"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo okWarszawskie Linie Turystyczne

Email Drukuj PDF

wltW środę 1. maja 2013 r. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, już po raz piąty, uruchomi Warszawskie Linie Turystyczne - WLT. Po Wiśle znów będą pływały statki "Wars" i "Zefir" oraz promy "Pliszka", "Słonka", "Turkawka" i "Wilga". 

W związku z budową nadrzecznych bulwarów oraz pakietem oszczędnościowym ZTM wprowadził kilka drobnych zmian w ofercie - "Zefir" i "Wars" będą wypływały z Cypla Czerniakowskiego, tramwaj wodny będzie kursował jedynie w weekendy i w piątki, a pod banderą WLT nie będzie jeździł konny omnibus. Tegoroczny sezon potrwa do końca sierpnia. Można już zdobyć bezpłatne zaproszenia na inauguracyjne rejsy.

Tak jak w poprzednich latach będzie się można udać na przejażdżkę tramwajem wodnym i oderwać na chwilę od miejskiego zgiełku. Z pokładu "Warsa" będzie można podziwiać "dziką" Wisłę, panoramę Starego Miasta, zobaczyć jak postępuje budowa nowej linii metra i obejrzeć najbardziej charakterystyczne obiekty w stolicy - Grubą Kaśkę, Stadion Narodowy, Zamek Królewski i nowoczesne Centrum Nauki Kopernik. Od 1 maja do 30 czerwca tramwaj wodny będzie pływał tylko w weekendy i dni świąteczne, a od 1 lipca do 31 sierpnia - także w piątki. W weekendy i dni świąteczne wykona cztery rejsy, a w piątki - trzy.

Poprawiony: środa, 24 kwietnia 2013 23:05 Więcej…
 

Majówka z Marynarką Wojenną - "WARSZAWA - cała naprzód!"

Email Drukuj PDF

majowkamwW sobotę 4. maja 2013 r. przed Dowództwem Garnizonu Warszawa na pl. Piłsudskiego oraz na pl. Zamkowym odbędzie się "Majówka z Marynarką Wojenną". Tego dnia odbędzie się także prezentacja okolicznościowej monety Narodowego Banku Polskiego z wizerunkiem niszczyciela rakietowego ORP "Warszawa".

"Majówka z Marynarką Wojenną" organizowana jest dla podkreślenia związków miasta stołecznego Warszawy z Marynarką Wojenną i tradycji nazewnictwa jednostek wojskowych.

W historii polskich sił morskich, pod biało-czerwoną banderą, służyły bowiem trzy okręty ORP "Warszawa". Pierwszy z nich był tzw. monitorem rzecznym (1920 - 1939). Dwa kolejne okręty, noszące nazwę miasta stołecznego, były niszczycielami, które służyły w polskiej flocie odpowiednio: w latach 1970 - 1986 i 1988 - 2003. 

Jeszcze przed "Majówką z Marynarką Wojenną", w oknach budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa (od strony pl. Piłsudskiego) będzie można zobaczyć specjalną wystawę opracowaną przez Muzeum Marynarki Wojennej na temat tych okrętów. 

Marynarze to rzadko spotykani goście w stolicy, tym bardziej warto przyjść na spotkanie z nimi, bowiem przygotowali dla warszawiaków ciekawe prezentacje i koncerty w całodziennym wydarzeniu "Warszawa - cała naprzód!".

Poprawiony: poniedziałek, 06 maja 2013 18:55 Więcej…
 

Wystawa "Biało-czerwona na morzach i oceanach"

Email Drukuj PDF

banderaW czwartek 2. maja 2013 r. w Dzień Flagi RP zostanie otwarta wystawa "Biało-czerwona na morzach i oceanach". W tym roku wystawa poświęcona będzie dokonaniom polskich żeglarzy, kapitanów, jachtów i żaglowców pływających pod biało-czerwoną banderą.

Wystawa "Biało-czerwona na morzach i oceanach" ma na celu przypomnienie przy okazji Dnia Flagi RP części bardzo bogatej historii biało-czerwonej bandery sportowej. Żeglarstwo jest wyjątkowym sportem opierającym się na współpracy, wzajemnym zaufaniu oraz sile ducha.

