"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2013
Aktualności 2013

Coś jest nie tak z naszymi rybami

Email Drukuj PDF

co jest nie takW środę, 23 października 2013 r. będą się ważyć losy europejskiego rybołówstwa. Parlament Europejski przeprowadzi głosowanie w sprawie nowych ram subsydiów, czyli Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMiR).  

Nowe ramy finansowania powinny wspierać postęp w kierunku zrównoważonych połowów, poprzez realizację nowej Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Bez właściwego wsparcia dla zbierania danych, kontroli i egzekwowania prawa, postęp ten pozostanie jedynie polityką na papierze.
Wyniki badań opublikowane przez New Economics Foundation (nef) ujawniają, że bez dodatkowych środków unijnych przeznaczonych na zbieranie danych i egzekwowanie przepisów istnieje ryzyko porażki zreformowanej Wspólnej Polityki Rybołówstwa.

Obecne systemy kontroli sprawiają, że 30 - 40% konsumowanych w Europie ryb pochodzi z nielegalnych, nieraportowanych i nieregulowanych źródeł. Aby morza odzyskały stabilny i rentowny stan, niezbędne jest posiadanie odpowiednich danych na temat rybołówstwa, oraz system prawidłowego egzekwowania prawa obowiązującego w tym zakresie.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:03 Więcej…
 

Wystawa fotografii z "Rejsów Odkrywców 2013"

Email Drukuj PDF

rejs odkrywcw2W czwartek, 3 października 2013 r. w Warszawie, otwarto wystawę fotografii z "Rejsów Odkrywców 2013". Rejsy Odkrywców to morskie wyprawy na pokładach żaglowców z udziałem dzieci i młodzieży z warszawskich ośrodków opiekuńczo-wychowawczych.

Organizatorem rejsów i wystawy zdjęć jest Fundacja "Rejs Odkrywców", założona przez Michała Ciundziewickiego i Marcina Maszewskiego, właścicieli firmy outdoorowej Jet Line.

Na wystawę składają się klasyczne i wielkoformatowe zdjęcia, prezentujące wybrane wspomnienia z dwóch tegorocznych rejsów na pokładach żaglowców szkolnych: majowym na STS "Fryderyk Chopin" oraz czerwcowym na  STS "Kapitan Borchardt".

W rejsach uczestniczyły dzieci i młodzież, które spełniły wymagania stawiane przez Fundację. Należały do nich poprawa stopni w szkole oraz wolontariat. W obu rejsach wzięło udział dwudziestu dwóch młodych żeglarzy z dwóch warszawskich ośrodków socjoterapeutycznych oraz ich opiekunowie. Ich udział został w całości sfinansowany przez Fundację "Rejs Odkrywców".

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:03 Więcej…
 

Posiedzenie seminaryjne Senackiej Komisji Środowiska

Email Drukuj PDF

senat rpWe wtorek, 15 października 2013 r. o godz. 13.00, w sali 217 w budynku Senatu RP, odbędzie się posiedzenie seminaryjne Senackiej Komisji Środowiska na temat: "Sytuacja żeglugi śródlądowej w Polsce oraz warunki i możliwości jej rozwoju".

Wśród zaproszonych na posiedzenie Komisji gości, są również przedstawiciele Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej. Warszawską ligową społeczność reprezentować będą: prezes Wacław L. Kowalski, wiceprezes kmdr por. Marek Jankiewicz, sekretarz Tomasz Skudniewski, członek Komisji Rewizyjnej Zygmunt Majewski oraz członek Klubu Marek Capała. 

Komisja Środowiska została ustanowiona uchwałą Senatu w sprawie zmiany Regulaminu Senatu z dnia 20 listopada 2008 r. Przedmiotem jej działania są ochrona i kształtowanie środowiska, ochrona zasobów naturalnych, gospodarka wodna, geologia, leśnictwo i gospodarka leśna, łowiectwo, edukacja ekologiczna, gospodarka finansowa państwa w zakresie ochrony środowiska, atomistyka i ochrona radiologiczna, współpraca z zagranicą w zakresie ekologii.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:04 Więcej…
 

Ogólne Zwyczajne Zebranie Członków Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR

Email Drukuj PDF

bractwo2W dniu dzisiejszym, 9 października 2013 r. w siedzibie Klubu Osiedlowego "Podgrodzie" SM Bródno w Warszawie, odbyło się Ogólne Zwyczajne Zebranie Członków Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej.

