarzem, dziennikarzem, tłumaczem i pisarzem. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Poprawiony: piątek, 12 kwietnia 2013 18:49 Więcej…
 

Wielki Leksykon Uzbrojenia, tom 6. "Niszczyciele "Grom" i "Błyskawica""

Email Drukuj PDF

wlu t.6W czwartek 4. kwietnia 2013 r. ukazał się w sprzedaży 6. tom Kolekcji "Wielkiego Leksykonu Uzbrojenia - Wrzesień 1939", zatytułowany "Niszczyciele "Grom" i 'Błyskawica"". Opracowanie przedstawia historię wprowadzonych do służby w Marynarce Wojennej w 1937 r., zasłużonych polskich okrętów wojennych.

Bogato ilustrowane wydawnictwo przybliża czytelnikowi wojenne, w tym tragiczne losy niszczycieli, wspomagających podczas II wojny światowej alianckie operacje morskie. Autorem przygotowanej przez Edipresse Polska publikacji jest Tadeusz Kondracki - pracownik Instytutu Historycznego PAN, twórca wielu opracowań historycznych przedstawiających m. in dzieje Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. 

W pracy nad dziejami ORP "Grom" i ORP "Błyskawica" wielką pomocą służyło środowisko weteranów Polskiej Marynarki Wojennej zarówno w kraju, jak i zagranicą, członkowie ich rodzin oraz miłośnicy historii PMW. "Wielki Leksykon Uzbrojenia Wrzesień 1939" to unikatowe wydawnictwo przedstawiające najciekawsze przykłady uzbrojenia Wojska Polskiego w kampanii 1939 roku.

Po raz pierwszy w jednej serii zostały zebrane szczegółowe opisy polskiego oręża, z którym przyszło polskim żołnierzom stanąć do nierównej walki z niemieckim i sowieckim najeźdźcą we wrześniu 1939 roku. Nowa seria wydawnicza przypomina jak wyglądał ówczesny polski przemysł wojskowy, skąd pochodziła broń żołnierza polskiego i jak to się stało, że obrosła tak wielką legendą.

Poprawiony: niedziela, 14 lipca 2013 22:04 Więcej…
 


Strona 42 z 48