"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo okŚwięto Morza 2013

Email Drukuj PDF

logoswietomorW dniu dzisiejszym 23. maja 2013 r. w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni odbyła się konferencja prasowa na temat Święta Morza 2013. Podczas konferencji przedstawiono program oraz założenia tegorocznych obchodów Święta Morza z udziałem Marynarki Wojennej, Ligi Morskiej i Rzecznej, Miasta Gdynia, Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i innych środowisk związanych z morzem.

W konferencji prasowej uczestniczył dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski (dyrektor Urzędu Morskiego Gdynia), wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska oraz prezes POZŻ Bogusław Witkowski.

Admirał floty Tomasz Mathea przedstawił program zaangażowania Marynarki Wojennej w tegoroczne obchody Święta Morza, które przypadają w roku 95. lecia polskich sił morskich. Jednym z najważniejszych wydarzeń, które zapowiedział Dowódca MW jest morska parada okrętów, samolotów i śmigłowców polskiej Marynarki Wojennej z udziałem jednostek zagranicznych bander, która zaplanowana jest na niedzielę, 30. czerwca br.

Dowódca MW powiedział także o organizacji festiwalu orkiestr wojskowych, wystaw i regat żeglarskich oraz innych przedsięwzięć, które Marynarka Wojenna przygotuje jako współorganizator tegorocznego Święta Morza.

Poprawiony: poniedziałek, 27 maja 2013 07:03 Więcej…
 

Pętla kajakowo-rowerowa na Wiśle

Email Drukuj PDF

kajaki

Na Wiśle uruchomiona została nowa atrakcja - wypożyczalnia kajaków powiązana ze stacjami Warszaw­skiego Roweru Publicznego Veturilo. Każdy może wypożyczyć kajak, spłynąć Wisłą oraz wrócić do miejsca startu rowerem publicznym.

Pętla kajakowo-rowerowa posiada dwa stopnie trudności - krótką trasę od Cypla Czerniakowskiego o dł. 1 km w dół rzeki do plaży przy Stadionie Narodowym i dłuższą 6 km, z finiszem na nowej plaży na Żoliborzu. Z usługi można korzystać codziennie do końca sezonu.

Główny punkt startowy znajduje się przy Płycie Desantu, nieopodal Portu Czerniakowskiego na lewym brzegi rzeki. Tu, przy specjalnie do tego celu przystosowanym pomoście będzie można wypożyczyć kajak na godziny lub cały dzień i spłynąć nim w dół rzeki, po drodze mijając najpiękniejsze warszawskie widoki na miasto od strony rzeki.

Łącznie tego lata nad warszawską Wisłą powstaną cztery pomosty, takie jak przy Płycie Desantu: na Żoliborzu (na końcu lewobrzeżnego bulwaru) oraz na brzegu prawym - przy plażach na Saskiej Kępie i przy moście Poniatowskiego. Wszystkie są oznaczone barwami Warszawy. Pomosty zostały zbudowane ze środków na promocję projektu Warszawski Węzeł Wodno-Rowerowy "Pedałuj i Płyń", dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Zamiast wydawać pieniądze na reklamy wielkoformatowe na tradycyjnych bilbordach, informacja o dofinasowaniu europejskim została przeniesiona wprost na rzekę, a nośnikiem dla reklamy stały się użyteczne, dostępne dla wszystkich pływające pomosty.

Poprawiony: czwartek, 23 maja 2013 10:36 Więcej…
 

Budowa okrętu patrolowego "Ślązak"

Email Drukuj PDF

slazak1Budowa okrętu patrolowego "Ślązak" jest zaawansowana w ok. 70% - poinformowały władze Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. We wtorek 21. maja 2013 r. ze stanem prac zapoznała się sejmowa komisja obrony. Prace mają się zakończyć w 2016 r.

O zaawansowaniu prac nad patrolowcem "Ślązak" poinformował Robert Roszkowski, prezes gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej, która buduje okręt. Jak zaznaczył, ocena stopnia zaawansowania dotyczy tylko tych prac, które ma wykonać zarządzana przez niego firma. 