Zdjęcia ukażą niezwykłe historie ujarzmiania żywiołów wody i wiatru przez bohaterów Wystawy, które symbolicznie łączy polska Flaga. Osiągnięcia polskich żeglarzy, kapitanów, wspaniałych żaglowców stanowią powód do dumy, że to właśnie my, Polacy możemy się tym szczycić.

Ponadto wystawa, poprzez pozytywny przekaz, stawia sobie za cel promowanie nowoczesnego patriotyzmu, co w dobie rodzących się ruchów agresywnych i o nastawieniu faszyzującym jest szczególnie istotne. Tematyka wystawy: żeglarstwo i osiągnięcia pod biało-czerwoną banderą, są tak naprawdę pretekstem do tego, aby każdy miał okazję do zastanowienia się nad znaczeniem barw narodowych. Organizatorzy mają nadzieję, że dla wielu będzie okazją do zmiany sposobu myślenia o Fladze, jako o żywym symbolu Państwa.

Poprawiony: środa, 24 kwietnia 2013 18:36 Więcej…
 

Czy jesteśmy gotowi na wielką wodę?

Email Drukuj PDF

powodz2010We wtorek 16. kwietnia 2013 r.  w Ministerstwie Środowiska w Warszawie, odbyła się konferencja prasowa Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisława Gawłowskiego i Sekretarza Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Włodzimierza Karpińskiego poświęcona działaniom dla poprawienia bezpieczeństwa powodziowego naszego kraju.

W konferencji wzięli udział także Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Witold Sumisławski oraz Z-ca Dyrektora Pionu Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Rafał Bąkowski.

W oficjalnym materiale prasowym czytamy:

W 2013 roku przeznaczono prawie 1 miliard 300 milionów złotych na prace związane z zabezpieczaniem przeciwpowodziowym mieszkańców. W Polsce mamy blisko 8500 km wałów przeciwpowodziowych z czego ponad 3730 km to wały I i II klasy (znaczenie nie tylko lokalne). Od 2008 roku 424 km z nich wyremontowano, zmodernizowano lub zbudowano od nowa. W tym roku proces budowy i modernizacji obejmie kolejne 100 km. Wszystkie służby państwowe są gotowe i monitorują sytuację powodziową. Na dzisiaj nie ma zagrożenia powodzią występują lokalne podtopienia.

Poprawiony: środa, 17 kwietnia 2013 08:19 Więcej…
 

Rozmowa z podróżnikiem Markiem Kamińskim

Email Drukuj PDF

podrugie"Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle". Rzekę trzeba ożywić, ale szanując jej dziki charakter. Rozmowa Jarosława Popka ("Dziennik Bałtycki") z polarnikiem, podróżnikiem, żeglarzem Markiem Kamińskim, który przepłynął Wisłę kajakiem latem i zimą, wyróżnionym przez Klub "Bractwo Wiślane" LMiR, Patentem "Honorowego Retmana Wiślanego".

Czy istnieje, Pana zdaniem, szansa na to, żeby Wisła ożyła, by pływały po niej statki i tysiące turystów?

Są dwa sposoby patrzenia na Wisłę. Jeden to podejście z ubiegłego wieku czy nawet XIX wieku, które mówi o tym, że Wisła ma być uregulowana, że ma być ileś tam stopni wodnych, a te stopnie mają powodować, że będzie produkowana energia elektryczna i na Wiśle będzie duży ruch statków. To jednak jest podejście anachroniczne.

Jest też drugie podejście - największą wartością Wisły jest to, że ma ona naturalny charakter, który sprawia wrażenie dzikiej rzeki. Dzięki staraniom ludzi, którzy Wisłę kochają, dzięki programowi "Natura 2000" Wisła coraz bardziej dziką rzeką się staje i z tego wynika jej unikalny w Europie charakter. Można płynąć Wisłą i nie jest ona zurbanizowana - nie ma betonowych nabrzeży, nie wygląda tak jak rzeki w zachodniej Europy, gdzie przypominają one bardziej kanały. Dlatego, modernizując Wisłę, trzeba brać pod uwagę właśnie takie względy. Zniszczyć naturę jest przecież łatwo, a człowiek nie ma takich możliwości, by odbudować naturalny charakter rzeki.

Poprawiony: poniedziałek, 15 kwietnia 2013 20:22 Więcej…
 


Strona 41 z 49