"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2013
Aktualności 2013

Konkurs na najładniejszy port jachtowy w Polsce

Email Drukuj PDF

marinaInternetowy portal sportów wodnych zagle.com.pl rozpoczął plebiscyt, w którym internauci, czytelnicy miesięcznika "Żagle" wybiorą najładniejszą marinę w naszym kraju.

Celem konkursu jest promowanie działań właścicieli i zarządców przystani na rzecz poprawy oferowanej żeglarzom infrastruktury i estetyki obiektów. Ostatnio wybudowano w Polsce wiele nowych portów jachtowych, a wiele istniejących unowocześniono. Który z nich jest najładniejszy?

Przeważająca większość portów i przystani zgłoszona została do spisu "Lato z Żaglami", który ukazuje się corocznie w czerwcowym numerze Magazynu Sportów Wodnych "Żagle".

Organizatorzy konkursu zachęcają do dokonania wyboru najładniejszego portu jachtowego, poprzez internetowe głosowanie na stronie www.zagle.com.pl. Termin zgłaszania przystani do plebiscytu mija 31. października 2013 roku. Każdy może zgłosić dowolny port jachtowy, jeśli uzna, że warto uwzględnić go wśród nominowanych. Już 1. listopada br. opublikowana zostanie lista wszystkich zgłoszonych przystani na portalu zagle.com.pl i rozpocznie się głosowanie, które potrwa do 31 stycznia 2014 roku.

Poprawiony: czwartek, 03 października 2013 08:37 Więcej…
 

Konferencja "INWAPO - Inwestycje Natura Wisła Aktywność Potencjał Ożywienie"

Email Drukuj PDF

inwapoW piątek, 4 października 2013 r. w Płocku, odbędzie się Międzynarodowa Konferencja "INWAPO - Inwestycje Natura Wisła Aktywność Potencjał Ożywienie", organizowana przez Agencję Rozwoju Mazowsza S.A wspólnie z Międzynarodowym Centrum Rozwoju Lokalnego CIFAL Płock Sp. z o.o.

Głównym celem projektu INWAPO jest uaktywnienie niewykorzystanego potencjału transportu wodnego w Europie Środkowej, a także portów rzecznych i morskich w celu osiągnięcia lepszej relacji między tymi portami.

Dla osiągnięcia tego celu, projekt skupia się na 3. głównych systemach dróg wodnych: portach Północnego Adriatyku (Wenecja, Triest i Koper), portach na rzece Dunaj (Wiedeń, Budapeszt, Bratysława, Komarno i Sturovo) oraz śródlądowych drogach wodnych w Czechach i Polsce (dorzecza Łaby, Wisły i Odry) aż po porty na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. 

Rezultatem projektu będzie zwiększenie atrakcyjności transportu wodnego poprzez poprawę wydajności portów rzecznych i morskich, a także wspieranie przewozu towarów drogami wodnymi oraz turystyki wodnej poprzez wzmocnienie integracji infrastruktury portowej w łańcuchu logistycznym. Wyniki projektu pozwolą na wypracowanie najlepszych strategii wsparcia rozwoju zrównoważonego transportu przez administrację portową oraz instytucje na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:06 Więcej…
 

Futuwawa - "Skok do Wisły!"

Email Drukuj PDF

skokdowislyW poniedziałek, 30 września 2013 r. ogłoszone zostały wyniki II edycji konkursu FUTUWAWA, na najlepszy projekt dla Warszawy przyszłości. Jedno z wyróżnień jury przypadło Monice Kalicińskiej za projekt "Skok do Wisły".

Wyróżniony projekt absolwentki Uniwersytetu w Sheffield (2011), studentki Uniwersytetu Kopenhaskiego na Wydziale Architektury Krajobrazu, zakłada powstanie basenu, kąpieliska w formie oddzielnego kanału na Wiśle.

Brzegi Wisły, po latach zapomnienia, powoli powracają do serc warszawiaków, stając się, podobnie jak w czasach PRL-u, miejscem towarzyskich spotkań i aktywnego wypoczynku. Jednak sama rzeka jest wciąż niedostępna, a wizja orzeźwiającego skoku do wody, choć kusząca, pozostaje tylko marzeniem skąpanych w upale warszawiaków.

Stworzenie kąpieliska w formie oddzielnego kanału na Wiśle, w którym przepływająca woda byłaby oczyszczana i regulowana, jest szansą na pełne wykorzystanie potencjału rzeki i da warszawiakom nowe możliwości spędzania wolnego czasu.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:06 Więcej…
 

Bezpłatne rejsy Wisłą dla młodzieży i seniorów

Email Drukuj PDF

krypa basoniaW dniach 1 - 30 października 2013 r. w godz. 10.00-15.00, w pogodne jesienne dni, Fundacja "Ja Wisła" zaprasza dzieci, młodzież szkolną i seniorów na bezpłatne rejsy edukacyjne Wisłą w Warszawie.

