"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo okParada Lotnictwa Marynarki Wojennej

Email Drukuj PDF

mi-14pW sobotę, 20. lipca 2013 r. w Pucku odbędzie się festyn rodzinny z okazji Święta Lotnictwa Morskiego. W trakcie festynu będzie można obserwować paradę Lotnictwa Marynarki Wojennej. Przelot nad Zatoką Pucką wykonają załogi śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ oraz samolotów patrolowych Bryza.

Organizatorem festynu jest miasto Puck, Stowarzyszenie Oficerów Rezerwy 34. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego i Sympatyków Lotnictwa oraz Morski Klub Seniorów Lotnictwa - Oddział Gdyński Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

Podczas festynu zaplanowano również promocję książki wydawnictwa Aviateam.pl poświęconej historii 34. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Jednostka ta w latach 1951-1995 stacjonowała na lotnisku w Gdyni Babich Dołach i przez wiele lat funkcjonowała w strukturach Marynarki Wojennej.

Puck jest kolebką polskiego lotnictwa morskiego. To właśnie tam 1. lipca 1920 roku powstała pierwsza Baza Lotnictwa Morskiego. Zaledwie 15 dni później, z tej bazy chor. pil. Andrzej Zubrzycki wykonał pierwszy w historii lot samolotem w barwach polskiej Marynarki Wojennej. Sformowany w Pucku Morski Dywizjon Lotniczy (MDL) funkcjonował w strukturach Marynarki Wojennej do 1939 roku. Dywizjon wyposażony w ponad 30 różnych typów i wersji wodnosamolotów, łodzi latających oraz samolotów kołowych wykonywał głównie zadania wywiadowcze, obserwacyjne, bombowo-torpedowe oraz łącznikowo-transportowe.

Poprawiony: sobota, 20 lipca 2013 19:28 Więcej…
 

Otwarcie Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego

Email Drukuj PDF

kolobrzeskiskansenW dniu dzisiejszym, 18. lipca 2013 r., w Porcie Rybackim w Kołobrzegu przy ul. Bałtyckiej 31, udostępniono zwiedzającym nową atrakcję turystyczną - KOŁOBRZESKI SKANSEN MORSKI.

Dobiegł końca pierwszy etap inwestycji prowadzonej przez Starostwo Powiatowe i Muzeum Oręża Polskiego na terenie Harcerskiego Ośrodka Morskiego ZHP. Rozpoczęta w czerwcu 2012 r., skomplikowana operacja slipowania dwóch okrętów wojennych i przygotowania plenerowej ekspozycji z wykonaniem fundamentów pod eksponaty i ścieżek pieszych zakończyła się. Wystawa jest już udostępniona zwiedzającym. Pierwsze bilety kupili: Poseł na Sejm Marek Hok i Wicestarosta Kołobrzeski - Mirosław Tessikowski.

Kołobrzeski Skansen Morski jest unikatową w skali kraju plenerową ekspozycją wyslipowanych okrętów wojennych oraz towarzyszących im zabytków techniki morskiej. Największą atrakcją skansenu są dwa okręty posadowione na nabrzeżu: okręt patrolowy 912 ORP "Fala" i kuter rakietowy 205 ORP "Władysławowo". Zwiedzający mają możliwość wejścia nie tylko na pokłady, ale i do wnętrz okrętów. Dla pasjonatów techniki morskiej prawdziwą gratką będzie obejrzenie maszynowni, pomieszczeń załogi, messy oficerskiej, stanowisk dowodzenia.

Na wystawie prezentowane są także pozostałości z legendarnego niszczyciela ORP "Burza" (m.in. maszt, 100 mm armata okrętowa, parki amunicyjne, dalmierz morski, torpedy, miny) oraz fragment drewnianego kadłuba statku i jacht Orkan II.

Poprawiony: czwartek, 18 lipca 2013 20:13 Więcej…
 

Fregata rakietowa "Gen. K. Pułaski" na monecie NBP

Email Drukuj PDF

2013 12   pulaski 2zl r2013 12   pulaski 2zl aZgodnie z planem emisyjnym monet okolicznościowych, w dn. 12. sierpnia 2013 r. NBP wprowadzi do obiegu kolejną, zarazem ostatnią monetę z serii "Polskich Okrętów". Tym razem rewers monety o nominale 2. złotych będzie przedstawiał sylwetkę fregaty rakietowej typu Oliver Hazard Perry - ORP "Gen. K. Pułaski"

ORP "Gen. K. Pułaski" (nr burtowy 272) fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry w dn. 9 maja 1980 roku wszedł do służby w amerykańskiej marynarce wojennej jako USS "Clark" (FFG-11). Został z niej wycofany 15. marca 2000 i tego samego dnia podniósł polską banderę w bazie morskiej US Navy w Norfolk w stanie Wirginia, jako dar rządu Stanów Zjednoczonych.

