"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo okWodowanie monety ORP "Lublin"

Email Drukuj PDF

orp lublinW sobotę, 22. czerwca 2013 r., podczas tegorocznych obchodów "Dni Morza"w Świnoujściu, odbędzie się promocja nowej monety okolicznościowej Narodowego Banku Polskiego z wizerunkiem okrętu transportowo-minowego ORP "Lublin".

Promocja monety z wizerunkiem "Lublina" odbędzie o godz. 14.00 w Porcie Jachtowym w Świnoujściu. W uroczystościach udział weźmie prof. Małgorzata ZALESKA - członek zarządu Narodowego Banku Polskiego, kontradmirał Krzysztof TERYFTER - dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz kpt. mar. Piotr MAZUREK dowódca okrętu ORP "Lublin".

W programie m.in. zwiedzanie ORP "Lublin" oraz rozgrywki w grę wielko-planszową "statki". Na terenie portu znajdzie się punkt zamiany monet NBP, w którym będzie można wymienić obiegowe dwuzłotówki na monety z wizerunkiem okrętu.

Moneta, na której uwieczniono ORP "Lublin", jest już siódmą w serii "Polskie Okręty". Po raz pierwszy jednak w ten sposób uwieczniono jednostkę pozostającą w czynnej służbie. Do tej pory ukazały się - kolejno - monety z wizerunkami: ORP "Błyskawica", ORP "Orzeł", ORP "Dragon", ORP "Piorun", ORP "Gdynia" oraz ORP "Warszawa". Seria "Polskie Okręty", na którą złoży się osiem monet, poświęcona jest polskim okrętom wojennym. W tym roku ukaże się jeszcze jedna moneta - Fregata "Gen. K. Pułaski".

Poprawiony: sobota, 22 czerwca 2013 21:33 Więcej…
 

Święto Morza w Gdyni

Email Drukuj PDF

wito morzaW sobotę, 22. czerwca 2013 r., o godz. 12.00 przy płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki w Gdyni rozpoczną się obchody Święta Morza 2013. Inauguracja połączona będzie z odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej Leonidowi Telidze w Alei Żeglarstwa Polskiego.

Uroczystości rozpoczną się siedemnastoma wystrzałami z ORP "Błyskawica", a następnie przy płycie Marynarza Polskiego na maszt powędruje flaga Święta Morza i prezydent Gdyni Wojciech Szczurek odda władzę w mieście Neptunowi.

Następnie, przy dźwiękach orkiestry dętej, zgromadzeni przemaszerują do Basenu Jachtowego, gdzie w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona Leonidowi Telidze - najsłynniejszemu polskiemu żeglarzowi i pierwszemu Polakowi, który samotnie pod żaglami opłynął świat. W tym roku wypada 44 rocznica zamknięcia przez niego wokółziemskiej pętli. Na zakończenie, uczestnicy uroczystości będą mieli okazję obejrzeć legendarny jacht Teligi "OPTY", który, po raz pierwszy od trzydziestu lat, został udostępniony szerokiej publiczności.

Poprawiony: środa, 26 czerwca 2013 19:53 Więcej…
 

Leksykon Wojny Minowej na morzu

Email Drukuj PDF

leksykon

"Leksykon Wojny Minowej na morzu" to tytuł książki pod redakcją kmdr. por. Marka Jankiewicza, wydanej w czerwcu br. nakładem Wydawnictwa Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. 

Miny morskie są jednym z najstarszych i najbardziej destruktywnych środków walki na morzu. Przez swoją obecność dezorganizują funkcjonowanie komunikacji morskiej, będąc jednocześnie skutecznym środkiem oddziaływania psychologicznego na załogi jednostek pływających.

Analiza zagrożenia minowego w wojnach na morzu prowadzonych w XX w. i jego skutków w odniesieniu do okrętów i statków przeciwnika dowodzi rosnącej skuteczności tego rodzaju uzbrojenia morskiego. Należy to tłumaczyć zaawansowaniem technicznym min, rozszerzeniem zakresu realizowanych zadań oraz masowością ich użycia. Mina morska w okresie ostatnich stu lat przeszła technologiczną metamorfozę. Z broni statycznej, biernie czekającej na możliwość zaatakowania celu, stała się bronią czynną, quasi-inteligentną, działającą w wyznaczonym rejonie, rozróżniającą obiekty własne i cele obce. Może analizować sytuację i reagować zgodnie z założonym algorytmem oraz w zależności od zaistniałej sytuacji taktycznej selektywnie atakować wybrane cele.

Poprawiony: wtorek, 25 czerwca 2013 20:54 Więcej…
 

Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku 2013

Email Drukuj PDF

batykW czwartek 20. czerwca 2013 r. o godz. 11.00 odbędzie się inauguracja VII edycji kampanii Międzynarodowego Sprzątania Bałtyku 2013, organizowanej i koordynowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Wydarzeniem towarzyszącym będzie pierwsza akcja sprzątania plaży, organizowana wspólnie z Barefoot Projekt Czysta Plaża.

Celem kampanii informacyjno-edukacyjnej jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy Bałtyku i zainspirowanie do działania na rzecz jego skutecznej ochrony.

W roku 2012 zainicjowana została 3 letnia edycja kampanii Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku pod hasłem "Bałtyk też może... być czysty, bioróżnorodny, pełen ryb", aby móc mówić jednocześnie o problemie zanieczyszczeń wód Bałtyku, ochronie jego bioróżnorodności jak i o potrzebie odbudowy bałtyckich zasobów ryb.

Morze Bałtyckie jest jednym z najmłodszych mórz na świecie i jednocześnie jednym z najbardziej zanieczyszczonych. Czy mamy wpływ na to w jakim stanie jest nasze Morze? Statystyka jest dla nas bezlitosna - aż co drugi mieszkaniec zlewni Bałtyku to właśnie Polak.

Poprawiony: wtorek, 18 czerwca 2013 12:10 Więcej…
 

Konferencja Naukowa "95 lat Ligi Morskiej i Rzecznej"

Email Drukuj PDF

konferencja lmir folderW czwartek 13. czerwca 2013 r. w gmachu Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, odbyła się Konferencja Naukową "95 lat Ligi Morskiej i Rzecznej", zogranizowana przez Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW w Gdyni oraz Ligę Morską i Rzeczną.  

Celem Konferencji była promocja działań Ligi Morskiej i Rzecznej oraz jej poprzedniczek na rzecz kształtowania świadomości morskiej społeczeństwa polskiego, rozwoju Polski Morskiej oraz działalności wychowawczej.

Spotkanie pozwoliło na poznanie genezy powstania Ligi Morskiej i Rzecznej, wskazanie jej znaczenia dla edukacji morskiej i rozwoju Polski oraz przybliżenie sylwetek niektórych jej działaczy.

Klub "Bractwo Wiślane" LMiR był reprezentowany przez delegację w osobach Wiceprezesa Klubu Tadeusza Glinkowskiego oraz członka Zarządu kmdr. por. Marka Jankiewicza.

Poprawiony: niedziela, 21 grudnia 2014 23:37 Więcej…
 


Strona 35 z 49