"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo okEuropejski Dzień Morza 2013

Email Drukuj PDF

edm2013

W poniedziałek 20. maja 2013 r. obchodzony będzie Europejski Dzień Morza. Jego celem jest podkreślanie roli i znaczenia spraw morskich w rozwoju społeczno-gospodarczym oraz funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Europejski Dzień Morza ustanowiono trójstronnym oświadczeniem przewodniczących Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 maja 2008 r. Jest obchodzony co roku w dniu 20 maja, a jego celem jest większa popularyzacja morskiego charakteru Europy. Poprzednie edycje Europejskiego Dnia Morza gościły w Brukseli (2008), Rzymie (2009), Gijon (2010), Gdańsku (2011) i Göteborgu (2012).

Konferencja z okazji Europejskiego Dnia Morza jest obecnie miejscem spotkania zainteresowanych stron reprezentujących wszystkie sektory morskie w celu omówienia możliwości i wyzwań dla regionów nadmorskich oraz sektorów gospodarki morskiej w całej Europie. Mimo że jest to święto młode, cieszy się dużym zainteresowaniem, zyskując z roku na rok coraz większą rangę i prestiż w środowiskach morskich. Europejski Dzień Morza jest jedyną w swoim rodzaju okazją, aby zebrać w jednym miejscu całą morską społeczność, podsumować postępy i skoncentrować uwagę na pomysłach i priorytetach, które pojawią się w przyszłości.

Poprawiony: niedziela, 19 maja 2013 20:22 Więcej…
 

50. lecie Stopnia Wodnego Dębe i Jeziora Zegrzyńskiego

Email Drukuj PDF

jeziorozegrzynskie

Stopień Wodny Dębe oraz Jezioro Zegrzyńskie obchodzi w tym roku jubileusz 50. lecia powstania. Z tej okazji w piątek 24. maja 2013 r. w Hotelu Narvil w Serocku, odbędzie się uroczysta Konferencja organizowana przez RZGW w Warszawie oraz miasto Serock. 

Będzie ona okazją do podsumowania wielu lat eksploatacji, wspomnień oraz określenia planów na przyszłość. Oprócz ciekawych prezentacji przedstawiony zostanie fotoreportaż z budowy Stopnia Wodnego Dębe na rzecze Narew, zawierający ciekawe fotografie z lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Uczestnicy Konferencji będa mieli niecodzienną okazję odbycia rejsu statkiem po Jeziorze Zegrzyńskim, a także możliwość zwiedzenia Stopnia Wodnego w Dębe.

Jezioro Zegrzyńskie, które powstało w 1963 r., całkowicie zmieniło nie tylko krajobraz gmin, leżących nad akwenem, ale także zdecydowało o ich turystycznym charakterze. I choć inwestycja nie od razu spotkała się z entuzjazem, to od momentu powstania zbiornik zyskiwał coraz większe grono sympatyków. Szybko stał się znanym i ulubionym miejscem wypoczynku nie tylko dla mieszkańców Mazowsza.Co roku zjeżdżają tu tysiące turystów i amatorów sportu.

Poprawiony: piątek, 24 maja 2013 19:38 Więcej…
 

Zebranie Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane"

Email Drukuj PDF

bractwo2W środę 15. maja 2013 r. odbyło się zebranie Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej z siedzibą w Warszawie. Tematem przewodnim posiedzenia były obchody przypadającego w tym roku jubileuszu 95. rocznicy powołania LMiR.

Podczas spotkania Prezes Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" Wacław Kowalski przedstawił kalendarium wydarzeń związanych z jubileuszem LMiR i MW. Omówiony został plan oraz udział Członków Klubu w Konferencjiach Naukowych i obchodach głównych imprez rocznicowych. Przedstawiono także wstępne informacje dotyczące planu obchodów przypadających w czerwcu Dni Morza oraz Święta Marynarki Wojennej. 

