"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo ok50. lecie Stopnia Wodnego Dębe i Jeziora Zegrzyńskiego

Email Drukuj PDF

jeziorozegrzynskie

Stopień Wodny Dębe oraz Jezioro Zegrzyńskie obchodzi w tym roku jubileusz 50. lecia powstania. Z tej okazji w piątek 24. maja 2013 r. w Hotelu Narvil w Serocku, odbędzie się uroczysta Konferencja organizowana przez RZGW w Warszawie oraz miasto Serock. 

Będzie ona okazją do podsumowania wielu lat eksploatacji, wspomnień oraz określenia planów na przyszłość. Oprócz ciekawych prezentacji przedstawiony zostanie fotoreportaż z budowy Stopnia Wodnego Dębe na rzecze Narew, zawierający ciekawe fotografie z lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Uczestnicy Konferencji będa mieli niecodzienną okazję odbycia rejsu statkiem po Jeziorze Zegrzyńskim, a także możliwość zwiedzenia Stopnia Wodnego w Dębe.

Jezioro Zegrzyńskie, które powstało w 1963 r., całkowicie zmieniło nie tylko krajobraz gmin, leżących nad akwenem, ale także zdecydowało o ich turystycznym charakterze. I choć inwestycja nie od razu spotkała się z entuzjazem, to od momentu powstania zbiornik zyskiwał coraz większe grono sympatyków. Szybko stał się znanym i ulubionym miejscem wypoczynku nie tylko dla mieszkańców Mazowsza.Co roku zjeżdżają tu tysiące turystów i amatorów sportu.

Poprawiony: piątek, 24 maja 2013 19:38 Więcej…
 

Zebranie Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane"

Email Drukuj PDF

bractwo2W środę 15. maja 2013 r. odbyło się zebranie Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej z siedzibą w Warszawie. Tematem przewodnim posiedzenia były obchody przypadającego w tym roku jubileuszu 95. rocznicy powołania LMiR.

Podczas spotkania Prezes Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" Wacław Kowalski przedstawił kalendarium wydarzeń związanych z jubileuszem LMiR i MW. Omówiony został plan oraz udział Członków Klubu w Konferencjiach Naukowych i obchodach głównych imprez rocznicowych. Przedstawiono także wstępne informacje dotyczące planu obchodów przypadających w czerwcu Dni Morza oraz Święta Marynarki Wojennej. 

Następnie Sekretarz "Bractwa Wiślanego" Tomasz Skudniewski przedstawił sprawozdanie z udziału w podkarpackich obchodach 95. lecia LMiR w Ulanowie - Polskiej Stolicy Flisactwa., w dn. 27. kwietnia br. Dzięki pielęgnowanym tam flisackim tradycjom, miasto jest z morzem nierozerwalnie związane. Ulanowskie obchody rocznicowe dały symboliczny początek obchodów roku jubileuszu 95. rocznicy powołania LMiR.

Poprawiony: środa, 22 maja 2013 22:30 Więcej…
 

Noc Muzeów 2013

Email Drukuj PDF

nocmuzeowW sobotę 18. maja 2013 r., rozpocznie się w Warszawie 10. Noc Muzeów. Bierze w niej udział 210 placówek kulturalnych i różnych instytucji, które przygotowały dla zwiedzających specjalne programy. Nie trzeba jednak czekać do wieczora, zabawę można zacząć już od godzin południowych.

Warszawa podczas Nocy Muzeów ma do zaoferowanie tak wiele, że mieszkańcy i turyści cyklicznie biorący w niej udział wiedzą, że nie sposób zobaczyć wszystkiego. Co roku dzięki informatorom mogli opracowywać własne tematyczne ścieżki zwiedzania. W tym roku organizatorzy zapraszają na stronę internetową, gdzie znacznie obszerniej i dokładniej niż dotychczas, będzie można dowiedzieć się o programie Nocy Muzeów i planowanych atrakcjach.

