"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo okKonferencja "Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle"

Email Drukuj PDF

podrugie

W poniedziałek 3. czerwca 2013 r. w gdańskim Dworze Artusa odbyła się konferencja "Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle", zorganizowana przez "Dziennik Bałtycki" i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, dotyczącą użeglowienia Wisły. 

Na zaproszenie redaktora naczelnego "Dziennika Bałtyckiego" Mariusza Szmidki i marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka w spotkaniu wzięli udział wybitni specjaliści wielu dziedzin, w tym gospodrki wodnej (branży transportowej, turystycznej, logistycznej) i naukowcy, od lat zajmujący się problematyką transportu śródlądowego. 

Ponad 200 osób (wśród nich europoseł Jarosław Wałęsa, posłowie Teresa Hoppe, Tadeusz Aziewicz, Stanisław Lamczyk, Leszek Czarnobaj, wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak) przez kilka godzin dyskutowało na temat tego, dlaczego Polska nie wykorzystuje potencjału Wisły, dlaczego  kwestie transportu śródlądowego są kompletnie pomijane. 

Dyskutowane postulaty znalazły się w stanowisku końcowym konferencji, które zostało przyjęte przez wszystkich uczestników spotkania. Inicjatorzy akcji oraz gremia ja popierające przedstawiływ nim oczekiwania i potrzeby społeczności nadwiślańskich, w tym szybkiego uregulowania i wykorzystania potencjału Wisły, a także opracowania całościowego programu nowoczesnej gospodarki wodnej dla regionów leżących wzdłuż Wisły, zamieszkanych przez 8 mln Polaków. W stanowisku znalazły się także zapisy dotyczące tego, co rząd i samorządy powinny jak najszybciej zrobić, w celu ożywieniu Wisły.

Poprawiony: wtorek, 04 czerwca 2013 06:09 Więcej…
 

Konferencja "Morze i rzeki razem", część II

Email Drukuj PDF

pomorski klasterW poniedziałek 3. czerwca 2013 r. w Gdańsku odbyła się druga część konferencji "Morze i rzeki razem". Zebranie założycielskie Pomorskiego Klastra Rzecznego doprowadziło do przyjęcia statutu i uchwalenia stanowiska Klastra w związku z akcją i konferencją "Dziennika Bałtyckiego".

W skład wyłonionego Komitet Założycielskiego, który podejmie działania związane z rejestracją stowarzyszenia weszli: Czesław BŁOCKI - armator, właściciel firmy Trans-Wod, dr Piotr DWOJACKI - Fundacja i WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, Henryk ŁEPEK - wiceprezes Związku Polskich Armatorów Śródlądowych, prof. Wojciech MAJEWSKI - Instytut Metorologii i Gospodarki Wodnej, Instytut Budownictwa Wodnego PAN, dr Tomasz SOWIŃSKI - prezes Związku Miast Nadwiślańskich.

Członkowie-założyciele Pomorskiego Klastra Rzecznego wyrazili poparcie dla akcji "Dziennika Bałtyckiego" - "Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle", jednocześnie wyrażając opinię, że zagospodarowanie drogi wodnej Wisły będzie ważnym projektem cywilizacyjnym, służącym jednocześnie: ekologicznemu transportowi, ochronie środowiska, ochronie przed powodzią i suszą, turystyce i rekreacji oraz pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych.

Poprawiony: wtorek, 04 czerwca 2013 00:36 Więcej…
 

Regaty Wioślarskie "Puchar Wisły" 2013

Email Drukuj PDF

pucharwisyW sobotę 1. czerwca 2013 r. odbędzie się druga edycja wioślarskich regat "Puchar Wisły". Wydarzenie uświetnią zasłużeni zawodnicy i trenerzy wioślarstwa m.in. brązowy medalista olimpijski Kajetan Broniewski.

Regaty "Puchar Wisły" to wyścigi łodzi cztero i ośmioosobowych oraz tradycyjnych łodzi typu hamburka, organizowane po raz drugi w Warszawie przez Towarzystwo Wioślarskie SYRENKA. Tegoroczne zawody odbędą się w dn.  1. czerwca 2013 r. na ok. 1000 metrowym odcinku Wisły, między mostem Poniatowskiego i Łazienkowskim. Załogi popłyną pod prąd rzeki. W rywalizacji wezmą udział zawodnicy z wiodących warszawskich liceów, osady seniorów i weteranów oraz składy uniwersyteckie. Namioty organizatora zostaną rozstawione w pobliżu mety, na plaży przylegającej do mostu Łazienkowskiego na Saskiej Kępie.

