"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo okWystawa "Marynarka Wojenna RP w 95. rocznicę utworzenia"

Email Drukuj PDF

95latmw

W poniedziałek, 22. lipca 2013 r. w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie, została udostępniona dla zwiedzających wystawa Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni pt. "Marynarka Wojenna RP w 95. rocznicę utworzenia". 

Na kolorowych planszach zaprezentowana została historia Polskiej Marynarki Wojennej od jej utworzenia w listopadzie 1918 r. do czasów współczesnych.

Wystawa przypomina dni chwały Polskiej Marynarki Wojennej i dramatyczne chwile w jej dziejach. Pokazuje historię marynarki przez pryzmat ludzi, którzy ją tworzyli. Obok zdjęć wybitnych dowódców, są zdjęcia marynarzy, dla których służba byłą codzienną, ciężką pracą.

Wiele osób kojarzy marynarkę tylko z działaniami wojennymi, tymczasem powojenna historia trwa już ponad 65 lat. Marynarka to ciągłość, cierpliwość i tradycja. To marynarka była jedynym rodzajem sił zbrojnych, który nawet po wybuchu II wojny światowej zachował ciągłość działania dzięki okrętom, które zdołano ewakuować.

Wystawa prezentowana w budynku Centralnej Biblioteki Wojskowej składa się z ponad 30 plansz, na których zaprezentowano kilkaset fotografii, dokumentujących ostatnie 95 lat dziejów polskiej Marynarki Wojennej. Uzupełniona jest planszami z emblematami, symbolami, odznakami i insygniami służb wchodzących w jej skład, pochodzącymi z prywatnej, bogatej kolekcji pana ppłk. Jana Strynowicza, pracownika Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Poprawiony: środa, 24 lipca 2013 22:05 Więcej…
 

Dzień Ryby w Helu' 2013

Email Drukuj PDF

gohelW niedzielę, 28. lipca 2013 r. w Helu, odbędzie się kolejna edycja Dnia Ryby' 2013, podkreślającego znaczenie ryb i rybołówstwa dla rozwoju ekonomicznego i społecznego miasta oraz rejonu. Plenerowe, edukacyjne i artystyczne spotkanie organizują  Klub Gaja i naukowcy Stacji Morskiej w Helu

Wypuszczanie ryb-latawców, symboliczne wejście do morza w intencji czystych i naturalnych polskich rzek - to tylko niektóre z planowanych akcji. Warsztaty i gry; wystawy i happening Wielki powrót łososia - organizowane są w ramach programu Klubu Gaja "Zaadoptuj rzekę". Jego partnerem merytorycznym jest Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (UG).

Dzień ryby w Helu, to dzień sławiący ryby, które żywiły i bogaciły nie tylko helan, a dziś stały się rzadkim potrawami na naszych stołach. Bałtyk fenomenalnie gościnny dla ryb morskich, słodkowodnych, dwuśrodowiskowych pustoszeje.

Kto uratuje nasze ryby? Rybacy, przetwórcy, konsumenci, naukowcy, politycy czy organizacje pozarządowe? Do dyskusji o rybach. zaprasza prof. Krzysztof E. Skóra, kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG.

Poprawiony: piątek, 26 lipca 2013 17:20 Więcej…
 

Spotkanie z...Leonidem Teligą

Email Drukuj PDF

sprawdzic siebieW dniu dzisiejszym, 23. lipca 2013 r., w sali konferencyjnej Jacht Klubu Morskiego "Gryf" w Gdyni, rozpoczęły się darmowe pokazy filmu dokumentalnego poświęconego Leonidowi Telidze pt. "Sprawdzić siebie" w reż. Jerzego Szotkowskiego. 

Zorganizowana przez Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, wystawa poświęcona Leonidowi Telidze wzbogaciła się tym samym o film o legendarnym żeglarzu i jego wyprawie. Obraz powstał tuż po zakończeniu przez żeglarza samotnego rejsu dookoła świata. Opowiada o nim sam Teliga. Film jest również okazją do zobaczenia jachtu "Opty" podczas żeglowania w morzu.

Film przedstawia sylwetkę jednego z najbardziej znanych polskich żeglarzy - Leonida Teligi. O znanym żeglarzu opowiadają pisarz Wojciech Żukrowski, brat Stanisław Teliga, członkowie klubu Gryf z Gdyni, budowniczy jachtu Opty - Maciej Dowhyluk. Jest to film o żeglarzu, który w siermiężnych latach 60. decyduje się zbudować pełnomorski jacht za prywatne pieniądze i płynąć dookoła.

