"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2013
Aktualności 2013

Wystawa fotografii z "Rejsów Odkrywców 2013"

Email Drukuj PDF

rejs odkrywcw2W czwartek, 3 października 2013 r. w Warszawie, otwarto wystawę fotografii z "Rejsów Odkrywców 2013". Rejsy Odkrywców to morskie wyprawy na pokładach żaglowców z udziałem dzieci i młodzieży z warszawskich ośrodków opiekuńczo-wychowawczych.

Organizatorem rejsów i wystawy zdjęć jest Fundacja "Rejs Odkrywców", założona przez Michała Ciundziewickiego i Marcina Maszewskiego, właścicieli firmy outdoorowej Jet Line.

Na wystawę składają się klasyczne i wielkoformatowe zdjęcia, prezentujące wybrane wspomnienia z dwóch tegorocznych rejsów na pokładach żaglowców szkolnych: majowym na STS "Fryderyk Chopin" oraz czerwcowym na  STS "Kapitan Borchardt".

W rejsach uczestniczyły dzieci i młodzież, które spełniły wymagania stawiane przez Fundację. Należały do nich poprawa stopni w szkole oraz wolontariat. W obu rejsach wzięło udział dwudziestu dwóch młodych żeglarzy z dwóch warszawskich ośrodków socjoterapeutycznych oraz ich opiekunowie. Ich udział został w całości sfinansowany przez Fundację "Rejs Odkrywców".

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:03 Więcej…
 

Posiedzenie seminaryjne Senackiej Komisji Środowiska

Email Drukuj PDF

senat rpWe wtorek, 15 października 2013 r. o godz. 13.00, w sali 217 w budynku Senatu RP, odbędzie się posiedzenie seminaryjne Senackiej Komisji Środowiska na temat: "Sytuacja żeglugi śródlądowej w Polsce oraz warunki i możliwości jej rozwoju".

Wśród zaproszonych na posiedzenie Komisji gości, są również przedstawiciele Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej. Warszawską ligową społeczność reprezentować będą: prezes Wacław L. Kowalski, wiceprezes kmdr por. Marek Jankiewicz, sekretarz Tomasz Skudniewski, członek Komisji Rewizyjnej Zygmunt Majewski oraz członek Klubu Marek Capała. 

Komisja Środowiska została ustanowiona uchwałą Senatu w sprawie zmiany Regulaminu Senatu z dnia 20 listopada 2008 r. Przedmiotem jej działania są ochrona i kształtowanie środowiska, ochrona zasobów naturalnych, gospodarka wodna, geologia, leśnictwo i gospodarka leśna, łowiectwo, edukacja ekologiczna, gospodarka finansowa państwa w zakresie ochrony środowiska, atomistyka i ochrona radiologiczna, współpraca z zagranicą w zakresie ekologii.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:04 Więcej…
 

Ogólne Zwyczajne Zebranie Członków Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR

Email Drukuj PDF

bractwo2W dniu dzisiejszym, 9 października 2013 r. w siedzibie Klubu Osiedlowego "Podgrodzie" SM Bródno w Warszawie, odbyło się Ogólne Zwyczajne Zebranie Członków Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej.

Zebranie zwołane zostało na podstawie uchwały Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" - Ligi Morskiej i Rzecznej nr 4/2013 z dnia 4 września 2013 r. Ze względu na brak kworum w pierwszym terminie, Zebranie rozpoczęło się w terminie drugim tj. o godz. 18.00. W Zebraniu brało udział 15., spośród 26. zrzeszonych w Klubie "Bractwo Wiślane" LMiR członków, co stanowiło 58% uprawnionych do głosowania.

Na początku Zebrania uczczono minutą ciszy pamięć członków Zarządu "Bractwa Wiślanego", którzy odeszli na wieczną wachtę: kmdr. por. kpt. ż.ś. Adama Reszki, Czesława Kowalskiego oraz prof. Marka Michalskiego.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:04 Więcej…
 

Klaster Rzeczny "Mazovia"

Email Drukuj PDF

armsaW piątek, 4 października 2013 r. w Płocku, odbyło się spotkanie założycielskie Klastra Rzecznego "Mazovia", poprzedzające międzynarodową konferencję na temat transportu wodnego "INWAPO - Inwestycje Natura Wisła Aktywność Potencjał Ożywienie".