Zebranie zwołane zostało na podstawie uchwały Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" - Ligi Morskiej i Rzecznej nr 4/2013 z dnia 4 września 2013 r. Ze względu na brak kworum w pierwszym terminie, Zebranie rozpoczęło się w terminie drugim tj. o godz. 18.00. W Zebraniu brało udział 15., spośród 26. zrzeszonych w Klubie "Bractwo Wiślane" LMiR członków, co stanowiło 58% uprawnionych do głosowania.

Na początku Zebrania uczczono minutą ciszy pamięć członków Zarządu "Bractwa Wiślanego", którzy odeszli na wieczną wachtę: kmdr. por. kpt. ż.ś. Adama Reszki, Czesława Kowalskiego oraz prof. Marka Michalskiego.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:04 Więcej…
 

Klaster Rzeczny "Mazovia"

Email Drukuj PDF

armsaW piątek, 4 października 2013 r. w Płocku, odbyło się spotkanie założycielskie Klastra Rzecznego "Mazovia", poprzedzające międzynarodową konferencję na temat transportu wodnego "INWAPO - Inwestycje Natura Wisła Aktywność Potencjał Ożywienie".

Inicjatorem i liderem nowego projektu jest Agencja Rozwoju Mazowsza S.A. Misją Klastra Rzecznego "Mazovia" będzie działanie na rzecz rozwoju gospodarczego województwa mazowieckiego przez próbę odtworzenia żeglugi transportowej i turystycznej na rzekach Mazowsza oraz rewitalizację mazowieckich rzek, a tym samym przywrócenie im statusu jednej z najważniejszych gałęzi transportu i turystyki. 

W spotkaniu inicjującym klaster "Mazovia" uczestniczyli m.in. przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Politechniki Warszawskiej, Fundacji "Szerokie Wody", a także przedsiębiorcy z branży turystycznej.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:04 Więcej…
 

Druga Transatlantycka Wyprawa Kajakowa Aleksandra Doby

Email Drukuj PDF

olekpoliceW sobotę, 5 października 2013 r. podróżnik Aleksander Doba, rozpoczął swoją drugą samotną transatlantycką wyprawę kajakową. Kajakarz ponownie chce przepłynąć Atlantyk, ale tym razem dłuższą i trudniejszą trasą z Lizbony na Florydę.

Po wypłynięciu z mariny Doca do Bom Sucesso w Lizbonie i przepłynięciu obok Pomnika Odkrywców (pt. Padrao dos Descobrimentos), upamiętniającego największych portugalskich odkrywców i żeglarzy z okresu wielkich odkryć geograficznych, podróżnik skierował się ku Oceanowi Atlantyckiemu. Tak rozpoczęła się Druga Transatlantycka Wyprawa Kajakowa Aleksandra Doby. Oficjalny moment startu z Lizbony: 2013-10-05 15:08:00 UT.

O godz. 18.40 czasu miejscowego pan Aleksander minął latarnię morską Farol do Torre do Bugio i wypłynął na otwarte wody Atlantyku.

Olbrzymi kajak "OLO" przez najbliższe miesiące będzie jedynym środkiem transportu i domem podróżnika. Aleksander Doba ma do pokonania 4890 mil morskich. Będzie to walka ze wzburzonymi falami, prądami morskimi i przede wszystkim własnymi słabościami.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:05 Więcej…
 

"Bandera" - wrzesień' 2013

Email Drukuj PDF

bandera913

Na stronie internetowej Marynarki Wojennej dostępny jest już kolejny, wrześniowy numer czasopisma MW RP "Bandera".

