"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna Archiwum Aktualności 2013
Aktualności 2013

I Kongres Bezpieczeństwa Wodnego

Email Drukuj PDF

woprW dniach 12-13 listopada 2013 r. w Szczecinie, odbył się I Kongres Bezpieczeństwa Wodnego, organizowany przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego.

Podczas dwóch dni kongresu zaprezentowano wnioski wypracowane podczas zeszłorocznej konferencji, perspektywę ich implementacji do nowelizacji aktów prawnych oraz przykłady ich praktycznego zastosowania. Spotkanie zostało podzielone na dwa obszary tematyczne.

Pierwszym z nich, zatytułowany "Nowoczesne zarządzanie bezpieczeństwem na wodach przygranicznych Polski" skierowany był do profesjonalistów zainteresowanych międzynarodową współpracą służb ratowniczych.

Przedstawione zostały nowe, innowacyjne rozwiązania w walce z zagrożeniami na wodach przygranicznych Polski i Niemiec, sposoby funkcjonowania struktur ratowniczych, obowiązujące procedury oraz warunki legislacyjne.

Drugi obszar tematyczny kongresu to "Świadome zarządzanie bezpieczeństwem środowiska wodnego". Celem tego panelu było zaprezentowanie dobrych praktyk wdrażania Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych przez dyrektorów parków krajobrazowych i narodowych oraz przedstawienie wdrożonych procedur ratowniczych podczas zdiagnozowanych zagrożeń ekologicznych w środowisku wodnym.

Poprawiony: czwartek, 14 listopada 2013 13:44 Więcej…
 

Forum państw Morza Bałtyckiego

Email Drukuj PDF

eusbsrW dniach 11-12 listopada 2013 r. w Wilnie (Litwa), przedstawiciele ośmiu państw UE wchodzących w skład pierwszego unijnego makroregionu, spotkali się w ramach dorocznego forum poświęconego strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego (EUSBSR).

W wydarzeniu wzięli również udział komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn oraz przedstawiciele Rosji i Norwegii. Dyskutowano na temat sposobu dalszej realizacji strategii oraz podsumowano dotychczasowe osiągnięcia. Debata skupiła się na tym, w jaki sposób rozwiązywać problemy w zakresie środowiska naturalnego z korzyścią dla gospodarki i zatrudnienia.

Dotychczasowe osiągnięcia w ramach strategii dla regionu Morza Bałtyckiego i podejścia makroregionalnego zostały niedawno potwierdzone przez państwa członkowskie UE na posiedzeniu Rady do Spraw Ogólnych w październiku br. w Brukseli. W ramach strategii ustanowiono ponad 100 projektów przewodnich dotyczących kwestii takich jak zanieczyszczenie obszaru Morza Bałtyckiego, brak połączeń transportowych i brak zrównoważonych metod uprawy.

Poprawiony: czwartek, 14 listopada 2013 13:43 Więcej…
 

Wystawa "Zielony klimat"

Email Drukuj PDF

zielony klimatW dniach 12-22 listopada 2013 r. w Pałacu Kultury i Nauki, m.st. Warszawa organizuje wystawę pn. "Zielony klimat - działanie edukacyjne oraz technologie dla ochrony środowiska", jako imprezę towarzyszącą dziewiętnastej Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ COP19 (UNFCCC - COP19).

Warszawa stawia sobie za cel zapewnienie mieszkańcom wysokiego standardu życia w warunkach zrównoważonego rozwoju oraz poszanowania środowiska. Dlatego z troską podchodzi do zagadnień związanych z ochroną klimatu, a także od lat prowadzi szeroko zakrojoną działalność w zakresie ekologii zarówno w wymiarze lokalnym, jak i globalnym.

Okazją do zaprezentowania delegatom przyjeżdżającym do Warszawy z ponad 190 krajów świata, ale też mieszkańcom miasta, turystom, a przede wszystkim dzieciom i młodzieży z warszawskich szkół, najciekawszych rozwiązań z zakresu zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu jest wystawa "Zielony klimat - działania edukacyjne oraz polskie technologie dla ochrony środowiska".

Jej celem jest dostarczenie rzetelnej wiedzy w zakresie zmian klimatycznych, przedstawienie ich skutków oraz sposobów zapobiegania i ograniczania zmian klimatycznych w przyszłości poprzez działania nie tylko organów nie tylko samorządowych ale głównie użytkowników bezpośrednich.

Poprawiony: środa, 13 listopada 2013 19:23 Więcej…
 

95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Email Drukuj PDF

mamynW poniedziałek, 11 listopada 2013 r., przypada 95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W planie oficjalnych obchodów jest Msza św. za ojczyznę, uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, marsz "Razem dla Niepodległej". 

