"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2013
Aktualności 2013

Regaty Wioślarskie "Puchar Wisły" 2013

Email Drukuj PDF

twsyrenkaW sobotę, 28 września 2013 r. w Warszawie, odbędzie się trzecia edycja wioślarskich regat "Puchar Wisły" organizowanych przez Towarzystwo Wioślarskie SYRENKA.

Regaty "Puchar Wisły" to wyścigi łodzi cztero i ośmioosobowych oraz tradycyjnych łodzi typu hamburka. Jesienna rywalizacja odbędzie się w dn.  28 września 2013 r. na ok. 400 metrowym odcinku Wisły, między mostem Poniatowskiego i Łazienkowskim (poziom wody nie pozwala na wydłużenie dystansu). Załogi popłyną pod prąd rzeki.

W rywalizacji wezmą udział zawodnicy z wiodących warszawskich liceów, osady seniorów i weteranów. Namioty organizatora zostaną rozstawione w pobliżu mety, na miejskiej plaży na Saskiej Kępie (Wał Miedzeszyński 397). Pierwszy start zaplanowano na godzinę 10.00. 

Regaty wioślarskie "Puchar Wisły" mają na celu krzewienie idei sportowej oraz mnożenie talentów wśród najmłodszych. Są też okazją do spotkań towarzyskich i dobrej zabawy.  Przewodniczący Rady Fundacji Towarzystwa Wioślarskiego SYRENKA Jarosław Lindqvist wyraża przekonanie, że tegoroczny "Puchar Wisły" zachęci młodych ludzi do uprawiania sportu. Wioślarstwo nie tylko buduje siłę i wytrzymałość fizyczną, ale też sprzyja zdrowej rywalizacji.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:08 Więcej…
 

Umowy na budowę okrętów dla Marynarki Wojennej

Email Drukuj PDF

mwW poniedziałek, 23 września  2013 r. w porcie wojennym w Gdyni-Oksywiu, w obecności Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska oraz ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka, podpisano umowy na budowę okrętów.

Pierwsza umowa na realizację pracy rozwojowej "Nowoczesny niszczyciel min - KORMORAN II" została zawarta pomiędzy MON a Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku, natomiast druga aneks nr 15 dotyczący budowy okrętu patrolowego ORP "Ślązak" pomiędzy MON a Stocznią MW w Gdyni.

Dokumenty podpisali: zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia Jan Woźniak i przedstawiciele wykonawców obu projektów. Przy podpisaniu umów obecni byli również m.in.: wiceminister ON Waldemar Skrzypczak, szef Sztabu Generalnego WP Mieczysław Gocuł oraz dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea.

Umowa na nowoczesne niszczyciele min dotyczy realizacji pracy rozwojowej projektowania i budowy prototypu i umowy ramowej na dostawę 2 kolejnych jednostek. Nowoczesne niszczyciele min KORMORAN II mają zapewnić Marynarce Wojennej wszechstronną walkę ze współczesnymi zagrożeniami minowymi na morzu. Zamontowane wyposażenie będzie pozwalało na poszukiwanie i zwalczanie min morskich różnych typów.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:08 Więcej…
 

Rekordowy sezon WLT

Email Drukuj PDF

wltpromW niedzielę, 8 września 2013 r. zakończył się tegoroczny, już piąty, sezon Warszawskich Linii TurystycznychZ wodnych atrakcji i rejsów po Wiśle skorzystała w tym roku rekordowa liczba 153 988 pasażerów. 

To o ponad 30 tys. więcej, niż w ubiegłym sezonie. W 2012 roku na pokład promów, tramwajów wodnych i statków pod banderą WLT wsiadło 122 383 osób.

- Stopniowo przywracamy Wisłę mieszkańcom. A rzeka, dzięki plażom, ścieżkom i licznym imprezom, znów tętni życiem. Powstają przepiękne bulwary i pawilon plażowy. Wodną żeglugę uruchomiliśmy już pięć lat temu i była to dobra decyzja, o czym świadczy stale rosnąca frekwencja - mówi prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Największym zainteresowaniem cieszyły się bezpłatne promy kursujące pomiędzy brzegami Wisły na wysokości mostu Poniatowskiego, Podzamcza Fontann, Cypla Czerniakowskiego i Nowodworów. Z możliwości przeprawy przez rzekę "Pliszką", "Słonką", "Turkawką" i "Wilgą" skorzystało w tym roku ponad 134 451 osób.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:08 Więcej…
 

1060,5 mil bałtyckiej żeglugi

Email Drukuj PDF

rejs2013W piątek, 20 września 2013 r., do portu wojennego w Gdyni, z rejsu szkoleniowego po Morzu Bałtyckim, na pokładzie okrętu szkolnego ORP "Wodnik", powróciła kadra i pracownicy CSiKGW AON w Warszawie.

