"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo okRegaty o Puchar Żeglarski Szlaku Wodnego im. Króla Stefana Batorego

Email Drukuj PDF

regatybatoregoW dniach 11-13 lipca 2013 r., na Zalewie Wiślanym odbyły się IV Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków na trasie Krynica Morska - Frombork - Bałtijsk - Elbląg. W ramach tegorocznych Regat, po raz pierwszy żeglarze walczyli także o Puchar Żeglarski Szlaku Wodnego im. Króla Stefana Batorego. 

IV Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków były pierwszymi, rozgrywanymi w ramach Żeglarskiego Pucharu Bałtyku Południowego oraz Szlaku Wodnego im. Króla Stefana Batorego. Włączanie regat zalewowych w szersze cykle regatowe ma w przyszłości służyć zainteresowaniu akwenem Zalewu Wiślanego ze strony żeglarzy z innych regionów.

Żeglarski Puchar Bałtyku Południowego obejmuje sezon regatowy czterech regionów: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i Obwodu Kaliningradzkiego. Podczas I Sejmiku Żeglugi Śródlądowej w Elblągu marszałkowie województw uczestniczących w przedsięwzięciu objęli patronat nad ŻPBP.

Szlak Wodny im. Króla Stefana Batorego, który wysiłkiem Rady Programowej przekształca się w Stowarzyszenie obejmuje obszar województw: podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Ważną inicjatywą Rady Programowej, mającą  na celu promocję wyjątkowych uroków Szlaku, jest organizacja cyklicznych, etapowych regat żeglarskich.

Poprawiony: poniedziałek, 15 lipca 2013 23:46 Więcej…
 

"Nie rozbijaj się nad Wisłą"

Email Drukuj PDF

nie rozbijajW sobotę, 29. czerwca 2013 r., w Warszawie rozpoczęto miejską kampanię edukacyjno-informacyjną: "Nie rozbijaj się nad Wisłą". "Wrzuć śmieci do kosza, nie tłucz butelek, ciesz się czystością nad wodą" to najważniejsze komunikaty kampani mającej na celu przekonanie mieszkańców i turystów spędzających czas nad rzeką do sprzątania po sobie.

Pozostawione na bulwarze czy plażach śmieci to problem, z którym borykają się nie tylko służby miejskie, lecz także właściciele działających tu coraz liczniej klubokawiarni.

Problem śmieci, których liczba wzrasta wprost proporcjonalnie do zainteresowania Wisłą, dotyczy bowiem wszystkich, którzy lubią tu spędzać czas. Tymczasem tylko w ubiegłym roku służby sprzątające wywiozły z tej okolicy śmieci, którymi można by wypełnić dwa baseny olimpijskie (i kilka brodzików), czyli 3.5 tys. m3 odpadów z nielegalnych wysypisk w międzywalu i drugie tyle z nabrzeża.

Największym problemem związanym z utrzymaniem czystości w tych okolicach - a szczególnie na bulwarach i plażach - jest rozbite szkło. Jego usuwanie jest bardzo kłopotliwe, chociażby ze względu na chropowatą nawierzchnię bulwarów. Posprzątanie zajmuje kilkakrotnie więcej czasu niż wyrzucenie całych butelek do koszy na śmieci.

Poprawiony: poniedziałek, 15 lipca 2013 23:46 Więcej…
 

Wielki Leksykon Uzbrojenia, tom 13. "Bateria Helska"

Email Drukuj PDF

bateriahelskaW czwartek, 11. lipca 2013 r. ukazał się w sprzedaży 13. tom Kolekcji "Wielkiego Leksykonu Uzbrojenia - Wrzesień 1939", zatytułowany "Bateria Helska". Opracowanie przedstawia historię cyplowej 31. Baterii im. Heliodora Laskowskiego" wchodzącej w skład Rejonu Umocnionego Hel.