Następnie Sekretarz "Bractwa Wiślanego" Tomasz Skudniewski przedstawił sprawozdanie z udziału w podkarpackich obchodach 95. lecia LMiR w Ulanowie - Polskiej Stolicy Flisactwa., w dn. 27. kwietnia br. Dzięki pielęgnowanym tam flisackim tradycjom, miasto jest z morzem nierozerwalnie związane. Ulanowskie obchody rocznicowe dały symboliczny początek obchodów roku jubileuszu 95. rocznicy powołania LMiR.

Poprawiony: środa, 22 maja 2013 22:30 Więcej…
 

Noc Muzeów 2013

Email Drukuj PDF

nocmuzeowW sobotę 18. maja 2013 r., rozpocznie się w Warszawie 10. Noc Muzeów. Bierze w niej udział 210 placówek kulturalnych i różnych instytucji, które przygotowały dla zwiedzających specjalne programy. Nie trzeba jednak czekać do wieczora, zabawę można zacząć już od godzin południowych.

Warszawa podczas Nocy Muzeów ma do zaoferowanie tak wiele, że mieszkańcy i turyści cyklicznie biorący w niej udział wiedzą, że nie sposób zobaczyć wszystkiego. Co roku dzięki informatorom mogli opracowywać własne tematyczne ścieżki zwiedzania. W tym roku organizatorzy zapraszają na stronę internetową, gdzie znacznie obszerniej i dokładniej niż dotychczas, będzie można dowiedzieć się o programie Nocy Muzeów i planowanych atrakcjach.

Warszawskiej Nocy Muzeów od ośmiu lat towarzyszy Zlot Zabytkowych Autobusów. Na zaproszenie m.st. Warszawy oraz Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej do stolicy przyjeżdżają zabytkowe autobusy z całej Polski oraz z Czech - ojczyzny "ogórków". W sobotę, 18 maja, zanim wyruszą na trasę linii muzealnej A, będą się prezentować na pl. Defilad. Od godz. 11.00 do godz. 12.30 każdy będzie miał szansę powspominać dawne czasy, usiąść na fotelu kierowcy, czy posłuchać o historii tych autobusów.

Poprawiony: wtorek, 14 maja 2013 19:01 Więcej…
 

135 lat Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego - WTW

Email Drukuj PDF

wtw135W sobotę 18. maja 2013 r., na przystani Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego przy ul. Zaruskiego 12, odbędzie się jubileuszowe 135. otwarcie sezonu sportowo - turystycznego 2013. Od chwili powstania w 1878 r. WTW kieruje się dewizą: "Nasze hasło, nasza broń: miłość, zgoda, bratnia dłoń".

Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie powstało w 1878 r. i jest najstarszym polskim stowarzyszeniem sportowym. Pierwsza przystań Towarzystwa - mała barka z domkiem zakotwiczona u wylotu ul. Bednarskiej oraz łódź wiosłowa "Nimfa" zbudowana w warsztacie warszawskiego stolarza Mianowicza, szybko wzbudziły duże zainteresowanie wśród mieszkańców stolicy.

Przez pierwszych kilka lat Towarzystwo działało nielegalnie, dopiero w 1882 r. władze carskie zatwierdziły "ustawę WTW", czyli pierwszy statut. Celem Towarzystwa było "zachęcanie ludności miejscowej do jazdy na łodziach wiosłowych i żaglowych jako też na statkach parowych". Działalność była finansowana przez samych członków, szybko podjęto więc starania o uzyskanie poparcia arystokracji i bogatego mieszczaństwa. Wraz ze wzrostem zainteresowania mieszkańców tworzono kolejne przystanie, a w 1897 r. WTW wybudowało swoją stałą siedzibę - dom przy ul. Foksal 19 wg projektu Bronisława Brochwicz - Rogoyskiego.

Poprawiony: wtorek, 14 maja 2013 13:48 Więcej…
 


Strona 39 z 49