"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo okII Flis Festiwal 2013

Email Drukuj PDF

flisfestiwalW sobotę i niedzielę 18.-19. maja 2013 r. w miejscowości Gassy nad Wisłą k/Konstancina-Jeziornej pod Warszawą, odbędzie się spotkanie kultur nadrzecznych na Łurzycu - Flis Festiwal 2013. Jego organizatorami są: Konstanciński Dom Kultury, Fundacja Szerokie Wody i firma Fanaberie.

Flis Festiwal to spotkanie kultur nadrzecznych na Łurzycu, którego integralną częścią są podkonstancińskie Gassy. Łurzyce to gwarowa forma nazwy Urzecze, oznaczająca zalewowe tereny położone po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi, a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą.

Podkonstancińskie Gassy, gdzie odbywa się festiwal, leżą zatem niejako w sercu owego Łurzyca. Ten zapomniany do niedawna mikroregion etnograficzny tradycyjnie związany był z Wisłą i handlem wiślanym, flisakami zwanymi tu orylami, a także z osadnictwem olęderskim, które pojawiło się tu już w początkach XVII wieku. Wszystkie te czynniki wpłynęły na odrębną tożsamość tutejszych mieszkańców (Łurzycoków), manifestującą się m.in. w unikatowych strojach wilanowskich, budownictwie czy specyficznej, nadrzecznej gospodarce.

Poprawiony: sobota, 18 maja 2013 20:05 Więcej…
 

Rejsy MAST na STS "Generał Zaruski"

Email Drukuj PDF

mastPo powrocie z inauguracyjnego rejsu do Ekenas (Szwecja), miejsca swej budowy, STS "Generał Zaruski" flagowa jednostka Miasta Gdańska rozpoczęła regularną morską służbę. Żaglowiec od razu ruszył w pierwszy rejs z młodzieżą w ramach projektu MAST (Maritime Education and Sail Training for Young People) realizowanego w Programie Współpracy Transgranicznej "Południowy Bałtyk 2007-2013".

Partnerem w tym przedsięwzięciu są żeglarze z Litwy, Danii, Szwecji i Polski (oraz Niemiec - jako partner stowarzyszony). W tym sezonie na STS "Generał Zaruski" odbędzie się 8 rejsów, z czego pierwszy właśnie się zaczął. Młodzież z Polski i Litwy na początek odwiedziła Gdynię, a potem obrała kurs na Szwecję, by w powrotnej drodze udać się do Kłajpedy.

Kolejny rejs już w następnym tygodniu, a uroczysty finał projektu (po bardzo aktywnym sezonie) planowany jest na wrzesień. Gospodarzem tego wydarzenia będzie port macierzysty "Brabandera", czyli litewska Kłajpeda. Wyjątkową atrakcją tego sezonu będzie na pewno udział w jednym z etapów światowej sławy regat The Tall Ships Races z Rygi do Szczecina, gdzie "Generał Zaruski" z młodzieżą MAST na pokładzie zawita 06.08.2013 r.

Poprawiony: poniedziałek, 29 lipca 2013 11:57 Więcej…
 

III Bieg "Wisły" 2013

Email Drukuj PDF

biegwisyW niedzielę 12. maja 2013 r. o godz. 10.00, nastąpi start III Biegu Wisły 2013, święta miłośników biegania organizowanego przez Urząd m.st. Warszawy, Sekcję Strzelecką CWKS "Legia" Warszawa oraz Komendę Stołeczną Policji. 

Celem biegu jest propagowanie zdrowych form spędzania wolnego czasu, prezentacja Warszawy jako miejsca przyjaznego dla wszelkiej turystyki oraz sportu i rekreacji, promowanie okolic rzeki Wisły jako interesujących miejsc, gdzie warto spędzać wolny czas i integracja środowiska służb mundurowych z mieszkańcami Warszawy poprzez wydarzenie rekreacyjno-sportowe. 

Bieg połączony z piknikiem sportowo-rodzinnym "Święto Wisły", odbędzie się w samym centrum stolicy. Bieg rozpocznie się między Mostem Grota Roweckiego i Mostem Gdańskim. Zawody zakończą się na Plażach Saskiej Kępy przy Moście Łazienkowskim.

