"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo okI Międzynarodowy Kongres Morski

Email Drukuj PDF

kongres morskiW dniach 13-15 czerwca 2013 r. Północna Izba Gospodarcza wraz z Polską Żeglugą Morską organizuje I Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie. Będzie to pionierskie spotkanie tak dużej grupy reprezentantów szeroko rozumianej branży gospodarki morskiej w naszym kraju.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, Wicepremier Janusz Piechociński, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska, Minister Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak, czy Europejski Komisarz ds. Budżetu i programowania finansowego Janusz Lewandowski.

Swój udział w Kongresie zapowiedzieli już przedstawiciele krajowych i międzynarodowych organizacji związanych z branżą morską; wśród nich m.in. Markku Mylly, Dyrektor Wykonawczy Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego.

Ideę Kongresu wspierają również ministrowie, posłowie i europarlamentarzyści z Polski i zagranicy. Aktywny udział w pracach nad Kongresem bierze udział Pani Anna Wypych-Namiotko, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Zainteresowanie przybyciem na Kongres wyraziła również m.in. Ulrike Rodust niemiecka posłanka do Parlamentu Europejskiego.

Poprawiony: wtorek, 11 czerwca 2013 13:39 Więcej…
 

Bezpieczeństwo nad Wisłą

Email Drukuj PDF

warszawabezpieczna

warszawabezpiecznaW środę 12. czerwca 2013 r., o godz. 18.00 na Płycie Desantu Czerniakowskiego w Warszawie (Cypel Czerniakowski), odbędzie się otwarta debata społeczna nt.: "O bezpieczeństwie nad Wisłą", z udziałem wojewody mazowieckiego, zastępcy prezydenta m.st. Warszawy, pełnomocnika prezydenta m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nadbrzeża Wisły, przedstawicieli policji, WOPR, straży pożarnej i miejskiej.

Cykl debat dotyczących bezpieczeństwa w Warszawie dobiega końca. Debaty społeczne realizowane były w ramach rządowego programu "Razem bezpieczniej", polegającego na koordynacji działań Policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych w celu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego. Konsultacje obejmumowały zasięgiem całe województwo. Rozpoczęły się we wrześniu 2012 r. - do grudnia na terenie Mazowsza zorganizowano ich 37. Podczas debat przedstawiano statystyki policyjne, a mieszkańcy zgłaszali wnioski dotyczące poprawy bezpieczeństwa.

Organizatorami debat społecznych na terenie Warszawy byli Komendant Stołeczny Policji oraz Prezydent m.st. Warszawy. Debaty miały na celu zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Pozwoliły na wymianę informacji między Policją a mieszkańcami Warszawy o istniejących zagrożeniach, dzięki czemu będą mogły zostać wypracowane wspólnie metody ich eliminowania.

Poprawiony: poniedziałek, 10 czerwca 2013 21:00 Więcej…
 

Wianki nad Wisłą 2013

Email Drukuj PDF

wiankiW sobotę 22. czerwca 2013 r. na Podzamczu w Warszawie odbędzie się osiemnasta edycja imprezy plenerowej - Wianki nad Wisłą.

Wianki to piknik rodzinny inspirowany słowiańską tradycją uroczystego świętowania Nocy Kupały zwanej również Sobótką. W trakcie radosnych zabaw odbywały się dawniej różnego rodzaju wróżby i tańce, a dziewczęta puszczały wianki z zapalonymi świecami.

Stołeczne Wianki nad Wisłą starają się łączyć tradycję i nowoczesność - nawiązują do prastarych obrzędów świętojańskich poświęconych żywiołom wody i ognia (wedle wierzeń miały oczyszczającą moc), przedstawiając je w formie współczesnych happeningów.

Puszczanie wianków staje się więc wydarzeniem na miarę bicia rekordu Guinessa, a krzesanie ognia to obecnie zapierający dech w piersiach pokaz sztucznych ogni w wykonaniu najlepszych polskich i zagranicznych zespołów pirotechnicznych.

W programie pikniku dominuje rekreacja i rozrywka. Nie brakuje nawiązań do staropolskiej sztuki ludowej i tradycji kulinarnej. Impreza daje także możliwość promocji młodym kapelom muzycznym, a niezwykle istotną częścią wieczoru jest WIANKOWA GALA GWIAZD - koncert najlepszych zespołów muzycznych w danym sezonie.

Poprawiony: poniedziałek, 17 czerwca 2013 07:38 Więcej…
 

Warszawskie Akademickie Regaty Wioślarskie 2013

Email Drukuj PDF

regaty wioslarskieW piątek 7. czerwca 2013 r. odbędzie się kolejna edycja Warszawskich Akademickich Regat Wioślarskich na Wiśle, z udziałem reprezentacji klubowych-uczelnianych. Organizatorem regat jest Akademicki Związek Sportowy Środowisko Warszawa oraz Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie.

W tym roku organizatorzy zmienili dotychczasową formułę imprezy, zapraszając na Warszawskie Akademickie Regaty Wioślarskie osady wszystkich uczelni warszawskich (nie tylko Uniwersytetu i Politechniki jak to było dotychczas). Po raz kolejny oprócz ósemek przewidziano również start jedynek i dwójek, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Głównym punktem programu regat będzie 62. wyścig ósemek Uniwerystetu Warszwskiego i Politechniki Warszawskiej.

Dzięki współpracy z Warszawskim Towarzystwem Wioślarskim miejscem regat będzie Przystań WTW przy ul. Wioślarskiej 6 (w pobliżu Mostu Poniatowskiego). Regaty odbędą się z biegiem Wisły pomiędzy mostami Łazienkowskim a Poniatowskiego.

Poprawiony: wtorek, 04 czerwca 2013 20:43 Więcej…
 

Marynarka Wojenna rozpoczęła poszukiwania ORP "Orzeł"

Email Drukuj PDF

orporzeW poniedziałek 3. czerwca 2013 r., o godz. 21.00, z portu wojennego w Gdyni-Oksywiu, wyszedł w morze okręt ratowniczy ORP "Lech". Celem wyjścia jest zbadanie wraku okrętu podwodnego spoczywającego na dnie Morza Północnego.

Dotychczasowe badania tego obiektu wskazują na jego zbliżone charakterystyki do zaginionego podczas II wojny światowej polskiego okrętu podwodnego ORP "ORZEŁ". W misji badawczej  ORP "Lech", biorą udział nurkowie głębokowodni MW, specjaliści Ratownictwa Morskiego Dowództwa MW oraz specjaliści służby hydrograficznej z Biura Hydrograficznego MW wraz ze specjalistycznym sprzętem do prac i badań podwodnych. W obecnej sytuacji trudno prognozować efekty misji ponieważ są one uzależnione nie tylko od warunków pogodowych, ale także od stanu zachowania wraku i jego charakterystycznych elementów.

Zaginięcie okrętu podwodnego ORP "Orzeł" w maju 1940 r., owiane jest do dzisiaj tajemnicą i jak do tej pory nie jest znana pozycja spoczywania wraku. Poszukiwania polskiego okrętu podwodnego trwają od wielu lat. Prowadziły je zarówno okręty Marynarki Wojennej jak i ekspedycje cywilne. Każdorazowo, gdy przez Morze Północne przechodziły okręty Marynarki Wojennej prowadziły one poszukiwania ORP "Orzeł" wykluczając kolejne akweny, na których mógłby spoczywać okręt. Marynarka Wojenna współpracowała w tym zakresie z flotami Wielkiej Brytanii i Holandii.

Poprawiony: wtorek, 11 czerwca 2013 13:01 Więcej…
 


Strona 36 z 49