Leonid Teliga opowiada jak do tego doszło, o problemach z budową, o przygodach w trakcie rejsu, o pojawiających się symptomach groźnej choroby i wielkim pragnieniu skończenia rejsu pomimo zdrowotnych problemów. Film jest relacją z rejsu Leonida Teligi, pokazuje podniesienie polskiej bandery na jachcie w Casablance, przystanek na Tahiti, spotkania ze statkami, przylot do kraju po zakończonym rejsie. Film zawiera unikalne fragmenty nakręcone przez samego Teligę podczas rejsu. O spotkaniu z żeglarzem wkrótce po zakończeniu rejsu opowiada kpt. Krzysztof Baranowski.

Poprawiony: środa, 24 lipca 2013 08:01 Więcej…
 

Dancing "Clubbing po Wiśle"

Email Drukuj PDF

dancingwislaW niedzielę, 28. lipca 2013 r., nad Wisłą w Warszawie, odbędzie się Dancing Międzypokoleniowy "Clubbing po Wiśle". Jego uczestnicy będą bawić się w trzech nadrzecznych klubach, między którymi można przemieszczać się łodziami i statkami.

Dancing dla młodych i seniorów to pierwsza tego typu niezależna impreza nad rzeką. Jej celem jest integracja pokoleń w duchu wspólnej zabawy. To pretekst do nawiązania rozmowy, spotkania międzypokoleniowego, zniesienia granicy wieku.

Wydarzenie będzie miało charakter mobilny. Goście, których lista jest otwarta, będą bawić się w trzech klubach. Do kolejnych miejsc będzie można przemieszczać się statkiem oraz łodziami. Do imprezy będzie można dołączyć w dowolnym momencie.

Dancing "Clubbing po Wiśle" odbędzie się w godz. 16.00-22.00: BarKa (Wybrzeże Kościuszkowskie, przy pomniku Syreny) godz. 16.00-18.00, Temat Rzeka (praska plaża przy Moście Poniatowskiego) godz. 18.30-20.15, Pomost 511 (Bulwar Flotylli Wiślanej, przy pomniku Sapera) godz. 20.45-22.00.

Do zabawy zagra m.in. dj Vika, seniorka! Wstęp wolny.

Muzyka łączy pokolenia i...brzegi.

Źródło: wislawarszawa.pl

Poprawiony: poniedziałek, 22 lipca 2013 20:37
 

"Bandera" - czerwiec' 2013

Email Drukuj PDF

bandera 06.2013

Na stronie internetowej Marynarki Wojennej dostępny jest już kolejny, czerwcowy numer czasopisma MW RP "Bandera". Jest to już 50. numer czasopisma "Bandera" po jego reaktywowaniu w 2009 r.

Znalazły się w nim między innymi: wywiad z panem kpt. mar. Piotrem Mazurkiem, dowódcą ORP "Lublin", okrętu transportowo-minowego, którego wizerunek umieszczono na monecie wydanej w czerwcu przez NBP, obszerna relacja z tegorocznych obchodów Święta Morza - w tym także z Parady Morskiej i Lotniczej oraz artykuł poświęcony obchodom Światowego Dnia Hydrografii. Do czytelników w krótkim liście zwrócił się Dowódca Marynarki Wojennej RP - admirał floty Tomasz Mathea:

"Szanowni Czytelnicy,

Czerwiec jest szczególnym miesiącem dla wszystkich ludzi morza. Przepełniony jest bowiem uroczystościami i przedsięwzięciami podkreślającymi związki naszego państwa z Bałtykiem. Czerwcowe Dni Morza i Święto Marynarki Wojennej w wielu nadmorskich miastach czy garnizonach MW gromadzą co roku dużą publiczność i wzbudzają zainteresowanie społeczne. W tym roku czerwiec stał się jednak wyjątkowym miesiącem za sprawą organizacji w Gdyni Święta Morza nawiązujacego do przedwojennych tradycji świętowania i ogólnonarodowej radości wynikąjacej z faktu, że Polska jest państwem morskim.

Poprawiony: wtorek, 27 sierpnia 2013 09:45 Więcej…
 


Strona 31 z 49