Pierwszy start zaplanowano na godzinę 10.00. Atmosferę sportowej rywalizacji przywołają zasłużeni zawodnicy i trenerzy wioślarstwa tacy jak Antoni Hauska, Ignacy Rudziński i brązowy medalista olimpiady w Barcelonie, Kajetan Broniewski.

Regaty wioślarskie "Puchar Wisły" mają na celu krzewienie idei sportowej oraz mnożenie talentów wśród najmłodszych. Są też okazją do spotkań towarzyskich i dobrej zabawy.  Przewodniczący Rady Fundacji Towarzystwa Wioślarskiego SYRENKA Jarosław Lindqvist wyraża przekonanie, że tegoroczny "Puchar Wisły" zachęci młodych ludzi do uprawiania sportu. Wioślarstwo nie tylko buduje siłę i wytrzymałość fizyczną, ale też sprzyja zdrowej rywalizacji.

Poprawiony: niedziela, 02 czerwca 2013 11:41 Więcej…
 

Rejsy "Nieuchwytnym" po Wiśle

Email Drukuj PDF

nieuchwytnyW niedzielę 26. maja 2013 r. Fundacja "Ja Wisła" rozpoczęła organizację tegorocznych rejsów łodzią "Nieuchwytny" po Wiśle w Warszawie. To kolejna atrakcja na Wiśle, która zgodnie z ideą Fundacji ma "Przybliżyć Rzekę ludziom".

 

Łódź  "Nieuchwytny" to tradycyjny drewniany bat, jaki dawni piaskarze używali do połowu żwiru z Wisły. Bat ma 11 metrów długości, zabiera na pokład max. 10 pasażerów, napędzany jest cichym silniczkiem. Podczas rejsu przewodnik opowiada ciekawe historie o Wiśle i Warszawie. Łódź jest bezpieczna i posiada klasę małego statku, wydaną przez Urząd Żeglugi Śródlądowej. Sternik posiada licencję zawodową. Podczas rejsu pasażerowie mają do dyspozycji atestowane kamizelki ratunkowe, dzieci i osoby nieumiejące pływać, ubierają je obowiązkowo.

 

Rejsy odbywać się będą w pogodne soboty i niedziele do końca października. Łódź będzie wypływać z plaży przy Porcie Czerniakowskim, obok Pomnika Sapera, ul. Solec 8 (niedaleko skrzyżowania Trasy Łazienkowskiej z Wisłostradą).

Rejsy trwające 45 min będą się rozpoczynać o pełnych godzinach: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00, 19.00, 20.00.

Poprawiony: wtorek, 28 maja 2013 08:43 Więcej…
 

"Wisła warszawska" w TVP Warszawa

Email Drukuj PDF

wislawarszawskaW czwartek 30. maja 2013 r. o godz. 19.10 kanał TVP Warszawa wyemituje film przyrodniczy pt.: "Wisła warszawska". Film, wyreżyserowany przez Marcina Krzyżańskiego, prezentuje bogactwo przyrodnicze terenów nadwiślańskich w obrębie aglomeracji warszawskiej.

Film pokazuje, że Wisła może nieustannie zachwycać swą żywiołowością oraz pełnymi naturalnego uroku pejzażami, nawet w granicach Warszawy. Na tym ok. 50. kilometrowym, zróżnicowanym fragmencie Doliny Środkowej Wisły w ciągu całego roku można spotkać blisko 200 gatunków ptaków.

Narrator 30 minutowego filmu, dr Andrzej G. Kruszewicz, ornitolog, dyrektor warszawskiego ZOO, w przyjazny sposób przybliża świat nadwiślańskich zwierząt, zajmujących różne siedliska - przybrzeżne tereny otwarte, nadrzeczne lasy łęgowe, piaszczyste wyspy tworzące się w korycie rzeki oraz silnie zmienione obszary w centrum miasta. Wisła, mimo regulacji i prób ingerencji człowieka w jej ukształtowanie, nadal potrafi zachwycić różnorodnością biologiczną i żywiołowością. Stanowi ostoję wielu gatunków zwierząt i siedlisko cennej roślinności.

Na skraju Warszawy można zobaczyć niemal naturalny pejzaż, typowy dla środkowego biegu Królowej Polskich Rzek - szerokie koryto usłane zarośniętymi wyspami i piaszczystymi łachami, liczne starorzecza, brzegi porośnięte bujnym lasem łęgowym lub łąkami. Na piaszczystych łachach gnieżdżą m.in. rzadkie w Europie rybitwy białoczelne i rybitwy rzeczne, a w urwistych brzegach budują norki lęgowe zimorodki i jaskółki brzegówki.

Poprawiony: poniedziałek, 27 maja 2013 21:16 Więcej…
 


Strona 37 z 49