Celem pięciodniowego rejsu był m. in. rekonesans akwenu Bałtyku Południowego i Cieśnin Duńskich oraz zapoznanie kadry ze specyfiką uzbrojenia i środków walki Marynarki Wojennej RP.

Wśród zaokrętowanych na czas rejsu osób, byli także członkowie Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej w Warszawie - Sekretarz Zarządu, Skarbnik Tomasz Skudniewski, członek Zarządu kmdr por. Marek Jankiewicz (pomysłodawca i organizator rejsu) oraz mjr Ryszard Cegłowski. 

Podczas rejsu, okręt szkolny ORP "Wodnik" pokonał 1060,5 mil morskich, w tym m. in. przejście przez Cieśniny Sund, Kattegat, Wielki Bełt, zawinął do portu Świnoujście oraz powrócił do portu macierzystego w Gdyni.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:09 Więcej…
 

Konferencja "Produkty turystyczne zaprogramowane na sukces"

Email Drukuj PDF

szlak batorego2W piątek, 13 września 2013 r. w Nowogrodzie n/Narwią odbyło się posiedzenie Rady Programowej "Szlaku Wodnego im. Króla Stefana Batorego"pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego pana Jarosława Dworzańskiego.

Posiedzenie Rady Programowej włączone zostało do programu konferencji pn. "Produkty turystyczne zaprogramowane na sukces - Szlak Wodny im. Króla Stefana Batorego: Warszawa - Zamek Królewski:

Wisła - Kanał Żerański Kanał Królewski - Jezioro Zegrzyńskie - Narew - Biebrza - Kanał Augustowski (Niemen);

Wisła - Zalew Włocławski - Nogat - Kanał Jagielloński - Elbląg - Zalew Wiślany (Morze Bałtyckie) - jako przykład ponadregionalnego produktu turystycznego".

Podczas konferencji prezentowane były programy turystyczne z Województwa Podlaskiego, w których wykorzystywane są szlaki wodne. Większość programów stanowi uzupełnienie i wzbogacenie projektu "Szlak Wodny im. Króla Stefana Batorego".

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:09 Więcej…
 

Rejs szkoleniowy CSiKGW AON

Email Drukuj PDF

csikgwW poniedziałek, 16 września 2013 r., na pokładzie ORP "Wodnik", w rejs szkoleniowy po Morzu Bałtyckim, wypłynie kadra i pracownicy Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Wśród zaokrętowanych na czas rejsu osób, będą także członkowie Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej w Warszawie - Sekretarz Zarządu, Skarbnik Tomasz Skudniewski, członek Zarządu kmdr por. Marek Jankiewicz (pomysłodawca i organizator rejsu) oraz mjr Ryszard Cegłowski. 

Celem pięciodniowego rejsu jest m. in. rekonesans akwenu Bałtyku Południowego i Cieśnin Duńskich oraz zapoznanie kadry ze specyfiką uzbrojenia i środków walki Marynarki Wojennej RP.

Plan i trasa rejsu okrętem szkolnym ORP "Wodnik" zakłada m in. przejście przez Cieśniny Sund, Kattegat, Wielki Bełt, zawinięcie do portu Świnoujście oraz powrót do portu macierzystego w Gdyni.

Podczas podróży studyjnej kadra będzie również miała możliwość zwiedzenia Portów Wojennych w Gdyni i Świnoujściu, w tym stacjonujących tam okrętów i jednostek pływających oraz zwiedzenia i zapoznania się z bazą dydaktyczną Akademii Marynarki Wojennej.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:09 Więcej…
 

550. rocznica bitwy w Zatoce Świeżej

Email Drukuj PDF

bitwamorskaW niedzielę, 15 września 2013 r. mija 550. rocznica bitwy morskiej w Zatoce Świeżej (na Zalewie Wiślanym), podczas której flota Związku Pruskiego - floty kaperskie Gdańska i Elbląga, rozgromiły flotę Zakonu Krzyżackiego.

W dniu 15 września 1463 r., w rejonie dzisiejszego Suchacza i Kamionka Wielkiego, miała miejsce największa bitwa morska w okresie zmagań polsko-krzyżackich, a zarazem jedna z dwóch przełomowych bitew tzw.wojny trzynastoletniej (1454-1466), której wynik niewątpliwie zdecydował o ostatecznym zwycięstwie strony polskiej w wojnie.