Zawodnicy, którzy wezmą udział w biegu będą mieli do pokonania 10. km dystans. Początek biegu - ścieżka rowerowo-biegowa na 517 km Wisły, (kolektor burzowy strona prawa-praska) następnie podbieg na wał przeciwpowodziowy w kierunku północnym do Mostu Grota Roweckiego i powrót na ścieżkę spacerową, bieg pod Mostem Gdańskim, Śląsko-Dąbrowskim, pokonanie kanałku Portu Praskiego, bieg pod Mostem Świętokrzyskim, Średnicowym i Poniatowskiego na plaże w okolice Mostu Łazienkowskiego.

Poprawiony: piątek, 10 maja 2013 05:26 Więcej…
 

Święto Wisły 2013

Email Drukuj PDF

swietowisly2W niedzielę 12. maja 2013 r., na nabrzeżu Wisły na Płycie Desantu przy ul. Solec w Warszawie, odbędzie się VI edycja Święta Wisły. Celem imprezy jest promocja wszelkich form aktywności wodnych oraz udowodnienie, że nabrzeże rzeki to doskonała lokalizacja do uprawiania sportu i rekreacji.

Tegoroczna edycja ma dodatkowo promować ekologię i recycling. Odbędzie się wiele warsztatów, wspólne tworzenie obiektów recyclingowych oraz prezentacja znajdującego się tuż obok Warszawy, wyjątkowego w skali Europy parku krajobrazowego.

Od godz. 11.00 do 22.00, na odcinku rzeki między mostami Łazienkowskim i Gdańskim po obu stronach rzeki organizatorzy zapewnią dla wszystkich wiele atrakcji zarówno na lądzie jak i na wodzie. Zapraszają oni uczestników do udziału w wyjątkowej wycieczce plenerowej, która rozpocznie się na Płycie Desantu i obejmie takie punkty jak klub BarKa, plaża Poniatówka, plaża na Saskiej Kępie oraz Multimedialny Park Fontann.

Na wyspie pod Mostem Poniatowskiego specjalnie na potrzeby wydarzenia stworzony zostanie interaktywny Eco-bar. Po warszawskiej Wiśle będzie można poruszać się tradycyjnymi łodziami, promami, oraz statkiem wycieczkowym Wars. Na lądzie zaś publiczność przesiądzie się na rowery. We wszystkich miejscach organizatorzy zapewniają szereg atrakcji m in. koncerty, warsztaty kulinarne, warsztaty recyclingowe, kiermasze eco-dizajnu oraz animacje dla dzieci. Gościom Święta Wisły zostaną zapewnione bezpłatne rejsy oraz poczęstunek w wybranych punktach.

Poprawiony: niedziela, 12 maja 2013 21:15 Więcej…
 

Warszawskie Linie Turystyczne

Email Drukuj PDF

wltW środę 1. maja 2013 r. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, już po raz piąty, uruchomi Warszawskie Linie Turystyczne - WLT. Po Wiśle znów będą pływały statki "Wars" i "Zefir" oraz promy "Pliszka", "Słonka", "Turkawka" i "Wilga". 

W związku z budową nadrzecznych bulwarów oraz pakietem oszczędnościowym ZTM wprowadził kilka drobnych zmian w ofercie - "Zefir" i "Wars" będą wypływały z Cypla Czerniakowskiego, tramwaj wodny będzie kursował jedynie w weekendy i w piątki, a pod banderą WLT nie będzie jeździł konny omnibus. Tegoroczny sezon potrwa do końca sierpnia. Można już zdobyć bezpłatne zaproszenia na inauguracyjne rejsy.

Tak jak w poprzednich latach będzie się można udać na przejażdżkę tramwajem wodnym i oderwać na chwilę od miejskiego zgiełku. Z pokładu "Warsa" będzie można podziwiać "dziką" Wisłę, panoramę Starego Miasta, zobaczyć jak postępuje budowa nowej linii metra i obejrzeć najbardziej charakterystyczne obiekty w stolicy - Grubą Kaśkę, Stadion Narodowy, Zamek Królewski i nowoczesne Centrum Nauki Kopernik. Od 1 maja do 30 czerwca tramwaj wodny będzie pływał tylko w weekendy i dni świąteczne, a od 1 lipca do 31 sierpnia - także w piątki. W weekendy i dni świąteczne wykona cztery rejsy, a w piątki - trzy.

Poprawiony: środa, 24 kwietnia 2013 23:05 Więcej…
 


Strona 40 z 48