Znalazły się w nim między innymi: relacja z podpisania umów na budowę nowych okrętów dla MW RP, artykuł poświęcony tegorocznej promocji absolwentów Akademii Marynarki Wojennej na pierwszy stopień oficerski, relacja z operacji przeciwminowej "Open Spirit" prowadzonej na Bałtyku przez Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO - Grupa Pierwsza (SNMCMG1) oraz wywiad z artystą plastykiem Grzegorzem Pfeiferem, autorem projektów rewersów, wyemitowanych w tym roku przez NBP, czterech monet z serii "Polskie Okręty" (ORP "Gdynia", ORP "Warszawa", ORP "Lublin"ORP "Gen. K. Pułaski"). Do czytelników w krótkim liście zwrócił się Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej - kontradm. Czesław Dyrcz:

"Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy,

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte kształci studentów wojskowych i cywilnych oraz kadry marynarskie. Misją Uczelni jest tworzenie warunków zapewniających bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej na morzu poprzez: szerzenie wszechstronnej wiedzy, prowadzenie badań naukowych, kształcenie i wychowanie podchorążych i studentów cywilnych, a także doskonalenie żołnierzy zawodowych oraz pracowników administracji i gospodarki morskiej.

Poprawiony: poniedziałek, 07 października 2013 10:46 Więcej…
 

Wpłyń na Wisłę! Przyjdź na brzeg!

Email Drukuj PDF

wpynwawer

Zarząd Mienia m. st. Warszawy, realizator projektu LIFE+ "WislaWarszawska.pl", zaprasza mieszkańców Warszawy, w szczególności dzielnic Wilanów i Wawer, oraz stołeczne organizacje pozarządowe na spotkania poświęcone systemowi reagowania na niszczenie przyrody w międzywalu Wisły.

Mieszkasz w Wawrze lub Wilanowie w pobliżu Wisły?

Obserwujesz przypadki niszczenia przyrody na obszarze międzywala wiślanego, np. jeżdżenie motocyklami czy quadami lub wysypywanie odpadów?

Uważasz, że czas to zmienić?

Poprawiony: piątek, 04 października 2013 19:52 Więcej…
 

"Wisła od źródeł do ujścia"

Email Drukuj PDF

wisafilm1W środę, 9 Października 2013 r. o godz. 19.00, w kinie ELEKTOR w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralna 12 w Warszawie, odbędzie się projekcja dokumentalnego filmu przyrodniczego pt. "Wisła od źródeł do ujścia - wzdłuż dawnego szlaku łososia".

Zaprezentowana, w ramach cyklu "Sztuka Dokumentu", produkcja w reżyserii Paolo Volponiego, jest trzyodcinkową opowieścią o Wiśle, największej polskiej rzece. Jej dorzecze zajmuje ponad połowę powierzchni kraju.

Przez tysiące lat Wisła była miejscem gdzie odbywały się wędrówki łososi. Wędrówki niemal od jej źródeł do morza i z powrotem. Tak było jeszcze pięćdziesiąt lat temu. Dziś migracja ryb jest już niemożliwa.

Dla swoich potrzeb człowiek zmienił rzekę. Jest teraz drogą wodną, źródłem energii i wody pitnej. Czasem jednak także kanałem ściekowym. Czy wykorzystywanie Wisły można pogodzić z ochroną jej przyrody?

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:05 Więcej…
 

Zaproszenie na Ogólne Zwyczajne Zebranie Członków Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR

Email Drukuj PDF

bractwo2W środę, 9 października 2013 r. o godz. 17.30, w siedzibie Klubu Osiedlowego "Podgrodzie" SM Bródno, ul. Krasnobrodzka 11 (wejście od ul. Chodeckiej) w Warszawie, odbędzie się Ogólne Zwyczajne Zebranie Członków Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej.

Zebranie zwołane jest na podstawie uchwały Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" - Ligi Morskiej i Rzecznej nr 4/2013 z dnia 4 września 2013 r. Drugi termin Zebrania ustalono  na godz. 18.00 niezależnie od liczby uczestników.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 12:06 Więcej…
 


Strona 8 z 25