Bogato ilustrowane wydawnictwo przybliża czytelnikowi historię oraz wojenne losy czterodziałowej baterii artylerii nadbrzeżnej kalibru 152,4 mm Bofors, ustawionej na cyplu Półwyspu Helskiego, stanowiącej w 1939 r. bardzo ważny element polskiej obrony Wybrzeża. Autorem przygotowanej przez Edipresse Polska publikacji jest Waldemar Nadolny.

Bateria brała udział w porannej bitwie artyleryjskiej 3 września 1939 z dwoma niszczycielami niemieckimi, wspierała oddziały Lądowej Obrony Wybrzeża, stoczyła dwukrotny pojedynek artyleryjski z niemieckim pancernikiem szkolnym "Schleswig-Holstein" (25 i 27 września), zakończony uzyskaniem na nim jednego trafienia i ranieniem kilku członków załogi 27 września. Dzięki dobremu maskowaniu, bateria nie poniosła większych szkód w trakcie kampanii, mimo nalotów lotnictwa i ostrzału pancerników.

Po raz pierwszy w jednej serii zostały zebrane szczegółowe opisy polskiego oręża, z którym przyszło polskim żołnierzom stanąć do nierównej walki z niemieckim i sowieckim najeźdźcą we wrześniu 1939 roku. Seria wydawnicza przypomina jak wyglądał ówczesny polski przemysł wojskowy, skąd pochodziła broń żołnierza polskiego i jak to się stało, że obrosła tak wielką legendą.

Poprawiony: sobota, 20 lipca 2013 21:32 Więcej…
 

I Sejmik Żeglugi Śródlądowej

Email Drukuj PDF

sejmikW dniach 10. i 11. lipca 2013 r. odbyło się w Elblągu inauguracyjne posiedzenie Sejmiku Żeglugi Śródlądowej. Inicjatywa została powołana jako forum czterech województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego, otwarta również dla  wszystkich innych podmiotów zainteresowanych rozwojem rzek w Polsce.

Współpraca ta ma służyć m.in. opracowaniu projektu zintegrowanego programu rozwoju dla dolnej Wisły, zwiększeniu atrakcyjności gospodarczej regionu poprzez wykorzystanie potencjału transportowego Wisły, wsparciu projektów poprawiających bilans energetyczny kraju, a także zachowaniu dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego.

W czasie dwudniowego spotkania, jego uczestnicy debatowali na temat dróg śródlądowych w Polsce. W obradach brało udział ok. 100 różnych instytucji i organizacji. 

Podczas posiedzenia podpisano porozumienie dotyczace organizacji Żeglarskiego Pucharu Południowego Bałtyku. W krótkim czasie udało się uzyskać porozumienie środowisk żeglarskich z województw: zachodnio-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i z Obwodu Kaliningradzkiego.

Poprawiony: niedziela, 14 lipca 2013 21:40 Więcej…
 

Święto Marynarki Wojennej - Parada Morska i Lotnicza

Email Drukuj PDF

pmilW niedzielę, 30. czerwca 2013 r., przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Dni Morza. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia będzie parada morska i lotnicza na Zatoce Gdańskiej.

Święto Marynarki Wojennej obchodzone jest od ponad 80. lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. Przypada na ostatnią niedzielę czerwca będąc jednocześnie finałem obchodów Dni Morza. W tym roku, Święto Marynarki Wojennej jest także kulminacyjnym punktem, organizowanego w Gdyni Święta Morza, nawiązującego do przedwojennych tradycji podkreślania związków Polski z Bałtykiem.

Z okazji Święta Marynarki Wojennej, w niedzielę, 30. czerwca, o godz. 08.00 na wszystkich polskich okrętach podniesiona zostanie wielka gala banderowa. Następnie, o godzinie 09.30 w Kościele Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu (ul. Śmidowicza) odprawiona zostanie msza święta w intencji Marynarki Wojennej. Marynarze uczczą pamięć o swoich poprzednikach składając o godz. 10.45 na Cmentarzu MW (Gdynia-Oksywie, ul. Muchowskiego) wiązanki kwiatów na płytach twórców Marynarki Wojennej.

Poprawiony: sobota, 20 lipca 2013 19:39 Więcej…
 


Strona 33 z 48