"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo okZimowa edycja akcji informacyjno-edukacyjnej "Bezpieczna Woda"

Email Drukuj PDF

bezpieczna wodaW trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie sezonu zimowego Ministerstwo Sportu i Turystyki rozpoczęło II edycję zimowej akcji informacyjno-edukacyjnej "Bezpieczna Woda", skierowanej m. in. do nauczycieli, wychowawców, funkcjonariuszy policji, ratowników oraz dzieci i ich rodziców.

Akcja związana jest z rozpoczęciem sezonu zimowego, w czasie którego często dochodzi do nieszczęśliwych wypadków podczas zabaw dzieci i młodzieży na zamarzniętych zbiornikach wodnych. W założeniach Akcja obejmie swym zasięgiem szkoły na terenie całego kraju i wpłynie na ograniczenie liczby wypadków wśród dzieci i młodzieży podczas zimowego wypoczynku na obszarach wodnych.

W trakcie trwania akcji do szkół zostaną przekazane zestawy edukacyjno-informacyjne ujęte w formie plakatu oraz 4-stronicowej ulotki, stanowiące pomoc dydaktyczną wykorzystywaną w ramach zajęć szkolnych dotyczących zagrożeń związanych niebezpieczeństwem przebywania na pokrytych lodem jeziorach, rzekach i stawach.

Ministerstwo Sportu i Turystyki realizuje zimową edycję Akcji "Bezpieczna Woda" we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Ministerstwem Zdrowia, przy wsparciu Komendy Głównej Policji, Centrum Turystyki Wodnej PTTK i Polskiej Organizacji Turystycznej.

Poprawiony: wtorek, 03 grudnia 2013 07:04 Więcej…
 

"Żeglowanie po królewsku..."

Email Drukuj PDF

zagle122013Dostępny jest już kolejny, grudniowy numer miesięcznika "Żagle" 12/2013, magazynu sportów wodnych z wielkimi tradycjami i ugruntowaną pozycją w środowisku żeglarskim.

Wydawany od stycznia 1959 r. miesięcznik, zawiera praktyczne porady, ciekawe artykuły, przeglądy sprzętu, skierowane do wszystkich pasjonatów żeglarstwa i amatorów sportów wodnych.

W grudniowym numerze magazynu, obok artykułów ze stałych działów poświęconych m. in. technice, śródlądziu, morzu, sportom wodnym, można znaleźć felieton pt. "Żeglowanie po królewsku" autorstwa redaktora naczelnego "Żagli" Waldemara Heflicha. Opracowanie wydane w ramach cyklu "Z wiatrem i pod wiatr", poświęcone jest idei reaktywacji szlaku wodnego wytyczonego przez Króla Stefana Batorego.

Program "Szlak Wodny im. Króla Stefana Batorego" jest sumą programów turystyczno-rekreacyjnych miast i gmin położonych wzdłuż szlaków. Ma on na celu wiekszą promocję i wykorzystanie Wisły i rzek jej dorzecza. Program rozwoju dróg wodnych zmierzających do Morza Bałtyckiego jest bowiem wciąż aktulany. Realizowany w obecnej rzeczywistości może przyczynić się do rozwoju nie tylko turystyki i rekreacji wodnej, ale również do rozwoju gospodarczego atrakcyjnych rejonów Polski.

Poprawiony: piątek, 27 grudnia 2013 13:51 Więcej…
 

I Warszawska Barbórka Środowiska Wodniackiego

Email Drukuj PDF

barborkaww2W środę, 4 grudnia 2013 r. w Warszawie, odbędzie się uroczyste spotkanie społeczności wiślanej, w ramach obchodów "I Warszawskiej Barbórki Środowiska Wodniackiego".

Ubchody rozpoczną się o godz. 18.00 w Kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Warszawie (Nowe Miasto, ul. Przyrynek 2), mszą świętą w intencji wodniaków warszawskiej Wisły. Będzie to niezwykła okazja na podziękowanie za bezpieczny, mijający rok oraz na złożenie próśb o łaski na rok kolejny.

Po zakończeniu mszy św., ok. godz. 19.00 w restauracji "Pod Retmanem" (ul Bednarska 9), odbędzie się biesiada wodniacka, podczas której podsumowane zostaną tegoroczne działania na Wiśle oraz omawiane będą zamierzenia na rok 2014. Specjalnie na tę okazję, w menu mają pojawić się potrawy flisackie i retmańskie. Degustacji towarzyszyć będzie multimedialny pokaz filmów oraz zdjęć prezentujących tegoroczne dokonania warszawskiej społeczności wiślanej: wodniaków, flisaków, marynarzy.