W uroczystości przekazania okrętu wzięli udział - obok przedstawicieli władz i flot obu krajów - liczni polscy kombatanci zamieszkali w USA. Nazwę ORP "Gen. K. Pułaski" - dla podkreślenia związku obu narodów - nadano mu 25. czerwca 2005 roku w Gdyni. Matką chrzestną była żona ówczesnego premiera RP Ludgarda Buzek.

Głównym przeznaczeniem fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry jest poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, zwalczanie sił napadu powietrznego, zwalczanie okrętów nawodnych i statków oraz ich zespołów, osłona własnych okrętów i statków oraz ich zespołów, patrolowanie i osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych, a także zwalczanie celów powietrznych na dużych i średnich dystansach.

Poprawiony: poniedziałek, 29 lipca 2013 21:50 Więcej…
 

Wpłyń na Wisłę! Przyjdź na brzeg!

Email Drukuj PDF

konsultacjewislaW sobotę, 6. lipca 2013 r., rozpoczął się w Warszawie cykl konsultacji społecznych poświęconych stołecznemu odcinkowi Wisły, organizowany w ramach projektu LIFE+ "WislaWarszawska.pl" w porozumieniu z Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy.

Celem konsultacji społecznych jest poznanie oczekiwań mieszkańców Warszawy i wspólne zaplanowanie możliwych do realizacji przedsięwzięć związanych z warszawską Wisłą.

Jednym z zagadnień poddanym konsultacjom będzie utworzenie szlaku edukacyjno-rekreacyjnego wzdłuż brzegów Wisły wraz z miejscami obserwacji ptaków. Unikalne lasy łęgowe i naturalny układ brzegowy powodują, że obszary te stanowią siedlisko wielu ciekawych gatunków ptaków oraz innych zwierząt.

Już teraz ornitolodzy i pozostali amatorzy ptasich obserwacji wykorzystują nadwiślańskie tereny do prowadzenia działań przyrodniczych, a w przyszłości, właśnie dzięki konsultacjom, będą one jeszcze bardziej dostępne, m.in. dzięki oznakowaniu i wyposażeniu w lunety kilku punktów najbardziej nadających się do prowadzenia ptasich obserwacji. Pozwoli to na skierowanie ruchu turystycznego w konkretne miejsca, zmniejszając go w miejscach ważnych z punktu widzenia ochrony ptaków i ich siedlisk.

Poprawiony: środa, 17 lipca 2013 23:27 Więcej…
 

Ilustrowany "Kurier Morski" Gdyni - numer 2

Email Drukuj PDF

kuriermorski2Dostępny jest już drugi numer gdyńskiego wakacyjnego "Kuriera Morskiego". Obok wersji papierowej, udostępniona jest także wersja elektroniczna. "Kurier Morski" Gdyni, to ilustrowany, bezpłatny dwutygodnik wakacyjny poświęcony szerokiej prezentacji różnorodnych aspektów morskiej historii i współczesności miasta.

To zupełnie nowa propozycja przybliżenia mieszkańcom i turystom niezwykle szerokich i atrakcyjnych zagadnień związanych z morskością miasta, w tym tych historycznych, jak i współczesnych. Letnia, bezpłatna gazeta, bogato ilustrowana, z komiksem, quizami i ciekawostkami - opracowana do druku w formacie A3, w atrakcyjnej szacie graficznej, powinna stać się jedną z najbardziej poszukiwanych i ulubionych lektur wakacyjnych zarówno dla żeglarzy, pasjonatów morskich historii, a także turystów rodzinnych przebywających w Gdyni i Trójmieście.

Niewątpliwie Gdynia zasługuje, jak żadne inne miasto w Polsce, na szczególne wyróżnienie, troskę i promocję związaną z wieloma atrakcjami oraz różnorodnością wątków morskich. Większość z nich ma zazwyczaj charakter ponadlokalny, wiele charakter ogólnopolski, niektóre  nawet międzynarodowy. 

Drugi numer "Kuriera Morskiego", dostępny jest w Miejskiej Informacji (ul. 10 lutego 24) i gdyńskim InfoBoxie (ul. Świętojańska 30). Kurier, dzięki zaprzyjaźnionym Partnerom, trafił także na Półwysep Helski oraz do grupy lokalnych Partnerów, w tym Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum Miasta Gdyni, Caffe Anioł, Cafe Strych, czy Cafe Cyganerii.

"Kurier Morski" nr 2/2013 - 14 lipca

Źródło: Legenda Morska Gdyni

Poprawiony: wtorek, 16 lipca 2013 20:57
 


Strona 32 z 49