Oficjalne uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpoczną się w poniedziałek rano. Prezydent Bronisław Komorowski złoży wieńce przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, później weźmie udział w uroczystej mszy św. za ojczyznę w archikatedrze św. Jana.

W Pałacu Prezydenckim wręczy odznaczenia państwowe. W południe odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie planowane jest wystąpienie głowy państwa. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele najwyższych polskich władz. Na obchody Święta Niepodległości do Polski przyjedzie prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Po zakończeniu uroczystości z placu Piłsudskiego ulicami Warszawy przejdzie marsz "Razem dla Niepodległej", który ma uhonorować pamięć zasłużonych dla niepodległości, w tym powstańców styczniowych.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 11:56 Więcej…
 

XV Targi Żeglarstwa i Sportów Wodnych "BOATSHOW"

Email Drukuj PDF

logo boat show2W dniach 15-17 listopada 2013 r. w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym (Nowa Hala EXPO) al. Politechniki 4 w Łodzi, odbędą się jubileuszowe, XV Targi Żeglarstwa i Sportów Wodnych "BOATSHOW"  2013.

"Boatshow" to uznana marka - nowoczesne technologie, kultura spędzania czasu wolnego, premiery jachtów żaglowych i motorowych, warsztaty, międzynarodowe konferencje, podsumowania sezonu klas regatowych, spotkania z mistrzami polskiego i światowego żeglarstwa.

Udział w targach zapowiedzieli jak co roku producenci i importerzy jachtów żaglowych i motorowych oraz innego sprzętu pływającego, dystrybutorzy, producenci osprzętu i wyposażenia, firmy handlowe i usługowe, a także firmy dostarczające sprzęt dla kajakarstwa, windsurfingu, kitesurfingu i nurkowania.

Z roku na rok rośnie zainteresowanie gości krajowych i zagranicznych produktami prezentowanymi na targach, co daje znakomite możliwości do nawiązania bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami szeroko rozumianej branży żeglarskiej.

Poprawiony: piątek, 08 listopada 2013 07:51 Więcej…
 

Operacja Żagle Gdyni 2014

Email Drukuj PDF

opsailgdyniaW dniach 15-18 sierpnia 2014 r., Gdynia zorganizuje kolejny wielki zlot żaglowców pod nazwą Operacja Żagle Gdyni (Operation Gdynia Sails). Projektowi partnerować będzie Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski.

Decyzję o organizacji zlotu ogłosił w środę (tj. 6. listopada br.), na specjalnej konferencji prasowej na statku-muzeum "Dar Pomorza", prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Organizatorzy nie chcą, na razie, zdradzać szczegółowej listy żaglowców, które pojawią się w tym terminie w mieście. Liczą na obecność dwudziestu największych jednostek tego rodzaju na świecie.

Impreza odbędzie się z okazji 40. rocznicy pierwszego zlotu żaglowców, który odbył się w Gdyni w lipcu 1974 roku. Wydarzenie przyciągnie zapewne, jak zwykle w takich przypadkach, setki tysięcy turystów. Będzie znakomitą okazją do promocji żeglarstwa. Kulminacyjnym momentem zlotu będzie parada żaglowców na Zatoce Gdańskiej planowana na popołudnie 18. sierpnia.

Poprawiony: piątek, 08 listopada 2013 07:50 Więcej…
 

"Morze, Statki i Okręty" - listopad' 2013

Email Drukuj PDF

mso 112013Dostępny jest już kolejny, listopadowy numer miesięcznika "Morze, Statki i Okręty" 11/2013, magazynu dla każdego miłośnika spraw morskich i okrętowych.

W czasopiśmie prezentowane są monografie okrętów wojennych z różnych epok, od złotej ery żagla po czasy współczesne, opisy konfliktów, bitew, oraz incydentów morskich. Ponadto pismo porusza zagadnienia z dziedziny polskiej i światowej gospodarki morskiej. Silną stroną czasopisma są stałe działy: z życia flot, kronika Polskiej Marynarki Wojennej, Archiwum Morskie.

Na szczególną uwagę w ostatnim numerze zasługują słowa Dowódcy Marynarki Wojennej admirała floty Tomasza Mathei, skierowane do czytelników MSiO, z okazji przypadającej w listopadzie br., 95. rocznicy odtworzenia polskiej floty wojennej.

Tematyce tej poświęcony jest również obszerny, bogato ilustrowany artykuł pt.: "Marynarka Wojenna - 28. listopada 2013 r." dotyczący obecnej struktury oraz stanu sił morskich i jednostek brzegowych Marynarki Wojennej RP.

