"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna
Aktualności 2013

Czoo okIV Przeciąganie Syreny przez Wisłę

Email Drukuj PDF

syrenkawislaW dniu dzisiejszym, 15 grudnia 2013 r. w Warszawie, odbyła się IV edycja zimowego przepływania Wisły - "Przeciągnij Syrenę przez Wisłę", organizowana przez Krakowski Klub Morsów "Kaloryfer".

Poza samym wyczynem, przesłaniem akcji był przekaz prozdrowotny i proekologiczny. Trasa tegorocznej edycji przebiegała między plażą na Saskiej Kępie (PB), a Płytą Desantu Czerniakowskiego (LB), poniżej mostu Łazienkowskiego (511 km Wisły).

Punktualnie o godz. 12.00 do wody o temp. + 3 oC weszli pierwsi uczestnicy imprezy. Ze względu na nurt rzeki oraz odległość ok. 200-250 m uczestnicy musieli spełnić określone wymogi organizacyjne i warunki bezpieczeństwa. Czas przebywania w wodzie wynióśł ok. 8-10 minut. Każdy uczestnik posiadał bojkę ratowniczą ("pamelkę") oraz płetwy. Przepłynięcie odbywało się grupami pięcioosobowymi - jedna grupa wychodziła z wody, kolejna wchodziła. W sumie w tegorocznym "przeciąganiu Syreny" brało udział 34 "morsów" i "foczek".

Wśród kibiców oczekujących na plaży na sforsowanie rzeki przez "gorące" morsy byli m. in. pasjonaci zdrowego, sportowego trybu życia, przestawiciele prasy i telewizji oraz spacerujący nadwiślańskim brzegiem nieliczni warszawiacy. Klub "Bractwo Wiślane" LMiR był reprezentowany przez wiceprezesa Zarządu kmdr. por. Marka Jankiewicza, który po zakończeniu tegorocznej IV już edycji "Przeciągania Syreny przez Wisłę" wręczył na ręce pani Danuty Kwatery - prezes KKM "Kaloryfer" - pamiątkowy dyplom.

Poprawiony: poniedziałek, 16 grudnia 2013 12:25 Więcej…
 

Koncern Thales uzbroi okręt patrolowy ORP "Ślązak"

Email Drukuj PDF

orpslazak

W czwartek, 12 grudnia 2013 r. szef Inspektoratu Uzbrojenia MON gen. bryg. Sławomir Szczepaniak, podpisał dwie ostatnie umowy na dokończenie budowy okrętu patrolowego ORP "Ślązak".

Zawarte umowy opiewają na łączną kwotę prawie 100 mln euro a okręt ma być oddany Marynarce Wojennej do listopada 2016 roku. Tym samym zawarto wszystkie kontrakty na dokończenie budowy patrolowca.

Stronami umowy na dostawę Zintegrowanego Systemu Walki na patrolowiec są holenderska firma Thales Nederland oraz polskie przedsiębiorstwo Enamor. Pierwsza odpowiada za dostawę Modułowego Systemu Walki firmy Thales - sprzętu i oprogramowania oraz integrację z podsystemami zewnętrznymi już zainstalowanymi i tymi, które będą jeszcze instalowane na okręcie. Natomiast gdyński Enamor dostarczy i zainstaluje Zintegrowany System Nawigacji wraz z sonarem Vanguard oraz Zintegrowany System Łączności wraz z urządzeniami kryptograficznymi do elementów Zintegrowanego Systemu Walki oraz urządzeń łączności.

Elementem projektu ORP "Ślązak" są także zawarte przez Ministerstwo Gospodarki dwie umowy kompensacyjne, które obejmują okres 10 lat. Pierwsza umowa offsetowa na kwotę 66,7 mln euro zawarta została z firmą Thales Nederland, a w jej efekcie  trzy polskie podmioty, przedsiębiorstwo Enamor i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, oba z Gdyni, oraz 1 Regionalna Baza Logistyczna będą serwisować i naprawiać Zintegrowany System Walki zainstalowany na patrolowcu. Zaś czwarty offsetobiorca - Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej - będzie szkolić załogę okrętu w obsłudze systemu walki.

Poprawiony: piątek, 13 grudnia 2013 22:31 Więcej…
 

Wodniacki ośrodek na Cyplu Czerniakowskim

Email Drukuj PDF

przystanZajmowane dotychczas przez Straż Miejską m.st. Warszawy drewniane baraki (przy ul. Czerniakowskiej 130/132), mają zostać przeniesione na Cypel Czerniakowski i stać się bazą sportów wodnych. Na uwolnionej przestrzeni ma powstać nowy dwupoziomowy plac.