Ze stanem prac nad okrętem zapoznała się komisja obrony narodowej z jej przewodniczącym Stefanem Niesiołowskim na czele. Członkowie komisji, którym towarzyszył wiceszef MON Waldemar Skrzypczak, mieli szansę obejrzeć budowany w gdyńskiej stoczni okręt.

Po zwiedzeniu okrętu poseł Niesiołowski przypomniał dziennikarzom, że "Ślązak" ma zostać oddany do użytku Marynarce Wojennej w 2016 r. Z kolei min. Skrzypczak poinformował, że dotychczas na prace nad okrętem wydano ponad 400 mln zł. Jak podaje MON, na dokończenie budowy "Ślązaka" ma zostać przeznaczone ok. 200 mln zł, a w kolejnym etapie zostanie wynegocjowana kwota na pokrycie kosztów dodatkowego wyposażenia.

Poprawiony: środa, 22 maja 2013 21:54 Więcej…
 

Konferencja "Morze i rzeki razem"

Email Drukuj PDF

konferencja morz ei rzekiW    czwartek    23.   maja   2013 r.   w   siedzibie  Wyższej  Szkoły  Administracji  i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, odbędzie się pierwsza część Konferencji "Morze i rzeki razem". Patronat nad Konferencją objęła Minister Rozwoju Regionalnego - Pani Elżbieta Bieńkowska.

W trakcie Konferencji uzgadniane będą strategia, plan działania oraz dokumentacja służąca rejestracji Klastra Rzecznego. W trakcie konferencji przedstawione zostaną również prezentacje dotyczące wyników badań oraz założenia projektów innowacyjnych i biznesowych wspieranych przez klaster. Zaproszenia zostały skierowane do sygnatariuszy Porozumienia Klastrowego oraz do uczestników poprzednich spotkań klastrowych.

Konferencja odbędzie się w ramach Powszechnego Zjazdu Ekonomistów, Menedżerów, Prawników i Historyków Morskich w Gdyni, tym razem w terminie odbchodów Europejskiego Dnia Morza. To już czwarty rok, w którym w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego odbywają się opiniotwórcze i ciekawe wydarzenia związane ze sprawami morza i rzek.

Poprawiony: wtorek, 21 maja 2013 18:56 Więcej…
 

Majówka na Skarpie 2013

Email Drukuj PDF

na skarpieW niedzielę 26. maja 2013 r., od godz. 09.00 do zmierzchu, ponad 30 instytucji leżących na skarpie będzie organizować w stolicy największą miejską majówkę - "Majówkę na Skarpie 2013".

Każda z instytucji zaproponuje wyjątkowe wydarzenia wpisujące się w jedną z pięciu ścieżek tematycznych: sportu i rekreacji, przyrody, historii, muzyki lub sztuk wizualnych. Niektóre instytucje przygotowały pikniki, inne spacery, kolejne zachęcają do udziału w warsztatach, pokazach lub grach. Jednocześnie wszystkie otworzą się tego dnia za darmo dla zwiedzających.

Majówka jest skierowana do wszystkich mieszkańców Warszawy: młodzieży, seniorów, całych rodzin... Służy promowaniu aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz zachęca do kontaktu z kulturą. Majówka odbędzie się w parkach i instytucjach położnych na szlaku Skarpy Warszawskiej, na jej 8. km odcinku od Żoliborza (Park Żeromskiego), aż po Mokotów (Królikarnia).

To już druga edycja wydarzenia Majówki na Skarpie. Wśród atrakcji między innymi: wystawy, warsztaty, pikniki tematyczne, gry miejskie, spektakle teatralne, rajd rowerowy masy krytycznej, kiermasz kostiumów i rekwizytów teatralnych, kiermasz roślin, projekcje filmowe, koncerty plenerowe, recitale, spacery tematyczne z przewodnikami, wykłady, spotkania autorskie, gry zespołowe, widowisko wodne, akcje artystyczne i pikniki.

Poprawiony: wtorek, 21 maja 2013 05:25 Więcej…
 


Strona 38 z 49