Wiślane rejsy krypą "Basonia" są dedykowane dla grup zorganizowanych liczących nie więcej niż 12 osób (tyle osób można zabrać jednorazowo jednorazowo na pokład krypy).

Rejsy trwają ok. 1 godziny. Zaczynają się (i kończą) w Porcie Czerniakowskim na przystani przy barce "Herbatnik" (vis a vis Torwaru po drugiej stronie ul. Czerniakowskiej). Na zakończenie rejsu jest możliwość zorganizowania ogniska.

Podczas rejsów przewodnik ciekawie opowiada o ptakach, Wiśle i Warszawie. Uczestnicy mają okazję poznać stolicę od jej najpiękniejszej strony, z perspektywy rzeki przepływając Wisłą przez środek miasta.

Rejsy są realizowane w ramach projektu: "Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej" realizowany dzięki wsparciu udzielonemu ze środków pochodzących z dofinansowania Komisji Europejskiej w ramach instrumentu finansowego LIFE+ oraz z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej".

Poprawiony: środa, 02 października 2013 10:22 Więcej…
 

Wpłyń na Wisłę! Przyjdź na brzeg!

Email Drukuj PDF

wpynnawisleZarząd Mienia m. st. Warszawy, realizator projektu LIFE+ "WislaWarszawska.pl", zaprasza stołeczne organizacje pozarządowe na spotkania informacyjne na temat planowanej w ramach projektu ograniczonej wycinki krzewów i drzew w międzywalu Wisły.

Aby lepiej chronić warszawskie ptaki siewkowe, w ramach projektu "LIFE+ WislaWarszawska.pl" planowana jest ograniczona wycinka zakrzaczeń i niektórych drzew z obszaru międzywala Wisły. Dzięki usunięciu roślinności nastąpi odsłonięcie piaszczystych powierzchni brzegów i wysp na Wiśle, które mają szansę stać się doskonałymi miejscami lęgu i żerowania dla tych ptaków.

Dlaczego trzeba przeprowadzić zaplanowaną w projekcie wycinkę?
Na jakich obszarach prowadzona będzie wycinka?
Jakie gatunki krzewów i drzew będą usuwane?

Poprawiony: środa, 02 października 2013 09:56 Więcej…
 

95 lat Ligi Morskiej i Rzecznej!

Email Drukuj PDF

95latlmirW dniu dzisiejszym, 1 października 2013 r. mija 95 lat od powołania, z inicjatywy kontradmirała Kazimierza Porębskiego, Stowarzyszenia "Bandera Polska", dającego początek obecnie działającej Lidze Morskiej i Rzecznej. Z tej okazji Klub "Bractwo Wiślane" LMiR w Warszawie uczestniczył w ligowych, rocznicowych uroczystościach.

Punktualnie o godz. 14.00, przy tablicy upamiętniającą 90. rocznicę tego wydarzenia, przy Rondzie Ligi Morskiej i Rzecznej na warszawskiej Białołęce, miało miejsce rocznicowe spotkanie członków i sympatyków LMiR. 

Klub "Bractwo Wiślane" LMiR był reprezentowany przez delegację pod kierownictwem Prezesa Klubu, Wiceprezesa ZG LMiR Wacława Kowalskiego. W skład delegacji wchodzili również: Wiceprezes Zarządu Tadeusz Glinkowski, Sekretarz Zarządu Tomasz Skudniewski, członek Zarządu kmdr por. Marek Jankiewicz, członek Komisji Rewizyjnej Bogdan Koczko oraz członkowie mjr Ryszard Cegłowski i Grzegorz Jankiewicz. Gościem spotkania był pan Janusz Bielakowski, były Dyrektor Departamentu Gospodarki Wodnej w Ministerstwie Środowiska.

Poprawiony: niedziela, 28 września 2014 09:18 Więcej…
 

Warszawskie obchody 95. rocznicy powstania Ligi Morskiej i Rzecznej

Email Drukuj PDF

baner95lecielmirWe wtorek, 1 października 2013 r. o godz. 14.00, przy tablicy pamiątkowej przy Rondzie Ligi Morskiej i Rzecznej (skrzyżowanie ulic Światowida i Hanki Ordonówny) na warszawskiej Białołęce, odbędzie się spotkanie Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR z okazji 95. rocznicy powstania Ligi Morskiej i Rzecznej.