Inicjatorem i liderem nowego projektu jest Agencja Rozwoju Mazowsza S.A. Misją Klastra Rzecznego "Mazovia" będzie działanie na rzecz rozwoju gospodarczego województwa mazowieckiego przez próbę odtworzenia żeglugi transportowej i turystycznej na rzekach Mazowsza oraz rewitalizację mazowieckich rzek, a tym samym przywrócenie im statusu jednej z najważniejszych gałęzi transportu i turystyki. 

W spotkaniu inicjującym klaster "Mazovia" uczestniczyli m.in. przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Politechniki Warszawskiej, Fundacji "Szerokie Wody", a także przedsiębiorcy z branży turystycznej.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:04 Więcej…
 

Druga Transatlantycka Wyprawa Kajakowa Aleksandra Doby

Email Drukuj PDF

olekpoliceW sobotę, 5 października 2013 r. podróżnik Aleksander Doba, rozpoczął swoją drugą samotną transatlantycką wyprawę kajakową. Kajakarz ponownie chce przepłynąć Atlantyk, ale tym razem dłuższą i trudniejszą trasą z Lizbony na Florydę.

Po wypłynięciu z mariny Doca do Bom Sucesso w Lizbonie i przepłynięciu obok Pomnika Odkrywców (pt. Padrao dos Descobrimentos), upamiętniającego największych portugalskich odkrywców i żeglarzy z okresu wielkich odkryć geograficznych, podróżnik skierował się ku Oceanowi Atlantyckiemu. Tak rozpoczęła się Druga Transatlantycka Wyprawa Kajakowa Aleksandra Doby. Oficjalny moment startu z Lizbony: 2013-10-05 15:08:00 UT.

O godz. 18.40 czasu miejscowego pan Aleksander minął latarnię morską Farol do Torre do Bugio i wypłynął na otwarte wody Atlantyku.

Olbrzymi kajak "OLO" przez najbliższe miesiące będzie jedynym środkiem transportu i domem podróżnika. Aleksander Doba ma do pokonania 4890 mil morskich. Będzie to walka ze wzburzonymi falami, prądami morskimi i przede wszystkim własnymi słabościami.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:05 Więcej…
 

"Bandera" - wrzesień' 2013

Email Drukuj PDF

bandera913

Na stronie internetowej Marynarki Wojennej dostępny jest już kolejny, wrześniowy numer czasopisma MW RP "Bandera".

Znalazły się w nim między innymi: relacja z podpisania umów na budowę nowych okrętów dla MW RP, artykuł poświęcony tegorocznej promocji absolwentów Akademii Marynarki Wojennej na pierwszy stopień oficerski, relacja z operacji przeciwminowej "Open Spirit" prowadzonej na Bałtyku przez Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO - Grupa Pierwsza (SNMCMG1) oraz wywiad z artystą plastykiem Grzegorzem Pfeiferem, autorem projektów rewersów, wyemitowanych w tym roku przez NBP, czterech monet z serii "Polskie Okręty" (ORP "Gdynia", ORP "Warszawa", ORP "Lublin"ORP "Gen. K. Pułaski"). Do czytelników w krótkim liście zwrócił się Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej - kontradm. Czesław Dyrcz:

"Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy,

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte kształci studentów wojskowych i cywilnych oraz kadry marynarskie. Misją Uczelni jest tworzenie warunków zapewniających bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej na morzu poprzez: szerzenie wszechstronnej wiedzy, prowadzenie badań naukowych, kształcenie i wychowanie podchorążych i studentów cywilnych, a także doskonalenie żołnierzy zawodowych oraz pracowników administracji i gospodarki morskiej.

Poprawiony: poniedziałek, 07 października 2013 10:46 Więcej…
 

Wpłyń na Wisłę! Przyjdź na brzeg!