Do uczestnictwa w obchodach "I Warszawskiej Barbórki Środowiska Wodniackiego" serdecznie zapraszają: Fundacja "Dom Wisły", "Szerokie Wody", "Wszystko Płynie", "Pro Bono PL", Klub "Bractwo Wiślane" LMiR, Królewski Flis na Wiśle oraz wszyscy wodniacy z warszawskiego odcinka Wisły.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 11:53 Więcej…
 

Spotkanie z kapitanem Adamem Jasserem

Email Drukuj PDF

spotkanie jasserWe wtorek, 3 grudnia 2013 r. o godz. 19.00 w Tawernie Korsarz (ul. Gostyńska 45) w Warszawie, rozpocznie się spotkanie z kapitanem Adamem Jasserem - polskim żeglarzem, inicjatorem i promotorem rejsów Morskiego Wychowania Młodzieży pn. " Niebieska Szkoła".

Urodzony w 1936 roku Adam Jasser (j.kpt.ż.w.) to inicjator rejsów z młodzieżą szkolną i wielki popularyzator żeglarstwa w Polsce, założyciel Bractwa Żelaznej Szekli, które w lipcu tego roku roku obchodziło swoje 40-lecie, kapitan żaglowców "Henryk Rutkowski" (obecnie STS "Kapitan Głowacki") i "Pogoria", posiada tytuł Członka Honorowego Sail Training Association - Poland. Decyzją Zarządu PZŻ został odznaczony medalem "Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego". Za pracę na rzecz morskiego wychowania młodzieży Prezydent RP odznaczył go Krzyżem Kawalerskim orderu Polonia Restituta.

W czasie spotkania kapitan Adam Jasser opowie o idei i znaczeniu morskiego wychowania, którego jest inicjatorem w Polsce oraz o zlotach żaglowców The Tall Ships Races, które w doskonały sposób realizują program wychowania morskiego młodzieży.

"Byłem zawsze przekonany, że praca młodych ludzi pod żaglami, na morzu, kształci siłę woli, solidarność i poczucie równości, ćwiczy wytrwałość i cierpliwość, jest przeciwieństwem zaściankowości, a synonimem światowości, uczy realizmu w myśleniu i postępowaniu.Kształtuje przyzwyczajenia i odruch pracy zespołowej, pomagania osobom słabszym, wyrabia i wzmacnia cechy przywódcze. Jest szkołą wychowania społecznego i obywatelskiego, pochwałą życia nieułatwionego, w trudzie własnych rąk, pośród żywiołu, który potrafi dostateczne zahartować człowieka, aby odważnie stawił czoła problemom i wyborom życia codziennego." - mówi kapitan Adam Jasser.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 11:53 Więcej…
 

Posiedzenie Komisji Dialogu Społecznego ds. Warszawskiej Wisły

Email Drukuj PDF

kdslogoW czwartek, 28 listopada 2013 r. w siedzibie Żeglarskiego Klubu Turystycznego PTTK "Rejsy" w Warszawie, odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Dialogu Społecznego ds. Warszawskiej Wisły.

W skład działającej przy Centrum Komunikacji Społecznej Komisji, wchodzą obecnie 34 fundacje, stowarzyszenia, towarzystwa, kluby, których działalność jest nierozerwalnie związana i umiejscowiona w "XIX dzielnicy" Stolicy, tj. warszawskim odcinku Wisły.

Rolę moderatora spotkania pełnił Przewodniczący Komisji - Piotr Kaliszek z Warszawskiego Akademickiego Klubu Kajakowego "Habazie". Warszawski Ratusz był reprezentowany przez Marka Piwowarskiego - pełnomocnika prezydenta m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nadbrzeża Wisły.

Wśród uczestników posiedzenia byłi również m. in. Zastępca Przewodniczącego Komisji - Maria Pechańska - komandor Żeglarskiego Klubu Turystycznego PTTK "Rejsy", Andrzej Stański - prezes Fundacji "Szerokie Wody", Piotr Ruszczewski - Firma "Wisła 2014", Rafał Łapiński - prezes Fundacji "Dom Wisły", Artur Matuszewski - Warszawska Przystań Wodna "Aquatica", Jacek Gustowski - prezes TW "Syrenka", Robert Jankowski, Piotr Fedorowicz - Firma "naKajak", Ryszard Romanowski - prezes Fundacji "Pro Bono PL", Urszula Zawadzka-Pawlewska - KS "Powiśle" oraz kmdr por. Marek Jankiewicz - wiceprezes Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR w Warszawie.

Poprawiony: czwartek, 20 lutego 2014 06:17 Więcej…
 


Strona 5 z 48