W dniu 1. października 1918 roku z inicjatywy kontradmirała Kazimierza Porębskiego w lokalu Warszawskiego Towarzystwa Handlu i Żeglugi w Warszawie, odbyło się zebranie organizacyjne, na którym powołano Stowarzyszenie Pracowników na Polu Rozwoju Żeglugi "Bandera Polska", dające początek ochodzącej w tym roku jubileusz 95-lecia swojego istnienia Lidze Morskiej i Rzecznej.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:07 Więcej…
 

Światowy Dzień Morza 2013

Email Drukuj PDF

swiatowydzienmorzaW dniu dzisiejszym, 27 września 2013 r. obchodzony jest w Polsce Światowy Dnień Morza 2013. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest "Zrównoważony Rozwój: Zaangażowanie IMO po szczycie w Rio+20".

Obchody Światowego Dnia Morza zostały zainicjowane przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO) - agendę ONZ w 1978 roku, w dwudziestą rocznicę wejścia w życie konwencji  IMO.

Jego rolą jest podkreślenie wspólnej odpowiedzialności za stan morskiego środowiska naturalnego oraz zachęta do poszukiwania rozwiązań sprzyjających traktowaniu morza jako wspólnego dobra. Święto zawsze przypada na ostatni tydzień września i za każdym razem jest poświęcone innemu aspektowi zarządzania potencjałem morza.

Zgodnie z okólnikiem nr 3343 z dn 09.01.2013 r. Międzynarodowej Organizacji Morza - IMO, wyznaczającym obchody Światowego Dnia Morza między 23 a 27 września br. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wyznaczyło 27. września br. jako termin obchodów w Polsce.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:07 Więcej…
 

Posiedzenie Komisji Dialogu Społecznego ds. Warszawskiej Wisły

Email Drukuj PDF

kdslogoW czwartek, 26 września 2013 r. w siedzibie Żeglarskiego Klubu Turystycznego PTTK "Rejsy" w Warszawie, odbyło się pierwsze powakacyjne posiedzenie Komisji Dialogu Społecznego ds. Warszawskiej Wisły.

W skład działającej przy Centrum Komunikacji Społecznej Komisji, wchodzą obecnie 34 fundacje, stowarzyszenia, towarzystwa, kluby, których działalność jest nierozerwalnie związana i umiejscowiona w "19. dzielnicy" Stolicy, tj. warszawskim odcinku Wisły.

Rolę moderatora spotkania pełnił Przewodniczący Komisji - Piotr Kaliszek z Warszawskiego Akademickiego Klubu Kajakowego "Habazie". Warszawski Ratusz był reprezentowany przez Marka Piwowarskiego - pełnomocnika prezydenta m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nadbrzeża Wisły.

Wśród uczestników posiedzenia byłi również m. in. Zastępca Przewodniczącego Komisji - Maria Pechańska - komandor Żeglarskiego Klubu Turystycznego PTTK "Rejsy", Andrzej Stański - prezes Fundacji "Szerokie Wody", Rafał Łapiński - prezes Fundacji "Dom Wisły", Przemysław Pasek - przezes Fundacji "Ja Wisła", Piotr Fedorowicz - Firma "naKajak", przedstawiciel TW "Syrenka"  oraz kmdr por. Marek Jankiewicz - członek Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR w Warszawie.

Poprawiony: czwartek, 20 lutego 2014 06:18 Więcej…
 

Karta EURO26 Żeglarz

Email Drukuj PDF

euro26 W ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku powstała specjalna edycja Europejskiej Karty Młodzieżowej EURO26 - Karta EURO26 Żeglarz.

Europejska Karta Młodzieżowa EURO26 to projekt realizowany pod patronatem Rady Europy. Głównym celem projektu jest ułatwienie młodzieży edukacji i poznawania świata poprzez dostęp do zniżek w całej Europie. Obecnie Karta honorowana jest aż w 36 krajach.

Europejska Karta Młodzieżowa EURO26 jest kartą dla młodych ludzi w wieku od 5 do 30 lat, oferującą tysiące zniżek w Polsce oraz w większości państw europejskich. W zależności od wybranej wersji, Karta EURO26 może zawierać także ubezpieczenie. Karta ważna jest zawsze 365 dni od momentu jej wyrobienia.

Z Kartą EURO26 jej posiadacz otrzymuje ponad 80 000 zniżek  w Polsce i w Europie. W Polsce ponad 6 000 punktów honoruje EURO26, udzielając jej posiadaczom rabatów nawet do 50%. Dzięki Karcie EURO26 można oszczędzić na transporcie, noclegach, zakupach, wstępach do kin, w restauracjach, pubach, na biletach lotniczych... i wielu innych miejscach.

Poprawiony: piątek, 27 września 2013 11:01 Więcej…
 


Strona 9 z 25