Email Drukuj PDF

wpynwawer

Zarząd Mienia m. st. Warszawy, realizator projektu LIFE+ "WislaWarszawska.pl", zaprasza mieszkańców Warszawy, w szczególności dzielnic Wilanów i Wawer, oraz stołeczne organizacje pozarządowe na spotkania poświęcone systemowi reagowania na niszczenie przyrody w międzywalu Wisły.

Mieszkasz w Wawrze lub Wilanowie w pobliżu Wisły?

Obserwujesz przypadki niszczenia przyrody na obszarze międzywala wiślanego, np. jeżdżenie motocyklami czy quadami lub wysypywanie odpadów?

Uważasz, że czas to zmienić?

Poprawiony: piątek, 04 października 2013 19:52 Więcej…
 

"Wisła od źródeł do ujścia"

Email Drukuj PDF

wisafilm1W środę, 9 Października 2013 r. o godz. 19.00, w kinie ELEKTOR w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralna 12 w Warszawie, odbędzie się projekcja dokumentalnego filmu przyrodniczego pt. "Wisła od źródeł do ujścia - wzdłuż dawnego szlaku łososia".

Zaprezentowana, w ramach cyklu "Sztuka Dokumentu", produkcja w reżyserii Paolo Volponiego, jest trzyodcinkową opowieścią o Wiśle, największej polskiej rzece. Jej dorzecze zajmuje ponad połowę powierzchni kraju.

Przez tysiące lat Wisła była miejscem gdzie odbywały się wędrówki łososi. Wędrówki niemal od jej źródeł do morza i z powrotem. Tak było jeszcze pięćdziesiąt lat temu. Dziś migracja ryb jest już niemożliwa.

Dla swoich potrzeb człowiek zmienił rzekę. Jest teraz drogą wodną, źródłem energii i wody pitnej. Czasem jednak także kanałem ściekowym. Czy wykorzystywanie Wisły można pogodzić z ochroną jej przyrody?

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:05 Więcej…
 

Zaproszenie na Ogólne Zwyczajne Zebranie Członków Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR

Email Drukuj PDF

bractwo2W środę, 9 października 2013 r. o godz. 17.30, w siedzibie Klubu Osiedlowego "Podgrodzie" SM Bródno, ul. Krasnobrodzka 11 (wejście od ul. Chodeckiej) w Warszawie, odbędzie się Ogólne Zwyczajne Zebranie Członków Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej.

Zebranie zwołane jest na podstawie uchwały Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" - Ligi Morskiej i Rzecznej nr 4/2013 z dnia 4 września 2013 r. Drugi termin Zebrania ustalono  na godz. 18.00 niezależnie od liczby uczestników.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:06 Więcej…
 

Konkurs na najładniejszy port jachtowy w Polsce

Email Drukuj PDF

marinaInternetowy portal sportów wodnych zagle.com.pl rozpoczął plebiscyt, w którym internauci, czytelnicy miesięcznika "Żagle" wybiorą najładniejszą marinę w naszym kraju.

Celem konkursu jest promowanie działań właścicieli i zarządców przystani na rzecz poprawy oferowanej żeglarzom infrastruktury i estetyki obiektów. Ostatnio wybudowano w Polsce wiele nowych portów jachtowych, a wiele istniejących unowocześniono. Który z nich jest najładniejszy?

Przeważająca większość portów i przystani zgłoszona została do spisu "Lato z Żaglami", który ukazuje się corocznie w czerwcowym numerze Magazynu Sportów Wodnych "Żagle".

Organizatorzy konkursu zachęcają do dokonania wyboru najładniejszego portu jachtowego, poprzez internetowe głosowanie na stronie www.zagle.com.pl. Termin zgłaszania przystani do plebiscytu mija 31. października 2013 roku. Każdy może zgłosić dowolny port jachtowy, jeśli uzna, że warto uwzględnić go wśród nominowanych. Już 1. listopada br. opublikowana zostanie lista wszystkich zgłoszonych przystani na portalu zagle.com.pl i rozpocznie się głosowanie, które potrwa do 31 stycznia 2014 roku.

Poprawiony: czwartek, 03 października 2013 08:37 Więcej…
 


Strona 8 z 24