Warszawskiej Nocy Muzeów od ośmiu lat towarzyszy Zlot Zabytkowych Autobusów. Na zaproszenie m.st. Warszawy oraz Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej do stolicy przyjeżdżają zabytkowe autobusy z całej Polski oraz z Czech - ojczyzny "ogórków". W sobotę, 18 maja, zanim wyruszą na trasę linii muzealnej A, będą się prezentować na pl. Defilad. Od godz. 11.00 do godz. 12.30 każdy będzie miał szansę powspominać dawne czasy, usiąść na fotelu kierowcy, czy posłuchać o historii tych autobusów.

Poprawiony: wtorek, 14 maja 2013 19:01 Więcej…
 

135 lat Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego - WTW

Email Drukuj PDF

wtw135W sobotę 18. maja 2013 r., na przystani Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego przy ul. Zaruskiego 12, odbędzie się jubileuszowe 135. otwarcie sezonu sportowo - turystycznego 2013. Od chwili powstania w 1878 r. WTW kieruje się dewizą: "Nasze hasło, nasza broń: miłość, zgoda, bratnia dłoń".

Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie powstało w 1878 r. i jest najstarszym polskim stowarzyszeniem sportowym. Pierwsza przystań Towarzystwa - mała barka z domkiem zakotwiczona u wylotu ul. Bednarskiej oraz łódź wiosłowa "Nimfa" zbudowana w warsztacie warszawskiego stolarza Mianowicza, szybko wzbudziły duże zainteresowanie wśród mieszkańców stolicy.

Przez pierwszych kilka lat Towarzystwo działało nielegalnie, dopiero w 1882 r. władze carskie zatwierdziły "ustawę WTW", czyli pierwszy statut. Celem Towarzystwa było "zachęcanie ludności miejscowej do jazdy na łodziach wiosłowych i żaglowych jako też na statkach parowych". Działalność była finansowana przez samych członków, szybko podjęto więc starania o uzyskanie poparcia arystokracji i bogatego mieszczaństwa. Wraz ze wzrostem zainteresowania mieszkańców tworzono kolejne przystanie, a w 1897 r. WTW wybudowało swoją stałą siedzibę - dom przy ul. Foksal 19 wg projektu Bronisława Brochwicz - Rogoyskiego.

Poprawiony: wtorek, 14 maja 2013 13:48 Więcej…
 

Okręt transportowo-minowy "LUBLIN" na monecie NBP

Email Drukuj PDF

2013 09   lublin 2zl r2013 09   lublin 2zl aZgodnie z planem emisyjnym monet okolicznościowych, w dn. 19. czerwca 2013 r. NBP wprowadzi do obiegu kolejną monetę z serii "Polskich Okrętów". Tym razem rewers monety o nominale 2. złotych będzie przedstawiał sylwetkę okrętu transportowo-minowego proj. 767 - ORP "LUBLIN".

ORP "Lublin" (nr burtowy 821) to pierwszy z serii okrętów transportowo-minowych proj. 767 typu Lublin, służących w Marynarce Wojennej RP. Wszystkie okręty zostały zaprojektowane i zbudowane w Stoczni Północnej w Gdańsku. Tam też w dn. 12. października 1989 r. miało miejsce uroczyste podniesienie bandery, nadanie numeru burtowego "821" oraz nazwy "LUBLIN". Z planowanych 12. jednostek, na skutek zmian politycznych w Europie na przełomie lat 80. i 90., zbudowano jedynie 5 jednostek, które weszły do służby w latach 1989-1991, z budowy pozostałych zrezygnowano. Cała piątka wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Okręty transportowo-minowe proj. 767 typu Lublin przeznaczone są do załadunku, transportu morskiego, a także wyładowania pływającej i niepływającej techniki wojskowej oraz żołnierzy desantu morskiego. Mogą jednorazowo przerzucić komponent Wojsk Lądowych w sile batalionu złożony np. z ponad 500. żołnierzy i 45. Rosomaków. Załadunek i rozładunek sprzętu i ludzi może odbywać się  w porcie lub na nieprzygotowanym brzegu, bez konieczności budowy systemu logistycznego i nabrzeży portowych.

Poprawiony: sobota, 08 czerwca 2013 23:28 Więcej…
 


Strona 39 z 48