"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo okŚwięto Morza w Gdyni

Email Drukuj PDF

wito morzaW sobotę, 22. czerwca 2013 r., o godz. 12.00 przy płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki w Gdyni rozpoczną się obchody Święta Morza 2013. Inauguracja połączona będzie z odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej Leonidowi Telidze w Alei Żeglarstwa Polskiego.

Uroczystości rozpoczną się siedemnastoma wystrzałami z ORP "Błyskawica", a następnie przy płycie Marynarza Polskiego na maszt powędruje flaga Święta Morza i prezydent Gdyni Wojciech Szczurek odda władzę w mieście Neptunowi.

Następnie, przy dźwiękach orkiestry dętej, zgromadzeni przemaszerują do Basenu Jachtowego, gdzie w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona Leonidowi Telidze - najsłynniejszemu polskiemu żeglarzowi i pierwszemu Polakowi, który samotnie pod żaglami opłynął świat. W tym roku wypada 44 rocznica zamknięcia przez niego wokółziemskiej pętli. Na zakończenie, uczestnicy uroczystości będą mieli okazję obejrzeć legendarny jacht Teligi "OPTY", który, po raz pierwszy od trzydziestu lat, został udostępniony szerokiej publiczności.

Poprawiony: środa, 26 czerwca 2013 19:53 Więcej…
 

Leksykon Wojny Minowej na morzu

Email Drukuj PDF

leksykon

"Leksykon Wojny Minowej na morzu" to tytuł książki pod redakcją kmdr. por. Marka Jankiewicza, wydanej w czerwcu br. nakładem Wydawnictwa Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. 

Miny morskie są jednym z najstarszych i najbardziej destruktywnych środków walki na morzu. Przez swoją obecność dezorganizują funkcjonowanie komunikacji morskiej, będąc jednocześnie skutecznym środkiem oddziaływania psychologicznego na załogi jednostek pływających.

Analiza zagrożenia minowego w wojnach na morzu prowadzonych w XX w. i jego skutków w odniesieniu do okrętów i statków przeciwnika dowodzi rosnącej skuteczności tego rodzaju uzbrojenia morskiego. Należy to tłumaczyć zaawansowaniem technicznym min, rozszerzeniem zakresu realizowanych zadań oraz masowością ich użycia. Mina morska w okresie ostatnich stu lat przeszła technologiczną metamorfozę. Z broni statycznej, biernie czekającej na możliwość zaatakowania celu, stała się bronią czynną, quasi-inteligentną, działającą w wyznaczonym rejonie, rozróżniającą obiekty własne i cele obce. Może analizować sytuację i reagować zgodnie z założonym algorytmem oraz w zależności od zaistniałej sytuacji taktycznej selektywnie atakować wybrane cele.

Poprawiony: wtorek, 25 czerwca 2013 20:54 Więcej…
 

Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku 2013

Email Drukuj PDF

batykW czwartek 20. czerwca 2013 r. o godz. 11.00 odbędzie się inauguracja VII edycji kampanii Międzynarodowego Sprzątania Bałtyku 2013, organizowanej i koordynowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Wydarzeniem towarzyszącym będzie pierwsza akcja sprzątania plaży, organizowana wspólnie z Barefoot Projekt Czysta Plaża.

Celem kampanii informacyjno-edukacyjnej jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy Bałtyku i zainspirowanie do działania na rzecz jego skutecznej ochrony.

W roku 2012 zainicjowana została 3 letnia edycja kampanii Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku pod hasłem "Bałtyk też może... być czysty, bioróżnorodny, pełen ryb", aby móc mówić jednocześnie o problemie zanieczyszczeń wód Bałtyku, ochronie jego bioróżnorodności jak i o potrzebie odbudowy bałtyckich zasobów ryb.

Morze Bałtyckie jest jednym z najmłodszych mórz na świecie i jednocześnie jednym z najbardziej zanieczyszczonych. Czy mamy wpływ na to w jakim stanie jest nasze Morze? Statystyka jest dla nas bezlitosna - aż co drugi mieszkaniec zlewni Bałtyku to właśnie Polak.

Poprawiony: wtorek, 18 czerwca 2013 12:10 Więcej…
 

Konferencja Naukowa "95 lat Ligi Morskiej i Rzecznej"

Email Drukuj PDF

konferencja lmir folderW czwartek 13. czerwca 2013 r. w gmachu Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, odbyła się Konferencja Naukową "95 lat Ligi Morskiej i Rzecznej", zogranizowana przez Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW w Gdyni oraz Ligę Morską i Rzeczną.  

Celem Konferencji była promocja działań Ligi Morskiej i Rzecznej oraz jej poprzedniczek na rzecz kształtowania świadomości morskiej społeczeństwa polskiego, rozwoju Polski Morskiej oraz działalności wychowawczej.

Spotkanie pozwoliło na poznanie genezy powstania Ligi Morskiej i Rzecznej, wskazanie jej znaczenia dla edukacji morskiej i rozwoju Polski oraz przybliżenie sylwetek niektórych jej działaczy.

Klub "Bractwo Wiślane" LMiR był reprezentowany przez delegację w osobach Wiceprezesa Klubu Tadeusza Glinkowskiego oraz członka Zarządu kmdr. por. Marka Jankiewicza.

Poprawiony: niedziela, 21 grudnia 2014 23:37 Więcej…
 

I Międzynarodowy Kongres Morski

Email Drukuj PDF

kongres morskiW dniach 13-15 czerwca 2013 r. Północna Izba Gospodarcza wraz z Polską Żeglugą Morską organizuje I Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie. Będzie to pionierskie spotkanie tak dużej grupy reprezentantów szeroko rozumianej branży gospodarki morskiej w naszym kraju.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, Wicepremier Janusz Piechociński, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska, Minister Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak, czy Europejski Komisarz ds. Budżetu i programowania finansowego Janusz Lewandowski.

Swój udział w Kongresie zapowiedzieli już przedstawiciele krajowych i międzynarodowych organizacji związanych z branżą morską; wśród nich m.in. Markku Mylly, Dyrektor Wykonawczy Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego.

Ideę Kongresu wspierają również ministrowie, posłowie i europarlamentarzyści z Polski i zagranicy. Aktywny udział w pracach nad Kongresem bierze udział Pani Anna Wypych-Namiotko, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Zainteresowanie przybyciem na Kongres wyraziła również m.in. Ulrike Rodust niemiecka posłanka do Parlamentu Europejskiego.

Poprawiony: wtorek, 11 czerwca 2013 13:39 Więcej…
 


Strona 35 z 48