Koniec historii Straży Miejskiej przy Czerniakowskiej, nie będzie oznaczał śmierci samych budynków. Baraki mają zostać rozebrane i przeniesione na Cypel Czerniakowski. Zlecona przez miasto ekspertyza obejmująca krokwie i ściany, wykazała, że stan techniczny na to pozwala, choć należy brać pod uwagę konieczność wymiany części elementów ciesielskich.

Postawione bliżej rzeki drewniaki mają stać się siedzibą kajakarzy, wioślarzy, fundacji i stowarzyszeń popularyzujących aktywny wypoczynek nad Wisłą. Część budynków będzie służyć do przechowywania kajaków, łodzi czy rowerów wodnych, w innych znajdzie się miejsce na gastronomię i sklep ze sprzętem dla wodniaków. Na razie nie wiadomo, kto będzie gospodarzem przystani. Rysują się dwie koncepcje. Pierwsza zakłada, że terenem będzie zarządzał w imieniu miasta jeden operator, w drugiej - będzie ich więcej, a organizacje odpowiadające za poszczególne domki będą wyłaniane w konkursach.

Miasto chciałoby ograniczyć się do uzbrojenia terenu (woda, kanalizacja, energia elektryczna), a koszty przenosin baraków przerzucić na ich przyszłych dzierżawców. Urzędnicy sondują wśród potencjalnych partnerów realność takiego rozwiązania.

Poprawiony: piątek, 13 grudnia 2013 22:31 Więcej…
 

Jubileuszowy X Flis Wiślany LMiR 2014

Email Drukuj PDF

flis

W dniach 29 czerwca - 26 lipca 2014 r. Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej planuje organizację Jubileuszowego X Flisu Wiślanego na trasie Ulanów - Gdańsk.

Do udziału w X Flisie Wiślanym przygotowują się również ulanowscy flisacy, ta wielka ogólnopolska impreza rozpocznie się w przyszłym roku właśnie w Ulanowie. Flis wyruszy z Ulanowa pod koniec czerwca przyszłego roku, a zakończy się po czterech tygodniach w Gdańsku. Jego uczestnicy będą mieli do pokonania 751 kilometrów.

"To będzie symboliczny powrót do tradycji naszych praojców" - mówi Andrzej Szoja, cechmistrz Bractwa Flisackiego pod wezwaniem Świętej Barbary w Ulanowie. Dla ulanowskich flisaków będzie to już czwarta wyprawa tratwą z Ulanowa do Gdańska. Pierwsza taka ekspedycja odbyła się w 1993 roku.

Przygotowania do wyprawy już trwają. Niebawem flisacy zetną drzewa, z których następnie zbiją swoją tratwę. Flisacka konstrukcja będzie ogromną atrakcją wśród jednostek pływających X Flisu Wiślanego. Impreza ma mieć charakter ogólnopolski. Będzie to wydarzenie o wysokiej randze.

"Mamy przychylność samego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który przecież przez 17 lat był prezesem Ligi Morskiej i Rzecznej" - mówi  kpt ż.w. dr inż. Andrzej Królikowski, obecny prezes Ligi Morskiej i Rzecznej.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 21:27 Więcej…
 

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku!

Email Drukuj PDF

cmmMinister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski przychylił się do wniosku Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Rady Muzeum, Towarzystwa Przyjaciół CMM oraz Polskiego Towarzystwa Nautologicznego i zmienił nazwę instytucji na Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Decyzję Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego przekazała Wiceminister Małgorzata Omilanowska, która była gościem jubileuszowego spotkania Towarzystwa Przyjaciół CMM, obchodzącego 55-lecie istnienia. Nowa nazwa obowiązuje od wtorku, 10. grudnia 2013 r.

"To wielki zaszczyt, że zostaliśmy uznani za godnych miana Muzeum Narodowego. Minister Bogdan Zdrojewski docenił w ten sposób nasze osiągnięcia" - informuje dyrektor Jerzy Litwin. "Przede wszystkim to, że dokonaliśmy wszechstronnego rozwoju, tworząc kilka oddziałów w województwie pomorskim, rozbudowaliśmy siedzibę główną na Ołowiance i utworzyliśmy nowoczesny oddział - Ośrodek Kultury Morskiej. Dzięki aktywnym działaniom zgromadziliśmy unikatowe zbiory muzealne. Wśród nich liczne zabytki techniki morskiej, zwłaszcza historyczne już dzisiaj statki "Dar Pomorza" i "Sołdek" oraz bogatą kolekcję tradycyjnych łodzi z kraju i ze świata. Nie zawaham się powiedzieć, że to tylko początek listy naszych sukcesów".

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku specjalizuje się również w prowadzeniu archeologicznych badań podwodnych i profesjonalnej konserwacji, w wyniku czego pozyskanych zostało kilkanaście tysięcy wyjątkowych w skali światowej zabytków z okresu od wczesnego średniowiecza po wiek XIX.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 06:23 Więcej…
 


Strona 3 z 48