Poprawiony: wtorek, 05 listopada 2013 07:55 Więcej…
 

Marynarskie Zaduszki w Warszawie

Email Drukuj PDF

nalaczce"Pamięć i troska o groby zmarłych  
jest świadectwem kultury narodu"

Odwiedzając warszawskie nekropolie można napotkać groby, miejsca pamięci oraz symboliczne miejsca pochówku ludzi morza, marynarzy, w tym twórców floty wojennej II Rzeczpospolitej.

W Dniu Zadusznym, listopadowym czasie refleksji i zadumy, miesiącu pamięci o zmarłych, o tych, którzy odeszli na wieczną wachtę, delegacje marynarzy oddają hołd pochowanym tu byłym dowódcom.

Na Cmentarzu Bródnowskim pochowany został kontradmirał Adam Mohuczy (kw. 31 E, rz. III)szef Sztabu Głównego Marynarki Wojennej, pełniący obowiązki Dowódcy Marynarki Wojennejprezes Rady Głównej Ligi Morskiej, represjonowany, skazany, pośmiertnie zrehabilitowany.

Cmentarz Powązkowski (Stare Powązki) to miejsce spoczynku wiceadmirała Kazimierza Porębskiego (kw. 46, rz. IV), szefa Departamentu Dla Spraw Morskich, szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej, twórcy polskiej marynarki i Szkoły Morskiej oraz założyciela obchodzącej w tym roku z 95-lecie Ligi Morskiej i Rzecznej.

Poprawiony: czwartek, 14 listopada 2013 12:30 Więcej…
 

Pamięci tych, którzy odeszli na wieczną wachtę...

Email Drukuj PDF

wszystkichswietychmwW piątek, 1 listopada 2013 r., w Dzień Wszystkich Świętych, marynarze uczczą pamięć tych, którzy odeszli na wieczną wachtę. Na grobach zapalone zostaną znicze i złożone wiązanki kwiatów.

Główne uroczystości odbędą się na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu. O godzinie 12.00 w honorowej asyście Marynarki Wojennej odprawiona zostanie msza polowa w intencji marynarzy i żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny oraz wszystkich zmarłych.

Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy ceremonii złożą kwiaty pod pomnikiem głównym cmentarza. Marynarze złożą również wiązanki kwiatów na cmentarzach wojskowych i w miejscach pamięci narodowej wzdłuż całego polskiego wybrzeża, wystawią także warty honorowe i zapalą znicze przy grobach patronów, byłych dowódców i komendantów oraz zasłużonych żołnierzy jednostek wojskowych. 

Pełniący obowiązki Dowódcy MW kontradmirał Stanisław Kania odwiedzi groby admirałów - byłych dowódców, którzy odeszli na wieczną wachtę: kontradmirała Włodzimierza Steyera na cmentarzu w Gdyni-Redłowie, wiceadmirała Zdzisława Studzińskiego, admirała Ludwika Janczyszyna i admirała Romualda Wagi na cmentarzu w Gdyni-Witominie oraz admirała floty Andrzeja Karwety na cmentarzu w Baninie. Na Cmentarzu Wojennym w Redłowie zapalone zostaną także znicze na kwaterach obrońców Gdyni z września 1939 roku.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 11:57 Więcej…
 

"Zmieniamy Warszawę" - zmieniamy WISŁĘ!

Email Drukuj PDF

zmieniamy warszaw

We wtorek, 29 października 2013 r. w Starej Prochowni SCEK w Warszawie, odbyła się debata obywatelska pod hasłem "Wpłyń na Wisłę - przyjdź na brzeg!", poświęcona zagospodarowaniu warszawskiej Wisły.

Gospodarzami debaty byłi m. in. Prezydent m.st. Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy - Michał Olszewski oraz pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nadbrzeża Wisły - Marek Piwowarski.

W debacie uczestniczyli przedstawiciele policji, straży miejskiej, Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Warszawie, armatorów rzecznych, środowiska sportowego, turystycznego oraz licznie przybyli mieszkańcy aglomeracji warszawskiej.

Wśród uczestników byli również członkowie Komisji Dialogu Społecznego ds. Warszawskiej Wisły, w tym m. in.: Przewodniczący Komisji - Piotr Kaliszek z Warszawskiego Akademickiego Klubu Kajakowego "Habazie", Andrzej Stański - prezes Fundacji "Szerokie Wody", Rafał Łapiński - prezes Fundacji "Dom Wisły", Przemysław Pasek - przezes Fundacji "Ja Wisła", Piotr Fedorowicz - Firma "naKajak", Piotr Ruszczewski - Firma "Wisła 2014", Urszula Zawadzka-Pawlewska - KS "Powiśle" oraz Robert Jankowski. Klub "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej w Warszawie reprezentowany był przez wiceprezesa Zarządu - kmdr. por. Marka Jankiewicza.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2013 11:57 Więcej…
 


Strona 5 z 25