Od końca lipca 1463 roku wojska polskie oblegały Gniew, który był ważnym punktem strategicznym z powodu przeprawy, która dawała zakonowi połączenie między Pomorzem Gdańskim (na którym operował Bernard Szumborski oraz Henryk VI Reuss von Plauen wraz z wojskami zaciężnymi) i dalej z Rzeszą Niemiecką a Królewcem oraz uniemożliwiał swobodny handel rzeczny między Gdańskiem a Toruniem.

Aby doprowadzić do zniesienia oblężenia wielki mistrz Ludwig von Erlichshausen zdecydował się przetransportować z okolic Królewca nad Leniwkę (lewa odnoga ujścia Wisły) silną armię, która miała połączyć się z operującymi w tym rejonie wojskami Bernarda Szumborskiego. W ten sposób połączona armia byłaby w stanie przywrócić panowanie krzyżackie nad dolną Wisłą i uratować broniących się Krzyżaków w Gniewie. Długie gromadzenie statków przyczyniło się do reakcji ze strony gdańszczan i przygotowań do odparcia desantu.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:10 Więcej…
 

Powiślenia 2013

Email Drukuj PDF

powislenia2013W sobotę, 14 września 2013 r. odbędzie się piąta edycja Festiwalu Powiślenia 2013. To sąsiedzki, międzypokoleniowy, międzykulturowy, interdyscyplinarny Festiwal na warszawskim Powiślu, tworzony przez mieszkańców dla mieszkańców.

Festiwal współtworzony jest przez ponad 30. partnerów - instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i miejsc prywatnych. Na jego program składa się kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze artystyczno-rozrywkowym i sportowo-edukacyjnym. Odbywają się one jednego dnia, od rana do późnych godzin nocnych, na terenie całego Powiśla. 

POWIŚLENIA to m.in. spotkania sąsiedzkie, koncerty, pokazy filmowe, pikniki, happeningi, wystawy, wspólnne biesiadowanie, spektakle teatralne, pokazy naukowe, spacery z przewodnikiem, warsztaty artystyczne, modowe i kulinarne.

Pierwsza edycja Powiśleń odbyła się w 2009 roku. Kolejna edycja miała miejsce we wrześniu 2010 roku. Oddolna inicjatywa mieszkańców i instytucji zlokalizowanych na warszawskim Powiślu spotkała się z niezwykle przyjaznym odbiorem uczestników a także z dużym zainteresowaniem mediów, wpisując się na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych Stolicy oraz zdobywając tytuł Najlepszej Warszawskiej Inicjatywy Pozarządowej 2010 roku w kategorii projekty interdyscyplinarne.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:10 Więcej…
 

Pawilon edukacyjny nad Wisłą

Email Drukuj PDF

konsultacje pawilonW środę, 18 września 2013 r.  o godz. 17.30, w sali edukacyjnej warszawskiego ZOO odbędzie się spotkanie warsztatowe w ramach Konsultacji Społecznych m. st. Warszawy, na temat stworzenie pawilonu edukacyjnego nad Wisłą.

Stworzenie pawilonu edukacyjnego nad Wisłą jest jednym z działań projektu "LIFE+ WislaWarszawska.pl". Dzięki niemu mieszkańcy Warszawy będą mogli rozwijać swoją wiedzę na temat ptaków zamieszkujących brzegi Wisły oraz samej rzeki.

Ośrodek ma powstać na prawym brzegu Wisły na terenie dzielnicy Praga Północ (rejon Golędzinowa, w okolicach Mostu Gdańskiego).

Zaplanujmy wyposażenie oraz program działania pawilonu!

Poprawiony: środa, 11 września 2013 11:37 Więcej…
 

"Świat zwierząt doliny Wisły"

Email Drukuj PDF

wiat zwierztW piątek, 13 września 2013 r. Stowarzyszenie Stołeczne Towarzysto Ochrony Ptaków rozpoczyna cykl bezpłatnych, otwartych wykładów i wycieczek poświęconych odkrywaniu przyrody nadwiślańskiej w obrębie aglomeracji warszawskiej pt. "Świat zwierząt doliny Wisły".

Autorem i prowadzącym cykl 12. kolejnych wykładów i wycieczek będzie dr Jerzy Romanowski z Centrum Badań Ekologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Pierwszy z planowanych wykładów pt. "Mazowiecka dolina Wisły" odbędzie się już w najbliższy piątek, 13 września br. o godz. 17.30. w Urzędzie Dzielnicy Praga Północ, ul. Kłopotowskiego 15.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:10 Więcej…
 


Strona 10 z 25