"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo okŚwięto Marynarki Wojennej - Parada Morska i Lotnicza

Email Drukuj PDF

pmilW niedzielę, 30. czerwca 2013 r., przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Dni Morza. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia będzie parada morska i lotnicza na Zatoce Gdańskiej.

Święto Marynarki Wojennej obchodzone jest od ponad 80. lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. Przypada na ostatnią niedzielę czerwca będąc jednocześnie finałem obchodów Dni Morza. W tym roku, Święto Marynarki Wojennej jest także kulminacyjnym punktem, organizowanego w Gdyni Święta Morza, nawiązującego do przedwojennych tradycji podkreślania związków Polski z Bałtykiem.

Z okazji Święta Marynarki Wojennej, w niedzielę, 30. czerwca, o godz. 08.00 na wszystkich polskich okrętach podniesiona zostanie wielka gala banderowa. Następnie, o godzinie 09.30 w Kościele Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu (ul. Śmidowicza) odprawiona zostanie msza święta w intencji Marynarki Wojennej. Marynarze uczczą pamięć o swoich poprzednikach składając o godz. 10.45 na Cmentarzu MW (Gdynia-Oksywie, ul. Muchowskiego) wiązanki kwiatów na płytach twórców Marynarki Wojennej.

Poprawiony: sobota, 20 lipca 2013 19:39 Więcej…
 

Wielki Leksykon Uzbrojenia, tom 12. "Niszczyciele "Wicher" i "Burza""

Email Drukuj PDF

wicheriburzaW czwartek, 27. czerwca 2013 r. ukazał się w sprzedaży 12. tom Kolekcji "Wielkiego Leksykonu Uzbrojenia - Wrzesień 1939", zatytułowany "Niszczyciele "Wicher" i "Burza"". Opracowanie przedstawia historię wprowadzonych do służby w Marynarce Wojennej, odpowiednio w 1930 r. i 1932 r., zasłużonych polskich okrętów wojennych.

Bogato ilustrowane wydawnictwo przybliża czytelnikowi historię służby oraz wojenne, w tym tragiczne losy bliźniaczych niszczycieli (kontrtorpedowców). Autorem przygotowanej przez Edipresse Polska publikacji jest Tadeusz Kondracki - pracownik Instytutu Historycznego PAN, twórca wielu opracowań historycznych przedstawiających m. in dzieje Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. 

W pracy nad dziejami ORP "Wicher" i ORP "Burza" wielką pomocą służyło środowisko weteranów Polskiej Marynarki Wojennej zarówno w kraju, jak i zagranicą, członkowie ich rodzin oraz miłośnicy historii PMW. "Wielki Leksykon Uzbrojenia Wrzesień 1939" to unikatowe wydawnictwo przedstawiające najciekawsze przykłady uzbrojenia Wojska Polskiego w kampanii 1939 roku.

Po raz pierwszy w jednej serii zostały zebrane szczegółowe opisy polskiego oręża, z którym przyszło polskim żołnierzom stanąć do nierównej walki z niemieckim i sowieckim najeźdźcą we wrześniu 1939 roku. Seria wydawnicza przypomina jak wyglądał ówczesny polski przemysł wojskowy, skąd pochodziła broń żołnierza polskiego i jak to się stało, że obrosła tak wielką legendą.

Poprawiony: niedziela, 14 lipca 2013 22:03 Więcej…
 

"Kurier Morski" - gdyńska propozycja wakacyjnej lektury

Email Drukuj PDF

kuriermWydany podczas gdyńskiego Święta Morza 2013 "Kurier Morski" Gdyni, to ilustrowany, bezpłatny dwutygodnik wakacyjny poświęcony szerokiej prezentacji różnorodnych aspektów morskiej historii i współczesności miasta.

To zupełnie nowa propozycja przybliżenia mieszkańcom i turystom niezwykle szerokich i atrakcyjnych zagadnień związanych z morskością miasta, w tym tych historycznych, jak i współczesnych. Letnia, bezpłatna gazeta, bogato ilustrowana, z komiksem, quizami i ciekawostkami - opracowana do druku w formacie A3, w atrakcyjnej szacie graficznej, powinna stać się jedną z najbardziej poszukiwanych i ulubionych lektur wakacyjnych zarówno dla żeglarzy, pasjonatów morskich historii, a także turystów rodzinnych przebywających w Gdyni i Trójmieście.

Niewątpliwie Gdynia zasługuje, jak żadne inne miasto w Polsce, na szczególne wyróżnienie, troskę i promocję związaną z wieloma atrakcjami oraz różnorodnością wątków morskich. Większość z nich ma zazwyczaj charakter ponadlokalny, wiele charakter ogólnopolski, niektóre  nawet międzynarodowy.  

Pierwszy z czterech letnich numerów "Kurier Morski", dostępny jest w Miejskiej Informacji i gdyńskim InfoBoxie.

"Kurier Morski" nr 1/2013 czerwiec

Źródło: Legenda Morska Gdyni

Poprawiony: czwartek, 27 czerwca 2013 05:02
 

Sesja Marynistyczna "Trzymajmy się morza!"

Email Drukuj PDF

baner95lmirW niedzielę, 30. czerwca 2013 r., w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1, odbędzie się Jubileuszowa Sesja Marynistyczna "Trzymajmy się morza!" z okazji 95. lecia powstania Ligi Morskiej i Rzecznej.

Organizatorami imprezy pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka jest Kolegium Miejskie Centrum Kształcenia Ustawicznego, Liga Morska i Rzeczna - Oddział Gdynia, Zespół Szkół Usługowych w Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Wydarzenie to wpisuje się w rocznicowe obchody ogólnopolskiego Święta Morza 2013.

Poprawiony: czwartek, 27 czerwca 2013 22:49 Więcej…
 

Dzień Marynarza 2013

Email Drukuj PDF

dziemarynarzaW dniu dzisiejszym, 25. czerwca 2013 r., już po raz trzeci obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Marynarza. Celem obchodów jest uznanie nieocenionego wkładu marynarzy w międzynarodowy handel oraz światową gospodarkę.

Dzień Marynarza (ang. Day of the Seafarer) ustanowiony został przez Międzynarodową Organizację Morską (International Maritime Organization - IMO) podczas Konferencji Dyplomatycznej w Manili w czerwcu 2010 roku. Po raz pierwszy obchodzony był rok później, 25 czerwca 2011 roku. 

Celem obchodów jest uznanie nieocenionego wkładu marynarzy (w tym rybaków) w międzynarodowy handel oraz światową gospodarkę kosztem osobistego życia i rodziny. Towarzyszy im hasło: "Dziękujemy Wam, Marynarze".

Przed rokiem obchody Dnia skupiały się na kampanii w mediach społecznościowych. IMO prosiło, aby poprzez posty na Facebooku czy Twitterze ludzie podkreślali, jak wielką rolę w transporcie dóbr spełniają marynarze.

Tegoroczny DZIEŃ MARYNARZA przypadający na wtorek, 25. czerwca 2013 r., odbywa się pod hasłem ,"Twarze Morza" (ang. "Faces of the Sea"). Jest to więc kontynuacja tematyki z ubiegłorocznego Dnia Marynarza, który odbywał się pod hasłem: "Morze, bez którego nie mogę żyć".

Poprawiony: wtorek, 25 czerwca 2013 20:44 Więcej…
 


Strona 34 z 49